REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

MSWiA zaprasza gminy i powiaty do samooceny

REKLAMA

MSWiA zaprosiło ponad 500 gmin i powiatów o najniższych dochodach do udziału w rekrutacji do projektu Wspólnej Metody Oceny (CAF). Urzędy, które zostaną zakwalifikowane do projektu przy pomocy ekspertów z MSWiA dokonają samooceny swojej pracy w oparciu o nowoczesna metodę CAF.

Efektem samooceny będzie opracowanie projektów planu doskonalenia i poprawa efektywności pracy urzędników. Po zakończeniu tego etapu jednostki samorządu terytorialnego będą mogły wziąć udział w konkursie MSWiA. Wybrane gminy i powiaty otrzymają wsparcie na łączną kwotę 50 mln. Udział w całym projekcie jest bezpłatny.

REKLAMA

REKLAMA

Tegoroczna rekrutacja jest drugą częścią projektu "Przygotowanie jednostek samorządu terytorialnego do stosowania Wspólnej Metody Oceny (CAF) w procesie mierzenia potencjału i dokonań poprzez szkolenia pracowników i pomoc doradczą". W 2010 roku w ramach programu pilotażowego 80 jednostek samorządu terytorialnego z całej Polski przy wsparciu MSWiA dokonało samooceny swojej pracy.

CAF to metoda samooceny z powodzeniem stosowana w wielu krajach Unii Europejskiej. Jest ona rekomendowana przez Sieć Unii Europejskiej ds. Administracji Publicznej (EUPAN). CAF jest nowoczesnym narzędziem zarządzania, które pozwala pracownikom na samodzielną ocenę funkcjonowania jednostki. Podczas samooceny określane są silne i słabe strony pracy danego urzędu i przygotowany jest program, przy pomocy którego wskazywane są obszary działania, które wymagają poprawy.

REKLAMA

Głównym celem projektu jest wzmocnienie potencjału administracji samorządowej. Jedynie około 20 proc. urzędów deklaruje stosowanie rozwiązań z dziedziny zarządzania jakością. Najczęściej są to duże jednostki samorządu terytorialnego - miasta na prawach powiatu i województwa. Stosunkowo rzadko z rozwiązań zarządzania jakością korzystają małe gminy wiejskie, dlatego głównie one są adresatem projektu MSWiA.

Do rekrutacji do drugiej części projektu zaproszonych zostało ponad 500 gmin i powiatów o najniższych dochodach, które wcześniej nie otrzymały dofinansowania w ramach Działania 5.2 Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Działania będą realizowane w 250 zakwalifikowanych urzędach w dwóch turach. Pierwszeństwo będą miały małe gminy wiejskie i miejsko-wiejskie, które nie korzystały jeszcze z samooceny w oparciu o metodę CAF. Po rekrutacji do udziału w pierwszej turze przyjętych zostanie maksymalnie 175 urzędów, natomiast w drugiej turze projektu weźmie udział maksymalnie 75 urzędów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W pierwszej turze rekrutacji wezmą udział zaproszone jednostki samorządu terytorialnego z pięciu województw - mazowieckiego, łódzkiego, świętokrzyskiego, lubelskiego i podkarpackiego. W okresie od 15 marca do 1 kwietnia br. zorganizowane zostaną spotkania informacyjne dla przedstawicieli jednostek mogących wziąć udział w projekcie. Podczas spotkań w ośmiu miastach (w Kielcach, Radomiu, Łodzi, Warszawie, Siedlcach, Lublinie, Stalowej Woli oraz Rzeszowie) eksperci przedstawią założenia projektu oraz odpowiedzą na pytania samorządowców. Druga część rekrutacji dla gmin i powiatów z terenu województw: podlaskiego, małopolskiego, śląskiego, kujawsko-pomorskiego i wielkopolskiego planowana jest na maj br.

Dla gmin i powiatów zakwalifikowanych do programu przeprowadzone zostaną specjalistyczne szkolenia, warsztaty oraz konsultacje. Każdemu urzędowi przydzielony zostanie również ekspert, który będzie doradzał kierownictwu i pracownikom od momentu rozpoczęcia projektu. Po zakończeniu samooceny jednostki samorządu terytorialnego sporządzą projekt planu doskonalenia.

Urzędy, które wezmą udział w projekcie samooceny będą mogły ubiegać się o dofinansowanie z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Konkurs zostanie zorganizowany przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji w czwartym kwartale 2011 roku. Wybrane jednostki samorządu terytorialnego otrzymają wsparcie na łączną kwotę 50 mln.

Czytaj także: Zarządzanie w urzędzie>>

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Globalna awaria systemów Microsoft. Czy mamy się czym martwić w Polsce?

Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski uspokaja, że obecnie w Polsce systemy infrastruktury informatycznej działają płynnie. 

Jak uczniowie Szkoły w Chmurze poradzili sobie z maturą? "Wyniki są dramatyczne"

Kilkanaście procent polskich maturzystów nie zdało egzaminu maturalnego. Jak poszło uczniom Szkoły w Chmurze? 

Coraz większa liczba dzieci ukraińskich w polskich szkołach

Od 1 września 2024 r. do polskich szkół może pójść między 20 tys. a 60 tys. ukraińskich dzieci - szacuje Paulina Chrostowska z Centrum Edukacji Obywatelskiej. Zdaniem nauczycieli największym wyzwaniem w edukacji uczniów z doświadczeniem migracji jest bariera językowa.

Ta substancja wydłużyła życie myszy ok. 25%, wyszczupliła i zmniejszyła podatność na nowotwory. Teraz testy na ludziach

Międzynarodowa grupa badaczy aktualnie testuje nowy lek hamujący interleukinę 11, który wydłuża życie myszy prawie o jedną czwartą. Nie wiadomo jeszcze jak działa on u ludzi, ale rozpoczęto pierwsze badania kliniczne - informuje tygodnik „Nature” - ukazujące się od 1869 r. jedno z najbardziej prestiżowych czasopism naukowych.

REKLAMA

Co czwarty uczeń nie zdał matury w tej szkole. A oceny końcowe były wysokie. MEN: kuratoria przyjrzą się jakości kształcenia

Minister edukacji Barbara Nowacka poinformowała 18 lipca 2024 r., że kuratoria przyjrzą się wynikom egzaminów maturalnych w Szkole w Chmurze oraz temu, jak mają się one do ocen końcowych uczniów. Oceny te były wyjątkowo wysokie i nie przekładają się na wyniki matur - dodała.

Co oznaczają tajemnicze paski na tubkach past do zębów?

Większość Polaków nie wie, co oznaczają kolorowe paski na tubkach past do zębów. Jakie informacje przekazuje klientowi kolor tajemniczego paska na tubce? Czy konsumenci mogą być wprowadzani w błąd? 

Coś takiego raz na 5-10 tysięcy lat: Asteroida przeleci bliżej Ziemi niż satelity geostacjonarne 13 kwietnia 2029 roku. ESA przyśpiesza misję Ramses

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) przyspiesza realizację nowej misji o nazwie Ramses, która ma na celu dotarcie do asteroidy Apophis – podał portal Space.com. W 2029 r. obiekt będzie bardzo blisko Ziemi, bliżej niż satelity geostacjonarne. Asteroida nie zagraża jednak naszej planecie.

Rodzice coraz rzadziej szczepią swoje dzieci. Najnowsze dane WHO

Alarmujące dane Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Wyszczepialność dzieci i młodzieży na świecie wciąż nie może odzyskać poziomu sprzed pandemii. 

REKLAMA

Blisko 5 tys. zgłoszeń związanych ze zdarzeniami atmosferycznymi

We wtorek i środę strażacy w całym kraju mieli ręce pełne roboty. Do godz. 6 odnotowano 4998 zgłoszeń związanych z pogodą. Obrażenia odniosły cztery osoby. 

Wojsko Polskie to trzecia armia NATO pod względem liczebności

Polska ma trzecią największą co do liczebności armię w NATO - przekazał szef BBN Jacek Siewiera, powołując się na dane zebrane przez NATO. Z szacunków Sojuszu wynika, że Wojsko Polskie z ponad 216 tys. żołnierzy to trzecia armia NATO - po USA i Turcji.

REKLAMA