Podwyższony dodatek osłonowy: interwencja RPO w sprawie najemców mieszkań
REKLAMA
REKLAMA
Osobami, które są uprawnione do składania deklaracji CEEB są właściciele albo zarządcy nieruchomości. Prawa tego nie mają lokatorzy i najemcy. Dopóki więc właściciel nie złoży deklaracji do CEEB, to najemca nie otrzyma podwyższonego dodatku osłonowego. Co więcej istnieje ryzyko, że gmina wypłaci dodatek, ale w standardowej wysokości.
REKLAMA
Infor.pl pisał o tym problemie w tej publikacji:
RPO prosi o wyjaśnienia
W liście RPO do Anny Moskwy, Minister Klimatu i Środowiska czytamy:
„(…) w praktyce (…) lokator nie ma żadnego wpływu na to, czy właściciel albo zarządca budynku/lokalu zgłosi źródło ciepła do CEEB. Oznacza to, że ustawodawca prawo do uzyskania omawianego świadczenia pomocowego uzależnił od okoliczności, na którą beneficjent tego świadczenia nie ma i nie może mieć wpływu na gruncie aktualnie obowiązujących przepisów prawa. Rozwiązanie to jest niezrozumiałe i nieuzasadnione, biorąc pod uwagę, że dodatek osłonowy jest elementem tarczy antyinflacyjnej, rekompensującym najuboższym obywatelom wzrost cen podstawowych dóbr konsumpcyjnych, w tym energii i paliw. Dla osób zajmujących lokale niepodłączone do systemu centralnego ogrzewania podwyższony dodatek osłonowy stanowi wsparcie finansowe w związku z ponoszeniem podwyższonych kosztów ogrzewania lokalu.
W ocenie Rzecznika rozwiązanie, które z jednej strony przewiduje wsparcie finansowe dla osób ponoszących wyższe koszty ogrzewania lokalu, a z drugiej zaś wprowadza ustawowy wymóg, którego beneficjent świadczenia pomocowego nie jest w stanie we własnym zakresie spełnić, czyni pomoc przewidzianą przez państwo iluzoryczną.
Wobec powyższego, działając na podstawie art. 13 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 15 lipca 1987 r. o Rzeczniku Praw Obywatelskich (Dz.U. z 2020 r. poz. 627 ze zm.) zwracam się z prośbą o przedstawienie motywów wprowadzonego rozwiązania, które niestety nie zostało ujęte w uzasadnieniu do projektu ustawy o dodatku osłonowym, jak też proszę o poinformowanie Rzecznika, czy opisany problem był przedmiotem rozważań i czy planowane są działania mające na celu urealnienie pomocy finansowej, którą z założenia powinni otrzymać wszystkie osoby zajmujące lokale ogrzewane z własnych źródeł, węglem lub paliwami węglopochodnymi.”
Jakie jest rozwiązanie problemu lokatorów i najemców, gdy zarządca nie złożył deklaracji do CEEB?
Jeżeli zarządca nieruchomości opóźnia złożenie deklaracji do CEEB, to najemcy powinni złożyć wnioski o podwyższony dodatek osłonowy po 30 czerwca 2022 r. Czyli wystarczy poczekać z wnioskiem do 30 czerwca 2022 r.
Po tej dacie (termin ustawowy wzmacniany karami) zarządca na pewno wywiąże się z obowiązków wobec CEEB.
W przypadku osób, które już złożyły wnioski powinny one liczyć na postępowanie wyjaśniające wszczęte przez gminę albo wydanie decyzji odmownej.
Można też wycofać wniosek i złożyć go ponownie po 30 czerwca 2022 r.
REKLAMA
REKLAMA