REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Trzy nowe programy MNiSW dla rozwoju polskiej nauki

REKLAMA

Wspieranie wybitnych młodych naukowców i umiędzynarodowienie polskich czasopism naukowych to zadania trzech nowych programów ustanowionych przez minister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Barbarę Kudrycką: "Ideas Plus", "Index Plus" i "Iuventus Plus".

Jak poinformował resort na swojej stronie internetowej, dodatkowe środki zostaną przeznaczone także na badania w ramach Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki, którego otwarcie minister Kudrycka ogłosiła na początku czerwca.

REKLAMA

Środki finansowe przyznane w ramach programu "Ideas Plus" będą mogły być wykorzystane na realizację całości lub części badań naukowych objętych zgłoszeniem do konkursu IDEAS Europejskiej Rady Badań Naukowych - napisano na stronie MNiSW.

REKLAMA

Europejska Rada Badań Naukowych finansuje prowadzenie pionierskich badań o wysokim stopniu ryzyka, na granicy obecnej wiedzy. Preferowane są badania interdyscyplinarne, mogące doprowadzić do nowych, fundamentalnych odkryć. Program IDEAS ma pomóc naukowcom w urzeczywistnianiu i wdrażaniu najbardziej nowatorskich pomysłów z różnych dziedzin wiedzy.

"Ideas Plus" - informuje MNiSW - ma m.in. przeciwdziałać zaobserwowanej tendencji spadku zainteresowania polskich naukowców udziałem w konkursach organizowanych przez międzynarodowe instytucje. Ma również zwiększyć dynamikę i kreatywność badań prowadzonych w jednostkach naukowych, wykraczających poza granice dzisiejszej wiedzy.

Środki finansowe w ramach programu "Ideas Plus" będą przyznawane na podstawie merytorycznej oceny zgłoszenia dokonanej przez Europejską Radę Badań Naukowych w ramach konkursu IDEAS.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Drugi program - "Index Plus" - ma wspierać umiędzynarodowienie i unowocześnienie polskich czasopism naukowych wydawanych przez uczelnie nieotrzymujące dotacji na podstawową działalność statutową, podmioty działające na rzecz nauki oraz biblioteki naukowe niewchodzące w skład jednostek naukowych.

Jak zauważa ministerstwo, wiele wydawnictw poświęconych badaniom prowadzonym przez rodzime instytucje naukowe jest tworzonych i wydawanych po polsku w wersji papierowej, a artykuły w nich zawarte są recenzowane przez Polaków.

REKLAMA

"W celu jak najszerszego popularyzowania informacji w środowisku zagranicznych naukowców, o polskich dokonaniach w dziedzinie nauki, konieczne jest unowocześnienie polskich wydawnictw i otwarcie ich na świat. Cel ten może zostać spełniony tylko poprzez ich umiędzynarodowienie i zdigitalizowanie" - czytamy w komunikacie MNiSW.

Ze środków uzyskanych w ramach programu finansowane będą prace zmierzające do stworzenia anglojęzycznych wersji wydawanych publikacji, zapewnienia międzynarodowych rad wydawniczych oraz zagranicznych recenzji zamieszczanych artykułów. Program ma również m.in. zachęcić do publikacji kolejnych zeszytów tylko online.

Wspieranie badań naukowych wybitnych młodych naukowców, których efekty będą publikowane w najlepszych światowych czasopismach ujętych w wykazach JCR i ERIH, to zadanie kolejnego programu - "Iuventus Plus".

JRC (Journal Citation Reports) to interdyscyplinarna baza przygotowana przez filadelfijski Institiute for Scientific Information. Jest obiektywnym narzędziem oceny wiodących światowych czasopism, za pomocą informacji statystycznej o liczbie cytowań. Z kolei ERIH (European Reference Index for the Humanities) to listy indeksujące czasopisma naukowe z 15 dyscyplin humanistycznych. Tworzone i monitorowane przez europejskich naukowców w ramach Europejskiej Fundacji Naukowej, mają informować bieżących osiągnięciach naukowych w Europie.

"Należy się spodziewać, że realizacja programu doprowadzi z jednej strony do wzrostu zainteresowania młodych naukowców do prowadzenia prac badawczych na najwyższym poziomie i publikowania ich wyników, z drugiej strony zaś, przyczyni się do znacznej poprawy pozycji polskich publikacji w rankingach światowych" - czytamy na stronie MNiSW.

Środki finansowe przyznane młodym naukowcom w ramach programu "Iuventus Plus" mogą pokryć nawet 100 proc. kosztów prowadzonych badań naukowych oraz upowszechniania ich wyników.

Resort zapowiada, że w najbliższym czasie na swoich stronach internetowych opublikuje informacje o terminach, miejscu składania wniosków i warunkach uczestnictwa w poszczególnych konkursach.

Szczegółowe informacje na temat programów są dostępne na stronie: www.nauka.gov.pl>>

Czytaj także: Rusza reforma nauki>>

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Matura 2024. Zdajesz maturę z geografii? Zrób powtórkę z naszymi testami wiedzy

Matura 2024. W jakim terminie maturzyści będą pisać egzamin z geografii? Jakie są wymagania egzaminacyjne? 

Wystarczy 3 godziny dziennie i dolegliwości masz jak w banku. Może to dotyczyć nawet co drugiego Polaka

Najnowsze badania potwierdzają starą prawdę, że granie na komputerze nie służy zdrowiu. Dlaczego jednak profesjonalni gracze, którzy poświęcają na grę bardzo dużo czasu, nie cierpią bardziej niż amatorzy?

RPO: Nauczyciele mianowani są gorzej traktowani co do ochrony przedemerytalnej. MEN rozważy zmianę przepisów

Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił do ministra edukacji o rozważenie zmiany przepisów Karty Nauczyciela. Chodzi o zrównanie uprawnień nauczycieli mianowanych z uprawnieniami nauczycieli zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, związanych z ochroną przedemerytalną i prawem do wynagrodzenia za cały okres pozostawania bez pracy w przypadku przywrócenia nauczyciela do pracy przez sąd pracy i podjęcia przez niego zatrudnienia. Barbara Nowacka, minister edukacji zapowiedziała powołanie Zespołu, który będzie analizował zgłaszane postulaty odnośnie sytuacji prawnej nauczycieli – także w zakresie ochrony przedemerytalnej i prawa do wynagrodzenia za cały okres pozostawania bez pracy w przypadku przywrócenia do pracy przez sąd pracy.

Ceny biletów komunikacji miejskiej nie wzrosną i nie zmniejszy się liczba miejsc w przedszkolach. Trzeba też zerwać łatkę miasta maczet.

Trzeba szukać oszczędności, ale ceny biletów komunikacji miejskiej nie wzrosną. Nie zmniejszy się też liczba miejsc w przedszkolach. Łukasz Gibała twierdzi też, że ma pomysł na Kraków bez partyjniactwa i opowiedział o tym w programie Gość INFOR.PL

REKLAMA

60 złotych brutto za godzinę dodatkowych zajęć dla nauczycieli. Będzie można wykorzystać 100 dodatkowych godzin

W programie „Aktywna Szkoła” właśnie wprowadzono istotne zmiany. Osoby prowadzące zajęcia dostaną wyższe wynagrodzenie. Poszerzy się też katalog osób prowadzących zajęcia.

Prezes NFOŚiGW dla "DGP": perspektywa ewentualnego wycofania dotacji dla pieców gazowych wywołuje niezadowolenie i niepewność

Decyzja o dalszym dofinansowaniu pieców gazowych w ramach programu Czyste Powietrze będzie musiała zostać podjęta w tym roku – powiedziała "Dziennikowi Gazecie Prawnej" prezes NFOŚiGW Dorota Zawadzka-Stępniak.

Ile depresja Polaków kosztuje gospodarkę?

66,6% - aż tle dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów kojarzonych z depresją. Najczęściej to uczucie zmęczenia i obniżenie nastroju. To poprawa względem ubiegłego roku, ale wciąż bardzo duża liczba. Tak wynika z danych najnowszego raportu. Autorzy badania szacują, że gospodarka traci na tym około 3 mld zł rocznie. 

Dostajesz podejrzane SMS-y? Twój operator sieci komórkowej je zablokuje

Przedsiębiorcy telekomunikacyjni podłączyli się do systemu służącego do wymiany informacji o fałszywych wiadomościach – telegraf.cert.pl. System służy do przekazywania wzorca fałszywej wiadomości SMS.

REKLAMA

Egzamin ósmoklasisty - język polski. Zrób powtórkę z naszymi testami wiedzy

Egzamin ósmoklasisty już coraz bliżej. Uczniowie kończący szkołę podstawową przystąpią do sprawdzianów wiedzy w dniach 14-16 maja 2024. Przygotowaliśmy małą powtórkę z języka polskiego. 

Masz 18 lat i kochasz podróżować? Sprawdź, jak wygrać podróż po Europie

Do końca kwietnia można się zgłaszać do konkursu DiscoverEU i wygrać podróż po Europie. Jakie warunki trzeba spełnić? Jak się zgłosić?  

REKLAMA