Przedszkola publiczne bezpłatne przez 5 godzin dziennie
REKLAMA
Nowe prawo ujednolici zasady ustalania odpłatności za ponadprogramowy czas pobytu dzieci w przedszkolu. Dotychczas gminy różnorodnie interpretowały przepisy regulujące zakres świadczeń realizowanych przez przedszkola, za które można pobierać opłaty, stąd też część uchwał rad gmin była następnie uchylana przez sądy.
REKLAMA
W świetle znowelizowanej ustawy o systemie oświaty, przedszkole publiczne przez minimum pięć godzin dziennie zapewniać musi bezpłatne nauczanie, wychowanie i opiekę – w tym czasie placówki powinny realizować podstawę programową. Rada gminy może wydłużyć ten pięciogodzinny okres bezpłatnego pobytu dziecka, nie może go jednak skrócić. Za pobyt dziecka przekraczający ustalony czas bezpłatnej opieki – nie krótszy niż pięć godzin - pobierane są opłaty w wysokości ustalonej przez organ prowadzący przedszkole publiczne.
Te same zasady odpłatności stosowane będą do tzw. „publicznych innych form wychowania przedszkolnego”.
Ustawa wejdzie w życie 1 września, jednakże samorządy będą mogły podjąć uchwałę w sprawie odpłatności za przedszkola do 31 sierpnia 2011 r. – bowiem do tego momentu zachowają ważność dotychczasowe uchwały organów samorządowych - regulujące kwestię opłat.
USTAWA z dnia 5 sierpnia 2010 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty ( Dz.U. Nr 148, Poz. 991 )>>
Agnieszka Marek
samorzad.infor.pl
REKLAMA
REKLAMA