Cena za język migowy w urzędach
REKLAMA
Niesłyszący, w kontaktach z organami administracji publicznej, może już korzystać z pomocy wybranej przez siebie osoby. Od kwietnia 2012 niepełnosprawny będzie mógł także skorzystać z pomocy wykwalifikowanego w tego typu obsłudze pracownika lub tłumacza języka migowego – wtedy bowiem wejdą w życie odpowiednie przepisy ustawy z dnia 19 sierpnia 2011 r. o języku migowym i innych środkach komunikowania się.
REKLAMA
REKLAMA
Jeśli konieczne będzie wówczas skorzystanie z usług tłumacza, za jego pracę zapłaci urząd - pod warunkiem, że interesant będzie posiadał orzeczenie stwierdzające niepełnosprawność. Korzystanie z pomocy tłumacza w urzędzie będzie bowiem bezpłatne tylko dla tych niepełnosprawnych którzy będą mogli swoją niepełnosprawność potwierdzić orzeczeniem.
Wynagrodzenie tłumacza, za godzinę świadczenia, zostało ograniczone w ustawie do maksymalnej wysokości 2 proc. przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim kwartale. Ten limit stanie się obowiązujący od kwietnia 2012. Gdyby obecnie urząd miał opłacać tłumacza asystującego niesłyszącym, koszt tej usługi wynosiłby ponad 60 zł za godzinę pracy.
Tańszym i bardziej praktycznym rozwiązaniem jest doszkalanie pracowników w zakresie znajomości języka migowego, systemu i sposobu komunikowania się głuchoniemych. Tę opcję wybiera większość urzędów przygotowujących się do wdrożenia przepisów ustawy – poinformował DGP. Nie każdy urząd będzie jednak mógł zapewnić przeszkolonego odpowiednio pracownika. Wówczas konieczne stanie się zatrudnienie tłumacza. Odpowiednie rejestry tłumaczy poprowadzą wojewodowie.
Czytaj także: Język migowy w urzędzie - ustawa opublikowana>>
REKLAMA
REKLAMA