Niepełnosprawni bez przywilejów w zatrudnianiu w urzędach
REKLAMA
Jeśli dzięki swym kwalifikacjom niepełnosprawny znajdzie się w gronie pięciu najlepszych kandydatów, przysługuje mu pierwszeństwo w zatrudnieniu – to kluczowa zmiana jaką zamierzano wprowadzić w drodze nowelizacji ustawy o służbie cywilnej i ustawy o pracownikach samorządowych.
REKLAMA
Nowe prawo miało dotyczyć jedynie postępowań kwalifikacyjnych w tych urzędach, w których 6-procentowy wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych nie jest spełniony. O tym, czy charakter pracy pozwala na zatrudnienie niepełnosprawnego decydowałby sam urząd – umieszczając odpowiednią wzmiankę w ogłoszeniu o wakacie.
Projektowane zmiany najprawdopodobniej nie ujrzą światła dziennego – twierdzi DGP. Projekt został bowiem zaopiniowany negatywnie w kontekście jego zgodności z konstytucją.
Negatywne opinie do projektu przedstawiła zarówno Rada Służby Cywilnej jak i Biuro Analiz Sejmowych. Zauważono, iż wejście w życie zmian doprowadziłoby do zróżnicowania zasad i warunków naboru kandydatów do służby publicznej. Prawo dostępu do służby na jednakowych zasadach zostałoby więc naruszone, w efekcie naruszone zostałyby zasady i prawa gwarantowane przez konstytucję.
Czytaj także: Zmiany w dofinansowaniu zatrudnienia niepełnosprawnych>>
samorzad.infor.pl / Dziennik Gazeta Prawna
REKLAMA
REKLAMA