Nowy wzór kontraktu socjalnego
REKLAMA
Resort pracy zamierza wprowadzić do treści kontraktu socjalnego dodatkowe części IB i IIB – dotyczące współdziałania pomiędzy pracownikami socjalnymi a „osobami będącymi w szczególnej sytuacji na rynku pracy”. Katalog osób zaliczonych do tego grona zawiera art. 49 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy – według którego za osoby będące „w szczególnej sytuacji na rynku pracy” uważa się:
REKLAMA
1) bezrobotnych do 25 roku życia,
2) bezrobotnych długotrwale lub kobiet, które nie podjęły zatrudnienia po urodzeniu dziecka,
3) bezrobotnych powyżej 50 roku życia,
4) bezrobotnych bez kwalifikacji zawodowych, bez doświadczenia zawodowego lub bez wykształcenia średniego,
5) bezrobotnych samotnie wychowujących co najmniej jedno dziecko do 18 roku życia,
6) bezrobotnych, którzy po odbyciu kary pozbawienia wolności nie podjęli zatrudnienia,
7) bezrobotnych niepełnosprawnych.
Część IB i IIB poświęcona będzie określeniu współdziałania z wymienionymi osobami, zmierzającego do wzmocnienia ich aktywności i samodzielności życiowej, zawodowej lub przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu.
Dotychczasowe części IA i IIA – określające sposób współdziałania w zakresie rozwiązywania trudnej sytuacji życiowej osoby lub rodziny – nie ulegną zmianie.
W uzasadnieniu do projektu rozporządzenia zawierającego nowy wzór kontraktu socjalnego, resort pracy deklaruje, iż nie zamierza zmieniać istoty kontraktu a jedynie zwiększyć jego efektywność i skuteczność działania ośrodków pomocy społecznej.
Projekt rozporządzenia w sprawie wzoru kontraktu socjalnego (PDF)>>
Agnieszka Marek
samorzad.infor.pl
REKLAMA
REKLAMA