REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Związki zawodowe: płace zasadnicze nauczycieli mogą być wyższe

REKLAMA

Nauczycielskie związki zawodowe uważają, że wynagrodzenie zasadnicze nauczycieli mogą wzrosnąć w tym roku więcej, niż proponuje Ministerstwo Edukacji Narodowej, i jest to możliwe bez zwiększenia puli środków przeznaczonych na ten cel w budżecie państwa.

Według związkowców ministerstwo przeszacowuje bowiem środki zarezerwowane na inne, obok płacy zasadniczej, składniki tzw. średniego wynagrodzenia nauczycieli.

REKLAMA

REKLAMA

"Związek Nauczycielstwa Polskiego zaproponował MEN zmianę struktury nauczycielskich wynagrodzeń, polegającą na zwiększeniu udziału płacy zasadniczej w ogólnym wynagrodzeniu. Zdaniem ZNP takie rozwiązanie umożliwi zwiększenie płac nauczycieli o więcej niż proponowane przez rząd 7 proc. w ramach środków przewidzianych na tegoroczne podwyżki. Wymaga to jednak dokładnego oszacowania wszystkich składników nauczycielskich pensji. Dlatego ZNP domaga się od MEN przedstawienia danych dotyczących m.in. wielkości wypłaconych odpraw emerytalnych w 2010 r. oraz liczby zatrudnionych nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego" - czytamy w komunikacie rzeczniczki prasowej ZNP Magdaleny Kaszulanis przekazanym PAP we wtorek.

Rzecznik prasowy MEN Grzegorz Żurawski zapewnił, że ministerstwo przedstawi związkowcom wszystkie te dane, które będzie mogło, wśród nich będą na pewno dane dotyczące liczby nauczycieli.

Na wynagrodzenie nauczycieli składa się wynagrodzenie zasadnicze i kilkanaście innych składników, w tym dodatki do wynagrodzenia zasadniczego. Wśród dodatków jest m.in. stażowy, za wychowawstwo, motywacyjny, wiejski, za trudne warunki pracy, dodatek na zagospodarowanie, za godziny ponadwymiarowe. O wysokości większości z nich decydują organy prowadzące szkoły, czyli samorządy. Po zsumowaniu dodatków i wynagrodzenia zasadniczego, a także środków przeznaczonych na odprawy emerytalne wychodzi tzw. średnie wynagrodzenie nauczycieli określone w ustawie Karta Nauczyciela. Płaca zasadnicza nauczycieli to około 65 proc. średniego wynagrodzenia.

REKLAMA

Związki zawodowe od lat podkreślają, że wysokość tzw. średniego wynagrodzenie jest odległa od tego, co naprawdę otrzymują nauczyciele, a decydujące znaczenie ma właśnie wynagrodzenie zasadnicze. Jego minimalną wysokość ustala co roku minister edukacji w rozporządzeniu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W poniedziałek w MEN odbyło się pierwsze spotkanie nauczycielskich związków zawodowych z wiceminister edukacji Lillą Jaroń. Strona rządowa przedstawiła propozycję wzrostu od 1 września minimalnego wynagrodzenia nauczycieli od 143 do 196 zł brutto w zależności od stopnia awansu zawodowego i kwalifikacji nauczycieli.

Jak mówili związkowcy, poniedziałkowe spotkanie trudno nazwać prawdziwymi negocjacjami płacowymi, gdyż strona rządowa przedstawiła propozycję znaną już wcześniej publicznie. "To było raczej spotkanie informacyjne" - ocenił przewodniczący Branży Nauki, Oświaty i Kultury Forum Związków Zawodowych Sławomir Wittkowicz. "Poprosiliśmy o kolejne spotkanie dotyczące wynagrodzeń zasadniczych" - poinformował wiceprezes ZNP Krzysztof Baszczyński.

Według związkowców kolejne spotkanie powinno zostać poprzedzone spotkaniem Zespołu ds. struktury wynagrodzeń nauczycieli, w skład którego obok przedstawicieli rządu wchodzą związkowcy. Zespół ten został powołany w 2008 r. w wyniku porozumienia zawartego z rządem po ogólnopolskim strajku pracowników oświaty, jego głównym zadaniem jest opracowanie nowej, uproszczonej struktury wynagrodzenia nauczycieli, uwzględniającej wzrost udziału wynagrodzenia zasadniczego. Ministerstwo edukacji zapowiedziało w poniedziałek zwołanie posiedzenia zespołu w kwietniu.

Związkowcy poprosili, by w tym posiedzeniu uczestniczył szef doradców premiera Michał Boni. Chcieliby na tym spotkaniu usłyszeć od niego m.in., jakie rząd ma propozycje dotyczące podwyżek dla nauczycieli w przyszłym roku.

"Z analizy przeprowadzonej przez regionalne izby obrachunkowe wynika, że tylko dwie trzecie środków przekazywanych samorządom w subwencji oświatowej wydawanych jest przez nie na wynagrodzenia nauczycieli pracujących w szkołach. Oznacza to, że są środki na wyższe wynagrodzenia dla nauczycieli. Dlatego chcemy, by w spotkaniu zespołu uczestniczył też przedstawiciel Krajowej Rady Regionalnych Izb Obrachunkowych" - dodał Wittkowicz.

Choć przedstawiciele Sekcji Krajowej Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność" nie uczestniczyli w poniedziałkowym spotkaniu w MEN, to popierają wnioski złożone tam przez inne związki. "Środki na inne składniki średniego wynagrodzenia nauczycieli na pewno są przeszacowane. Na przykład przy obliczaniu nich, ministerstwo zakłada, że każdy nauczyciel ma w tygodniu, co najmniej, cztery nadliczbowe godziny, a to jest niemożliwe" - powiedział przewodniczący sekcji Ryszard Proksa.

Podkreślił, że także Solidarność od dawna opowiada się za zmianą i uproszczeniem systemu wynagrodzenia nauczycieli, ze zwiększeniem udziału płacy zasadniczej.

Zgodnie z projektem rozporządzenia, opublikowanego przez MEN w internecie w połowie marca, wynika, że minimalna płaca zasadnicza nauczycieli stażystów ma od września wynieść miesięcznie 2182 zł brutto, nauczycieli kontraktowych - 2246 zł brutto, mianowanych - 2550 zł brutto, a dyplomowanych - 2995 zł brutto. Oznacza to, że płaca zasadnicza nauczycieli stażystów ma wzrosnąć o 143 zł brutto, nauczycieli kontraktowych o 147 zł brutto, mianowanych o 167 zł brutto, a dyplomowanych o 196 zł.

Tegoroczna wrześniowa podwyżka o 7 proc. płac nauczycieli to wynik ubiegłorocznych negocjacji płacowych między przedstawicielami rządu ze związkowcami.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
To było takie proste? Bloomberg: Polska zagroziła blokadą chińskiego eksportu do UE. Teraz spokojniej na granicy z Białorusią

Prezydent Andrzej Duda podczas niedawnej wizyty w Pekinie zagroził Chinom zablokowaniem kluczowego kolejowego szlaku transportowego do UE, by osłabić kryzys migracyjny na granicy polsko-białoruskiej – napisała 24 lipca 2024 r. agencja Bloomberga. To może być przyczyna spadku nielegalnych przekroczeń tej granicy w ostatnich tygodniach.

Barszcz Sosnowskiego groźny nie tylko po dotknięciu

Barszcz Sosnowskiego (Heracleum sosnowskyi) to jedna z roślin groźnych dla zdrowia. Warto wiedzieć, że nie tylko dotykanie jej jest ryzykowne. Niebezpieczne może być przebywanie w jej otoczeniu. Co zrobić, gdy już dojdzie do oparzenia?

Rządowi brakuje pieniędzy na służby: Policję, SG, PSP i SOP. Co z programem modernizacyjnym?

Cały czas mamy sytuację niepełnego pokrycia w budżecie wydatków na służby (chodzi o Policję, Straż Graniczną, Państwową Straż Pożarną i Służbę Ochrony Państwa) - poinformował 23 lipca 2024 r. podczas sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych wiceszef MSWiA Czesław Mroczek. Dodał, że w najbliższym czasie przedstawione zostaną propozycje na kolejne lata.

Przeszło 854 mln zł na Sejm w 2025 r. Podwyżki dla posłów i wszystkich pracowników Kancelarii Sejmu. Wzrosną też ryczałty na biura poselskie

Budżet Kancelarii Sejmu na 2025 r. ma wynieść 854 mln 258 tys. zł - to ponad 80 mln więcej niż w 2024 roku. W dniu 23 lipca 2024 r. sejmowa komisja regulaminowa, spraw poselskich i immunitetowych pozytywnie zaopiniowała projekt budżetu Kancelarii Sejmu na 2025 rok. Szef Kancelarii Sejmu Jacek Cichocki poinformował, że w 2025 roku nastąpi wzrost wynagrodzeń wszystkich pracowników Kancelarii Sejmu a także posłów.

REKLAMA

Zmiany w finansowaniu ochotniczych straży pożarnych. Znamy plany ministerstwa

Wiceszef MSWiA Wiesław Leśniakiewicz przekazał, że w resorcie trwają prace nad nowelizacją rozporządzenia ws. przyznawania rekompensaty pieniężnej oraz wyrównania do wysokości rekompensaty wypłacanej strażakowi ratownikowi ochotniczej straży pożarnej.

Zmiany w wynagradzaniu pracowników samorządowych wchodzą w życie 1 sierpnia 2024 r. Pensje od 4000 zł do 6200 zł

1 sierpnia wejdzie w życie znowelizowane rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Ale na wyższe pensje można liczyć przy pensjach należnych od 1 lipca. 

Polaków ubywa, takie są fakty. Dane GUS pokazują co się dzieje, jest coraz gorzej

Polaków jest coraz mniej. W porównaniu z poprzednim rokiem liczba ludności w Polsce zmniejszyła się o prawie 130 tys. osób. Spadek liczby ludności zanotowano w 14 województwach i w 270 powiatach. Takie dane podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).

Tragiczne dane z weekendu - wypadki i utonięcia

Statystyki z minionego weekendu są zatrważające. W niedzielę w pięciu wypadkach śmiertelnych zginęło 5 osób, łącznie w weekend zginęło 11 osób. 17 osób utonęło.

REKLAMA

Nie żartuj, że masz bombę w walizce, nie zostawiaj bagażu bez opieki. Mandaty są surowe

Pozostawienie na lotnisku bagaży bez opieki staje się plagą. Straż Graniczna od początku czerwca interweniowała już 125 razy. Nałożono mandaty na łączna kwotę 11 tys. zł.

Globalna awaria systemów Microsoft. Czy mamy się czym martwić w Polsce?

Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski uspokaja, że obecnie w Polsce systemy infrastruktury informatycznej działają płynnie. 

REKLAMA