REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ruszyły wypłaty 300 zł dla uchodźców

Dziennik Gazeta Prawna
Największy polski dziennik prawno-gospodarczy
Michalina Topolewska
Michalina Topolewska
Ruszyły wypłaty 300 zł dla uchodźców
Ruszyły wypłaty 300 zł dla uchodźców

REKLAMA

REKLAMA

Uzyskanie jednorazowego wsparcia nie jest uzależnione od spełnienia dodatkowych warunków, a postępowanie w jego sprawie jest uproszczone. Gminy nie mają więc większych problemów z jego przyznawaniem, poza barierą językową.

Obywatele Ukrainy, którzy znaleźli schronienie w Polsce, mogą skorzystać ze specjalnego świadczenia pieniężnego na pokrycie kosztów utrzymania. Wynosi ono 300 zł na jedną osobę i jest przyznawane przez gminy na zlecenie rządu. Wiele z nich wypłaciło już pierwsze świadczenia, a inne, jak deklarują, zaczną to robić w najbliższym czasie.

REKLAMA

Czy aby otrzymać 300 zł dla uchodźcy potrzebny jest PESEL?

Zgodnie z art. 31 ustawy z 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa (Dz.U. poz. 583 ze zm.) 300 zł pomocy finansowej przysługuje uchodźcom, których pobyt został zalegalizowany na podstawie jej przepisów oraz mającym numer PESEL (do tej pory wydano ich prawie 900 tys.).

Kto ma prawo do świadczenia 300 zł?

Prawo do świadczenia ma osoba uprawniona, jej przedstawiciel ustawowy, a także opiekun tymczasowy albo osoba sprawująca faktyczną pieczę nad dzieckiem (które przyjechało do Polski bez rodzica).

Gdzie trzeba złożyć wniosek o 300 zł dla uchodźców?

Aby je otrzymać, trzeba złożyć wniosek w ośrodku pomocy społecznej lub innej jednostce, której na terenie danej gminy powierzono obsługę tego zadania.

- Przyjęliśmy dotychczas ponad 3600 wniosków dotyczących przyznania jednorazowego świadczenia, dla 6568 obywateli Ukrainy - mówi Marta Frankowska, rzeczniczka Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej (MOPS) w Bydgoszczy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W Łodzi uchodźcy złożyli 4433 wnioski obejmujące 8563 osoby, a w Lublinie - 2762 na rzecz 5393 uprawnionych. Z kolei w Krakowie wpłynęło ponad 11 tys. wniosków, we Wrocławiu - 6,7 tys., Szczecinie - 5,1 tys., Poznaniu - 4,1 tys., a w Kielcach - prawie 2 tys.

Są one rozpatrywane na bieżąco. W ślad za tym poszły wypłaty pieniędzy dla uchodźców. - D

o tej pory wypłaciliśmy świadczenia dla 4313 osób na łączną kwotę prawie 1,3 mln zł.

Czy świadczenie 300 zł Ukrainiec może otrzymać na konto?

Pieniądze trafiają na konto obywatela Ukrainy, a jeśli go nie posiada, musi zgłosić się po nie do kasy ośrodka - wskazuje Maciej Homis, rzecznik MOPR w Szczecinie. Wsparcie trafiło już też do uchodźców przebywających m.in. w Poznaniu, we Wrocławiu i w Kielcach, które wypłaciły im odpowiednio: 1,7 mln zł, 1,6 mln zł oraz 0,5 mln zł.

REKLAMA

Nie wszędzie jednak tak jest, choć urzędnicy zapewniają, że wypłaty ruszą jeszcze w tym tygodniu. - Dziś i jutro zaczniemy wypłatę pierwszych świadczeń na łączną kwotę 400 tys. zł - informuje Joanna Poremska, dyrektor Toruńskiego Centrum Świadczeń Rodzinie. Podobnie jest w Krakowie, który otrzymał pieniądze na wypłatę ok. 10 tys. świadczeń, Gdańsku i Lublinie.

Te rozbieżności pomiędzy poszczególnymi samorządami są związane z jednej strony z tym, kiedy poszczególni wojewodowie przekazali im pieniądze na jednorazowe świadczenia, a z drugiej, z kwestiami formalnymi i zatwierdzeniem otrzymanych środków.

Ile kosztuje program 300 zł dla uchodźców?

- Z urzędu wojewódzkiego otrzymaliśmy 7,5 mln zł, ale aby te pieniądze mogły być rozdysponowane, muszą być wcześniej wpisane do planu finansowego zarówno urzędu miasta, jak i MOPS. Nastąpiło to na wczorajszej sesji rady miejskiej i dopiero teraz możemy realizować wypłaty - tłumaczy Iwona Jędrzejczyk-Kaźmierczak, rzeczniczka MOPS w Łodzi.

Co ciekawe, niektóre gminy nie czekały na pieniądze od wojewody, tylko zaczęły je wypłacać z własnych budżetów. Tak zrobiono we wspomnianym Poznaniu, gdzie pierwsze świadczenia zostały wypłacone 22 marca i wykorzystano do tego pieniądze z puli na zarządzanie kryzysowe (te od wojewody trafiły do miasta 5 kwietnia).

Czy gmina wydaje decyzję w sprawie 300 zł dla uchodźców?

 Tak jak w przypadku innych świadczeń, gminy mogą odmówić wypłaty 300 zł obywatelowi Ukrainy. W tym celu muszą wydać decyzję administracyjną, ale okazuje się, że w żadnym z pytanych przez DGP samorządów do tego nie doszło.

Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać 300 zł dla uchodźców?

REKLAMA

Uzyskanie tego świadczenia nie wymaga spełnienia dodatkowych kryteriów czy warunków. Tym podstawowym jest posiadanie numeru PESEL z dopiskiem UKR, który weryfikujemy w ogólnopolskiej bazie - podkreśla Katarzyna Tynkowska, zastępca dyrektora Gdańskiego Centrum Świadczeń.

Urzędnicy przyznają zresztą, że przepisy dotyczące tego świadczenia są jasne i nie nastręczają wielu problemów interpretacyjnych (w przeciwieństwie do świadczenia 40 zł za udzielenie schronienia obywatelom Ukrainy), a postępowanie w sprawie jego przyznania zostało maksymalnie uproszczone.

Jakie są problemy Ukraińców ze świadczeniem 300 zł dla uchodźcy?

Chociaż czasem pojawiają się wątpliwości i pytania ze strony uchodźców. - Chodzi o sytuacje, gdy rodzic przed wybuchem wojny pracował w Polsce, a po 24 lutego dołączyły do niego dzieci, które w Ukrainie przebywały pod opieką innego członka rodziny. Tłumaczymy, że owszem taka osoba nie jest uprawniona do 300 zł, ale jej syn lub córka może je otrzymać - mówi Iwona Jędrzejczyk-Kaźmierczak.

Magdalena Suduł, rzeczniczka MOPR w Lublinie, dodaje, że zdarzyło się kilka pytań o prawo do pomocy finansowej dla osoby niebędącej obywatelem Ukrainy, która mieszkała w tym kraju i po 24 lutego przyjechała do Polski. W takim przypadku, o ile jest małżonkiem obywatela Ukrainy, to zgodnie z przepisami specustawy może otrzymać to świadczenie.

- Przy wypełnianiu wniosków najczęściej musimy zwracać uwagę, aby dorosłe osoby składały oddzielne wnioski o świadczenie, nawet jeśli należą do jednej rodziny - informuje Maciej Homis.

Czy gminy obsługują program „świadczenie 300 zł” w języku ukraińskim?

Natomiast podstawowym kłopotem, na który wskazują gminy, jest bariera językowa, przy czym na różne sposoby starają się sobie z nią poradzić. - W naszym ośrodku pracują trzy osoby pochodzenia ukraińskiego, które pomagają pracownikom socjalnym przy obsłudze uchodźców, jeśli jest taka potrzeba - podaje Agata Bednarz, kierowniczka działu pomocy środowiskowej MOPR w Kielcach.

Wiele jednostek zapewnia też w punktach przyjmowania wniosków pomoc tłumacza albo ich pracownicy korzystają z translatora w telefonie.

Michalina Topolewska

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Polaków ubywa, takie są fakty. Dane GUS pokazują co się dzieje

Polaków jest coraz mniej. W porównaniu z poprzednim rokiem liczba ludności w Polsce zmniejszyła się o prawie 130 tys. osób. Spadek liczby ludności zanotowano w 14 województwach i w 270 powiatach. Takie dane podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).

Tragiczne dane z weekendu - wypadki i utonięcia

Statystyki z minionego weekendu są zatrważające. W niedzielę w pięciu wypadkach śmiertelnych zginęło 5 osób, łącznie w weekend zginęło 11 osób. 17 osób utonęło.

Nie żartuj, że masz bombę w walizce, nie zostawiaj bagażu bez opieki. Mandaty są surowe

Pozostawienie na lotnisku bagaży bez opieki staje się plagą. Straż Graniczna od początku czerwca interweniowała już 125 razy. Nałożono mandaty na łączna kwotę 11 tys. zł.

Globalna awaria systemów Microsoft. Czy mamy się czym martwić w Polsce?

Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski uspokaja, że obecnie w Polsce systemy infrastruktury informatycznej działają płynnie. 

REKLAMA

Jak uczniowie Szkoły w Chmurze poradzili sobie z maturą? "Wyniki są dramatyczne"

Kilkanaście procent polskich maturzystów nie zdało egzaminu maturalnego. Jak poszło uczniom Szkoły w Chmurze? 

Coraz większa liczba dzieci ukraińskich w polskich szkołach

Od 1 września 2024 r. do polskich szkół może pójść między 20 tys. a 60 tys. ukraińskich dzieci - szacuje Paulina Chrostowska z Centrum Edukacji Obywatelskiej. Zdaniem nauczycieli największym wyzwaniem w edukacji uczniów z doświadczeniem migracji jest bariera językowa.

Ta substancja wydłużyła życie myszy ok. 25%, wyszczupliła i zmniejszyła podatność na nowotwory. Teraz testy na ludziach

Międzynarodowa grupa badaczy aktualnie testuje nowy lek hamujący interleukinę 11, który wydłuża życie myszy prawie o jedną czwartą. Nie wiadomo jeszcze jak działa on u ludzi, ale rozpoczęto pierwsze badania kliniczne - informuje tygodnik „Nature” - ukazujące się od 1869 r. jedno z najbardziej prestiżowych czasopism naukowych.

Co czwarty uczeń nie zdał matury w tej szkole. A oceny końcowe były wysokie. MEN: kuratoria przyjrzą się jakości kształcenia

Minister edukacji Barbara Nowacka poinformowała 18 lipca 2024 r., że kuratoria przyjrzą się wynikom egzaminów maturalnych w Szkole w Chmurze oraz temu, jak mają się one do ocen końcowych uczniów. Oceny te były wyjątkowo wysokie i nie przekładają się na wyniki matur - dodała.

REKLAMA

Co oznaczają tajemnicze paski na tubkach past do zębów?

Większość Polaków nie wie, co oznaczają kolorowe paski na tubkach past do zębów. Jakie informacje przekazuje klientowi kolor tajemniczego paska na tubce? Czy konsumenci mogą być wprowadzani w błąd? 

Coś takiego raz na 5-10 tysięcy lat: Asteroida przeleci bliżej Ziemi niż satelity geostacjonarne 13 kwietnia 2029 roku. ESA przyśpiesza misję Ramses

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) przyspiesza realizację nowej misji o nazwie Ramses, która ma na celu dotarcie do asteroidy Apophis – podał portal Space.com. W 2029 r. obiekt będzie bardzo blisko Ziemi, bliżej niż satelity geostacjonarne. Asteroida nie zagraża jednak naszej planecie.

REKLAMA