reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Polska przejęła przewodnictwo w Radzie UE

Polska przejęła przewodnictwo w Radzie UE

Polska przejęła w piątek przewodnictwo w Radzie UE. Pałeczkę prezydencji premierowi Donaldowi Tuskowi przekazał premier Węgier Viktor Orban. W Sejmie odbyło się uroczyste zgromadzenie posłów i senatorów z udziałem prezydenta Bronisława Komorowskiego.

Z okazji inauguracji w Warszawie gościli szefowie unijnych instytucji: Herman van Rompuy, Jose Barroso, Jerzy Buzek.

Uroczystości związane z polską prezydencją rozpoczęło przed południem zgromadzenie posłów i senatorów z udziałem prezydenta, marszałków Sejmu i Senatu, premiera i członków rządu.

"Rozpoczynająca się dziś polska prezydencja w Radzie Europejskiej to realizacja marzeń wielu pokoleń o trwałej politycznej przynależności do świata Zachodu" - mówił Komorowski. Dodał, że objęcie przez Polskę przewodnictwa w UE jest "momentem symbolicznym w historii najnowszej naszego kraju". "To dokładnie 20 lat temu - 1 lipca 1991 rozwiązano Układ Warszawski" - zwrócił uwagę prezydent. Jak dodał, polska prezydencja to "ukoronowanie naszej polskiej pracy, wysiłku całego społeczeństwa i wysiłku generalnie wszystkich ekip rządzących Polską po 1989 roku".

Jak zaznaczył, czas prezydencji to także egzamin z umiejętności brania na polskie barki odpowiedzialności za Europę, ale również powód do uzasadnionej dumy Polaków. Apelował o zademonstrowanie dobrej woli współpracy. Oświadczył, że celem naszego kraju jest silna Polska w Europie.

Marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna mówiąc o objęciu prezydencji, ocenił, że to wielki dzień, "o którym pokolenia Polaków marzyły i śniły". "To moment ważny dla Polski i całej Europy, wiele się od nas oczekuje (...), nowego impulsu, nowej energii, nowych projektów; mamy wiele do zaoferowania" - podkreślił.

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek, którego przesłanie zostało wyemitowane na ekranach, zwrócił uwagę na wzrost nastrojów populistycznych i antyeuropejskich w UE. Przekonywał, że zadaniem polskiej prezydencji będzie "odwrócenie tego niekorzystnego trendu". Zaznaczył, że Polska jest dziś w UE synonimem pozytywnej energii, entuzjazmu i wiary w przyszłość. "To wielki kapitał na start prezydencji" - stwierdził.

Z kolei marszałek Senatu Bogdan Borusewicz zaznaczył, że przez najbliższe 6 miesięcy Polska będzie flagowym okrętem UE. "Będziemy projektować przyszłość państw chcących związać się z wielką rodziną narodów wolnych i demokratycznych" - mówił. Wyraził nadzieję, że nadchodząca kampania wyborcza do Sejmu i Senatu "nie przybierze formy, która osłabi wizerunek Polski". Jak ocenił, data 1 lipca 2011 roku przejdzie do historii naszego kraju. "Kamieniami milowymi współczesnej historii Polski były: sierpień 1980 roku i pierwsze po wojnie, wolne wybory w czerwcu 1989 roku. Podobną wagę miała akcesja do Unii Europejskiej w maju 2004 roku" - zwracał uwagę Borusewicz.

reklama

Czytaj także

Źródło:

PAP
Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami103.20 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Euro-Tax.pl Zwrot Podatku S.A.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama