Rząd zachęci do łączenia gmin i powiatów
REKLAMA
W Strategii czytamy, iż aby zwiększyć efektywność realizacji zadań publicznych należy ocenić funkcjonalność obecnego podziału administracyjnego kraju oraz skuteczność działania urzędów obsługujących organy jednostek samorządu terytorialnego. Ustawa o dochodach jednostek samorządu terytorialnego z 2003 r. zachęca do łączenia jednostek, jednakże w ciągu 7 lat jej obowiązywania nie nastąpiło żadne połączenie. Rząd zamierza wzmocnić zachęty do łączenia jednostek ponieważ „im mniejsza gmina tym relatywnie więcej wydatkuje środków na utrzymanie swojej administracji, a to z kolei może skutkować ograniczeniem wydatków prorozwojowych. Połączenie powinno wzmocnić potencjał dochodowy samorządów.
REKLAMA
Rząd zamierza także zbadać efektywność funkcjonowania powiatów i realizowanych przez nie zadań, tak aby do 2014 r. wypracować warianty możliwych rozwiązań.
Na tym nie koniec planowanych zmian w sferze samorządowej. W Strategii podkreśla się m.in. potrzebę usprawnienia mechanizmów współpracy pomiędzy jednostkami samorządu terytorialnego. Dotyczy to zwłaszcza obszarów metropolitalnych i ich otoczenia, oraz związków jednostek samorządu terytorialnego. Konieczne jest także uregulowanie relacji pomiędzy organami jednostek oraz dokonanie oceny sprawności procedur i skuteczności środków nadzoru.
To tylko fragment obszernej koncepcji badań i zmian jaką zawarto w strategii „Sprawne Państwo 2011-2020”.
Jak podaje na stronie internetowej resort spraw wewnętrznych, dokument ten zakłada że Polska w 2020 r. będzie państwem:
1) o funkcjonalnej strukturze organizacyjnej państwa
2) ze skutecznym zarządzaniem i koordynacją
3) z dobrym prawem
4) z efektywnymi systemami ochrony praw obywatela
5) ze skutecznym wymiarem sprawiedliwości i prokuraturą
6) w którym wzrośnie poziom bezpieczeństwa i porządku publicznego
Konsultacje społeczne do projektu strategii „Sprawne Państwo 2011-2020”. potrwają do 12 maja br. W konsultacjach mogą wziąć udział m.in. jednostki samorządu terytorialnego, partnerzy społeczni i gospodarczy oraz każdy, kto prześle wypełniony formularz z uwagami do projektu dokumentu.
Formularz zgłaszania uwag oraz pełna wersja Strategii dostępne są na stronie mswia.gov.pl>>
Dokument ten zostanie przyjęty przez Radę Ministrów w drodze uchwały.
samorzad.infor.pl
REKLAMA
REKLAMA