Od poniedziałku obchód przedspisowy
REKLAMA
Obchód przedspisowy pozwoli na weryfikację danych dotyczących gospodarstw rolnych – w szczególności na sprawdzenie, które gospodarstwa nadal istnieją i podlegają spisaniu oraz czy adresy użytkowników są tożsame z adresami gospodarstw. W trakcie obchodu do każdego gospodarstwa doręczony zostanie list Prezesa GUS informujący m.in. o zasadach i zakresie tematycznym spisu.
REKLAMA
REKLAMA
Jeśli rachmistrz trafi do gospodarstwa, którego nie ma w wykazie gospodarstw rolnych, niezwłocznie uzupełni braki w wykazie oraz naniesie na mapę cyfrową dany punkt adresowy. Dzięki stosowaniu przez rachmistrzów spisowych terminali hand-held z mobilną aplikacją wskazującą m.in. miejsce w którym aktualnie się znajdują, wszelkie zmiany i poprawki będą mogły być nanoszone w terenie.
Zarówno trakcie obchodu jak i właściwego spisu, gromadzący informacje zobowiązani będą do przestrzegania przepisów o ochronie danych osobowych i danych indywidualnych oraz do zachowania tajemnicy statystycznej. Informacje zebrane podczas spisu są poufne i otoczone szczególną ochroną. Mogą być one wykorzystywane wyłącznie do opracowań, zestawień i analiz statystycznych prowadzonych przez służby statystyki publicznej.
Udostępnianie lub wykorzystywanie danych uzyskanych w spisie dla innych, niż podane celów jest zabronione pod rygorem odpowiedzialności karnej. Ustawa z 29 czerwca 1995 r. o statystyce publicznej w rozdziale ósmym przewiduje następujące regulacje:
Art. 54. Kto narusza tajemnicę statystyczną, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
Art. 55. Kto w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej wykorzystuje dane statystyczne, z którymi zapoznał się w związku z wykonywaniem pracy lub czynności na zlecenie prowadzącego badanie statystyczne statystyki publicznej, podlega karze pozbawienia wolności do lat 5.
REKLAMA
Obowiązki zabezpieczone sankcją karną spoczywają także na osobach udzielających informacji. W myśl art. 56 i 57 wspomnianej ustawy, przekazanie danych statystycznych niezgodnych ze stanem faktycznym podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Odmowa udzielenia informacji w spisie podlega grzywnie.
Trzeba jednak pamiętać, że informacji udzielać należy rachmistrzom legitymującym się identyfikatorami zawierającymi m.in. zdjęcie, dane osobowe, oraz pieczęć urzędu statystycznego.
Agnieszka Marek
samorzad.infor.pl
REKLAMA
REKLAMA