reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Rząd proponuje 7-proc. podwyżkę płac dla nauczycieli w 2011 r.

Rząd proponuje 7-proc. podwyżkę płac dla nauczycieli w 2011 r.

Rząd proponuje jedną 7-proc. podwyżkę płac dla nauczycieli od września 2011 r. - poinformował minister w kancelarii premiera Michał Boni. Związek Nauczycielstwa Polskiego domaga się dwóch 5-proc. podwyżek w styczniu i we wrześniu 2011 r.

W poniedziałek rozpoczęły się negocjacje rządu z największymi związkami oświatowymi: ZNP, Sekcją Krajową Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność", Branżą Nauki, Oświaty i Kultury Forum Związków Zawodowych na temat wzrostu wynagrodzeń dla nauczycieli w 2011 r.

"Podwyżka w 2011 r. na pewno będzie; dyskutujemy, czy w jednej, czy w dwóch fazach, z preferencją stanowiska rządowego dla jednej fazy, od września przyszłego roku, w wysokości 7 proc." - powiedział Boni.

W jego ocenie skutki finansowe tegorocznego wzrostu wynagrodzeń dla nauczycieli (będzie to 7 proc. od września 2010 r.) powodują w budżecie państwa "bardzo wysoką kumulację nakładów", co w efekcie wyklucza dwie 5-proc. podwyżki nauczycielskich pensji w przyszłym roku. Jak poinformował, wrześniowa podwyżka płac będzie kosztować budżet państwa w 2011 r. prawie 1,8 mld zł.

Boni podkreślił, że założenia przyszłorocznego budżetu "są bardzo rygorystyczne", a nauczyciele będą jedyną grupą zawodową w państwowej sferze budżetowej, która otrzyma podwyżki płac. "Zobowiązania wobec nauczycieli realizujemy, ale staramy się je dopasować do realnych możliwości budżetowych" - dodał minister.

"Propozycja rządu jest propozycją wstępną i przy tym musimy na razie pozostać (...). Związek Nauczycielstwa Polskiego, opierając się na protokole uzgodnień z poprzednich negocjacji, uważa jednak, że tutaj powinniśmy rozważać możliwość powrotu do wariantu dwóch podwyżek - 5 proc. w styczniu i 5 proc. we wrześniu (...). Tego nie wyklucza strona rządowa, więc to napawa nas pewnym optymizmem przed dalszymi rozmowami" - powiedział prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz.

Propozycję rządu krytycznie ocenili przedstawiciele pozostałych związków zawodowych nauczycieli, które uczestniczyły w negocjacjach: Branża Nauki, Oświaty i Kultury Forum Związków Zawodowych oraz Sekcja Krajowa Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność".

"Wariant 7 proc. od września jest poniżej planowanej inflacji, a jeżeli dodamy do tego drugą bezpłatną godzinę, która ma wejść (chodzi o zwiększenie dodatkowej pracy nauczycieli, która ma być przeznaczona na udzielanie dzieciom dodatkowej pomocy, pogłębianie ich zainteresowań lub na zajęcia opiekuńczo-wychowawcze ) to tak naprawdę mówimy o obniżeniu realnych wynagrodzeń, a nie o waloryzacji" - ocenił przewodniczący Branży Nauki, Oświaty i Kultury Forum Związków Zawodowych Sławomir Wittkowicz. "To jest odejście od ustaleń, które zawarte były w ubiegłym roku" - podkreślił.

reklama

Czytaj także

Źródło:

PAP
Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Dittmajer

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama