reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Nowe terminy składania wniosków o środki na ochronę zdrowia

Nowe terminy składania wniosków o środki na ochronę zdrowia

Rada Ministrów podjęła uchwałę zmieniającą uchwałę w sprawie ustanowienia programu wieloletniego pod nazwą "Wsparcie jednostek samorządu terytorialnego w działaniach stabilizujących system ochrony zdrowia, przedłożoną przez ministra zdrowia.

Wsparcie jednostek samorządu terytorialnego (jst) przewidziane programem kończy się w grudniu 2011 r. Środki na ten cel są zapisane w ustawie budżetowej w części Rezerwy celowe. Zgodnie z ustawą o finansach publicznych, podziału rezerw celowych dokonuje się do 15 października 2011 r. Oznacza to, że wnioski samorządów, które napłyną do Ministerstwa Zdrowia po tym terminie, nie będą mogły być rozpatrzone.

W związku z powyższym zaproponowano, aby przesunąć termin składania wniosków do 20 sierpnia 2011 r. Umożliwi to weryfikację wniosku przez wojewodę i pozwoli samorządom wydatkować dotację do końca 2011 r.

Z informacji Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK) wynika, że w trakcie oceny znajduje się jeszcze 29 wniosków oraz napływają nowe. To oznacza, że wiele jst może - w wyniku zmiany terminu - otrzymać wsparcie. Wprowadzono także nowy termin - 1 lipca 2011 r. - na składanie dokumentacji niezbędnej do wydania opinii przez BGK.

W znowelizowanej uchwale doprecyzowano również ust. 6. Zgodnie z jego nowym brzmieniem, dotacje celowe na zadania własne jst z zakresu polityki rozwoju mogą być przeznaczone na spłatę przyjętych przez samorząd zobowiązań, które wynikają z likwidacji samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej oraz na pokrycie podatku od towarów i usług uiszczonego od wniesionego przez jst aportu do spółki kapitałowej.

Łączne nakłady z budżetu na dotacje przewidziane w programie wynoszą 1.381 mln zł. W znowelizowanych przepisach uchwały przyjęto nowe wielkości dotacji na poszczególne działania. Zwiększono dotację przeznaczoną na dofinansowanie kosztów podatku od towarów i usług uiszczonego od wniesionego przez jst aportu do spółki kapitałowej.

W dotychczasowym programie koszty te nie zostały uwzględnione. Z informacji Banku Gospodarstwa Krajowego i Narodowego Funduszu Zdrowia wynika, że dwa samorządy ubiegają się o dotacje z tego tytułu, a jeden wniosek oczekuje na rozpatrzenie.

premier.gov.pl

reklama

Czytaj także

Źródło:

Samorzad.infor.pl
Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ewelina Stobiecka

Radca prawny, Partner zarządzający kancelarii e|n|w|c

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama