Samorządy muszą zarezerwować w budżetach środki na szkolenia
REKLAMA
Zgodnie z art. 29 obowiązującej od 2009 r. ustawy o pracownikach samorządowych:
REKLAMA
1. Pracownicy samorządowi uczestniczą w różnych formach podnoszenia wiedzy i kwalifikacji zawodowych.
2. W planach finansowych jednostek, o których mowa w art. 2, przewiduje się środki finansowe na podnoszenie wiedzy i kwalifikacji zawodowych.
Ustawa nie precyzuje co prawda jakiej wielkości środki powinny zostać zarezerwowane na potrzeby szkoleniowe pracowników, nie mniej jednak samorządy mają obowiązek zaplanowania wydatków na ten cel – nawet jeśli ich sytuacja finansowa jest trudna. Powinny one także określić w regulacjach wewnętrznych zasady rozdzielania tych środków i kierowania pracowników na szkolenia.
Niedopełnienie przez jednostki powyższych obowiązków umożliwi pracownikom samorządowym domaganie się szkoleń i oraz składanie skarg do regionalnych izb obrachunkowych.
Nawet jeśli jednostka samorządu zechce finansować szkolenia pracowników ze środków unijnych, musi także zaplanować w swoim budżecie środki na ten cel. Zdobycie dodatkowych funduszy nie zdejmuje z gminy określonego w ustawie obowiązku.
W przypadku gdy Regionalna Izba Obrachunkowa stwierdzi podczas kontroli że samorząd nie zaplanował wydatków szkoleniowych – wyda zalecenie dokonania stosownych zmian w budżecie.
Czytaj także: Szkolenia pracowników samorządowych>>
samorzad.infor.pl
REKLAMA
REKLAMA