WSA: Opłata planistyczna tylko w planie zagospodarowania przestrzennego
REKLAMA
W sprawie rozpatrywanej przez WSA wysokość stawki procentowej jednorazowej opłaty z tytułu wzrostu wartości nieruchomości (tzw. opłaty planistycznej lub renty planistycznej) została ustalona w związku z wydaniem decyzji o warunkach zabudowy. W sytuacji braku planu zagospodarowania przestrzennego wójt wydał decyzję o warunkach zabudowy, a następnie na podstawie uchwały rady gminy wydana została decyzja ustalająca wysokość opłaty planistycznej.
REKLAMA
REKLAMA
W uzasadnieniu wyroku sąd gdański powołał się na utarte w orzecznictwie stanowisko podkreślające brak podstaw prawnych zarówno do uchwalania stawek procentowych opłaty od wzrostu wartości nieruchomości przez radę gminy w odrębnej uchwale, jak i do naliczania takiej opłaty i związanego z tym ustalenia wysokości stawki przez organ wykonawczy gminy.
Przepisy prawa wyraźnie mówią o pobraniu opłaty ustalonej w planie zagospodarowania przestrzennego. Decyzja o warunkach zabudowy wydawana jest jedynie w sytuacji braku planu zagospodarowania przestrzennego. W rezultacie - brak takiego planu skutkuje brakiem regulacji ustalającej wysokość opłaty z tytułu wzrostu wartości nieruchomości.
"Ustalenie stawki tej opłaty w uchwale rady gminy uznaje się za niedopuszczalne z uwagi na brak podstawy prawnej do wydania takiej uchwały" – czytamy w uzasadnieniu WSA.
"Nie jest również dopuszczalnym, aby stawkę opłaty określał organ, który wydaje decyzję o warunkach zabudowy, a więc organ wykonawczy. Wójt gminy nie jest uprawniony do ustalenia jednorazowej opłaty od wzrostu wartości nieruchomości w związku z wydaniem decyzji o warunkach zabudowy."
Wyrok WSA w Gdańsku - sygn. II SA/Gd 166/10>>
Czytaj także: Renta planistyczna - zasady pobierania opłaty>>
Czy gmina może pobierać opłatę planistyczną od darowizny>>
samorzad.infor.pl
REKLAMA
REKLAMA