REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Apel do premiera w sprawie ulg na przejazdy dla studentów i uczniów

REKLAMA

Komitet "Przywracamy ulgi dla studentów i uczniów" zaapelował do Donalda Tuska o przyspieszenie prac nad obywatelskim projektem ustawy dot. ulg na przejazdy PKP i PKS. Działania komitetu skrytykował Parlament Studentów RP i resort nauki.

List obywatelskiego komitetu w tej sprawie został złożony w kancelarii premiera.

REKLAMA

Wcześniej premier Donald Tusk zapowiedział na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu, że od 1 stycznia 2011 r. obowiązywać będą 50-procentowe ulgi kolejowe dla studentów. Tusk zaproponował, by ulgi te były uregulowane inną ustawą niż nowelizacja ustawy związanej z reformą szkolnictwa wyższego, której projekt przyjął we wtorek rząd.

REKLAMA

Pełnomocnik Obywatelskiego Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej "Przywracamy ulgi dla studentów i uczniów" Marcin Mastalerek, przypomniał w środę, że twórcy obywatelskiego projektu ustawy zabiegają o "przywrócenie 49 proc. zniżki dla studentów i uczniów na przejazdy PKP i PKS". "Zniżki zostały zmniejszone z 50 do 37 proc. w 2001 r. przez rząd Leszka Millera. My chcemy zmiany wartości zniżek z 37 do 49 proc." - mówił Mastalerek.

Przypomniał, że o przywrócenie większych ulg dla studentów i uczniów na przejazdy środkami publicznego transportu zbiorowego obywatelski komitet zabiega już od 2008 r. Zwrócił uwagę, że pod projektem komitetu w tej sprawie, przekazanym w marcu 2009 r. marszałkowi Sejmu, podpisało się 150 tys. osób i że projekt poparło ponad 20 organizacji młodzieżowych.

Jak dodał, obywatelskim projektem zajmują się obecnie sejmowe komisje finansów i infrastruktury. "W czerwcu 2009 r. odbyło się pierwsze czytanie. Od tego momentu projekt utknął w podkomisji. Podkomisja nie zebrała się od około pół roku" - mówił Mastelerek.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W liście, złożonym do premiera, komitet zaapelował, by prace nad przywróceniem ulg odbywały się właśnie na podstawie obywatelskiego projektu. "Przypominamy panu, że przywrócenie ulg dla studentów to nie pana pomysł. To pomysł obywatelski. (...) Projekt ustawy przywracającej ulgi został złożony w Sejmie w marcu 2009 r. Od 500 dni czekamy na pańskie działanie w tej sprawie" - napisano w liście do premiera. "Powinien pan sięgnąć po gotowy obywatelski projekt ustawy. Jeśli uprze się pan przy zgłaszaniu własnego projektu, to udowodni pan, że liczy się dla pana tylko PR i chęć pochwalenia się, że to pana pomysł" - ocenili przedstawiciele komitetu.

Działania komitetu skrytykowało Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Parlament Studentów RP.

REKLAMA

Jak poinformował rzecznik Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego Bartosz Loba, w pracach nad podwyższeniem obecnej 37 proc. ulgi na przejazdy koleją do poziomu 49 proc. lub 51 proc. pracują Ministerstwo Infrastruktury i Ministerstwo Finansów we współpracy z resortem nauki. Dodał, że nowe regulacje zostaną zapisane w ustawach okołobudżetowych.

"Zależy nam na jak najszybszym wprowadzeniu tych ulg, dlatego też stosujemy szybką ścieżkę legislacyjną, która pozwoli studentom korzystać z wyższych ulg już od 1 stycznia 2011 r. W innym przypadku, gdybyśmy czekali na rozpatrzenie projektu obywatelskiego czy też innych, to prace trwałyby jeszcze długo w Sejmie i studenci w ciągu najbliższego roku raczej nie mogliby spodziewać się ulg" - powiedział rzecznik MNiSW.

Zapowiedź premiera wprowadzenia ulg od stycznia 2011 r. poparł przewodniczący Parlamentu Studentów RP Bartłomiej Banaszak. Jednocześnie skrytykował działania komitetu "Przywracamy ulgi dla studentów i uczniów", podkreślając, że apel, by rząd zajął się obywatelskim projektem nie jest w interesie środowiska studenckiego. "Obywatelski projekt jest dobry, ale pomysł premiera jest lepszy" - ocenił Banaszak. Według niego, Parlament Studentów RP oraz liczne samorządy studenckie poparły działania komitetu w sprawie przywrócenia ulg na poziomie z 2001 r., ale bez tego poparcia - zauważył Banaszak - komitet nie byłby w stanie zabrać wymaganych podpisów.

jp/ nno/ abe/ bk/

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Okres przejściowy dla e-Doręczeń do końca 2025 r. W celu zapewnienia skutecznego wdrożenia w podmiotach publicznych

Wprowadzenie okresu przejściowego dla e-Doręczeń do 31 grudnia 2025 r. dla podmiotów publicznych. Tak zakłada projekt nowelizacji ustawy opublikowany na stronie Rządowego Centrum Legislacji.

CKE: harmonogram egzaminów zawodowych i potwierdzających kwalifikacje w 2025 roku

Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała harmonogram egzaminów zawodowych i egzaminów potwierdzających kwalifikacje w zawodzie, które będą przeprowadzane w 2025 r. w sesji zimowej - w styczniu oraz w sesji letniej - w czerwcu i na początku lipca.

Rewolucja w przychodniach już od 24 sierpnia. Problemy ginekologiczne i kardiologiczne rozwiążesz na innych zasadach

Od soboty, 24 sierpnia pacjenci mogą korzystać z centralnej elektronicznej rejestracji na wybrane świadczenia. Pacjenci w ramach programu pilotażowego mogą samodzielnie zapisywać się i odwoływać wizyty online w poradniach kardiologicznych i w ramach dwóch programów ginekologicznych.

Masowa likwidacja porodówek? Gdzie? 1/3 nie spełnia limitu 400 porodów rocznie. Bez tego nie będzie umowy z NFZ

W sierpniu 2024 r. Ministerstwo Zdrowia przekazało do konsultacji publicznych projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw. To element reformy szpitalnictwa, która m.in. zmienia zasady kwalifikacji szpitali do tzw. sieci. Projekt ten przewiduje, że w przypadku profilu położnictwo i ginekologia o kwalifikacji miałaby decydować minimalna liczba odebranych porodów. Resort zdrowia wstępnie określił ją na około 400 rocznie. Szpitale w "sieci" mają umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia, co ma im gwarantować ciągłość i stabilność finansowania.

REKLAMA

Stypendia: Uczniowie dostali po 5000 zł od premiera. Teraz wnioski do fundacji i uczelni składają studenci

Otwierają się okienka na składanie wniosków o stypendia dla studentów. Miejsce składania wniosków: uczelnie i fundacje. Rok akademicki rozpoczyna się przecież już w październiku. Rok szkolny w szkołach zaczyna się miesiące wcześniej. Dlatego stypendia dla uczniów ruszyły wcześniej. Przykładem są stypendia premiera w łącznej kwocie 20 mln zł dla 4000 uczniów.

Depresja okołoporodowa. Dlaczego tak mało zwraca się uwagę na zdrowie psychiczne kobiet w ciąży, połogu i po stracie?

Depresja okołoporodowa dotyczy bardzo wielu kobiet. Tymczasem ponad 70 proc. matek, które urodziły dziecko w latach 2019-2024 nie miało przeprowadzonej obowiązkowej oceny ryzyka wystąpienia tej choroby. 

Chciał okraść mieszkanie, ale pogrążył się w lekturze książki

Do niecodziennego włamania doszło w jednym z mieszkań w Rzymie. Złodziej, przeszukując sypialnię natknął się na leżącą na szafce książkę. Zaczął czytać z zainteresowaniem. Przerwał dopiero, gdy do mieszkania wkroczyła wezwana przez właściciela apartamentu policja. 

5 zmian w roku szkolnym 2024/2025 r. Co zmienia się dla ucznia, rodzica i nauczyciela

Uczniów czeka uszczuplona podstawa programowa, a nauczycieli standardy zatrudniania specjalistów, które w pełni zaczną obowiązywać od roku szkolnego 2024/2025. Rodzice uczniów z Ukrainy powinni przygotować się na uzależnienie wypłat świadczeń wychowawczych (tzw. 800 plus) od realizacji obowiązku szkolnego. To jednak nie wszystkie nowości. Oto 5 kolejnych ważnych zmian!

REKLAMA

L4 z kodem "C" - co oznacza? Duży wzrost tego typu zwolnień lekarskich

W 2022 r. wydano 6,1 tys. zwolnień lekarskich z kodem "C". W 2023 r. było to już 6,6 tys. Tak wynika z raportu ZUS dotyczącego absencji w pracy z powodu choroby w 2023 r. Kod ten oznacza, że zwolnienie zostało wystawione w przypadku niezdolności do pracy spowodowanej nadużyciem alkoholu. 

Noszenie maseczek wraca. Jest wyraźne ostrzeżenie GIS

Główny Inspektor Sanitarny informuje o wzrastającej liczbie zakażeń na Covid-19. W związku z tym zapowiada nowe zalecenia, które mają dotyczyć m.in. obowiązku noszenia maseczek. GIS ostrzega przed szczytem zachorowań, który spodziewany jest w drugiej połowie października.

REKLAMA