REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Eksperci o rządowych planach reformy służby zdrowia

REKLAMA

Eksperci jednogłośnie opowiadają się za powołaniem zapowiadanej przez minister zdrowia Ewę Kopacz Agencji Taryfikacji; różnie oceniają natomiast projekt ustawy o działalności leczniczej, mówiący o odpowiedzialności samorządów za długi szpitali.

Przedstawiony przez minister Kopacz projekt ustawy o działalności leczniczej został przekazany do konsultacji społecznych. Nie zakłada obligatoryjnego przekształcania szpitali w spółki, jednak samorządy, które nie przekształcą szpitali, będą miały obowiązek pokrycia długu w ciągu trzech miesięcy od zatwierdzenia sprawozdania finansowego szpitala.

REKLAMA

REKLAMA

W przypadku niewywiązania się z tego obowiązku samorządy w ciągu 12 miesięcy będą musiały zmienić formę organizacyjno-prawną szpitala (przekształcenie spzoz w spółkę kapitałową, jednostkę budżetową, samorządowy zakład budżetowy albo instytucję gospodarki budżetowej). Minister zapowiedziała też powołanie Agencji Taryfikacji, która będzie zajmowała się liczeniem kosztów w służbie zdrowia. Agencja, zacznie działać wtedy, gdy zacznie obowiązywać ustawa o działalności leczniczej. Kopacz wspomniała też o dodatkowych ubezpieczeniach zdrowotnych.

Były minister zdrowia Marek Balicki (Lewica i Demokraci) uważa, że "propozycje zmian zostały przedstawione na dużym poziomie ogólności". "Cele zostały bardzo szeroko zarysowane, a konkretów było mało" - powiedział.

Zaznaczył, że powstanie Agencji Taryfikacji i odejście od obligatoryjności przekształcania szpitali w spółki zbliżają do kompromisu, do tego, o czym rozmawiano przy Okrągłym Stole na temat służby zdrowia. "Gdyby takie podejście było w roku 2008, to pakiet ustaw zdrowotnych przeszedłby" - powiedział (część ustaw została zawetowana przez prezydenta L. Kaczyńskiego - PAP).

REKLAMA

Zdaniem Balickiego posłowie powinni teraz dostać dokumenty, usiąść i je analizować. Powiedział, że optymistyczne jest to, że jest pewna zmiana i że nie ma już "nastawienia konfrontacyjnego". "Wkrótce przekonamy się, czy te propozycje nie były tylko zasłoną dymną, czy będzie gotowość do szukania rozwiązań rzeczywistych, a nie deklarowanych" - powiedział.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W ocenie innego eksperta, dr Adama Kozierkiewicza "przekształcenie szpitali w spółki jest właściwe i konieczne i dobrze się stało, że samorządy będą musiały ponosić konsekwencje swoich decyzji". "Dotychczas samorządy były jedynym podmiotem, który nie musiał spłacać zadłużeń szpitali" - powiedział.

Kozierkiewicz powiedział, że obecnie szpitale nie mają obowiązku przekazywania danych, dotyczących kosztów do Narodowego Funduszu Zdrowia. NFZ - jak podkreślił - ustala ceny według swoich preferencji. Zdaniem Kozierkiewicza "powstanie Agencji Taryfikacji to zobowiązanie, żeby szpitale ujawniały swoje koszty".

Kozierkiewicz sceptycznie odnosi się do pomysłu wprowadzania dodatkowych ubezpieczeń. "Aby stworzyć ubezpieczenia dobrowolne, to osoby, które je wykupują, muszą mieć z tego pewną korzyść. Nie wiadomo, co miałoby to być" - powiedział.

Natomiast były wiceminister zdrowia Bolesław Piecha (PiS) uważa, że "bez określenia potrzeb zdrowotnych, czyli liczby łóżek w szpitalach, nie jest możliwe reformowanie służby zdrowia". Zaznaczył, że opowiada się za oddłużeniem szpitali. "Co do przekształcania szpitali w spółki, to jeżeli nie pójdą za tym dodatkowe pieniądze, to są to tylko obietnice" - powiedział. "Agencja Taryfikacji to dawna sprawa. Jej powstanie mogłoby być korzystne. Jestem za" - stwierdził.

dom/ malk/ gma/

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MF: Już 30 tys. uczniów bierze udział w edukacyjnym programie Finansoaktywni. Zgłoszenia do programu przyjmowane są do 6 maja br. Czekają atrakcyjne nagrody!

„Finansoaktywni” to program edukacyjny organizowany przez Ministerstwo Finansów. Misja tegorocznej edycji brzmi „Podatki płacimy, korzyści widzimy”. W tym roku w programie bierze udział prawie 30 tysięcy uczniów szkół podstawowych z 1800 klas z całej Polski. Zgłoszenia do programu i konkursu trwają do 6 maja 2024 r.

Duże zmiany w wojsku. Nowy plan MON

14 sierpnia nastąpi istotna zmiana w strukturach dowodzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Jak poinformował wiceszef Ministerstwa Obrony Narodowej, Cezary Tomczyk, podczas posiedzenia sejmowej Komisji Obrony Narodowej, WOT zostaną bezpośrednio podporządkowane Sztabowi Generalnemu Wojska Polskiego.

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego! - Trenuj z Wojskiem 5

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego ruszają. To już 5. edycja programu Trenuj z Wojskiem. Można nauczyć się posługiwania się bronią, strzelania na trenażerze, przetrwania, zachowania podczas alarmów, walki wręcz, a nawet rzutu granatem. Kiedy odbywają się szkolenia? Kto może się zgłosić?

Top 10 szkół przyjaznych LGBTQ+ w 2024 roku. Nowy ranking

W ramach 4. ogólnopolskiej edycji Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+, przeprowadzonej pod hasłem "Szkoła Zaufania", zebrano opinie 20 tys. osób. Po raz pierwszy wyniki zostały zaprezentowane w Ministerstwie Edukacji Narodowej. Szkoły, które zdobyły najwyższe miejsca, otrzymają tarcze z rysunkiem tęczy i napisem "Szkoła Zaufania".

REKLAMA

Europejska karta parkingowa dla osób z niepełnosprawnościami. Parlament Europejski zatwierdził nowe przepisy

Parlament Europejski zatwierdził nowe przepisy, które mają na celu ułatwienie życia osobom z niepełnosprawnościami w całej Unii Europejskiej. Przepisy te wprowadzają ogólnounijną kartę dla osób z niepełnosprawnościami oraz europejską kartę parkingową dla osób z niepełnosprawnościami.

Rada Krajowa KO zatwierdziła listy do Parlamentu Europejskiego. Sienkiewicz podał się do dymisji

Rada Krajowa Platformy Obywatelskiej zatwierdziła listy Koalicji Obywatelskiej do Parlamentu Europejskiego. Na czele list znajdują się znane postacie, w tym członkowie rządu.

Jak walczyć z przymrozkami? Gdzie? kiedy? Co z kwitnącymi sadami, ogrodami, plantacjami? [prognoza pogody]

Przymrozki 24-26 kwietnia. Gdzie? kiedy? Jakie? Co z kwitnącymi jabłoniami, gruszami, śliwami, borówką, porzeczkami?

Jaka jest liczba ludności w Polsce? Dane GUS

Liczba ludności w Polsce znów się zmniejszyła. Ile wynosi na koniec I kwartału 2024 r.? GUS podał dane. 

REKLAMA

Różowe skrzyneczki w szkołach. MEN pracuje nad nowym projektem

Wiceminister edukacji Paulina Piechna-Więckiewicz poinformowała, że resort bierze pod uwagę kwestię dostępności w szkołach tzw. różowych skrzyneczek ze środkami higieny intymnej. Przekazała, że w środę spotka się w tej sprawie z przedstawicielami samorządu.

ZNP: gwałtowna zainteresowanie nauczycieli urlopami dla poratowania zdrowia. Emerytury stażowe bez tego urlopu

W ciągu ostatnich trzech lat o 40 proc. wzrosła liczba wniosków nauczycieli o urlopy dla poratowania zdrowia, a także liczba zwolnień lekarskich. Nie skorzystają z urlopu nauczyciele na wcześniejszych emeryturach.

REKLAMA