REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Trzy nowe programy MNiSW dla rozwoju polskiej nauki

REKLAMA

Wspieranie wybitnych młodych naukowców i umiędzynarodowienie polskich czasopism naukowych to zadania trzech nowych programów ustanowionych przez minister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Barbarę Kudrycką: "Ideas Plus", "Index Plus" i "Iuventus Plus".

Jak poinformował resort na swojej stronie internetowej, dodatkowe środki zostaną przeznaczone także na badania w ramach Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki, którego otwarcie minister Kudrycka ogłosiła na początku czerwca.

REKLAMA

Środki finansowe przyznane w ramach programu "Ideas Plus" będą mogły być wykorzystane na realizację całości lub części badań naukowych objętych zgłoszeniem do konkursu IDEAS Europejskiej Rady Badań Naukowych - napisano na stronie MNiSW.

REKLAMA

Europejska Rada Badań Naukowych finansuje prowadzenie pionierskich badań o wysokim stopniu ryzyka, na granicy obecnej wiedzy. Preferowane są badania interdyscyplinarne, mogące doprowadzić do nowych, fundamentalnych odkryć. Program IDEAS ma pomóc naukowcom w urzeczywistnianiu i wdrażaniu najbardziej nowatorskich pomysłów z różnych dziedzin wiedzy.

"Ideas Plus" - informuje MNiSW - ma m.in. przeciwdziałać zaobserwowanej tendencji spadku zainteresowania polskich naukowców udziałem w konkursach organizowanych przez międzynarodowe instytucje. Ma również zwiększyć dynamikę i kreatywność badań prowadzonych w jednostkach naukowych, wykraczających poza granice dzisiejszej wiedzy.

Środki finansowe w ramach programu "Ideas Plus" będą przyznawane na podstawie merytorycznej oceny zgłoszenia dokonanej przez Europejską Radę Badań Naukowych w ramach konkursu IDEAS.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Drugi program - "Index Plus" - ma wspierać umiędzynarodowienie i unowocześnienie polskich czasopism naukowych wydawanych przez uczelnie nieotrzymujące dotacji na podstawową działalność statutową, podmioty działające na rzecz nauki oraz biblioteki naukowe niewchodzące w skład jednostek naukowych.

Jak zauważa ministerstwo, wiele wydawnictw poświęconych badaniom prowadzonym przez rodzime instytucje naukowe jest tworzonych i wydawanych po polsku w wersji papierowej, a artykuły w nich zawarte są recenzowane przez Polaków.

REKLAMA

"W celu jak najszerszego popularyzowania informacji w środowisku zagranicznych naukowców, o polskich dokonaniach w dziedzinie nauki, konieczne jest unowocześnienie polskich wydawnictw i otwarcie ich na świat. Cel ten może zostać spełniony tylko poprzez ich umiędzynarodowienie i zdigitalizowanie" - czytamy w komunikacie MNiSW.

Ze środków uzyskanych w ramach programu finansowane będą prace zmierzające do stworzenia anglojęzycznych wersji wydawanych publikacji, zapewnienia międzynarodowych rad wydawniczych oraz zagranicznych recenzji zamieszczanych artykułów. Program ma również m.in. zachęcić do publikacji kolejnych zeszytów tylko online.

Wspieranie badań naukowych wybitnych młodych naukowców, których efekty będą publikowane w najlepszych światowych czasopismach ujętych w wykazach JCR i ERIH, to zadanie kolejnego programu - "Iuventus Plus".

JRC (Journal Citation Reports) to interdyscyplinarna baza przygotowana przez filadelfijski Institiute for Scientific Information. Jest obiektywnym narzędziem oceny wiodących światowych czasopism, za pomocą informacji statystycznej o liczbie cytowań. Z kolei ERIH (European Reference Index for the Humanities) to listy indeksujące czasopisma naukowe z 15 dyscyplin humanistycznych. Tworzone i monitorowane przez europejskich naukowców w ramach Europejskiej Fundacji Naukowej, mają informować bieżących osiągnięciach naukowych w Europie.

"Należy się spodziewać, że realizacja programu doprowadzi z jednej strony do wzrostu zainteresowania młodych naukowców do prowadzenia prac badawczych na najwyższym poziomie i publikowania ich wyników, z drugiej strony zaś, przyczyni się do znacznej poprawy pozycji polskich publikacji w rankingach światowych" - czytamy na stronie MNiSW.

Środki finansowe przyznane młodym naukowcom w ramach programu "Iuventus Plus" mogą pokryć nawet 100 proc. kosztów prowadzonych badań naukowych oraz upowszechniania ich wyników.

Resort zapowiada, że w najbliższym czasie na swoich stronach internetowych opublikuje informacje o terminach, miejscu składania wniosków i warunkach uczestnictwa w poszczególnych konkursach.

Szczegółowe informacje na temat programów są dostępne na stronie: www.nauka.gov.pl>>

Czytaj także: Rusza reforma nauki>>

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Wywiad Ukrainy: Rosja nasila operację dezinformacyjną Majdan-3; punkt kulminacyjny w marcu-maju 2024 roku

  Rosja nasila operację informacyjną Majdan-3 w celu wywołania konfliktów wewnętrznych w Ukrainie oraz krajach ją popierających, by następnie uderzyć i pokonać wojska ukraińskie na wschodzie – ostrzegł prezydencki komitet ds. wywiadu w Kijowie.

  Znasz portal Diety NFZ? Korzysta z niego już prawie 870 tys. osób

  Portal diety.nfz.gov.pl to baza bezpłatnych przepisów na zdrowe i proste w przygotowaniu dania do samodzielnego przygotowania. Narodowy Fundusz Zdrowia podał, że z planów żywieniowych korzysta już blisko 870 tys. osób. 

  Min. rolnictwa Cz. Siekierski: Różne, nieracjonalne wymogi Zielonego Ładu muszą zostać wycofane

  Minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski w dniu 27 lutego 2024 r. w czasie posiedzenia unijnej Rady ds. Rolnictwa i Rybołówstwa (AGRIFISH), powiedział: – Różne, nieracjonalne wymogi Zielonego Ładu muszą zostać wycofane. Komisja Europejska musi zrozumieć protestujących rolników. Rolnicy mówią: nic o nas, bez nas. List przewodniczącego Norberta Linsa pokazuje, że Parlament Europejski też oczekuje szybkich działań.

  Doradca Prezydenta RP: kontrolę nad polskim szkolnictwem obejmie bezpośrednio UE

  Profesor Andrzej Waśko, doradca prezydenta RP, przewodniczący Rady ds. Rodziny, Edukacji i Wychowania, odnosząc się do "Europejskiego obszaru edukacji" podkreślił, że polityka oświatowa, która dotąd była powierzona kompetencji rządów krajowych, stanie się częścią polityki unijnej. Zwrócił uwagę, że kontrole nad polskim szkolnictwem obejmie bezpośrednio UE.

  REKLAMA

  Min. Siekierski: KE narzuciła nieracjonalne wymogi Zielonego Ładu; musimy zrozumieć protesty rolników. 27 lutego posiedzenie unijnej rady ministrów w Brukseli. 29 lutego rozmowy z rolnikami w Ministerstwie

  Komisja Europejska narzuciła zbyt duże, nieracjonalne, kosztowne wymogi Zielonego Ładu, które miały służyć środowisku, przeciwdziałać zmianom klimatu, a w rzeczywistości doprowadziły do bankructwa wielu gospodarstw - oświadczył w 26 lutego 2024 r. na konferencji prasowej w Brukseli minister rolnictwa RP Czesław Siekierski. Wcześniej tego samego dnia, jeszcze będąc w Polsce w czasie konferencji prasowej kierownictwa Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, minister Siekierski powiedział: Musimy zrozumieć protesty rolników i o to będę zabiegał na jutrzejszym posiedzeniu unijnej rady ministrów w Brukseli.

  KPO 2024. Polska nie dostanie wszystkich pieniędzy? Ekspert: 43 inwestycje i ich refinansowanie zagrożone. Konieczna rewizja polskiego KPO

  Zdaniem Łukasza Kościjańczuka, eksperta firmy doradczej CRIDO, ok. 43 inwestycji w ramach Krajowego Planu Odbudowy (z 56 zaplanowanych) może nie zostać zrealizowanych do 31 sierpnia 2026 r, co oznacza, że Polska nie otrzyma refinansowania z UE. Dlatego niezbędna jest rewizja KPO, która - jak oszacował ekspert - może objąć nawet połowę planowanych przedsięwzięć.

  D. Tusk odblokował unijne pieniądze na polskie KPO [137 mld euro, 600 mld zł]. W przyszłym tygodniu dwie ważne decyzje. von der Leyen: Razem będziemy bronić praworządności w całej Europie

  Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oraz premier Belgii Alexander De Croo w piątek 23 lutego 2023 r. rozmawiali w Warszawie z premierem Tuskiem. Przewodnicząca KE poinformowała po spotkaniu, że w przyszłym tygodniu zapadną dwie decyzje ws. funduszy europejskich dla Polski. Uwolnią one do 137 mld euro z funduszu spójności i Funduszu Odbudowy.

  PFRON: Od 1 marca wnioski o samochody dla osób niepełnosprawnych. Dopłata 80% od 150 000 zł albo 85% od 130 000 zł

  Maksymalna wartość samochodu objęta wsparciem wynosi 300 000 zł (osoba niepełnosprawna jest kierowcą) albo 230 000 zł (opiekun jest kierowcą). Muszą to być samochody dostosowane do potrzeb osób korzystających w poruszaniu się wózkiem inwalidzkim.

  REKLAMA

  Depresja nie wybiera. Ale na dobrostan psychiczny może wpłynąć dieta albo... pies

  23 lutego przypada Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją. To dobra okazja do tego, aby przypomnieć sobie, że ta choroba może dotknąć każdego. Gdzie szukać pomocy? Jak poprawić swój dobrostan psychiczny? 

  Uposażenia żołnierzy zawodowych w 2024 roku [Tabela stawek]. Będzie też zmiana dot. dodatków za długoletnią służbę wojskową

  W rozporządzeniu Ministra Obrony Narodowej z 16 lutego 2024 r. w sprawie stawek uposażenia zasadniczego żołnierzy zawodowych zostały określone te stawki ze skutkiem od 1 stycznia 2024 r. Rozporządzenie weszło w życie 21 lutego 2024 r. Od 1 kwietnia 2024 r. będzie też zmiana dot. dodatków za długoletnią służbę wojskową żołnierzy zawodowych.

  REKLAMA