Rodzinny wywiad środowiskowy – nowe wzory kwestionariusza i dokumentów
REKLAMA
Nowe rozporządzenie wprowadza generalną zasadę, iż wywiad przeprowadza się w ciągu 14 dni od powzięcia wiadomości o konieczności jego przeprowadzenia. W poprzednio obowiązującym rozporządzeniu wyliczone były sytuacje, które skutkowały koniecznością przeprowadzenia wywiadu, tj:
REKLAMA
- powzięcie wiadomości o potrzebie przyznania świadczenia z pomocy społecznej,
- wystąpienie z wnioskiem o wydanie decyzji potwierdzającej prawo do świadczeń opieki zdrowotnej,
- zwrócenie się sądu lub starosty o wydanie opinii w celu ustanowienia rodziny zastępczej w związku z prowadzonym postępowaniem,
- otrzymanie orzeczenia sądu o umieszczeniu dziecka w placówce opiekuńczo wychowawczej,
- powzięcie informacji o przemocy w rodzinie.
REKLAMA
Z kolei bardziej szczegółowo w nowym akcie prawnym określono miejsce przeprowadzenia wywiadu. Mianowicie wywiad przeprowadza się w miejscu zamieszkania osoby lub rodziny albo w miejscu ich pobytu, w dniach roboczych, w godzinach pracy ośrodka pomocy społecznej lub powiatowego centrum pomocy rodzinie albo w innym terminie uzgodnionym z osobą lub rodziną za zgodą kierownika jednostki organizacyjnej pomocy społecznej.
W nowym rozporządzeniu zasadniczo nie zmieniła się lista dokumentów służących ustaleniu sytuacji rodzinnej, osobistej, dochodowej i majątkowej osoby lub rodziny, jednakże dodano zapis pozwalający na uzyskanie innych dokumentów jeśli informują one o okolicznościach istotnych dla ustalenia prawa do świadczeń. Pracownicy socjalni będą mogli także potwierdzać kopie wszystkich dokumentów za zgodność z oryginałem oraz pozostawiać je w aktach sprawy po wydaniu oryginału.
Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie rodzinnego wywiadu środowiskowego (Dz.U. z 2011 r. Nr 27; Poz. 138) wchodzi w życie 23 lutego.
Czytaj także: Świadczenia pielęgnacyjne po zmianach w 2010 r.>>
samorzad.infor.pl
REKLAMA
REKLAMA