REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Setki milionów na zapobieganie powodziom

REKLAMA

Rząd przyjął we wtorek projekt zmiany Prawa wodnego, która wprowadza postanowienia unijnej dyrektywy powodziowej. Premier Donald Tusk powiedział na konferencji po posiedzeniu rządu, że pozwolą one w przyszłości szybciej usuwać skutki powodzi.

"Mówimy tu o Prawie wodnym i innych przepisach, które dostosowują naszą infrastrukturę do wymogów europejskich. Chodzi tu przede wszystkim o kosztowny, ale niezbędny plan przygotowania map cyfrowych, dzięki którym będzie można w sposób niezwykle szczegółowy, bardzo dokładny, zaplanować taką przebudowę infrastruktury przeciwpowodziowej, aby przyniosło to jak najlepsze skutki" - powiedział premier.

REKLAMA

"Są to duże koszty, zdajemy sobie sprawę, że niełatwo będzie finansować to przedsięwzięcie; idzie w setki milionów złotych. Polska była o lata opóźniona z tą sprawą" - powiedział premier.

REKLAMA

Chodzi o zapowiadany od dawna przez rząd projekt Prawa wodnego, który wdraża dyrektywę powodziową. Termin jej wprowadzenia do polskiego prawa minął jesienią ubiegłego roku. KE informowała, że aż 15 państw UE nie wdrożyło w pełni tej dyrektywy. W styczniu Komisja Europejska po raz pierwszy wysłała do Polski list z upomnieniem za brak informacji o wdrożeniu. W połowie lipca wysłała drugie ponaglenie. Polska ma dwa miesiące na odpowiedź.

Choć termin wdrożenia minął, to na realizację podstawowych celów tego aktu prawnego Polska ma czas do lat 2011-15. Dyrektywa ma nakłonić kraje członkowskie UE do większych wysiłków na rzecz zapobiegania powodziom. Nakłada obowiązek określenia, jakie tereny na ich terytoriach są zagrożone powodzią. Na podstawie takich "map ryzyka" kraje będą musiały sporządzić plany działań, które mają odzwierciedlać ideę dyrektywy: zapobieganie, przygotowanie, ochrona.

Dyrektywa wyznacza terminy tych działań:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- odnośnie do oceny ryzyka powodziowego - do 2011 roku,

- opracowania map zagrożenia i ryzyka powodziowego - do 2013 roku,

- opracowania planów zarządzania ryzykiem powodziowym - do 2015 roku.

Premier poinformował też, że przyjął we wtorek informację o działaniach administracji i zarządów zbiorników wodnych dotyczących regulacji poziomu wód w zbiornikach retencyjnych w związku z kolejnymi opadami deszczu. W ocenie premiera fakt, że opady nie obejmują całego południa kraju, tylko mają charakter wyspowy, "daje nam nadzieję, że nie powtórzą się jakieś szczególnie dramatyczne zdarzenia".

REKLAMA

Szef rządu podał też, że Rada Ministrów podjęła uchwałę o ułatwieniach w procedurze odbudowy dróg na terenach dotkniętych w tym roku powodziami oraz zwiększeniu puli środków na ten cel. "Przyjęliśmy propozycję ministra MSWiA Jerzego Millera, aby zwiększyć środki i uprościć, znaczy załagodzić, procedurę przyznawania tych środków na terenach popowodziowych w taki sposób, aby tam remont i budowa dróg lokalnych mogły biec szybciej i aby te tereny były traktowane szczególnie w porównaniu do reszty kraju" - mówił premier podczas konferencji.

W komunikacie Centrum Informacyjne Rządu poinformowało, że chodzi o rozwiązania, które zwiększą szanse na objęcie dofinansowaniem z budżetu państwa projektów zakładających usunięcie szkód w lokalnej infrastrukturze drogowej, które powstały w wyniku tegorocznych powodzi lub osunięć ziemi spowodowanych opadami.

"Zmiana zakładająca podwyższenie oceny punktowej wniosków o dofinansowanie zadań własnych umożliwi gminom i powiatom skorzystanie z dotacji celowej budżetu państwa na budowę, przebudowę lub remonty dróg lokalnych. Wnioski dotyczące odcinków dróg zniszczonych lub uszkodzonych uzyskają dodatkowo 10 punktów, które będą wliczane do ogólnej sumy uzyskanych punktów" - podało CIR.

Prace nad projektem trwały od 2008 r. W trakcie prac do pierwotnej zmiany dotyczącej dyrektywy powodziowej dołączono dwie inne i projekt trzeba było ponownie konsultować. ostateczne opinie przed komitetu europejskiego i stałego Rady Ministrów.

Celem dyrektywy powodziowej jest ograniczanie ryzyka powodziowego i zmniejszanie następstw powodzi w państwach Unii Europejskiej. Dyrektywa ma stworzyć mechanizmy zarządzania ryzykiem, jakie może powodować powódź dla ludzkiego zdrowia, środowiska, działalności gospodarczej i dziedzictwa kulturowego. Dyrektywa zobowiązuje kraje UE, by do 22 grudnia 2011 roku określiły obszary znaczącego ryzyka powodzi i takie, na których wystąpienie znaczącego ryzyka powodzi jest prawdopodobne (tzw. obszary narażone na niebezpieczeństwo powodzi).

Do 22 grudnia 2013 roku mają zostać wykonane dwa rodzaje map. Mapy zagrożenia powodziowego będą pokazywały obszary, których prawdopodobieństwo zalania jest wysokie, średnie i niskie oraz głębokość i prędkość wody w różnych wariantach. Drugi rodzaj map - mapy ryzyka powodziowego - będzie uwzględniał liczbę mieszkańców dotkniętych potencjalną powodzią, zagrożenia dla infrastruktury - m.in. obiekty zagrażające środowisku (oczyszczalnie ścieków, wysypiska) oraz wszelkie inne informacje mające wpływ na szacowanie ryzyka. Granice obszarów zagrożonych powodzią, wyznaczone na mapach, mają być uwzględniane w planach zagospodarowania przestrzennego.

Na przygotowanie planów zarządzania ryzykiem powodziowym dyrektywa daje poszczególnym krajom UE czas do 22 grudnia 2015 roku. Plany mają obejmować wszystkie sprawy związane z zarządzaniem ryzykiem powodziowym - zapobieganie, ochronę, prognozowanie powodzi i systemy wczesnego ostrzegania. Będą one skoordynowane z planami gospodarowania wodami w dorzeczach, wymaganymi dyrektywą wodną.

Plany ryzyka mają uwzględniać m.in. analizę kosztów i korzyści, zasięg powodzi, trasy przejścia wezbrań i obszary o potencjalnych możliwościach retencyjnych. W planach będą też uwzględnione formy użytkowania gruntów, elementy planowania i zagospodarowania przestrzennego, ochrona przyrody, cele środowiskowe z dyrektywy wodnej, zasady gospodarowania wodą, żegluga i infrastruktura portowa, prognozowanie powodzi i systemy wczesnego ostrzegania przed nią oraz tzw. infrastruktura krytyczna, określona przez ustawę o zarządzaniu kryzysowym.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Infolinia dla żołnierzy i ich rodzin uruchomiona - wsparcie psychologiczne

  29 lutego 2024 roku została uruchomiona bezpłatna i ogólnodostępna infolinia dla żołnierzy WP, pracowników resortu obrony narodowej oraz ich rodzin.

  29 lutego - Światowy Dzień Chorób Rzadkich. Ile ich jest na świecie?

  Dzień Chorób Rzadkich przypada na ostatni dzień lutego, data jest nieprzypadkowa. Na całym świecie 300 mln ludzi żyje z rzadkimi chorobami. 

  Jak pozbyć się mikroplastiku z wody? Prosty sposób

  Mikroplastik jest wszechobecny, niestety trafia także do pożywienia i wody. Chociaż na ten moment nie wiadomo dokładnie, jak wpływa na ludzki organizm, to wpływ ten z pewnością nie jest pozytywny. Naukowcy znaleźli sposób na pozbycie się mikroplastiku go z wody. 

  "Szczyt rolniczy" w Warszawie. Dziś premier spotkał się z protestującymi rolnikami

  Dziś w Warszawie miał miejsce "szczyt rolniczy". Premier Donald Tusk spotkał się z przedstawicielami protestujących rolników. Tematem rozmów jest m.in. kwestia napływu produktów rolno-spożywczych z Ukrainy. Rolnicy sprzeciwiają się również unijnej polityce Zielonego Ładu.

  REKLAMA

  Ustawa o dostępności w produktach i usługach od 28 czerwca 2025 roku

  Ustawa o zapewnieniu dostępności w produktach i usługach dla osób z niepełnosprawnościami i ze szczególnymi potrzebami ma wejść w życie dnia 28 czerwca 2025 roku. O jakie produkty i usługi chodzi ustawodawcy wdrażającemu unijną dyrektywę zwaną "Europejskim Aktem o Dostępności” (EAA)?

  Ekoschematy 2024 - rozporządzenie wprowadza zmiany od 15 marca

  Ekoschematy 2024 - oświadczenie zastąpi zdjęcia geotagowane. Jest projekt rozporządzenia dotyczącego zmian w dopłatach dla rolników w ramach ekoschematów. Zmiany wejdą w życie 15 marca 2024 roku.

  Co to jest transport sanitarny? Dla kogo jest bezpłatny?

  Pacjent, który nie może się samodzielnie poruszać, a chce udać się do przychodni lub szpitala, może skorzystać z transportu sanitarnego. Jak to się odbywa?

  Podwyżki o 30%-33% z kłopotem dla nauczycieli. Samorządy chcą pieniędzy na dodatki. MEN wyda interpretację?

  Samorządowcy pytają ministerstwo edukacji o zasady wypłaty wyrównań dla nauczycieli. Czy min. edukacji Barbara Nowacka wyjaśni zasady postępowania?

  REKLAMA

  Wywiad Ukrainy: Rosja nasila operację dezinformacyjną Majdan-3; punkt kulminacyjny w marcu-maju 2024 roku

  Rosja nasila operację informacyjną Majdan-3 w celu wywołania konfliktów wewnętrznych w Ukrainie oraz krajach ją popierających, by następnie uderzyć i pokonać wojska ukraińskie na wschodzie – ostrzegł prezydencki komitet ds. wywiadu w Kijowie.

  Znasz portal Diety NFZ? Korzysta z niego już prawie 870 tys. osób

  Portal diety.nfz.gov.pl to baza bezpłatnych przepisów na zdrowe i proste w przygotowaniu dania do samodzielnego przygotowania. Narodowy Fundusz Zdrowia podał, że z planów żywieniowych korzysta już blisko 870 tys. osób. 

  REKLAMA