| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Każda jednostka samorządu utworzy centrum integracji społecznej

Każda jednostka samorządu utworzy centrum integracji społecznej

Już nie tylko gminy ale także powiaty i województwa będą mogły tworzyć centra integracji społecznej - jednostki realizujące na poziomie lokalnym zadania reintegracji społecznej i zawodowej.

22 lipca Sejm przyjął ustawę zmieniającą przepisy o ustawy zatrudnieniu socjalnym. Przyjęta nowelizacja rozszerzy katalog podmiotów uprawnionych do tworzenia centrów integracji społecznej (CIS) oraz dostosuje zasady funkcjonowania tych jednostek do przepisów nowej ustawy o finansach publicznych.

Na gruncie obowiązujących jeszcze zasad CIS utworzyć może wójt, burmistrz lub prezydent miasta oraz organizacja pozarządowa. W myśl nowych regulacji takie uprawnienie uzyskają wszystkie jednostki samorządu terytorialnego – a więc także powiaty i województwa.

Nowe centra tworzone będą w formie jednostek budżetowych lub samorządowych zakładów budżetowych. Analogicznie, centra które obecnie prowadzone są w postaci gospodarstw pomocniczych – będą mogły zostać przekształcone w jednostki lub samorządowe zakłady budżetowe. Do 31 grudnia bieżącego roku samorządy będą musiały dokonać powyższego przekształcenia lub przekazać prowadzenie CIS-ów w ręce organizacji pozarządowych.

W znowelizowanej ustawie, działalność centrów ukierunkowana na reintegrację zawodową została wyraźnie wyłączona spod zakresu obowiązywania ustawy o swobodzie działalności gospodarczej - nie jest więc ona działalnością gospodarczą. Każdy profil aktywności CIS (wytwórczy, handlowy, usługowy) będzie mógł natomiast uzyskać status działalności odpłatnej pożytku publicznego – w rozumieniu przepisów o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.

Przyjęta przez Sejm nowelizacja zmienia także Przepisy wprowadzające ustawę o finansach publicznych – wprowadzając do treści tego aktu prawnego artykuł regulujący zasady przekształcania zakładów aktywności zawodowej. Zakłady te powinny mianowicie do końca bieżącego roku zostać przekształcone w samorządowe zakłady budżetowe lub alternatywnie przekazane w ręce organizacji pozarządowych, których zadaniem statutowym jest rehabilitacja zawodowa i społeczna osób niepełnosprawnych.

Ustawa z 24 czerwca 2010 r. o zmianie ustawy o zatrudnieniu socjalnym oraz niektórych innych ustaw trafi teraz do podpisu prezydenta, po czym znajdzie się w Dzienniku Ustaw. 

Agnieszka Marek

samorzad.infor.pl

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Sektor Publiczny
Alimenty. Jak szybko dostać pieniądze na dziecko8.94 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Compliance 2020

Eksperci portalu infor.pl

24ivalue.pl - to firma udostępniająca w Polsce system ekspercki 24ivalue

Jest to pierwszy tego rodzaju system w Polsce i na Świecie, który kompleksowo obejmuje trudne obszary księgowe.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »