reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Rząd zatwierdził zmiany w Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich

Rząd zatwierdził zmiany w Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich

Rada Ministrów zatwierdziła we wtorek zmiany w Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-13. Rząd zgodził się na przesunięcie 70 mln euro w ramach programu na modernizację gospodarstw rolnych.

Środki pochodzą z tych działań PROW, które nie cieszyły się dużym zainteresowaniem wnioskodawców: 40 mln euro zabrano z puli na udział rolników w systemach jakości żywności, 20 mln euro z promocji i informacji a 10 mln euro ze szkoleń zawodowych dla zatrudnionych w rolnictwie i leśnictwie.

Zmieni się też dopłata dla rolników, którzy użytkują łąki i pastwiska leżące na obszarach unijnej sieci ochrony środowiska Natura 2000. Zgodnie z decyzją rządu płatność rolnośrodowiskowa do tych gruntów wyniesie 500 zł za każdy hektar trwałych użytków zielonych. Do tej pory pełną płatność wypłacano do 10 ha, a potem malała. Powyżej 100 ha było to jedynie 10 proc. podstawowej stawki.

Według rządu nowe rozwiązanie powinno zachęcić rolników do prowadzenia działalności rolniczej metodami ekstensywnymi na terenach objętych Naturą 2000 - będzie też formą rekompensaty za niedogodności z tym związane.

Nie będzie już obowiązywał limit powierzchni - do 0,4 ha - do którego sadownicy mogą dostać płatność rolnośrodowiskową. Obecnie przysługuje, gdy rolnik ma sad z zanikającymi gatunkami drzew, jednak jego powierzchnia nie może przekraczać 0,4 ha.

Rząd wykreślił też z programu sztywną liczbę odbiorców rent strukturalnych. Teraz ograniczeniem będzie tylko ilość dostępnych na ten cel pieniędzy.

Rolnik może otrzymać rentę strukturalną, jeśli spełnia kilka warunków: musi mieć ukończone 55 lat, ale mniej niż 65 lat. Renta jest wypłacana do chwili osiągnięcia przez niego wieku emerytalnego i przejścia na emeryturę z KRUS. Gospodarstwo rolne przeznaczone do przekazania ma być nie mniejsze niż trzy hektary użytków rolnych. Wnioskujący o rentę strukturalną oraz jego małżonka powinni przekazać wszystkie użytki rolne, stanowiące zarówno ich współwłasność, jak i własność odrębną. Mogą jednak pozostawić sobie łącznie do pół hektara (działka wraz z siedliskiem) i zajmować się na niej produkcją rolniczą tylko na własny użytek.

Listę rankingową ostatniego naboru na lata 2007-13 Agencja opublikowała na swoich stronach internetowych 1 grudnia 2010 r. W ramach PROW 2007-13 odbyły się wcześniej dwa nabory w 2007 i 2008 r. Ogółem w tym okresie rolnicy złożyli 17,1 tys. wniosków. Z PROW 2004-05 renty strukturalne otrzymuje 50 tys. rolników.

Od momentu rozpoczęcia realizacji PROW do początku stycznia 2011 r. polscy rolnicy otrzymali 20 mld zł z prawie 70 mld, które dostała Polska na wszystkie działania na okres 2007-13.

Czytaj także: ARiMR: Polska liderem wydawania unijnych pieniędzy na rolnictwo>>

reklama

Czytaj także

Źródło:

PAP
Nowa matryca stawek VAT – PKWiU, CN378.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Artykuł sponsorowany

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Echaust-Przybytniak

Deputy Legal Director, RK RODO

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama