REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pełne poparcie dla projektu zmian w ratownictwie medycznym

REKLAMA

Kluby parlamentarne PO, PiS, PSL i SLD zapowiedziały w środę w Sejmie, że poprą pilny rządowy projekt ustawy, dotyczący funkcjonowania ratownictwa medycznego.

Projekt nowelizacji przewiduje m.in., że do końca 2012 r. w zespole ratownictwa medycznego nadal będzie mógł pracować lekarz każdej specjalności, a w latach 2013-2020 jedynie lekarz po drugim roku specjalizacji w określonej dziedzinie m.in. medycyny ratunkowej, anestezjologii i intensywnej terapii, chorób wewnętrznych, chirurgii ogólnej, chirurgii dziecięcej, ortopedii i traumatologii narządu ruchu czy pediatrii.

REKLAMA

W myśl projektowanej regulacji po 2020 r. do zespołu ratownictwa medycznego będzie mógł trafić tylko lekarz specjalista z medycyny ratunkowej oraz lekarz po drugim roku specjalizacji w tej dziedzinie.

REKLAMA

Tadeusz Naguszewski (PO) uważa, że projekt nowelizacji poprawi bezpieczeństwo obywateli. "To jeden z priorytetów PO" - zaznaczył. "Wspieramy działania, których celem jest poprawa funkcjonowania systemu ochrony zdrowia". Zaznaczył, że ustawa "zabezpiecza możliwość udzielania świadczeń przez specjalistyczne zespoły ratownictwa medycznego". Pozytywnie ocenił m.in. wydłużenie okresu przejściowego do 2012 roku, podczas którego w ratownictwie medycznym będzie mógł pracować lekarz każdej specjalności.

Poseł PiS Krzysztof Sońta, deklarując poparcie PiS dla ustawy, podkreślał jednocześnie, że nowelizacja została przygotowana zbyt późno. "Chciałbym zwrócić uwagę na krytyczne opinie Stowarzyszenia Ratowników Medycznych, które uważa, że MZ zbyt późno zabrało się do nowelizacji ustawy" - mówił. Podkreślił, że pod koniec 2010 roku większości stacji pogotowia ratunkowego kończą się umowy na świadczenia z NFZ, "a umowy te nie mogą być aneksowane, a więc stacje będą musiały podpisać nowe" - zaznaczył. W ocenie Sońty zbyt późna nowelizacja ustawy może zakłócić proces rozpisania procedur konkursowych.

Z kolei wiceminister zdrowia Marek Haber podkreślił, że proponowane przez rząd zmiany pozwalają na wydłużenie umów do 1 lipca 2011 roku, "tak aby można było spokojnie i zgodnie z przyjętym terminarzem działań przeprowadzić postępowania konkursowe" - zaznaczył.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Elżbieta Zakrzewska (SLD) uważa, że nowelizacja ustawy o ratownictwie medycznym jest jedną z lepiej przygotowanych przez rząd ustaw zdrowotnych. "Jest też pozytywnie oceniana przez pracowników ratownictwa medycznego" - zaznaczyła. Posłanka SLD za dobre rozwiązanie uważa m.in. możliwość zawierania wieloletnich umów z NFZ na podstawie sporządzanego na czas nieokreślony wojewódzkiego planu działania - co zakłada projekt.

Poseł PSL Marian Starownik jest zdania, że dzięki proponowanym rozwiązaniom podwyższy się poziom usług świadczonych przez zespoły ratownictwa medycznego. "Najważniejsze jest, aby stworzyć system sprawny i bezpieczny - ten projekt spełnia te oczekiwania" - podkreślił. "Bez nowelizacji ustawy doprowadzilibyśmy do sytuacji braku właściwej obsady przez ratowników medycznych" - zaznaczył. "Koniecznym wydaje się przedłużenie okresu przejściowego do 2012 roku" - zaznaczył.

Wiceminister Haber dziękował klubom za poparcie. "Jestem głęboko przekonany, że nowe zapisy mają spełnić rolę stabilizującą w systemie ochrony zdrowia, mają doprowadzić do tego, by system ten mógł funkcjonować sprawnie, aby zespoły ratownictwa medycznego mogły nieść pomoc w sytuacji, gdy jest ona konieczna i potrzebna".

Zgodnie z pilnym rządowym projektem nowelizacji, od 1 lipca 2011 r. miałyby być utworzone nowe wojewódzkie plany działania systemu ratownictwa i zawarte nowe umowy.

Przedłożony przez ministra zdrowia pilny projekt ustawy o zmianie ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym oraz niektórych innych ustaw rząd przyjął 28 września.

Podczas prac w Komisji Zdrowia nad projektem nowelizacji, doprecyzowano, że zadania wykonywane przez dyspozytora medycznego są świadczeniami zdrowotnymi. Dzięki temu lekarz, pielęgniarka lub ratownik pracujący na tym stanowisku nie traciłby uprawnień wykonywania zawodu medycznego.

Czytaj także: Zmiany w Państwowym Ratownictwie Medycznym>>

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Sektor publiczny
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Kongresmeni USA: Charków na krawędzi upadku, sytuacja jest rozpaczliwa

    Charków jest na krawędzi upadku, historia nas osądzi, czy będziemy Chamberlainem, czy Churchillem - powiedział 16 kwietnia 2024 r. szef komisji spraw zagranicznych Izby Reprezentantów Michael McCaul. Wezwał do przyjęcia ustaw o pomocy Ukrainie i Izraelowi mimo gróźb rewolty skrajnego skrzydła partii.

    ZNP interweniuje przeciwko zwolnieniom z pracy nauczycieli albo zmniejszeniu im liczby godzin

    W roku szkolnym 2024/2025 w klasach pierwszych nie będzie przedmiotu HIT oraz edukacja obywatelska. Co z nauczycielami prowadzącymi te przedmioty. Niektórzy dla nich wrócili do pracy w szkole. Czy będą zwolnieni? Co ze zmniejszeniem liczby godzin nauczycieli, którzy nie zostaną zwolnieni?

    Żmije pojawiły się w Tatrach. Co robić, gdy spotkamy je na szlaku?

    Na tatrzańskich szlakach pojawiły się żmije zygzakowate. To efekt wyjątkowo ciepłego początku kwietnia. Jak się zachować, gdy natkniemy się na ten jadowity gatunek węża? 

    Nowy wzór legitymacji nauczyciela [Rozporządzenie z 11 kwietnia 2024 r. Dziennik Ustaw poz. 565]

    Od wtorku 16 kwietnia 2024 r. obowiązuje nowy wzór legitymacji nauczyciela. Jednak do 12 lipca 2024 r. nauczyciel może otrzymać legitymację na starym wzorze.

    REKLAMA

    Rząd: Nowy wzór karty parkingowej dla osób niepełnosprawnych. Karty tylko terminowe

    Niestety nie będzie bezterminowych kart parkingowych dla osób niepełnosprawnych. Tak wynika z odpowiedzi na interpelację.

    Nowa era komunikacji. RDK może ułatwić Ci życie

    Rejestr Danych Kontaktowych, znany jako RDK, to baza danych zawierająca aktualne dane kontaktowe obywateli, do której mają dostęp urzędnicy administracji państwowej. Usługa ta, uruchomiona 22 grudnia 2019 roku, ma na celu usprawnienie komunikacji między urzędem a obywatelem.

    Wybory 2024 - druga tura. Czy cisza wyborcza będzie obowiązywać w całym kraju?

    Druga tura wyborów samorządowych 2024 odbędzie się w niedzielę 21 kwietnia. Cisza wyborcza rozpocznie się w nocy z piątku na sobotę i potrwa do godz. 21 w niedzielę. Czy będzie obowiązywać w całym kraju? 

    Dobrowolne ubezpieczenie w NFZ [WNIOSEK]

    Kto może się dobrowolnie ubezpieczyć w NFZ? Jak to zrobić? Kiedy trzeba uiścić opłatę dodatkową? 

    REKLAMA

    Oszuści podszywają się pod NFZ. Na te strony uważaj

    Oszuści próbują nowych sposobów, tym razem "na NFZ". W internecie pojawiły się fałszywe strony, które łudząco przypominają oficjalny serwis internetowy Narodowego Funduszu Zdrowia. Na czym polega oszustwo?

    Stop Smog. MKiŚ zapowiada zmiany w programie

    Resort klimatu chce uatrakcyjnić program "Stop Smog". Jakie zmiany proponuje? Które gminy mogą otrzymać środki na inwestycje?

    REKLAMA