Praca zdalna urzędów - projekt rozporządzenia
REKLAMA
REKLAMA
W projekcie przewiduje się "modyfikację przepisów dotyczących wykonywania w urzędach administracji publicznej lub jednostkach organizacyjnych zadań o charakterze publicznym".
REKLAMA
Zasadą - praca zdalna dla urzędów
Zadania te mają być realizowane w trybie pracy zdalnej, na zasadach określonych przepisami ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych z dnia 2 marca 2020 r.
Praca zdalna dla urzędów - wyjątki
Wyjątki to sytuacje, w których "realizacja określonych zadań jest niezbędna do zapewnienia pomocy obywatelom lub ze względu na przepisy prawa lub potrzeby urzędu lub jednostki, a ich realizacja nie jest możliwa w ramach pracy zdalnej".
Praca zdalna dla urzędów - cel
Projektowane zmiany mają m.in. zapewnić zmniejszenie liczby kontaktów między pracownikami urzędów administracji publicznej i kontaktów "z interesariuszami zewnętrznymi".
"W konsekwencji wprowadzenia tych rozwiązań ma zostać zmniejszone ryzyko powstawania tzw. ognisk zakażeń wirusem SARS-CoV-2, co ma zapobiegać występowaniu oraz potencjalnie przerywać łańcuch zakażeń tym wirusem w ww. miejscach. Przedmiotowa ingerencja normatywna jest uzasadniona bardzo dużym tempem wzrostu dobowej liczby osób, w odniesieniu do których jest potwierdzane zakażenie wirusem SARS-CoV-2 (w dniu 18 stycznia 2022 r. potwierdzono zakażenie u 30 586 osób)" – czytamy w streszczeniu rozwiązań ujętych w projekcie.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.