reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Problemy z uchwałami o dofinansowaniu żłobków

Problemy z uchwałami o dofinansowaniu żłobków


Samorządy niechętnie podejmują uchwały z sprawie dofinansowania pobytu dzieci w prywatnych żłobkach, natomiast w podjętych uchwałach zdarzają się postanowienia niezgodne z prawem.

Ustawa żłobkowa miała stać się lekarstwem na niedobór instytucji sprawujących opiekę nad dziećmi do lat trzech. Niestety praktyczne działanie przepisów nie przynosi spodziewanych rezultatów. Wiele samorządów nie podjęło jeszcze uchwał w sprawie dotacji na dzieci umieszczone w prywatnych żłobkach. Należą do nich m.in. Warszawa, Poznań, Kraków, Szczecin, Gdańsk i Olsztyn – chociaż tam właśnie zapotrzebowanie na tego typu placówki jest bardzo duże  – poinformował w ubiegłym tygodniu „Dziennik Gazeta Prawna”.

Miasta tłumaczą opieszałość w podejmowaniu uchwał brakami środków finansowych lub brakiem wniosków o dofinansowanie. Przepisy na to pozwalają, bowiem przyznanie dotacji jest nieobowiązkowe. Art. 60 ustawy żłobkowej stanowi, iż „podmioty, prowadzące żłobek lub klub dziecięcy mogą otrzymać na każde dziecko objęte opieką w żłobku lub klubie dziecięcym dotację celową z budżetu gminy. Wysokość i zasady ustalania dotacji celowej, określa rada gminy w drodze uchwały.”

Korzystając z tak daleko zakreślonych granic decyzyjności, niektóre gminy uzależniają przyznanie dotacji na dziecko od tego czy rodzice dziecka pracują. Samorządy chcą w ten sposób działać na rzecz osób aktywnych zawodowo, niestety Regionalne Izby Obrachunkowe stwierdzają nieważność uchwał gmin w tym zakresie. Jak podkreślają RIO – jeśli dotacja ma być udzielana to na każde dziecko objęte opieką. Wszyscy rodzice maja być traktowani równo wobec prawa, a celem regulacji ustawy żłobkowej nie jest aktywizacja zawodowa więc nie można w ten sposób uzasadniać faworyzowania dzieci rodziców pracujących.

Ponadto, jeśli gmina decyduje się na dotowanie żłobków to musi zabezpieczyć w budżecie pieniądze na pokrycie całkowitych kosztów w tym zakresie. Nie można dopuścić do tego by na skutek niedoszacowania wydatków na dotacje beneficjent nagle stracił środki pieniężne.

Uchwały gmin nie mogą upoważniać burmistrzów do kontrolowania uczęszczania dzieci do żłobków lub wydatkowania pieniędzy otrzymanych z dotacji (RIO Opole uchwała nr 19/61/2011). Nie mogą także ustalać innych terminów rozliczania dotacji aniżeli te, które wynikają z ustawy o finansach publicznych.

Czytaj także: Ustawa "żłobkowa" weszła w życie>>

samorzad.infor.pl / Dziennik Gazeta Prawna

reklama

Czytaj także

Źródło:

Samorzad.infor.pl
Wideoszkolenie: JPK_VAT w nowej formie149.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Stronyireszta.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama