MSWiA: najlepsi liderzy w samorządzie
REKLAMA
Akademia Liderów Samorządowych i projekt CAF, to pierwsze tego typu projekty zrealizowane przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.
REKLAMA
Akademia Liderów Samorządowych to studia stworzone na wzór MPA (Master's of Public Administration), skierowane do kadry menadżerskiej w samorządzie. Dzięki studiom samorządowcy mogli doskonalić jakość usług i obsługę mieszkańców oraz zarządzanie administracją według najlepszych wzorców.
REKLAMA
Projekt Akademia Liderów Samorządowych był realizowany w czterech miastach, we współpracy z 3 uczelniami wyższymi: Uniwersytetem Warszawskim, Wyższą Szkołą Bankową w Poznaniu wraz z Wydziałem Zamiejscowym w Chorzowie oraz Wyższą Szkołą Bankową w Toruniu.
Począwszy od października ubiegłego roku, wybrani w otwartej rekrutacji przez MSWiA przedstawiciele samorządu terytorialnego z całego kraju: marszałkowie, starostowie, prezydenci miast, burmistrzowie, wójtowie, członkowie zarządów powiatów i województw, sekretarze oraz skarbnicy, byli uczestnikami rocznych studiów podyplomowych na Akademii Liderów Samorządowych.
Studia w ramach Akademii Liderów Samorządowych pomagają pogłębić wiedzę prawniczą i umożliwiają doskonalenie umiejętności menedżerskich. Największym atutem Akademii Liderów Samorządowych jest praktyczny charakter zajęć i wypracowanie rozwiązań, które mogą być przydatne w codziennej pracy (poprawa jakości usług i obsługi mieszkańców, budowanie pozytywnego wizerunku urzędu). Ideą Akademii jest również wymiana doświadczeń pomiędzy samorządowcami w zakresie poprawy jakości obsługi klientów administracji samorządowej.
REKLAMA
Zajęcia na Akademii Liderów Samorządowych obejmują zagadnienia z zakresu prawa samorządowego, finansów publicznych, promocji, w tym zasady kierowania zespołami. Studia pomagają w tworzeniu nowoczesnego samorządu w Polsce. Studia podyplomowe prowadzą eksperci m.in. z dziedziny prawa, ekonomii, zarządzania zasobami ludzkimi, administrowania funduszami Unii Europejskiej.
Projekt cieszył się dużym zainteresowaniem ze strony samorządowców. W I edycji projektu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, czyli studiach podyplomowych na Akademii Liderów Samorządowych, uczestniczyło 240 samorządowców, w tym m.in. 11 starostów i 7 wicestarostów, 7 prezydentów miast i 4 wiceprezydentów, 24 burmistrzów i 15 zastępców burmistrza, 37 wójtów, 93 sekretarzy gmin, powiatów i miast oraz 29 skarbników gmin i miast. Studia podyplomowe trwały rok: od 16 października 2009 roku do 30 września 2010 roku.
W trakcie konferencji będzie także mowa o drugim z projektów realizowanych przez MSWiA - modelu CAF. Jest to metoda, która ma na celu podnoszenie jakości zarządzania w administracji publicznej. Polega na przeprowadzeniu w urzędzie samooceny oraz wyodrębnieniu tych obszarów, które wymagają udoskonalenia i niezbędnych usprawnień. W projekcie wzięło udział 80 jednostek samorządu terytorialnego z terenu całej Polski.
Projekty: "Akademia Liderów Samorządowych" i "Przygotowanie jednostek samorządu terytorialnego do stosowania Wspólnej Metody Oceny (CAF) w procesie mierzenia potencjału i dokonań poprzez szkolenia pracowników i pomoc doradczą" są finansowane ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji jest instytucją pośredniczącą II stopnia dla tego działania.
Udział w projekcie Akademii Liderów Samorządowych umożliwia podnoszenie kompetencji kadr menadżerskich w samorządzie terytorialnym. Podczas konferencji zostaną omówione także kwestie zarządzania w administracji publicznej.
Program konferencji na stronie internetowej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji>>
REKLAMA
REKLAMA