REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rząd zatwierdził zmiany w Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich

REKLAMA

Rada Ministrów zatwierdziła we wtorek zmiany w Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-13. Rząd zgodził się na przesunięcie 70 mln euro w ramach programu na modernizację gospodarstw rolnych.

Środki pochodzą z tych działań PROW, które nie cieszyły się dużym zainteresowaniem wnioskodawców: 40 mln euro zabrano z puli na udział rolników w systemach jakości żywności, 20 mln euro z promocji i informacji a 10 mln euro ze szkoleń zawodowych dla zatrudnionych w rolnictwie i leśnictwie.

REKLAMA

Zmieni się też dopłata dla rolników, którzy użytkują łąki i pastwiska leżące na obszarach unijnej sieci ochrony środowiska Natura 2000. Zgodnie z decyzją rządu płatność rolnośrodowiskowa do tych gruntów wyniesie 500 zł za każdy hektar trwałych użytków zielonych. Do tej pory pełną płatność wypłacano do 10 ha, a potem malała. Powyżej 100 ha było to jedynie 10 proc. podstawowej stawki.

Według rządu nowe rozwiązanie powinno zachęcić rolników do prowadzenia działalności rolniczej metodami ekstensywnymi na terenach objętych Naturą 2000 - będzie też formą rekompensaty za niedogodności z tym związane.

Nie będzie już obowiązywał limit powierzchni - do 0,4 ha - do którego sadownicy mogą dostać płatność rolnośrodowiskową. Obecnie przysługuje, gdy rolnik ma sad z zanikającymi gatunkami drzew, jednak jego powierzchnia nie może przekraczać 0,4 ha.

Rząd wykreślił też z programu sztywną liczbę odbiorców rent strukturalnych. Teraz ograniczeniem będzie tylko ilość dostępnych na ten cel pieniędzy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Rolnik może otrzymać rentę strukturalną, jeśli spełnia kilka warunków: musi mieć ukończone 55 lat, ale mniej niż 65 lat. Renta jest wypłacana do chwili osiągnięcia przez niego wieku emerytalnego i przejścia na emeryturę z KRUS. Gospodarstwo rolne przeznaczone do przekazania ma być nie mniejsze niż trzy hektary użytków rolnych. Wnioskujący o rentę strukturalną oraz jego małżonka powinni przekazać wszystkie użytki rolne, stanowiące zarówno ich współwłasność, jak i własność odrębną. Mogą jednak pozostawić sobie łącznie do pół hektara (działka wraz z siedliskiem) i zajmować się na niej produkcją rolniczą tylko na własny użytek.

Listę rankingową ostatniego naboru na lata 2007-13 Agencja opublikowała na swoich stronach internetowych 1 grudnia 2010 r. W ramach PROW 2007-13 odbyły się wcześniej dwa nabory w 2007 i 2008 r. Ogółem w tym okresie rolnicy złożyli 17,1 tys. wniosków. Z PROW 2004-05 renty strukturalne otrzymuje 50 tys. rolników.

Od momentu rozpoczęcia realizacji PROW do początku stycznia 2011 r. polscy rolnicy otrzymali 20 mld zł z prawie 70 mld, które dostała Polska na wszystkie działania na okres 2007-13.

Czytaj także: ARiMR: Polska liderem wydawania unijnych pieniędzy na rolnictwo>>

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wybory do PE 2024. PKW zarejestrowała 4 komitety koalicyjne, 27 komitetów partii i 9 komitetów wyborców

Komitety wyborcze mają czas do 2 maja na zgłaszanie list kandydatów na europosłów. Kto może startować do Parlamentu Europejskiego?

Dopłaty do zboża 2024 - rozporządzenie przyjęte! Stawki pomocy będą zróżnicowane; wnioski do 5 czerwca

Rząd przyjął rozporządzenie, na podstawie którego będzie realizowana pomoc w formie dopłat do zbóż dla producentów rolnych. Pomocą zostaną objęci producenci zbóż, którzy w od 1 stycznia do 31 maja br. sprzedali lub sprzedadzą pszenicę, pszenżyto, żyto, jęczmień i mieszankę zbożową. Wnioski o dopłaty należy złożyć do 5 czerwca 2024 r.

Ministerstwo Zdrowia: Ogłoszono konkurs ofert na wybór realizatorów programu in vitro. Oferty można składać do 9 maja 2024 r.

9 maja 2024 r. minie termin składania ofert na wybór realizatorów programu in vitro. Realizatorami programu mogą być zarówno ośrodki prywatne, jak i podmioty publiczne.

Wykaz zmian na liście lektur w podstawówkach [rok 2024/2025]. Części lektur nie będzie na egzaminie ósmoklasisty

W podstawówce poza listą lektur "Syzyfowe prace" Stefana Żeromskiego i wiersze Jarosława Marka Rymkiewicza.

REKLAMA

Ministerstwo Cyfryzacji: Jak chronić małoletnich w internecie? Grupa robocza zaczęła prace

Grupa robocza ds. ochrony małoletnich w internecie rozpoczęła działalność. Posiedzenie inauguracyjne odbyło się w Ministerstwie Cyfryzacji. Grupa robocza ma wypracować rozwiązania zwiększające ochronę małoletnich przed szkodliwymi treściami powszechnie dostępnymi w internecie.

7 maja plan dla Europy, 10 maja rekonstrukcja rządu. Napięty grafik premiera Donalda Tuska

Premier Donald Tusk poinformował o nadchodzących wydarzeniach i planach rządu. Po krótkiej przerwie spowodowanej chorobą, premier jest gotowy do intensywnej pracy.

Majówka. Kleszcze mogą zepsuć nam wypoczynek. Jak się przed nimi chronić?

Majówka to okres, który wielu z nas chce spędzić na łonie natury, ciesząc się pięknem otoczenia i towarzystwem bliskich. Jednak wraz z nadejściem wiosny, musimy pamiętać o zagrożeniu, jakie niosą ze sobą kleszcze i choroby przez nie przenoszone, takie jak kleszczowe zapalenie mózgu. Dlatego niezwykle ważne jest, aby pamiętać o odpowiednich środkach ochrony, w tym o szczepieniach przeciwko KZM.

MF: Już 30 tys. uczniów bierze udział w edukacyjnym programie Finansoaktywni. Zgłoszenia do programu przyjmowane są do 6 maja br. Czekają atrakcyjne nagrody!

„Finansoaktywni” to program edukacyjny organizowany przez Ministerstwo Finansów. Misja tegorocznej edycji brzmi „Podatki płacimy, korzyści widzimy”. W tym roku w programie bierze udział prawie 30 tysięcy uczniów szkół podstawowych z 1800 klas z całej Polski. Zgłoszenia do programu i konkursu trwają do 6 maja 2024 r.

REKLAMA

Duże zmiany w wojsku. Nowy plan MON

14 sierpnia nastąpi istotna zmiana w strukturach dowodzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Jak poinformował wiceszef Ministerstwa Obrony Narodowej, Cezary Tomczyk, podczas posiedzenia sejmowej Komisji Obrony Narodowej, WOT zostaną bezpośrednio podporządkowane Sztabowi Generalnemu Wojska Polskiego.

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego! - Trenuj z Wojskiem 5

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego ruszają. To już 5. edycja programu Trenuj z Wojskiem. Można nauczyć się posługiwania się bronią, strzelania na trenażerze, przetrwania, zachowania podczas alarmów, walki wręcz, a nawet rzutu granatem. Kiedy odbywają się szkolenia? Kto może się zgłosić?

REKLAMA