REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Problemy z uchwałami o dofinansowaniu żłobków

REKLAMA

Samorządy niechętnie podejmują uchwały z sprawie dofinansowania pobytu dzieci w prywatnych żłobkach, natomiast w podjętych uchwałach zdarzają się postanowienia niezgodne z prawem.

REKLAMA

Ustawa żłobkowa miała stać się lekarstwem na niedobór instytucji sprawujących opiekę nad dziećmi do lat trzech. Niestety praktyczne działanie przepisów nie przynosi spodziewanych rezultatów. Wiele samorządów nie podjęło jeszcze uchwał w sprawie dotacji na dzieci umieszczone w prywatnych żłobkach. Należą do nich m.in. Warszawa, Poznań, Kraków, Szczecin, Gdańsk i Olsztyn – chociaż tam właśnie zapotrzebowanie na tego typu placówki jest bardzo duże  – poinformował w ubiegłym tygodniu „Dziennik Gazeta Prawna”.

REKLAMA

Miasta tłumaczą opieszałość w podejmowaniu uchwał brakami środków finansowych lub brakiem wniosków o dofinansowanie. Przepisy na to pozwalają, bowiem przyznanie dotacji jest nieobowiązkowe. Art. 60 ustawy żłobkowej stanowi, iż „podmioty, prowadzące żłobek lub klub dziecięcy mogą otrzymać na każde dziecko objęte opieką w żłobku lub klubie dziecięcym dotację celową z budżetu gminy. Wysokość i zasady ustalania dotacji celowej, określa rada gminy w drodze uchwały.”

Korzystając z tak daleko zakreślonych granic decyzyjności, niektóre gminy uzależniają przyznanie dotacji na dziecko od tego czy rodzice dziecka pracują. Samorządy chcą w ten sposób działać na rzecz osób aktywnych zawodowo, niestety Regionalne Izby Obrachunkowe stwierdzają nieważność uchwał gmin w tym zakresie. Jak podkreślają RIO – jeśli dotacja ma być udzielana to na każde dziecko objęte opieką. Wszyscy rodzice maja być traktowani równo wobec prawa, a celem regulacji ustawy żłobkowej nie jest aktywizacja zawodowa więc nie można w ten sposób uzasadniać faworyzowania dzieci rodziców pracujących.

REKLAMA

Ponadto, jeśli gmina decyduje się na dotowanie żłobków to musi zabezpieczyć w budżecie pieniądze na pokrycie całkowitych kosztów w tym zakresie. Nie można dopuścić do tego by na skutek niedoszacowania wydatków na dotacje beneficjent nagle stracił środki pieniężne.

Uchwały gmin nie mogą upoważniać burmistrzów do kontrolowania uczęszczania dzieci do żłobków lub wydatkowania pieniędzy otrzymanych z dotacji (RIO Opole uchwała nr 19/61/2011). Nie mogą także ustalać innych terminów rozliczania dotacji aniżeli te, które wynikają z ustawy o finansach publicznych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Czytaj także: Ustawa "żłobkowa" weszła w życie>>

samorzad.infor.pl / Dziennik Gazeta Prawna

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Samorzad.infor.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Minister edukacji: Będą kolejne zmiany w szkołach - edukacja zdrowotna zastąpi wychowanie do życia w rodzinie

  1 września 2025 r. w szkołach pojawi się nowy przedmiot. Edukacja zdrowotna zastąpi wychowane do życia w rodzinie – poinformowała Barbara Nowacka, minister edukacji. Uczniowie będą się uczyć m.in. o ochronie zdrowia psychicznego, odżywianiu i edukacji seksualnej.

  600 tys. zł na innowacyjny biznes. Jak się zgłosić do programu?

  Osoby z innowacyjnymi pomysłami na biznes mogą teraz zgłaszać się do Platform Startowych, które działają w ramach programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej. Pod okiem ekspertów będą mogli rozwijać swoje pomysły, a najlepsi mają szansę na dotację wynoszącą blisko 600 tys. zł.

  Min. Leszczyna: szczepienia HPV dzieci w szkołach w obecności rodzica; w soboty lub po obiedzie

  Minister Zdrowia Izabela Leszczyna przypomniała 12 kwietnia 2024 r., że szczepienie przeciw HPV w szkole byłoby świadczeniem medycznym. W związku z tym w jego trakcie będzie konieczna obecność rodzica. Chciałybyśmy organizować to w soboty albo po obiedzie, żeby rodzice, którzy pracują, mogli towarzyszyć dzieciom - wyjaśniła.

  Rząd: Będą nowe progi finansowe dla stypendium. Problem ze studentami Collegium Humanum

  1,9 mld zł zapisano na wsparcie studentów w budżecie na rok 2024 – poinformował w piątek szef resortu nauki Dariusz Wieczorek. Tym samym zwiększono środki finansowe na wsparcie studentów o 24 proc.

  REKLAMA

  Urzędy przypominają: Skorzystaj z ePUAP. Jeszcze tylko 18 dni na złożenie wniosku o dodatek osłonowy

  Wniosek o wypłatę dodatku osłonowego należy złożyć w nieprzekraczalnym terminie do 30 kwietnia 2024 r. Wnioski złożone po tej dacie pozostawia się bez rozpatrzenia. 

  Planujesz majówkę za granicą? Nie zapomnij o EKUZ!

  Majówka 2024. Dlaczego Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego przyda się na wyjeździe? W jakich miejscach można z niej skorzystać i jak ją wyrobić? 

  Co zostanie po ludzkości? Można się zdziwić

  Geolog prof. Jan Zalasiewicz inicjator ustanowienia epoki zwanej antropocenem w rozmowie z PAP opowiada, o tym jak zmieniała się Ziemia, jaki wpływ na planetę ma człowiek i co po nas zostanie. 

  Resort rolnictwa: Przygotowano rozporządzenie dotyczące pełnej refundacji bioasekracji dla wniosków złożonych od 2024 roku

  Przygotowano rozporządzenie dotyczące pełnej refundacji bioasekracji dla wniosków złożonych od 2024 roku - wynika z informacji przekazanej dzisiaj przez wiceministra rolnictwa Jacka Czerniaka.

  REKLAMA

  Ramowe plany nauczania: Edukacja obywatelska zamiast HiT-u i obowiązkowe zajęcia z udzielania pierwszej pomocy. Projekt rozporządzenia skierowany do konsultacji

  W roku szkolnym 2024/2025 zmienią się ramowe plany nauczania. Zamiast historii i teraźniejszości zostanie wprowadzony nowy przedmiot - edukacja obywatelska. Uczniowie szkół podstawowych będą mieli zajęcia z udzielania pierwszej pomocy.

  Wojciechowski: Najbardziej uciążliwe wymogi Zielonego Ładu zostaną zmienione; zmiany wejdą z mocą wsteczną od 1 stycznia 2024 r.

  Najbardziej uciążliwe wymogi Zielonego Ładu zostaną zmienione; przewiduje to projekt rozporządzenia, który popierają wszystkie kraje - poinformował dzisiaj unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski. Zniesiony ma być m.in. obowiązek ugorowania. Zmiany wejdą z mocą wsteczną od 1 stycznia 2024 r.

  REKLAMA