reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Rodzinny wywiad środowiskowy – nowe wzory kwestionariusza i dokumentów

Rodzinny wywiad środowiskowy – nowe wzory kwestionariusza i dokumentów

Sposób przeprowadzania rodzinnego wywiadu środowiskowego, wykaz dokumentów służących ustaleniu sytuacji osoby, wzory legitymacji pracownika socjalnego, kwestionariusza wywiadu oraz oświadczenia o stanie majątkowym – zawarto w nowym rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej.

Nowe rozporządzenie wprowadza generalną zasadę, iż wywiad przeprowadza się w ciągu 14 dni od powzięcia wiadomości o konieczności jego przeprowadzenia. W poprzednio obowiązującym rozporządzeniu wyliczone były sytuacje, które skutkowały koniecznością przeprowadzenia wywiadu, tj:

- powzięcie wiadomości o potrzebie przyznania świadczenia z pomocy społecznej,

- wystąpienie z wnioskiem o wydanie decyzji potwierdzającej prawo do świadczeń opieki zdrowotnej,

- zwrócenie się sądu lub starosty o wydanie opinii w celu ustanowienia rodziny zastępczej w związku z prowadzonym postępowaniem,

- otrzymanie orzeczenia sądu o umieszczeniu dziecka w placówce opiekuńczo wychowawczej,

- powzięcie informacji o przemocy w rodzinie.

Z kolei bardziej szczegółowo w nowym akcie prawnym określono miejsce przeprowadzenia wywiadu. Mianowicie wywiad przeprowadza się w miejscu zamieszkania osoby lub rodziny albo w miejscu ich pobytu, w dniach roboczych, w godzinach pracy ośrodka pomocy społecznej lub powiatowego centrum pomocy rodzinie albo w innym terminie uzgodnionym z osobą lub rodziną za zgodą kierownika jednostki organizacyjnej pomocy społecznej.

W nowym rozporządzeniu zasadniczo nie zmieniła się lista dokumentów służących ustaleniu sytuacji rodzinnej, osobistej, dochodowej i majątkowej osoby lub rodziny, jednakże dodano zapis pozwalający na uzyskanie innych dokumentów jeśli informują one o okolicznościach istotnych dla ustalenia prawa do świadczeń. Pracownicy socjalni będą mogli także potwierdzać kopie wszystkich dokumentów za zgodność z oryginałem oraz pozostawiać je w aktach sprawy po wydaniu oryginału.

Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie rodzinnego wywiadu środowiskowego (Dz.U. z 2011 r. Nr 27; Poz. 138) wchodzi w życie 23 lutego.

Czytaj także: Świadczenia pielęgnacyjne po zmianach w 2010 r.>>

samorzad.infor.pl

reklama

Czytaj także

Źródło:

Samorzad.infor.pl
Nowe oznaczenia w ewidencji VAT i JPK_VAT (PDF)24.90 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Bartosz Sobieski

Inspektor w Wydziale Księgowości Urzędu Miasta Szczecin

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama