REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Każda jednostka samorządu utworzy centrum integracji społecznej

Agnieszka Marek

REKLAMA

Już nie tylko gminy ale także powiaty i województwa będą mogły tworzyć centra integracji społecznej - jednostki realizujące na poziomie lokalnym zadania reintegracji społecznej i zawodowej.

22 lipca Sejm przyjął ustawę zmieniającą przepisy o ustawy zatrudnieniu socjalnym. Przyjęta nowelizacja rozszerzy katalog podmiotów uprawnionych do tworzenia centrów integracji społecznej (CIS) oraz dostosuje zasady funkcjonowania tych jednostek do przepisów nowej ustawy o finansach publicznych.

REKLAMA

REKLAMA

Na gruncie obowiązujących jeszcze zasad CIS utworzyć może wójt, burmistrz lub prezydent miasta oraz organizacja pozarządowa. W myśl nowych regulacji takie uprawnienie uzyskają wszystkie jednostki samorządu terytorialnego – a więc także powiaty i województwa.

Nowe centra tworzone będą w formie jednostek budżetowych lub samorządowych zakładów budżetowych. Analogicznie, centra które obecnie prowadzone są w postaci gospodarstw pomocniczych – będą mogły zostać przekształcone w jednostki lub samorządowe zakłady budżetowe. Do 31 grudnia bieżącego roku samorządy będą musiały dokonać powyższego przekształcenia lub przekazać prowadzenie CIS-ów w ręce organizacji pozarządowych.

W znowelizowanej ustawie, działalność centrów ukierunkowana na reintegrację zawodową została wyraźnie wyłączona spod zakresu obowiązywania ustawy o swobodzie działalności gospodarczej - nie jest więc ona działalnością gospodarczą. Każdy profil aktywności CIS (wytwórczy, handlowy, usługowy) będzie mógł natomiast uzyskać status działalności odpłatnej pożytku publicznego – w rozumieniu przepisów o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.

Przyjęta przez Sejm nowelizacja zmienia także Przepisy wprowadzające ustawę o finansach publicznych – wprowadzając do treści tego aktu prawnego artykuł regulujący zasady przekształcania zakładów aktywności zawodowej. Zakłady te powinny mianowicie do końca bieżącego roku zostać przekształcone w samorządowe zakłady budżetowe lub alternatywnie przekazane w ręce organizacji pozarządowych, których zadaniem statutowym jest rehabilitacja zawodowa i społeczna osób niepełnosprawnych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ustawa z 24 czerwca 2010 r. o zmianie ustawy o zatrudnieniu socjalnym oraz niektórych innych ustaw trafi teraz do podpisu prezydenta, po czym znajdzie się w Dzienniku Ustaw. 

Agnieszka Marek

samorzad.infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Sektor Publiczny

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Globalna awaria systemów Microsoft. Czy mamy się czym martwić w Polsce?

Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski uspokaja, że obecnie w Polsce systemy infrastruktury informatycznej działają płynnie. 

Jak uczniowie Szkoły w Chmurze poradzili sobie z maturą? "Wyniki są dramatyczne"

Kilkanaście procent polskich maturzystów nie zdało egzaminu maturalnego. Jak poszło uczniom Szkoły w Chmurze? 

Coraz większa liczba dzieci ukraińskich w polskich szkołach

Od 1 września 2024 r. do polskich szkół może pójść między 20 tys. a 60 tys. ukraińskich dzieci - szacuje Paulina Chrostowska z Centrum Edukacji Obywatelskiej. Zdaniem nauczycieli największym wyzwaniem w edukacji uczniów z doświadczeniem migracji jest bariera językowa.

Ta substancja wydłużyła życie myszy ok. 25%, wyszczupliła i zmniejszyła podatność na nowotwory. Teraz testy na ludziach

Międzynarodowa grupa badaczy aktualnie testuje nowy lek hamujący interleukinę 11, który wydłuża życie myszy prawie o jedną czwartą. Nie wiadomo jeszcze jak działa on u ludzi, ale rozpoczęto pierwsze badania kliniczne - informuje tygodnik „Nature” - ukazujące się od 1869 r. jedno z najbardziej prestiżowych czasopism naukowych.

REKLAMA

Co czwarty uczeń nie zdał matury w tej szkole. A oceny końcowe były wysokie. MEN: kuratoria przyjrzą się jakości kształcenia

Minister edukacji Barbara Nowacka poinformowała 18 lipca 2024 r., że kuratoria przyjrzą się wynikom egzaminów maturalnych w Szkole w Chmurze oraz temu, jak mają się one do ocen końcowych uczniów. Oceny te były wyjątkowo wysokie i nie przekładają się na wyniki matur - dodała.

Co oznaczają tajemnicze paski na tubkach past do zębów?

Większość Polaków nie wie, co oznaczają kolorowe paski na tubkach past do zębów. Jakie informacje przekazuje klientowi kolor tajemniczego paska na tubce? Czy konsumenci mogą być wprowadzani w błąd? 

Coś takiego raz na 5-10 tysięcy lat: Asteroida przeleci bliżej Ziemi niż satelity geostacjonarne 13 kwietnia 2029 roku. ESA przyśpiesza misję Ramses

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) przyspiesza realizację nowej misji o nazwie Ramses, która ma na celu dotarcie do asteroidy Apophis – podał portal Space.com. W 2029 r. obiekt będzie bardzo blisko Ziemi, bliżej niż satelity geostacjonarne. Asteroida nie zagraża jednak naszej planecie.

Rodzice coraz rzadziej szczepią swoje dzieci. Najnowsze dane WHO

Alarmujące dane Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Wyszczepialność dzieci i młodzieży na świecie wciąż nie może odzyskać poziomu sprzed pandemii. 

REKLAMA

Blisko 5 tys. zgłoszeń związanych ze zdarzeniami atmosferycznymi

We wtorek i środę strażacy w całym kraju mieli ręce pełne roboty. Do godz. 6 odnotowano 4998 zgłoszeń związanych z pogodą. Obrażenia odniosły cztery osoby. 

Wojsko Polskie to trzecia armia NATO pod względem liczebności

Polska ma trzecią największą co do liczebności armię w NATO - przekazał szef BBN Jacek Siewiera, powołując się na dane zebrane przez NATO. Z szacunków Sojuszu wynika, że Wojsko Polskie z ponad 216 tys. żołnierzy to trzecia armia NATO - po USA i Turcji.

REKLAMA