REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rząd zatwierdził zmiany w Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich

REKLAMA

Rada Ministrów zatwierdziła we wtorek zmiany w Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-13. Rząd zgodził się na przesunięcie 70 mln euro w ramach programu na modernizację gospodarstw rolnych.

Środki pochodzą z tych działań PROW, które nie cieszyły się dużym zainteresowaniem wnioskodawców: 40 mln euro zabrano z puli na udział rolników w systemach jakości żywności, 20 mln euro z promocji i informacji a 10 mln euro ze szkoleń zawodowych dla zatrudnionych w rolnictwie i leśnictwie.

REKLAMA

Zmieni się też dopłata dla rolników, którzy użytkują łąki i pastwiska leżące na obszarach unijnej sieci ochrony środowiska Natura 2000. Zgodnie z decyzją rządu płatność rolnośrodowiskowa do tych gruntów wyniesie 500 zł za każdy hektar trwałych użytków zielonych. Do tej pory pełną płatność wypłacano do 10 ha, a potem malała. Powyżej 100 ha było to jedynie 10 proc. podstawowej stawki.

Według rządu nowe rozwiązanie powinno zachęcić rolników do prowadzenia działalności rolniczej metodami ekstensywnymi na terenach objętych Naturą 2000 - będzie też formą rekompensaty za niedogodności z tym związane.

Nie będzie już obowiązywał limit powierzchni - do 0,4 ha - do którego sadownicy mogą dostać płatność rolnośrodowiskową. Obecnie przysługuje, gdy rolnik ma sad z zanikającymi gatunkami drzew, jednak jego powierzchnia nie może przekraczać 0,4 ha.

Rząd wykreślił też z programu sztywną liczbę odbiorców rent strukturalnych. Teraz ograniczeniem będzie tylko ilość dostępnych na ten cel pieniędzy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Rolnik może otrzymać rentę strukturalną, jeśli spełnia kilka warunków: musi mieć ukończone 55 lat, ale mniej niż 65 lat. Renta jest wypłacana do chwili osiągnięcia przez niego wieku emerytalnego i przejścia na emeryturę z KRUS. Gospodarstwo rolne przeznaczone do przekazania ma być nie mniejsze niż trzy hektary użytków rolnych. Wnioskujący o rentę strukturalną oraz jego małżonka powinni przekazać wszystkie użytki rolne, stanowiące zarówno ich współwłasność, jak i własność odrębną. Mogą jednak pozostawić sobie łącznie do pół hektara (działka wraz z siedliskiem) i zajmować się na niej produkcją rolniczą tylko na własny użytek.

Listę rankingową ostatniego naboru na lata 2007-13 Agencja opublikowała na swoich stronach internetowych 1 grudnia 2010 r. W ramach PROW 2007-13 odbyły się wcześniej dwa nabory w 2007 i 2008 r. Ogółem w tym okresie rolnicy złożyli 17,1 tys. wniosków. Z PROW 2004-05 renty strukturalne otrzymuje 50 tys. rolników.

Od momentu rozpoczęcia realizacji PROW do początku stycznia 2011 r. polscy rolnicy otrzymali 20 mld zł z prawie 70 mld, które dostała Polska na wszystkie działania na okres 2007-13.

Czytaj także: ARiMR: Polska liderem wydawania unijnych pieniędzy na rolnictwo>>

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Globalna awaria systemów Microsoft. Czy mamy się czym martwić w Polsce?

Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski uspokaja, że obecnie w Polsce systemy infrastruktury informatycznej działają płynnie. 

Jak uczniowie Szkoły w Chmurze poradzili sobie z maturą? "Wyniki są dramatyczne"

Kilkanaście procent polskich maturzystów nie zdało egzaminu maturalnego. Jak poszło uczniom Szkoły w Chmurze? 

Coraz większa liczba dzieci ukraińskich w polskich szkołach

Od 1 września 2024 r. do polskich szkół może pójść między 20 tys. a 60 tys. ukraińskich dzieci - szacuje Paulina Chrostowska z Centrum Edukacji Obywatelskiej. Zdaniem nauczycieli największym wyzwaniem w edukacji uczniów z doświadczeniem migracji jest bariera językowa.

Ta substancja wydłużyła życie myszy ok. 25%, wyszczupliła i zmniejszyła podatność na nowotwory. Teraz testy na ludziach

Międzynarodowa grupa badaczy aktualnie testuje nowy lek hamujący interleukinę 11, który wydłuża życie myszy prawie o jedną czwartą. Nie wiadomo jeszcze jak działa on u ludzi, ale rozpoczęto pierwsze badania kliniczne - informuje tygodnik „Nature” - ukazujące się od 1869 r. jedno z najbardziej prestiżowych czasopism naukowych.

REKLAMA

Co czwarty uczeń nie zdał matury w tej szkole. A oceny końcowe były wysokie. MEN: kuratoria przyjrzą się jakości kształcenia

Minister edukacji Barbara Nowacka poinformowała 18 lipca 2024 r., że kuratoria przyjrzą się wynikom egzaminów maturalnych w Szkole w Chmurze oraz temu, jak mają się one do ocen końcowych uczniów. Oceny te były wyjątkowo wysokie i nie przekładają się na wyniki matur - dodała.

Co oznaczają tajemnicze paski na tubkach past do zębów?

Większość Polaków nie wie, co oznaczają kolorowe paski na tubkach past do zębów. Jakie informacje przekazuje klientowi kolor tajemniczego paska na tubce? Czy konsumenci mogą być wprowadzani w błąd? 

Coś takiego raz na 5-10 tysięcy lat: Asteroida przeleci bliżej Ziemi niż satelity geostacjonarne 13 kwietnia 2029 roku. ESA przyśpiesza misję Ramses

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) przyspiesza realizację nowej misji o nazwie Ramses, która ma na celu dotarcie do asteroidy Apophis – podał portal Space.com. W 2029 r. obiekt będzie bardzo blisko Ziemi, bliżej niż satelity geostacjonarne. Asteroida nie zagraża jednak naszej planecie.

Rodzice coraz rzadziej szczepią swoje dzieci. Najnowsze dane WHO

Alarmujące dane Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Wyszczepialność dzieci i młodzieży na świecie wciąż nie może odzyskać poziomu sprzed pandemii. 

REKLAMA

Blisko 5 tys. zgłoszeń związanych ze zdarzeniami atmosferycznymi

We wtorek i środę strażacy w całym kraju mieli ręce pełne roboty. Do godz. 6 odnotowano 4998 zgłoszeń związanych z pogodą. Obrażenia odniosły cztery osoby. 

Wojsko Polskie to trzecia armia NATO pod względem liczebności

Polska ma trzecią największą co do liczebności armię w NATO - przekazał szef BBN Jacek Siewiera, powołując się na dane zebrane przez NATO. Z szacunków Sojuszu wynika, że Wojsko Polskie z ponad 216 tys. żołnierzy to trzecia armia NATO - po USA i Turcji.

REKLAMA