reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Setki milionów na zapobieganie powodziom

Setki milionów na zapobieganie powodziom

Rząd przyjął we wtorek projekt zmiany Prawa wodnego, która wprowadza postanowienia unijnej dyrektywy powodziowej. Premier Donald Tusk powiedział na konferencji po posiedzeniu rządu, że pozwolą one w przyszłości szybciej usuwać skutki powodzi.

"Mówimy tu o Prawie wodnym i innych przepisach, które dostosowują naszą infrastrukturę do wymogów europejskich. Chodzi tu przede wszystkim o kosztowny, ale niezbędny plan przygotowania map cyfrowych, dzięki którym będzie można w sposób niezwykle szczegółowy, bardzo dokładny, zaplanować taką przebudowę infrastruktury przeciwpowodziowej, aby przyniosło to jak najlepsze skutki" - powiedział premier.

"Są to duże koszty, zdajemy sobie sprawę, że niełatwo będzie finansować to przedsięwzięcie; idzie w setki milionów złotych. Polska była o lata opóźniona z tą sprawą" - powiedział premier.

Chodzi o zapowiadany od dawna przez rząd projekt Prawa wodnego, który wdraża dyrektywę powodziową. Termin jej wprowadzenia do polskiego prawa minął jesienią ubiegłego roku. KE informowała, że aż 15 państw UE nie wdrożyło w pełni tej dyrektywy. W styczniu Komisja Europejska po raz pierwszy wysłała do Polski list z upomnieniem za brak informacji o wdrożeniu. W połowie lipca wysłała drugie ponaglenie. Polska ma dwa miesiące na odpowiedź.

Choć termin wdrożenia minął, to na realizację podstawowych celów tego aktu prawnego Polska ma czas do lat 2011-15. Dyrektywa ma nakłonić kraje członkowskie UE do większych wysiłków na rzecz zapobiegania powodziom. Nakłada obowiązek określenia, jakie tereny na ich terytoriach są zagrożone powodzią. Na podstawie takich "map ryzyka" kraje będą musiały sporządzić plany działań, które mają odzwierciedlać ideę dyrektywy: zapobieganie, przygotowanie, ochrona.

Dyrektywa wyznacza terminy tych działań:

- odnośnie do oceny ryzyka powodziowego - do 2011 roku,

- opracowania map zagrożenia i ryzyka powodziowego - do 2013 roku,

- opracowania planów zarządzania ryzykiem powodziowym - do 2015 roku.

Premier poinformował też, że przyjął we wtorek informację o działaniach administracji i zarządów zbiorników wodnych dotyczących regulacji poziomu wód w zbiornikach retencyjnych w związku z kolejnymi opadami deszczu. W ocenie premiera fakt, że opady nie obejmują całego południa kraju, tylko mają charakter wyspowy, "daje nam nadzieję, że nie powtórzą się jakieś szczególnie dramatyczne zdarzenia".

Szef rządu podał też, że Rada Ministrów podjęła uchwałę o ułatwieniach w procedurze odbudowy dróg na terenach dotkniętych w tym roku powodziami oraz zwiększeniu puli środków na ten cel. "Przyjęliśmy propozycję ministra MSWiA Jerzego Millera, aby zwiększyć środki i uprościć, znaczy załagodzić, procedurę przyznawania tych środków na terenach popowodziowych w taki sposób, aby tam remont i budowa dróg lokalnych mogły biec szybciej i aby te tereny były traktowane szczególnie w porównaniu do reszty kraju" - mówił premier podczas konferencji.

reklama

Czytaj także

Źródło:

PAP
Nowa matryca stawek VAT – PKWiU, CN378.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Artykuł sponsorowany

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Echaust-Przybytniak

Deputy Legal Director, RK RODO

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama