WSA: Opłaty za kartę pojazdu uiszczone przed 2006 r. – do zwrotu z tytułu nadpłaty
REKLAMA
Wojewódzki Sąd Administracyjny zajął się opłatami za wydanie kart pojazdów - uiszczonymi przed 1 maja 2006 r. – czyli przed momentem utraty mocy obowiązującej przepisów rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 28 lipca 2003 r. ustalających wysokość opłaty na poziomie 500 zł.
REKLAMA
Skarżący zwrócił się do prezydenta miasta o zwrot czterech opłat uiszczonych przed 2006 r. Prezydent odmówił zwrotu uzasadniając decyzję następująco:
- w momencie pobierania opłaty przepisy rozporządzenia nadal obowiązywały. Trybunał Konstytucyjny orzekł bowiem o niekonstytucyjności przepisów dotyczących wysokości opłat 17 stycznia 2006 r., natomiast rozporządzenie Ministra Infrastruktury utraciło moc z dniem 1 maja 2006 r.
- w myśl przepisów kodeksu cywilnego roszczenie dotyczące zwrotu uległo przedawnieniu.
REKLAMA
WSA podkreślił w orzeczeniu, iż zakwestionowany przez TK przepis stanowił od chwili jego wydania przepis niekonstytucyjny. „Odroczenie wejścia w życie orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego nie oznacza, że do daty odroczenia jest on zgodny z Konstytucją, a od tej daty staje się on niezgodny. Przepis uznany za niekonstytucyjny, ma ten charakter od dnia jego wydania.”
Sąd w Gliwicach przywołał również opinię NSA wyrażoną w podobnej sprawie: „jeżeli została stwierdzona niekonstytucyjność przepisu, a nie jest to decyzja administracyjna tylko czynność administracyjna w postaci pobrania opłaty za wydanie karty pojazdu, to w takiej sytuacji trzeba zastosować "inne środki", do których odnosi się art. 190 ust. 4 Konstytucji RP. Tym środkiem jest właśnie możliwość wystąpienia o zwrot nadpłaconej kwoty za kartę pojazdu.”
WSA nie zgodził się również z twierdzeniem o przedawnieniu roszczenia o zwrot opłaty za kartę pojazdu – „przedmiotem skargi jest akt z zakresu administracji publicznej, zaś pobranie opłaty za wydanie karty pojazdu nastąpiło na gruncie przepisów prawa administracyjnego, które nie przewidują przedawnienia.”
Prezydent powinien więc – podsumował WSA – ustalić właściwą wysokość opłaty za kartę pojazdu i zwrócić wnioskującemu uiszczoną przez niego nadpłatę.
II SA/Gl 533/10 - Wyrok WSA w Gliwicach z 15 września 2010 r.>>
Czytaj także: Odmowę zwrotu nienależnie pobranej opłaty za kartę pojazdu można zaskarżyć do sądu>>
Oprac. Agnieszka Marek / orzeczenia.nsa.gov.pl
samorzad.infor.pl
REKLAMA
REKLAMA