Gmina może ustanowić inkasenta bez jego zgody
REKLAMA
Art. 18 ust. 2 pkt 8 ustawy o samorządzie gminnym, stanowi, że do wyłącznej właściwości rady gminy należy podejmowanie uchwał w sprawach podatków i opłat w granicach określonych w odrębnych ustawach.
REKLAMA
Rada gminy w uchwale określiła zasady ustalania i poboru oraz terminy płatności i wysokość stawek opłaty targowej. W uchwale tej zarządzono pobór opłaty targowej w drodze inkasa oraz określono inkasentów i wysokość wynagrodzenia za inkaso.
Uchwała niniejsza została opublikowana w Dzienniku Urzędowym Województwa i weszła w życie po upływie 14 dni. Jedna ze spółek – wyznaczona w uchwale jako inkasent podatków – nie wywiązała się z nałożonego obowiązku mimo dwukrotnego wezwania. Spółka wniosła o wyznaczenie innego inkasenta poboru opłaty targowej.
Sąd pierwszej instancji uznał, że dla skutecznego powierzenia funkcji inkasenta wymagana jest zgoda danego podmiotu, NSA nie zgodził się jednak z tą opinią.
REKLAMA
Naczelny Sąd Administracyjny wskazał iż art. 19 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych daje gminie prawo do zarządzenia poboru tych opłat w drodze inkasa oraz określenia inkasentów i wysokości wynagrodzenia za inkaso. Wynika z tego, iż ustawodawca nie nałożył na ten organ obowiązku uzyskania zgody podmiotu określanego tą uchwałą jako inkasent opłaty targowej.
Uchwała rady gminy podjęta na podstawie art. 19 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych nakłada na określonych nią inkasentów obowiązki wynikające z art. 9 Ordynacji podatkowej. Na mocy takiej uchwały, pomiędzy gminą i inkasentem nawiązuje się stosunek administracyjnoprawny, który jest skuteczny, bez konieczności wyrażenia zgody przez podmiot wskazany jako inkasent.
samorzad.infor.pl
REKLAMA
REKLAMA