Wykluczenie nierzetelnego wykonawcy - ustawa opublikowana
REKLAMA
Jeżeli w okresie 3 lat przed wszczęciem postępowania, zamawiający z winy wykonawcy był zmuszony rozwiązać, wypowiedzieć, albo odstąpić od umowy w sprawie realizacji zamówienia publicznego, a wartość niezrealizowanego zamówienia wyniosła, co najmniej 5 proc. wartości umowy, możliwe będzie wykluczenie z postępowania wykonawcy. Orzeczenie sądu nie będzie konieczne. Takie zmiany wprowadza nowelizacja ustawy Prawo zamówień publicznych z 25 lutego 2011 r. podpisana przez prezydenta.
REKLAMA
REKLAMA
Nowe przepisy radykalnie zmienią tryb postępowania z nierzetelnymi wykonawcami albowiem dotychczas wykonawca mógł zostać wykluczony z postępowania jedynie na podstawie wyroku sądu. Jeśli zaś zamawiający nie wstąpił na drogę sądową, niesolidny partner nie ponosił żadnych konsekwencji.
Po wejściu w życie zmian nie będzie już konieczne wykazywanie szkody jakiej doznał zamawiający. Sam fakt rozwiązania umowy w wyniku okoliczności zawinionych przez wykonawcę ma gwarantować, iż ten uproszczony tryb wykluczenia będzie stosowany jedynie w przypadku ciężkiego zaniechania lub naruszenia obowiązków przez wykonawcę.
"Niewykonanie zamówienia publicznego przez wykonawcę albo nienależyte jego wykonanie prowadzące do rozwiązania umowy bez uzyskania przez zamawiającego zakładanego świadczenia (...) stanowi poważne naruszenie obowiązków wykonawcy wobec zamawiającego" - napisano w uzasadnieniu do ustawy.
USTAWA z dnia 25 lutego 2011 r. o zmianie ustawy – Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 26 kwietnia 2011 Nr 87 poz. 484) wejdzie w życie 11 maja 2011 r.
Czytaj także: Omyłki w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego>>
samorzad.infor.pl
REKLAMA
REKLAMA