REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zasady wjazdu do Polski - kwarantanna, karta lokalizacji

Zasady wjazdu do Polski - kwarantanna, karta lokalizacji
Zasady wjazdu do Polski - kwarantanna, karta lokalizacji
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Wjazd do Polski - od 10 lipca 2021 roku obowiązują nowe zasady. Kogo obowiązuje kwarantanna? O czym muszą pamiętać turyści i podróżni wracający do kraju z wakacji?

Zasady wjazdu do Polski od 10 lipca 2021

W sobotę - 10 lipca 2021 roku, weszło w życie zmienione rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii koronawirusa. Modyfikuje ono zasady wjazdu do Polski, m.in. osób powracających z wyjazdów wakacyjnych.

REKLAMA

Wiceszef MSZ Piotr Wawrzyk podczas konferencji prasowej wskazał, że najważniejsze są dwie modyfikacje. "Pierwsza, to ta, że będzie obowiązek wypełnienia tzw. elektronicznej karty lokalizacji podróżnego. Powinien ją każdy podróżny wypełnić przed wyjazdem" - mówił.

Zaznaczył, że jeśli nie będzie to możliwe, to personel pokładowy w samolotach będzie rozdawał i zbierał karty wypełnione odręcznie przez pasażerów. "Ta karta będzie jednym z warunków przekroczenia granicy, wjazdu do Rzeczpospolitej pod względem epidemiologicznym, pandemicznym" - mówił.

Wjazd do Polski - kwarantanna

REKLAMA

Kolejną zmiana - jak zaznaczył - jest poszerzenie katalogu osób zwolnionych z kwarantanny. Przypomniał, że do tej pory rozporządzenie mówiło o tym, iż z kwarantanny zwolnione są dwie kategorie osób: wjeżdżające do Polski ze strefy Schengen lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

"Teraz dodajemy kolejny element, że zwalniane z tej kwarantanny będą również osoby, które przylatują z kraju, z którym RP ustaliła szczególne zasady wjazdu ruchu osobowego w okresie pandemii. Te osoby także będą zwolnione z kwarantanny, nie będą musiały odbywać tej 10-dniowej kwarantanny" - zaznaczył.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Turcja - powrót do Polski bez kwarantanny

Obecny na konferencji prasowej wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski wskazał, że chodzi o Turcję, która jest w okresie wakacji częstym celem podróży. "Są właśnie prowadzone rozmowy z Turcją (...) czyli osoby, które nie mają certyfikatu, nie są w pełni zaszczepione, będą testowane po stronie Turcji i wszystkie osoby, które są zdrowe, będą mogły przyjechać do Polski bez tego okresu 10-dniowej kwarantanny. Pozostałe osoby zostaną w Turcji i będą czekały okres izolacji" - mówił.

Jak dodał w następnym tygodniu "będziemy doprowadzali szczegóły do końca i ukaże się to w rozporządzeniu epidemicznym".

Wawrzyk dodał, że informacje o krajach, które ewentualnie również dołączą do tego grona, będą umieszczane na stronie internetowej MSZ w zakładce - informacje dla podróżujących.

Wjazd do Polski - bez kwarantanny dla zaszczepionych

Wiceszef MSZ zaznaczył, że przepisy, o których wspomniał, dotyczą osób niezaszczepionych. "Wszyscy, którzy są zaszczepieni na COVID-19 i minął ten okres po zaszczepieniu dla poszczególnych szczepionek, aby w pełni zaczęły działać, nie są objęte jakąkolwiek kwarantanną" - powiedział. Zaznaczył, że dotyczy to szczepionek zaakceptowanych przez europejską agencję ds. medycznych.

REKLAMA

"Inaczej mówiąc, jeżeli chcemy podróżować za granicę i wjechać do Polski bez kwarantanny, to zaszczepmy się. Tak, abyśmy mogli bezpiecznie, spokojnie być na pobycie zagranicznym, ale też bezpiecznie wrócić do kraju i nie być poddanym kwarantannie przy wjeździe" - dodał.

Wawrzyk poinformował też o zmianie ostrzeżenia dla podróżnych. "Komunikat zostaje utrzymany na dotychczasowym poziomie, tzn.: nie podróżuj, jeśli nie jest to absolutnie konieczne, ale jeżeli podróżujesz, pamiętaj, aby się wcześniej zaszczepić" - oświadczył. Dodał, że zaszczepienie jest istotne zarówno z punktu widzenia wjazdu do Polski, jak i wjazdu do innego kraju i pobytu w nim.

Karta lokalizacji podróżnego

Ministrowie odnosili się do opublikowanej w Dzienniku Ustaw nowelizacji rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Jedna ze zmian dotyczy osób podróżujących do Polski samolotem - przed odprawą powinny one wypełnić kartę lokalizacji podróżnego w formie elektronicznej. Jednak, gdy nie ma takiej możliwości, personel pokładowy przekaże kartę podróżnemu do uzupełnienia w formie papierowej.

Zwolnienia z kwarantanny granicznej

Dodatkowo nowelizacja przewiduje poszerzenie grona osób uprawnionych do zwolnienia z kwarantanny granicznej, m.in. o dzieci do 12. roku życia podróżujące pod opieką przedstawiciela linii lotniczej, osoby przekraczające granicę zewnętrzną w rozumieniu kodeksu Schengen posiadające unijne cyfrowe zaświadczenie COVID.

Ponadto w nowelizacji zmodyfikowano przepis dotyczący "katalogu państw, w odniesieniu do których podróżujący rozpoczynający podróż z ich terytorium nie są uprawnieni do zwolnienia się z obowiązku odbycia kwarantanny przez uzyskanie negatywnego wyniku testu w kierunku SARS-CoV-2, wykonanego po przekroczeniu tej granicy w okresie 48 godzin, licząc od momentu jej przekroczenia, lub na terenie lotniska, przed odprawą graniczną".

Przepisy rozporządzenia, z pewnymi wyjątkami, obowiązują od soboty 10 lipca.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
System kaucyjny od 1 października 2025 r. Ekspert pozytywnie o zmianach

System kaucyjny od 1 października 2025 r. Ekspert pozytywnie o poprawkach przyjętych przez podkomisję nadzwyczajną dotyczącą nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Chodzi m.in. o wyłączenie z systemu kaucyjnego opakowań mleka i produktów mlecznych.

W Tatrach ratownicy ogłosili zagrożenie lawinowe pierwszego stopnia

Pierwszy stopień zagrożenia lawinowego ogłosili w czwartek ratownicy TOPR. Obowiązuje od wysokości 1800 m n.p.m. Mogą samoistnie schodzić małe i średnie lawiny. 

Będą pieniądze na budowę i przystosowanie schronów. Nawet 6 mld zł rocznie

Szef MSWiA Tomasz Siemoniak poinformował, że ok. 6 mld zł rocznie będzie przeznaczonych na budowę i przystosowanie schronów w samorządach. Niebawem na ten cel zostanie przekazanych 0,15 pkt proc. PKB.

Znów rekord odprawionych pasażerów z Lotniska Chopina. Dokąd latamy najczęściej?

W ciągu 10 miesięcy Lotnisko Chopina odprawiło ponad 18 mln pasażerów. Tylko w październiku Okęcie odprawiło blisko 1,9 mln podróżnych. Najwięcej osób podróżowało w niedzielę, 6 października – 68 tys. 883.

REKLAMA

Rośnie liczba ubezpieczonych cudzoziemców. Na koniec października było ich 1 mln 191 tys. [Dane ZUS]

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował o wzroście liczby ubezpieczonych cudzoziemców. Jak wynika z najnowszych danych ZUS, na koniec października 2024 r. do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 191 tys. cudzoziemców.

MEN: Jest 27 000 nauczycieli religii. 45% poradzi sobie z ograniczeniem godzin religii z 2 do 1 tygodniowo [Wykaz]

MEN podał informacje o liczbie katechetów w Polsce (w tym liczbę katechetów mających uprawnienia do nauki innego przedmiotu). Przeszło 27 000 nauczycieli wiąże swoje zajęcia zawodowe z nauczaniem religii. I taka jest liczba osób, które z niepokojem czekają na ostateczny kształt lekcji religii. Czy min. Barbarze Nowackiej uda się redukcja liczby godzin religii z 2 do 1 tygodniowo? Czy za drugą godzinę odbywającą się np. w salkach katechetycznych rząd wypłaci wynagrodzenia katechetom? Na ogólną liczbą 27 000 katechetów uczyć innego przedmiotu niż religia może 12 304 nauczycieli. 

W Sejmie: Dla krwiodawców nie 2 a 3 dni wolne od pracy. Państwo przejmuje koszt wynagrodzeń [Przykład]

W Sejmie propozycja: Nowy dzień wolny. I to państwo płaci za trzy dni wolnego od pracy dla krwiodawców. Od razu trzeba ocenić szansę na nowelizację przepisów na zerową, ale zobaczmy jak wyglądałyby przepisie po zmianie. I które trzeba zmienić. Może się kiedyś uda?

Szkoły nauczą dzieci odróżniania prawdy od manipulacji. Zmiany w systemie edukacyjnym w celu lepszego wykorzystania narzędzi cyfrowych

Do 2035 r. Polska ma zdrożyć jeden z kamieni milowych KPO - Politykę Cyfrowej Transformacji Edukacji. Chodzi m.in. o przemodelowanie kształcenia tak, by uczyć dzieci odróżniania prawdy od manipulacji, weryfikowania źródeł i korzystania z nich, a także mądrego używania narzędzi sztucznej inteligencji.

REKLAMA

Będzie zmiana zasad sporządzania sprawozdań budżetowych. Projekt rozporządzenia w sprawie sprawozdawczości budżetowej

Projektowane nowe rozporządzenie w sprawie sprawozdawczości budżetowej ma dostosować obecne zasady sporządzania sprawozdań do nowej ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Projekt zawiera m.in. nowe wzory i instrukcje sporządzania sprawozdań składanych przez JST.

Młodzieżowe Słowo Roku 2024. Znamy finałową dwudziestkę plebiscytu

Na liście 20 słów w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku 2024 znalazły się m.in. "aura", "skibidi", "yapping", "czemó" i "womp womp". Organizatorem plebiscytu jest Wydawnictwo Naukowe PWN.

REKLAMA