REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Każda jednostka samorządu utworzy centrum integracji społecznej

Agnieszka Marek

REKLAMA

Już nie tylko gminy ale także powiaty i województwa będą mogły tworzyć centra integracji społecznej - jednostki realizujące na poziomie lokalnym zadania reintegracji społecznej i zawodowej.

22 lipca Sejm przyjął ustawę zmieniającą przepisy o ustawy zatrudnieniu socjalnym. Przyjęta nowelizacja rozszerzy katalog podmiotów uprawnionych do tworzenia centrów integracji społecznej (CIS) oraz dostosuje zasady funkcjonowania tych jednostek do przepisów nowej ustawy o finansach publicznych.

REKLAMA

REKLAMA

Na gruncie obowiązujących jeszcze zasad CIS utworzyć może wójt, burmistrz lub prezydent miasta oraz organizacja pozarządowa. W myśl nowych regulacji takie uprawnienie uzyskają wszystkie jednostki samorządu terytorialnego – a więc także powiaty i województwa.

Nowe centra tworzone będą w formie jednostek budżetowych lub samorządowych zakładów budżetowych. Analogicznie, centra które obecnie prowadzone są w postaci gospodarstw pomocniczych – będą mogły zostać przekształcone w jednostki lub samorządowe zakłady budżetowe. Do 31 grudnia bieżącego roku samorządy będą musiały dokonać powyższego przekształcenia lub przekazać prowadzenie CIS-ów w ręce organizacji pozarządowych.

W znowelizowanej ustawie, działalność centrów ukierunkowana na reintegrację zawodową została wyraźnie wyłączona spod zakresu obowiązywania ustawy o swobodzie działalności gospodarczej - nie jest więc ona działalnością gospodarczą. Każdy profil aktywności CIS (wytwórczy, handlowy, usługowy) będzie mógł natomiast uzyskać status działalności odpłatnej pożytku publicznego – w rozumieniu przepisów o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.

Przyjęta przez Sejm nowelizacja zmienia także Przepisy wprowadzające ustawę o finansach publicznych – wprowadzając do treści tego aktu prawnego artykuł regulujący zasady przekształcania zakładów aktywności zawodowej. Zakłady te powinny mianowicie do końca bieżącego roku zostać przekształcone w samorządowe zakłady budżetowe lub alternatywnie przekazane w ręce organizacji pozarządowych, których zadaniem statutowym jest rehabilitacja zawodowa i społeczna osób niepełnosprawnych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ustawa z 24 czerwca 2010 r. o zmianie ustawy o zatrudnieniu socjalnym oraz niektórych innych ustaw trafi teraz do podpisu prezydenta, po czym znajdzie się w Dzienniku Ustaw. 

Agnieszka Marek

samorzad.infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Sektor Publiczny

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Europejska karta parkingowa dla osób z niepełnosprawnościami. Parlament Europejski zatwierdził nowe przepisy

Parlament Europejski zatwierdził nowe przepisy, które mają na celu ułatwienie życia osobom z niepełnosprawnościami w całej Unii Europejskiej. Przepisy te wprowadzają ogólnounijną kartę dla osób z niepełnosprawnościami oraz europejską kartę parkingową dla osób z niepełnosprawnościami.

Rada Krajowa KO zatwierdziła listy do Parlamentu Europejskiego. Sienkiewicz podał się do dymisji

Rada Krajowa Platformy Obywatelskiej zatwierdziła listy Koalicji Obywatelskiej do Parlamentu Europejskiego. Na czele list znajdują się znane postacie, w tym członkowie rządu.

Przymrozki 24-26 kwietnia. Gdzie? kiedy? Jakie? Co z kwitnącymi sadami, ogrodami, plantacjami?

Przymrozki 24-26 kwietnia. Gdzie? kiedy? Jakie? Co z kwitnącymi sadami, ogrodami, plantacjami?

Jaka jest liczba ludności w Polsce? Dane GUS

Liczba ludności w Polsce znów się zmniejszyła. Ile wynosi na koniec I kwartału 2024 r.? GUS podał dane. 

REKLAMA

Różowe skrzyneczki w szkołach. MEN pracuje nad nowym projektem

Wiceminister edukacji Paulina Piechna-Więckiewicz poinformowała, że resort bierze pod uwagę kwestię dostępności w szkołach tzw. różowych skrzyneczek ze środkami higieny intymnej. Przekazała, że w środę spotka się w tej sprawie z przedstawicielami samorządu.

ZNP: gwałtowna zainteresowanie nauczycieli urlopami dla poratowania zdrowia. Emerytury stażowe bez tego urlopu

W ciągu ostatnich trzech lat o 40 proc. wzrosła liczba wniosków nauczycieli o urlopy dla poratowania zdrowia, a także liczba zwolnień lekarskich. Nie skorzystają z urlopu nauczyciele na wcześniejszych emeryturach.

Nowa lista lektur. Co proponuje Ministerstwo Edukacji Narodowej?

W projekcie MEN znalazły się m.in. lektury szkolne wydane w ostatnich latach. Jakie pozycje zniknęły z listy?

ZNP: wynagrodzenia nauczycieli za wycieczki szkolne. I utrzymanie pensum bez zmian

Problemem wymagającym szybkiego rozstrzygnięcia jest zapewnienie wynagrodzenia nauczycielom za pracę podczas wycieczek szkolnych.

REKLAMA

Dopłaty bezpośrednie 2024 - ARiMR informuje o zmianach w katalogu płatności

Dopłaty bezpośrednie w 2024 roku – ARiMR informuje, że na chwilę obecną blisko 248 tys. rolników złożyło wnioski. Agencja podaje również, że planowane są zmiany w płatnościach bezpośrednich.

Krajowa Lista Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce – czym jest, co zawiera. Co nowego w 2024 roku?

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego poinformowało 23 kwietnia 2024 r. o dokonaniu pięciu nowych wpisów na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. Lista ta (tworzona od 2013 roku) liczy już 93 pozycje.

REKLAMA