| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Niepełnosprawni mogą prosić samorządy o pełną pomoc przy wyborach

Niepełnosprawni mogą prosić samorządy o pełną pomoc przy wyborach

Osoby niepełnosprawne mogą prosić samorządy o kompletną informację i pomoc przy zbliżających się wyborach, a samorządy są zobowiązane do udzielenia jej. Należy jednak pamiętać o terminach poinformowania samorządów o takich potrzebach.

Znajdą się tam m.in.: koperta zwrotna, koperta na karty wyborcze, same karty oraz oświadczenie o osobistym i tajnym oddaniu głosu. Można zaznaczyć, iż chce się zagłosować przy pomocy nakładki w alfabecie Braille'a, wtedy ona również znajdzie się w przesyłce. Po oddaniu głosu kopertę może np. bezpłatnie odebrać niezależnie zawiadomiony wcześniej o tym listonosz.

Osoby niewidzące mogą w lokalu wyborczym wykorzystać nakładki w alfabecie Braille'a na nowe znormalizowane karty wyborcze w formacie A4. Termin zgłoszenia takiej potrzeby to 25 września. Przy samym głosowaniu trzeba jednak będzie znać pozycję swego kandydata na liście i numer listy, z której kandyduje. Na nakładkach będą bowiem podane jedynie numery pozycji kandydatów na kolejnych listach.

Podobnie, jak już przy wcześniejszych wyborach, będzie też można głosować przez pełnomocnika - musi być on jednak wpisany do rejestru wyborców w tej samej gminie. W tym wypadku potrzebny jest wniosek do urzędu gminy przed 29 września - urzędnik umówi się na sporządzenie aktu pełnomocnictwa w miejscu wskazanym przez wyborcę.

Sam Plura zaznaczył w środę, że już zawnioskował do prezydenta Katowic o zmianę lokalu wyborczego, by móc zagłosować w miejscu bez barier architektonicznych. W takim przypadku termin poinformowania o chęci zmiany lokalu to 4 października. Obecnie lokale bez barier to blisko 20 proc. wszystkich, w 2015 r. ma ich być już 33 proc.

Według danych PKW, w ostatnich wyborach parlamentarnych w 2007 r. z głosowania musiało zrezygnować 1-2 mln osób, mających ograniczone możliwości ruchowe. "Mam nadzieję, że teraz zobaczymy więcej osób niepełnosprawnych w lokalach wyborczych, że niepełnosprawni Polacy uwierzą, że demokracja jest również dla nich" - podkreślił Plura.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Compliance 2020

Eksperci portalu infor.pl

Góralski&Goss Legal

Góralski&Goss Legal to butikowa kancelaria prawna, specjalizująca się w doradztwie transakcyjnym i procesowym na rzecz dużych podmiotów gospodarczych, w szczególności firm z sektora ubezpieczeniowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »