reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > WSA: Opłaty za kartę pojazdu uiszczone przed 2006 r. – do zwrotu z tytułu nadpłaty

WSA: Opłaty za kartę pojazdu uiszczone przed 2006 r. – do zwrotu z tytułu nadpłaty

Uznane za niekonstytucyjne przepisy o wysokości opłaty za kartę pojazdu są nieważne od momentu ich wydania. Można więc domagać się zwrotu uiszczonych opłat – w trybie właściwym dla zwrotu nadpłaty – orzekł WSA w Gliwicach.

Wojewódzki Sąd Administracyjny zajął się opłatami za wydanie kart pojazdów - uiszczonymi przed 1 maja 2006 r. – czyli przed momentem utraty mocy obowiązującej przepisów rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 28 lipca 2003 r. ustalających wysokość opłaty na poziomie 500 zł.

Skarżący zwrócił się do prezydenta miasta o zwrot czterech opłat uiszczonych przed 2006 r. Prezydent odmówił zwrotu uzasadniając decyzję następująco:

- w momencie pobierania opłaty przepisy rozporządzenia nadal obowiązywały. Trybunał Konstytucyjny orzekł bowiem o niekonstytucyjności przepisów dotyczących wysokości opłat 17 stycznia 2006 r., natomiast rozporządzenie Ministra Infrastruktury utraciło moc z dniem 1 maja 2006 r.

- w myśl przepisów kodeksu cywilnego roszczenie dotyczące zwrotu uległo przedawnieniu.

WSA podkreślił w orzeczeniu, iż zakwestionowany przez TK przepis stanowił od chwili jego wydania przepis niekonstytucyjny. „Odroczenie wejścia w życie orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego nie oznacza, że do daty odroczenia jest on zgodny z Konstytucją, a od tej daty staje się on niezgodny. Przepis uznany za niekonstytucyjny, ma ten charakter od dnia jego wydania.”

Sąd w Gliwicach przywołał również opinię NSA wyrażoną w podobnej sprawie: „jeżeli została stwierdzona niekonstytucyjność przepisu, a nie jest to decyzja administracyjna tylko czynność administracyjna w postaci pobrania opłaty za wydanie karty pojazdu, to w takiej sytuacji trzeba zastosować "inne środki", do których odnosi się art. 190 ust. 4 Konstytucji RP. Tym środkiem jest właśnie możliwość wystąpienia o zwrot nadpłaconej kwoty za kartę pojazdu.”

WSA nie zgodził się również z twierdzeniem o przedawnieniu roszczenia o zwrot opłaty za kartę pojazdu – „przedmiotem skargi jest akt z zakresu administracji publicznej, zaś pobranie opłaty za wydanie karty pojazdu nastąpiło na gruncie przepisów prawa administracyjnego, które nie przewidują przedawnienia.”

Prezydent powinien więc – podsumował WSA – ustalić właściwą wysokość opłaty za kartę pojazdu i zwrócić wnioskującemu uiszczoną przez niego nadpłatę.

II SA/Gl 533/10 - Wyrok WSA w Gliwicach z 15 września 2010 r.>>

Czytaj także: Odmowę zwrotu nienależnie pobranej opłaty za kartę pojazdu można zaskarżyć do sądu>>

Oprac. Agnieszka Marek / orzeczenia.nsa.gov.pl

samorzad.infor.pl

reklama

Czytaj także

Źródło:

Samorzad.infor.pl
Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją (PDF)39.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

dr Dominik Lubasz

Radca prawny i wspólnik zarządzający w Lubasz i Wspólnicy – Kancelarii Radców Prawnych sp.k.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama