reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > WSA: Opłata planistyczna tylko w planie zagospodarowania przestrzennego

WSA: Opłata planistyczna tylko w planie zagospodarowania przestrzennego

Wójt gminy nie może ustalić wysokości opłaty planistycznej w związku z wydaniem decyzji o warunkach zabudowy, nie może tego też uczynić rada gminy w odrębnej uchwale – stwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku.

W sprawie rozpatrywanej przez WSA wysokość stawki procentowej jednorazowej opłaty z tytułu wzrostu wartości nieruchomości (tzw. opłaty planistycznej lub renty planistycznej) została ustalona w związku z wydaniem decyzji o warunkach zabudowy. W sytuacji braku planu zagospodarowania przestrzennego wójt wydał decyzję o warunkach zabudowy, a następnie na podstawie uchwały rady gminy wydana została decyzja ustalająca wysokość opłaty planistycznej.

W uzasadnieniu wyroku sąd gdański powołał się na utarte w orzecznictwie stanowisko podkreślające brak podstaw prawnych zarówno do uchwalania stawek procentowych opłaty od wzrostu wartości nieruchomości przez radę gminy w odrębnej uchwale, jak i do naliczania takiej opłaty i związanego z tym ustalenia wysokości stawki przez organ wykonawczy gminy.

Przepisy prawa wyraźnie mówią o pobraniu opłaty ustalonej w planie zagospodarowania przestrzennego. Decyzja o warunkach zabudowy wydawana jest jedynie w sytuacji braku planu zagospodarowania przestrzennego. W rezultacie - brak takiego planu skutkuje brakiem regulacji ustalającej wysokość opłaty z tytułu wzrostu wartości nieruchomości.

"Ustalenie stawki tej opłaty w uchwale rady gminy uznaje się za niedopuszczalne z uwagi na brak podstawy prawnej do wydania takiej uchwały" – czytamy w uzasadnieniu WSA.

"Nie jest również dopuszczalnym, aby stawkę opłaty określał organ, który wydaje decyzję o warunkach zabudowy, a więc organ wykonawczy. Wójt gminy nie jest uprawniony do ustalenia jednorazowej opłaty od wzrostu wartości nieruchomości w związku z wydaniem decyzji o warunkach zabudowy."

Wyrok WSA w Gdańsku - sygn. II SA/Gd 166/10>>

Czytaj także: Renta planistyczna - zasady pobierania opłaty>>

Czy gmina może pobierać opłatę planistyczną od darowizny>>

samorzad.infor.pl

reklama

Czytaj także

Źródło:

Sektor Publiczny
Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Agata Kowalczyk-Borek

Ekspert ds Compliance, PwC Advisory

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama