Wsparcie dla gmin w walce z barszczem Sosnowskiego
REKLAMA
REKLAMA
Wsparcie dla gmin - barszcz Sosnowskiego
Ustawa wprowadza obowiązek i reguluje procedurę zawiadamiania właściwego organu (wójta, burmistrza, prezydenta miasta) przez każdą osobę, która stwierdzi obecność takiej rośliny. Ustawa określa też obowiązek udostępnienia nieruchomości przez podmioty posiadające prawo do korzystania z nieruchomości, na której zidentyfikowano gatunek inwazyjny. Nakaz udostępnienia nieruchomości ma umożliwić odpowiednim organom szybkie i sprawne wyeliminowanie zagrożenia.
REKLAMA
Wbrew pozorom temat nie jest błahy. Samorządy nieustannie toczą walkę z inwazyjnymi gatunkami roślin, które stanowią realne zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi. Najbardziej rozpowszechnioną i rozpoznawalną rośliną z gatunków niebezpiecznych jest barszcz Sosnowskiego.
Inwazja gatunków obcych
REKLAMA
Inwazyjne gatunki obce (IGO) wywierają znaczący negatywny wpływ na różnorodność biologiczną. Nie bez znaczenia pozostaje tu także wymiar społeczny i gospodarczy. Szacuje się, że z ponad 12 tys. gatunków obcych występujących w środowisku europejskim nawet 15% rozmnożyło się i rozprzestrzeniło, powodując wymierne szkody. W skali Unii Europejskiej wynoszą one co najmniej 12 mld euro rocznie i stale rosną. Dlatego zwalczanie IGO stało się jednym z priorytetów Unii Europejskiej.
Polska jako kraj członkowski jest zobligowana do stworzenia stosownych ram prawnych na poziomie kraju. Stąd wprowadzone właśnie nowe przepisy ustawy o gatunkach obcych. Ich celem nadrzędnym jest stworzenie systemu umożliwiającego eliminację lub zminimalizowanie negatywnych skutków powodowanych przez inwazyjne gatunki obce dla ekosystemu, gospodarki czy ludzkiego zdrowia.
(…)
Witold Trzebnicki
REKLAMA
REKLAMA