REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

MON ws. programu profesjonalizacji armii

REKLAMA

Rada Ministrów w trybie obiegowym przyjęła raport z realizacji "Programu profesjonalizacji Sił Zbrojnych RP na lata 2008 - 2010" w wersji przygotowanej przez ministra obrony narodowej Bogdana Klicha.

REKLAMA

Główne obszary transformacji Sił Zbrojnych określone w dokumencie to m.in. : zawieszenie obowiązku odbywania zasadniczej służby wojskowej (z możliwością jego odwieszenia) z równoczesnym zawieszeniem obowiązku odbywania przeszkolenia wojskowego; utworzenie Narodowych Sił Rezerwowych (NSR); zmiany w organizacji szkolenia oraz zmiany w zakresie infrastruktury wojskowej, zakwaterowania i wyżywienia żołnierzy.

REKLAMA

W celu usprawnienia procesu naboru i szkolenia kandydatów do służby w korpusie szeregowych zawodowych opracowano "Koncepcję systemu naboru i szkolenia kandydatów na szeregowych zawodowych", zgodnie z którą szkolenie kandydatów na szeregowych zawodowych w ramach służby kandydackiej obejmuje etapy szkolenia podstawowego (3 miesiące) oraz specjalistycznego (do 3 miesięcy). Proces szkolenia żołnierzy NSR będzie realizowany głównie w czasie ćwiczeń wojskowych. Żołnierze NSR będą mogli też odbywać ćwiczenia wojskowe w trybie natychmiastowego stawiennictwa, jednak nie częściej niż jeden raz w ciągu roku kalendarzowego. Mogą też zostać zobowiązani do odbycia ćwiczeń wojskowych krótkotrwałych w okresie obowiązywania przydziału kryzysowego.

REKLAMA

W latach 2008-2009 zrealizowano szereg przedsięwzięć organizacyjno-szkoleniowych oraz opracowano niezbędne dokumenty normujące proces szkolenia i kształcenia. M.in.: opracowano Regulamin ogólny Sił Zbrojnych RP, programy szkolenia podstawowego i specjalistycznego oraz znowelizowano i dostosowano do 3 letniej struktury szkolenia pododdziałów programy strzelań z broni strzeleckiej i z wozów bojowych. W celu sprawdzenia nowego modelu szkolenia w latach 2008-2009 przeprowadzono szkolenie pilotażowe.

W dziedzinie dostosowania infrastruktury do potrzeb profesjonalnych Sił Zbrojnych zrealizowano szereg przedsięwzięć w obszarze infrastruktury wojskowej, zakwaterowania i wyżywienia żołnierzy. Wprowadzono m.in. świadczenie mieszkaniowe. Nowe przepisy o zakwaterowaniu stanowią też, że bezpłatne zakwaterowanie w koszarach przysługuje żołnierzom w służbie kandydackiej, w służbie przygotowawczej oraz powoływanym do NSR. Od 1 stycznia 2010 r. zmienione zostały zasady bezpłatnego wyżywienia żołnierzy zawodowych i kandydatów na żołnierzy zawodowych.


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Globalna awaria systemów Microsoft. Czy mamy się czym martwić w Polsce?

Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski uspokaja, że obecnie w Polsce systemy infrastruktury informatycznej działają płynnie. 

Jak uczniowie Szkoły w Chmurze poradzili sobie z maturą? "Wyniki są dramatyczne"

Kilkanaście procent polskich maturzystów nie zdało egzaminu maturalnego. Jak poszło uczniom Szkoły w Chmurze? 

Coraz większa liczba dzieci ukraińskich w polskich szkołach

Od 1 września 2024 r. do polskich szkół może pójść między 20 tys. a 60 tys. ukraińskich dzieci - szacuje Paulina Chrostowska z Centrum Edukacji Obywatelskiej. Zdaniem nauczycieli największym wyzwaniem w edukacji uczniów z doświadczeniem migracji jest bariera językowa.

Ta substancja wydłużyła życie myszy ok. 25%, wyszczupliła i zmniejszyła podatność na nowotwory. Teraz testy na ludziach

Międzynarodowa grupa badaczy aktualnie testuje nowy lek hamujący interleukinę 11, który wydłuża życie myszy prawie o jedną czwartą. Nie wiadomo jeszcze jak działa on u ludzi, ale rozpoczęto pierwsze badania kliniczne - informuje tygodnik „Nature” - ukazujące się od 1869 r. jedno z najbardziej prestiżowych czasopism naukowych.

REKLAMA

Co czwarty uczeń nie zdał matury w tej szkole. A oceny końcowe były wysokie. MEN: kuratoria przyjrzą się jakości kształcenia

Minister edukacji Barbara Nowacka poinformowała 18 lipca 2024 r., że kuratoria przyjrzą się wynikom egzaminów maturalnych w Szkole w Chmurze oraz temu, jak mają się one do ocen końcowych uczniów. Oceny te były wyjątkowo wysokie i nie przekładają się na wyniki matur - dodała.

Co oznaczają tajemnicze paski na tubkach past do zębów?

Większość Polaków nie wie, co oznaczają kolorowe paski na tubkach past do zębów. Jakie informacje przekazuje klientowi kolor tajemniczego paska na tubce? Czy konsumenci mogą być wprowadzani w błąd? 

Coś takiego raz na 5-10 tysięcy lat: Asteroida przeleci bliżej Ziemi niż satelity geostacjonarne 13 kwietnia 2029 roku. ESA przyśpiesza misję Ramses

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) przyspiesza realizację nowej misji o nazwie Ramses, która ma na celu dotarcie do asteroidy Apophis – podał portal Space.com. W 2029 r. obiekt będzie bardzo blisko Ziemi, bliżej niż satelity geostacjonarne. Asteroida nie zagraża jednak naszej planecie.

Rodzice coraz rzadziej szczepią swoje dzieci. Najnowsze dane WHO

Alarmujące dane Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Wyszczepialność dzieci i młodzieży na świecie wciąż nie może odzyskać poziomu sprzed pandemii. 

REKLAMA

Blisko 5 tys. zgłoszeń związanych ze zdarzeniami atmosferycznymi

We wtorek i środę strażacy w całym kraju mieli ręce pełne roboty. Do godz. 6 odnotowano 4998 zgłoszeń związanych z pogodą. Obrażenia odniosły cztery osoby. 

Wojsko Polskie to trzecia armia NATO pod względem liczebności

Polska ma trzecią największą co do liczebności armię w NATO - przekazał szef BBN Jacek Siewiera, powołując się na dane zebrane przez NATO. Z szacunków Sojuszu wynika, że Wojsko Polskie z ponad 216 tys. żołnierzy to trzecia armia NATO - po USA i Turcji.

REKLAMA