Niepełnosprawni otrzymają pierwszeństwo w zatrudnieniu w urzędzie
REKLAMA
Projekt nowelizacji przyjęty przez sejmową komisję polityki społecznej i rodziny przyznaje osobom niepełnosprawnym spore przywileje w zatrudnianiu. Jeśli mianowicie dzięki swym kwalifikacjom niepełnosprawny znajdzie się w gronie pięciu najlepszych kandydatów, nowe przepisy zagwarantują mu pierwszeństwo w zatrudnieniu. Pod warunkiem oczywiście, iż kandydat postanowi z tego przywileju skorzystać i w odpowiedni sposób udokumentuje fakt niepełnosprawności a charakter pracy pozwoli na jej wykonywanie przez niepełnosprawnego pracownika – ale o tym zadecyduje sam urząd jeszcze przed ogłoszeniem wakatu.
REKLAMA
REKLAMA
Nowy przepis będzie miał zastosowanie tylko do tych urzędów w których 6-procentowy wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych nie jest spełniony. Do tej kategorii – według „Dziennika Gazety Prawnej” – zaliczyć można wszystkie ministerstwa, urzędy marszałkowskie oraz niemal wszystkie urzędy wojewódzkie.
Wszędzie tam gdzie liczba niepełnosprawnych pracowników nie sięga wymaganego progu 6 proc. istnieje obowiązek dokonywania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Jeśli uda się przeforsować zmiany, PFRON - który już teraz ma problemy z wypłacalnością - może otrzymać jeszcze mniej środków ze składek pracodawców.
Autorzy projektu chcą by zmiany weszły w życie jeszcze w tym roku. Eksperci tymczasem mają poważne zastrzeżenia do konstytucyjności projektu nowelizacji oraz jego zgodności z ustawową zasadą wolnego i otwartego naboru na stanowiska w administracji rządowej - poinformował DGP.
Projekt trafi teraz do marszałka Sejmu.
Agnieszka Marek
samorzad.infor.pl
REKLAMA
REKLAMA