MON ws. programu profesjonalizacji armii
REKLAMA
REKLAMA
Główne obszary transformacji Sił Zbrojnych określone w dokumencie to m.in. : zawieszenie obowiązku odbywania zasadniczej służby wojskowej (z możliwością jego odwieszenia) z równoczesnym zawieszeniem obowiązku odbywania przeszkolenia wojskowego; utworzenie Narodowych Sił Rezerwowych (NSR); zmiany w organizacji szkolenia oraz zmiany w zakresie infrastruktury wojskowej, zakwaterowania i wyżywienia żołnierzy.
REKLAMA
W celu usprawnienia procesu naboru i szkolenia kandydatów do służby w korpusie szeregowych zawodowych opracowano "Koncepcję systemu naboru i szkolenia kandydatów na szeregowych zawodowych", zgodnie z którą szkolenie kandydatów na szeregowych zawodowych w ramach służby kandydackiej obejmuje etapy szkolenia podstawowego (3 miesiące) oraz specjalistycznego (do 3 miesięcy). Proces szkolenia żołnierzy NSR będzie realizowany głównie w czasie ćwiczeń wojskowych. Żołnierze NSR będą mogli też odbywać ćwiczenia wojskowe w trybie natychmiastowego stawiennictwa, jednak nie częściej niż jeden raz w ciągu roku kalendarzowego. Mogą też zostać zobowiązani do odbycia ćwiczeń wojskowych krótkotrwałych w okresie obowiązywania przydziału kryzysowego.
REKLAMA
W latach 2008-2009 zrealizowano szereg przedsięwzięć organizacyjno-szkoleniowych oraz opracowano niezbędne dokumenty normujące proces szkolenia i kształcenia. M.in.: opracowano Regulamin ogólny Sił Zbrojnych RP, programy szkolenia podstawowego i specjalistycznego oraz znowelizowano i dostosowano do 3 letniej struktury szkolenia pododdziałów programy strzelań z broni strzeleckiej i z wozów bojowych. W celu sprawdzenia nowego modelu szkolenia w latach 2008-2009 przeprowadzono szkolenie pilotażowe.
W dziedzinie dostosowania infrastruktury do potrzeb profesjonalnych Sił Zbrojnych zrealizowano szereg przedsięwzięć w obszarze infrastruktury wojskowej, zakwaterowania i wyżywienia żołnierzy. Wprowadzono m.in. świadczenie mieszkaniowe. Nowe przepisy o zakwaterowaniu stanowią też, że bezpłatne zakwaterowanie w koszarach przysługuje żołnierzom w służbie kandydackiej, w służbie przygotowawczej oraz powoływanym do NSR. Od 1 stycznia 2010 r. zmienione zostały zasady bezpłatnego wyżywienia żołnierzy zawodowych i kandydatów na żołnierzy zawodowych.
REKLAMA
REKLAMA