REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Trzy nowe programy MNiSW dla rozwoju polskiej nauki

REKLAMA

Wspieranie wybitnych młodych naukowców i umiędzynarodowienie polskich czasopism naukowych to zadania trzech nowych programów ustanowionych przez minister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Barbarę Kudrycką: "Ideas Plus", "Index Plus" i "Iuventus Plus".

Jak poinformował resort na swojej stronie internetowej, dodatkowe środki zostaną przeznaczone także na badania w ramach Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki, którego otwarcie minister Kudrycka ogłosiła na początku czerwca.

REKLAMA

Środki finansowe przyznane w ramach programu "Ideas Plus" będą mogły być wykorzystane na realizację całości lub części badań naukowych objętych zgłoszeniem do konkursu IDEAS Europejskiej Rady Badań Naukowych - napisano na stronie MNiSW.

REKLAMA

Europejska Rada Badań Naukowych finansuje prowadzenie pionierskich badań o wysokim stopniu ryzyka, na granicy obecnej wiedzy. Preferowane są badania interdyscyplinarne, mogące doprowadzić do nowych, fundamentalnych odkryć. Program IDEAS ma pomóc naukowcom w urzeczywistnianiu i wdrażaniu najbardziej nowatorskich pomysłów z różnych dziedzin wiedzy.

"Ideas Plus" - informuje MNiSW - ma m.in. przeciwdziałać zaobserwowanej tendencji spadku zainteresowania polskich naukowców udziałem w konkursach organizowanych przez międzynarodowe instytucje. Ma również zwiększyć dynamikę i kreatywność badań prowadzonych w jednostkach naukowych, wykraczających poza granice dzisiejszej wiedzy.

Środki finansowe w ramach programu "Ideas Plus" będą przyznawane na podstawie merytorycznej oceny zgłoszenia dokonanej przez Europejską Radę Badań Naukowych w ramach konkursu IDEAS.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Drugi program - "Index Plus" - ma wspierać umiędzynarodowienie i unowocześnienie polskich czasopism naukowych wydawanych przez uczelnie nieotrzymujące dotacji na podstawową działalność statutową, podmioty działające na rzecz nauki oraz biblioteki naukowe niewchodzące w skład jednostek naukowych.

Jak zauważa ministerstwo, wiele wydawnictw poświęconych badaniom prowadzonym przez rodzime instytucje naukowe jest tworzonych i wydawanych po polsku w wersji papierowej, a artykuły w nich zawarte są recenzowane przez Polaków.

REKLAMA

"W celu jak najszerszego popularyzowania informacji w środowisku zagranicznych naukowców, o polskich dokonaniach w dziedzinie nauki, konieczne jest unowocześnienie polskich wydawnictw i otwarcie ich na świat. Cel ten może zostać spełniony tylko poprzez ich umiędzynarodowienie i zdigitalizowanie" - czytamy w komunikacie MNiSW.

Ze środków uzyskanych w ramach programu finansowane będą prace zmierzające do stworzenia anglojęzycznych wersji wydawanych publikacji, zapewnienia międzynarodowych rad wydawniczych oraz zagranicznych recenzji zamieszczanych artykułów. Program ma również m.in. zachęcić do publikacji kolejnych zeszytów tylko online.

Wspieranie badań naukowych wybitnych młodych naukowców, których efekty będą publikowane w najlepszych światowych czasopismach ujętych w wykazach JCR i ERIH, to zadanie kolejnego programu - "Iuventus Plus".

JRC (Journal Citation Reports) to interdyscyplinarna baza przygotowana przez filadelfijski Institiute for Scientific Information. Jest obiektywnym narzędziem oceny wiodących światowych czasopism, za pomocą informacji statystycznej o liczbie cytowań. Z kolei ERIH (European Reference Index for the Humanities) to listy indeksujące czasopisma naukowe z 15 dyscyplin humanistycznych. Tworzone i monitorowane przez europejskich naukowców w ramach Europejskiej Fundacji Naukowej, mają informować bieżących osiągnięciach naukowych w Europie.

"Należy się spodziewać, że realizacja programu doprowadzi z jednej strony do wzrostu zainteresowania młodych naukowców do prowadzenia prac badawczych na najwyższym poziomie i publikowania ich wyników, z drugiej strony zaś, przyczyni się do znacznej poprawy pozycji polskich publikacji w rankingach światowych" - czytamy na stronie MNiSW.

Środki finansowe przyznane młodym naukowcom w ramach programu "Iuventus Plus" mogą pokryć nawet 100 proc. kosztów prowadzonych badań naukowych oraz upowszechniania ich wyników.

Resort zapowiada, że w najbliższym czasie na swoich stronach internetowych opublikuje informacje o terminach, miejscu składania wniosków i warunkach uczestnictwa w poszczególnych konkursach.

Szczegółowe informacje na temat programów są dostępne na stronie: www.nauka.gov.pl>>

Czytaj także: Rusza reforma nauki>>

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Globalna awaria systemów Microsoft. Czy mamy się czym martwić w Polsce?

Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski uspokaja, że obecnie w Polsce systemy infrastruktury informatycznej działają płynnie. 

Jak uczniowie Szkoły w Chmurze poradzili sobie z maturą? "Wyniki są dramatyczne"

Kilkanaście procent polskich maturzystów nie zdało egzaminu maturalnego. Jak poszło uczniom Szkoły w Chmurze? 

Coraz większa liczba dzieci ukraińskich w polskich szkołach

Od 1 września 2024 r. do polskich szkół może pójść między 20 tys. a 60 tys. ukraińskich dzieci - szacuje Paulina Chrostowska z Centrum Edukacji Obywatelskiej. Zdaniem nauczycieli największym wyzwaniem w edukacji uczniów z doświadczeniem migracji jest bariera językowa.

Ta substancja wydłużyła życie myszy ok. 25%, wyszczupliła i zmniejszyła podatność na nowotwory. Teraz testy na ludziach

Międzynarodowa grupa badaczy aktualnie testuje nowy lek hamujący interleukinę 11, który wydłuża życie myszy prawie o jedną czwartą. Nie wiadomo jeszcze jak działa on u ludzi, ale rozpoczęto pierwsze badania kliniczne - informuje tygodnik „Nature” - ukazujące się od 1869 r. jedno z najbardziej prestiżowych czasopism naukowych.

REKLAMA

Co czwarty uczeń nie zdał matury w tej szkole. A oceny końcowe były wysokie. MEN: kuratoria przyjrzą się jakości kształcenia

Minister edukacji Barbara Nowacka poinformowała 18 lipca 2024 r., że kuratoria przyjrzą się wynikom egzaminów maturalnych w Szkole w Chmurze oraz temu, jak mają się one do ocen końcowych uczniów. Oceny te były wyjątkowo wysokie i nie przekładają się na wyniki matur - dodała.

Co oznaczają tajemnicze paski na tubkach past do zębów?

Większość Polaków nie wie, co oznaczają kolorowe paski na tubkach past do zębów. Jakie informacje przekazuje klientowi kolor tajemniczego paska na tubce? Czy konsumenci mogą być wprowadzani w błąd? 

Coś takiego raz na 5-10 tysięcy lat: Asteroida przeleci bliżej Ziemi niż satelity geostacjonarne 13 kwietnia 2029 roku. ESA przyśpiesza misję Ramses

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) przyspiesza realizację nowej misji o nazwie Ramses, która ma na celu dotarcie do asteroidy Apophis – podał portal Space.com. W 2029 r. obiekt będzie bardzo blisko Ziemi, bliżej niż satelity geostacjonarne. Asteroida nie zagraża jednak naszej planecie.

Rodzice coraz rzadziej szczepią swoje dzieci. Najnowsze dane WHO

Alarmujące dane Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Wyszczepialność dzieci i młodzieży na świecie wciąż nie może odzyskać poziomu sprzed pandemii. 

REKLAMA

Blisko 5 tys. zgłoszeń związanych ze zdarzeniami atmosferycznymi

We wtorek i środę strażacy w całym kraju mieli ręce pełne roboty. Do godz. 6 odnotowano 4998 zgłoszeń związanych z pogodą. Obrażenia odniosły cztery osoby. 

Wojsko Polskie to trzecia armia NATO pod względem liczebności

Polska ma trzecią największą co do liczebności armię w NATO - przekazał szef BBN Jacek Siewiera, powołując się na dane zebrane przez NATO. Z szacunków Sojuszu wynika, że Wojsko Polskie z ponad 216 tys. żołnierzy to trzecia armia NATO - po USA i Turcji.

REKLAMA