REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Trzy nowe programy MNiSW dla rozwoju polskiej nauki

REKLAMA

Wspieranie wybitnych młodych naukowców i umiędzynarodowienie polskich czasopism naukowych to zadania trzech nowych programów ustanowionych przez minister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Barbarę Kudrycką: "Ideas Plus", "Index Plus" i "Iuventus Plus".

Jak poinformował resort na swojej stronie internetowej, dodatkowe środki zostaną przeznaczone także na badania w ramach Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki, którego otwarcie minister Kudrycka ogłosiła na początku czerwca.

REKLAMA

Środki finansowe przyznane w ramach programu "Ideas Plus" będą mogły być wykorzystane na realizację całości lub części badań naukowych objętych zgłoszeniem do konkursu IDEAS Europejskiej Rady Badań Naukowych - napisano na stronie MNiSW.

REKLAMA

Europejska Rada Badań Naukowych finansuje prowadzenie pionierskich badań o wysokim stopniu ryzyka, na granicy obecnej wiedzy. Preferowane są badania interdyscyplinarne, mogące doprowadzić do nowych, fundamentalnych odkryć. Program IDEAS ma pomóc naukowcom w urzeczywistnianiu i wdrażaniu najbardziej nowatorskich pomysłów z różnych dziedzin wiedzy.

"Ideas Plus" - informuje MNiSW - ma m.in. przeciwdziałać zaobserwowanej tendencji spadku zainteresowania polskich naukowców udziałem w konkursach organizowanych przez międzynarodowe instytucje. Ma również zwiększyć dynamikę i kreatywność badań prowadzonych w jednostkach naukowych, wykraczających poza granice dzisiejszej wiedzy.

Środki finansowe w ramach programu "Ideas Plus" będą przyznawane na podstawie merytorycznej oceny zgłoszenia dokonanej przez Europejską Radę Badań Naukowych w ramach konkursu IDEAS.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Drugi program - "Index Plus" - ma wspierać umiędzynarodowienie i unowocześnienie polskich czasopism naukowych wydawanych przez uczelnie nieotrzymujące dotacji na podstawową działalność statutową, podmioty działające na rzecz nauki oraz biblioteki naukowe niewchodzące w skład jednostek naukowych.

Jak zauważa ministerstwo, wiele wydawnictw poświęconych badaniom prowadzonym przez rodzime instytucje naukowe jest tworzonych i wydawanych po polsku w wersji papierowej, a artykuły w nich zawarte są recenzowane przez Polaków.

REKLAMA

"W celu jak najszerszego popularyzowania informacji w środowisku zagranicznych naukowców, o polskich dokonaniach w dziedzinie nauki, konieczne jest unowocześnienie polskich wydawnictw i otwarcie ich na świat. Cel ten może zostać spełniony tylko poprzez ich umiędzynarodowienie i zdigitalizowanie" - czytamy w komunikacie MNiSW.

Ze środków uzyskanych w ramach programu finansowane będą prace zmierzające do stworzenia anglojęzycznych wersji wydawanych publikacji, zapewnienia międzynarodowych rad wydawniczych oraz zagranicznych recenzji zamieszczanych artykułów. Program ma również m.in. zachęcić do publikacji kolejnych zeszytów tylko online.

Wspieranie badań naukowych wybitnych młodych naukowców, których efekty będą publikowane w najlepszych światowych czasopismach ujętych w wykazach JCR i ERIH, to zadanie kolejnego programu - "Iuventus Plus".

JRC (Journal Citation Reports) to interdyscyplinarna baza przygotowana przez filadelfijski Institiute for Scientific Information. Jest obiektywnym narzędziem oceny wiodących światowych czasopism, za pomocą informacji statystycznej o liczbie cytowań. Z kolei ERIH (European Reference Index for the Humanities) to listy indeksujące czasopisma naukowe z 15 dyscyplin humanistycznych. Tworzone i monitorowane przez europejskich naukowców w ramach Europejskiej Fundacji Naukowej, mają informować bieżących osiągnięciach naukowych w Europie.

"Należy się spodziewać, że realizacja programu doprowadzi z jednej strony do wzrostu zainteresowania młodych naukowców do prowadzenia prac badawczych na najwyższym poziomie i publikowania ich wyników, z drugiej strony zaś, przyczyni się do znacznej poprawy pozycji polskich publikacji w rankingach światowych" - czytamy na stronie MNiSW.

Środki finansowe przyznane młodym naukowcom w ramach programu "Iuventus Plus" mogą pokryć nawet 100 proc. kosztów prowadzonych badań naukowych oraz upowszechniania ich wyników.

Resort zapowiada, że w najbliższym czasie na swoich stronach internetowych opublikuje informacje o terminach, miejscu składania wniosków i warunkach uczestnictwa w poszczególnych konkursach.

Szczegółowe informacje na temat programów są dostępne na stronie: www.nauka.gov.pl>>

Czytaj także: Rusza reforma nauki>>

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
System kaucyjny od 1 października 2025 r. Ekspert pozytywnie o zmianach

System kaucyjny od 1 października 2025 r. Ekspert pozytywnie o poprawkach przyjętych przez podkomisję nadzwyczajną dotyczącą nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Chodzi m.in. o wyłączenie z systemu kaucyjnego opakowań mleka i produktów mlecznych.

W Tatrach ratownicy ogłosili zagrożenie lawinowe pierwszego stopnia

Pierwszy stopień zagrożenia lawinowego ogłosili w czwartek ratownicy TOPR. Obowiązuje od wysokości 1800 m n.p.m. Mogą samoistnie schodzić małe i średnie lawiny. 

Będą pieniądze na budowę i przystosowanie schronów. Nawet 6 mld zł rocznie

Szef MSWiA Tomasz Siemoniak poinformował, że ok. 6 mld zł rocznie będzie przeznaczonych na budowę i przystosowanie schronów w samorządach. Niebawem na ten cel zostanie przekazanych 0,15 pkt proc. PKB.

Znów rekord odprawionych pasażerów z Lotniska Chopina. Dokąd latamy najczęściej?

W ciągu 10 miesięcy Lotnisko Chopina odprawiło ponad 18 mln pasażerów. Tylko w październiku Okęcie odprawiło blisko 1,9 mln podróżnych. Najwięcej osób podróżowało w niedzielę, 6 października – 68 tys. 883.

REKLAMA

Rośnie liczba ubezpieczonych cudzoziemców. Na koniec października było ich 1 mln 191 tys. [Dane ZUS]

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował o wzroście liczby ubezpieczonych cudzoziemców. Jak wynika z najnowszych danych ZUS, na koniec października 2024 r. do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 191 tys. cudzoziemców.

MEN: Jest 27 000 nauczycieli religii. 45% poradzi sobie z ograniczeniem godzin religii z 2 do 1 tygodniowo [Wykaz]

MEN podał informacje o liczbie katechetów w Polsce (w tym liczbę katechetów mających uprawnienia do nauki innego przedmiotu). Przeszło 27 000 nauczycieli wiąże swoje zajęcia zawodowe z nauczaniem religii. I taka jest liczba osób, które z niepokojem czekają na ostateczny kształt lekcji religii. Czy min. Barbarze Nowackiej uda się redukcja liczby godzin religii z 2 do 1 tygodniowo? Czy za drugą godzinę odbywającą się np. w salkach katechetycznych rząd wypłaci wynagrodzenia katechetom? Na ogólną liczbą 27 000 katechetów uczyć innego przedmiotu niż religia może 12 304 nauczycieli. 

W Sejmie: Dla krwiodawców nie 2 a 3 dni wolne od pracy. Państwo przejmuje koszt wynagrodzeń [Przykład]

W Sejmie propozycja: Nowy dzień wolny. I to państwo płaci za trzy dni wolnego od pracy dla krwiodawców. Od razu trzeba ocenić szansę na nowelizację przepisów na zerową, ale zobaczmy jak wyglądałyby przepisie po zmianie. I które trzeba zmienić. Może się kiedyś uda?

Szkoły nauczą dzieci odróżniania prawdy od manipulacji. Zmiany w systemie edukacyjnym w celu lepszego wykorzystania narzędzi cyfrowych

Do 2035 r. Polska ma zdrożyć jeden z kamieni milowych KPO - Politykę Cyfrowej Transformacji Edukacji. Chodzi m.in. o przemodelowanie kształcenia tak, by uczyć dzieci odróżniania prawdy od manipulacji, weryfikowania źródeł i korzystania z nich, a także mądrego używania narzędzi sztucznej inteligencji.

REKLAMA

Będzie zmiana zasad sporządzania sprawozdań budżetowych. Projekt rozporządzenia w sprawie sprawozdawczości budżetowej

Projektowane nowe rozporządzenie w sprawie sprawozdawczości budżetowej ma dostosować obecne zasady sporządzania sprawozdań do nowej ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Projekt zawiera m.in. nowe wzory i instrukcje sporządzania sprawozdań składanych przez JST.

Młodzieżowe Słowo Roku 2024. Znamy finałową dwudziestkę plebiscytu

Na liście 20 słów w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku 2024 znalazły się m.in. "aura", "skibidi", "yapping", "czemó" i "womp womp". Organizatorem plebiscytu jest Wydawnictwo Naukowe PWN.

REKLAMA