reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Niepełnosprawni otrzymają pierwszeństwo w zatrudnieniu w urzędzie

Niepełnosprawni otrzymają pierwszeństwo w zatrudnieniu w urzędzie

Jeśli w pierwszej piątce kandydatów do pracy w urzędzie znajdzie się osoba niepełnosprawna, będzie ona miała pierwszeństwo w zatrudnieniu – to kwintesencja projektowanych zmian w ustawie o służbie cywilnej oraz ustawie o pracownikach samorządowych.

Projekt nowelizacji przyjęty przez sejmową komisję polityki społecznej i rodziny przyznaje osobom niepełnosprawnym spore przywileje w zatrudnianiu. Jeśli mianowicie dzięki swym kwalifikacjom niepełnosprawny znajdzie się w gronie pięciu najlepszych kandydatów, nowe przepisy zagwarantują mu pierwszeństwo w zatrudnieniu. Pod warunkiem oczywiście, iż kandydat postanowi z tego przywileju skorzystać i w odpowiedni sposób udokumentuje fakt niepełnosprawności a charakter pracy pozwoli na jej wykonywanie przez niepełnosprawnego pracownika – ale o tym zadecyduje sam urząd jeszcze przed ogłoszeniem wakatu.

Nowy przepis będzie miał zastosowanie tylko do tych urzędów w których 6-procentowy wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych nie jest spełniony. Do tej kategorii – według „Dziennika Gazety Prawnej” – zaliczyć można wszystkie ministerstwa, urzędy marszałkowskie oraz niemal wszystkie urzędy wojewódzkie.

Wszędzie tam gdzie liczba niepełnosprawnych pracowników nie sięga wymaganego progu 6 proc. istnieje obowiązek dokonywania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Jeśli uda się przeforsować zmiany, PFRON - który już teraz ma problemy z wypłacalnością - może otrzymać jeszcze mniej środków ze składek pracodawców.

Autorzy projektu chcą by zmiany weszły w życie jeszcze w tym roku. Eksperci tymczasem mają poważne zastrzeżenia do konstytucyjności projektu nowelizacji oraz jego zgodności z ustawową zasadą wolnego i otwartego naboru na stanowiska w administracji rządowej - poinformował DGP.

Projekt trafi teraz do marszałka Sejmu. 

Agnieszka Marek

samorzad.infor.pl

reklama

Czytaj także

Źródło:

Sektor Publiczny
Wideoszkolenie: JPK_VAT w nowej formie149.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

MojeBiuro24

MojeBiuro24.pl jest platformą dedykowaną biurom rachunkowym w celu ułatwienia pracy księgowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama