reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > 5 województw zachodniej Polski przygotowuje strategię rozwoju

5 województw zachodniej Polski przygotowuje strategię rozwoju

Przedstawiciele 5 województw - opolskiego, dolnośląskiego, lubuskiego, zachodniopomorskiego i wielkopolskiego przygotowują wspólne założenia do strategii rozwoju swoich regionów na lata 2014-2020. Marszałkowie tych województw spotkali się w czwartek w Opolu.

Priorytetami strategii mają być: komunikacja, społeczeństwo informacyjne, nauka oraz jej współpraca z gospodarką, bezpieczeństwo energetyczne, zasoby wodne i ochrona przeciwpowodziowa, planowanie przestrzenne, rozwój miast oraz turystyka. Pierwszym elementem planowanej strategii jest diagnoza sytuacji w regionach, która znajdzie się w przygotowywanym raporcie.

"Mamy zlecone ekspertyzy - chcemy zdefiniować nasz potencjał i profil gospodarczy. Po uzyskaniu tych danych chcemy wypracować wspólne kierunki dla makroregionu w ten sposób, żeby powstał program operacyjny dla Polski zachodniej" - wyjaśniła na konferencji prasowej w Opolu marszałek woj. lubuskiego Elżbieta Polak.

Raport, w którego tworzeniu biorą udział także eksperci z Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, powinien zostać przedstawiony w maju lub czerwcu. W listopadzie mamy poznać założenia do strategii.

W założeniach do strategii mają być wzięte pod uwagę zarówno mocne, jak i słabsze strony regionów. "Należy trochę odczarować mit bogatej Polski zachodniej, która nie ma żadnych problemów, bo ma trochę wyższy dochód na mieszkańca. Potrafimy podać całą listę problemów, które mamy i chcemy, by były dostrzeżone w kraju" - podkreślił marszałek Wielkopolski Marek Woźniak.

Wśród najważniejszych kwestii wymienił ochronę przeciwpowodziową terenów w dorzeczu Odry i kwestie komunikacji. "Mamy najlepiej w Polsce rozwiniętą sieć kolejową. To ładnie wygląda na mapie, ale jak się spojrzy na kondycję techniczną, to jest kiepsko" - argumentował Woźniak.

Dodał, że jego zdaniem od kondycji zachodniej Polski w znacznej części zależy kondycja całego kraju i jego pozycja w Europie. "Szczególnie wobec Niemiec, które są w tej chwili najsilniejszym krajem w Europie. Jeśli nie będziemy podejmować inicjatyw i nie będziemy mieć wsparcia ze stolicy, to staniemy się obszarem eksploatacji, a tego nikt by sobie nie życzył" - podkreślił.

W ocenie marszałka woj. dolnośląskiego, rozpoczęła się "wielka wojna o wielkie pieniądze" - o środki unijne z okresu programowania 2014-2020. "W tej rywalizacji weźmie udział 16 regionów. My wprowadzamy nową jakość; pokazujemy, że jako 5 województw generujemy nowe pomysły i możemy wziąć z tej puli dodatkowe środki, po które nie sięgną ci, którzy grają pojedynczo. W piątkę mamy szansę na inne - szersze, ponadwojewódzkie programy" - ocenił Rafał Jurkowlaniec.

Czytaj także: Rząd: plan działań niezbędnych do wdrożenia Krajowej Strategii Rozwoju Regionalnego>>

reklama

Czytaj także

Źródło:

PAP
Klasyfikacja budżetowa 2020129.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Rafał Mikołajewski

prawnik, doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama