REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rząd zachęci do łączenia gmin i powiatów

REKLAMA

Od 8 kwietnia trwają konsultacje społeczne do projektu strategii „Sprawne Państwo 2011-2020”. W dokumencie rząd proponuje szereg zmian usprawniających funkcjonowanie państwa – m.in. łączenie gmin i powiatów.

W Strategii czytamy, iż aby zwiększyć efektywność realizacji zadań publicznych należy ocenić funkcjonalność obecnego podziału administracyjnego kraju oraz skuteczność działania urzędów obsługujących organy jednostek samorządu terytorialnego. Ustawa o dochodach jednostek samorządu terytorialnego z 2003 r. zachęca do łączenia jednostek, jednakże w ciągu 7 lat jej obowiązywania nie nastąpiło żadne połączenie. Rząd zamierza wzmocnić zachęty do łączenia jednostek ponieważ „im mniejsza gmina tym relatywnie więcej wydatkuje środków na utrzymanie swojej administracji, a to z kolei może skutkować ograniczeniem wydatków prorozwojowych. Połączenie powinno wzmocnić potencjał dochodowy samorządów.

REKLAMA

Rząd zamierza także zbadać efektywność funkcjonowania powiatów i realizowanych przez nie zadań, tak aby do 2014 r. wypracować warianty możliwych rozwiązań.

Na tym nie koniec planowanych zmian w sferze samorządowej. W Strategii podkreśla się m.in. potrzebę usprawnienia mechanizmów współpracy pomiędzy jednostkami samorządu terytorialnego. Dotyczy to zwłaszcza obszarów metropolitalnych i ich otoczenia, oraz związków jednostek samorządu terytorialnego. Konieczne jest także uregulowanie relacji pomiędzy organami jednostek oraz dokonanie oceny sprawności procedur i skuteczności środków nadzoru.

To tylko fragment obszernej koncepcji badań i zmian jaką zawarto w strategii „Sprawne Państwo 2011-2020”.

Jak podaje na stronie internetowej resort spraw wewnętrznych, dokument ten zakłada że Polska w 2020 r. będzie państwem:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

1)    o funkcjonalnej strukturze organizacyjnej państwa

2)    ze skutecznym zarządzaniem i koordynacją

3)    z dobrym prawem

4)    z efektywnymi systemami ochrony praw obywatela

5)    ze skutecznym wymiarem sprawiedliwości i prokuraturą

6)    w którym wzrośnie poziom bezpieczeństwa i porządku publicznego

Konsultacje społeczne do projektu strategii „Sprawne Państwo 2011-2020”. potrwają do 12 maja br. W konsultacjach mogą wziąć udział m.in. jednostki samorządu terytorialnego, partnerzy społeczni i gospodarczy oraz każdy, kto prześle wypełniony formularz z uwagami do projektu dokumentu.

Formularz zgłaszania uwag oraz pełna wersja Strategii dostępne są na stronie mswia.gov.pl>>

Dokument ten zostanie przyjęty przez Radę Ministrów w drodze uchwały.

samorzad.infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Samorzad.infor.pl
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  2024 r.: 2 wzory dla umów o pracę: rozwiązanie umowy za porozumieniem, wypowiedzenie umowy na czas określony [Aktualne okresy wypowiedzenia]

  Wzór rozwiązania umowy o pracę za porozumieniem stron. Wzór wypowiedzenia umowy o pracę na czas określony. [Aktualne okresy wypowiedzenia]

  Premier Saksonii o migracji: sytuacja jest dramatyczna, kontrole na granicy z Polską i Czechami są konieczne

  W debacie na temat polityki migracyjnej premier Saksonii Michael Kretschmer (CDU) opowiedział się za szybkimi i zdecydowanymi środkami. Podkreślił, że „sytuacja jest dramatyczna", a stacjonarne kontrole na granicach z Polską i Czechami są koniecznie, by opanować sytuację – informuje portal Tagesschau.

  Bon 2500 zł na laptop od rządu. Czy nauczyciel ma obowiązek przynosić laptop do szkoły?

  Nauczyciele zgłaszają wątpliwości, czy korzystając z bonu 2500 zł na zakup laptopa, będą musieli ten komputer przynosić do szkoły i raportować dyrekcji szkoły, czy wykorzystują go na lekcjach.

  Dwa nowe przywileje zwolnionych pracowników kłopotem dla pracodawców [Nowelizacja przepisów]

  Przywileje ma tylko pracownik, który zaskarżył zwolnienie z pracy do sądu pracy. Polegają na przywróceniu do pracy bez czekania na prawomocny wyrok sądu. Inaczej mówiąc na czas procesu z pracodawcą pracownik dalej pracuje. Jak to zrobić?

  REKLAMA

  Jakie są prognozy na pierwszy tydzień jesieni?

  Jesień już w kalendarzu, ale czy w prognozach pogody też? Synoptycy z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej sprawdzają, jaka będzie pogoda w najbliższych dniach. 

  Język angielski to nie wszystko. Jakie języki obce są najchętniej wybierane przez uczniów?

  Jaki język obcy jest najpopularniejszy w polskich szkołach średnich? Jaki lektorat najchętniej wybierają studenci? W jakich krajach dzieci nie uczą się angielskiego? 

  Minister kultury: Będą darmowe bilety do muzeów dla młodzieży i emerytów

  Minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński poinformował o wprowadzeniu darmowego biletu do instytucji kultury dla młodzieży i emerytów

  R. Telus: Przygotowaliśmy program odtworzenia polskiego przetwórstwa

  Robert Telus, minister rolnictwa, podczas dożynek prezydenckich powiedział: "Przygotowaliśmy program odtworzenia przetwórstwa. Ważne jest stworzenie rolniczego handlu detalicznego. Nadal pomagamy Ukrainie w tranzycie zboża. Tranzyt wzrósł dwukrotnie. Niech ono płynie tam, gdzie jest potrzebne".

  REKLAMA

  Kiedy rodzice muszą oddać świadczenia 500 plus i 800+? Wyrok NSA z 24 sierpnia 2023 r. (I OSK 1349/210)

  Jeżeli dziecko nie mieszka z rodzicem pobierającym świadczenia 500+ albo 800 plus, to należy zwrócić 500 zł albo 800 zł za każdy miesiąc pobierania świadczenia.

  Tusk ogłasza akcję "Orlik - wielkie granie". "Jak wiecie, mam obsesję na tym punkcie ..."

  Przygotowaliśmy program rewitalizacji orlików, będziemy je przebudowywali i unowocześniali, będę też chciał zorganizować akcję "Orlik - wielkie granie" dla dziewcząt i chłopców w różnych grupach wiekowych - zapowiedział w niedzielę, w Mińsku Mazowieckim lider PO Donald Tusk.

  REKLAMA