reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Język migowy w urzędzie - ustawa opublikowana

Język migowy w urzędzie - ustawa opublikowana

Ustawa zapewniająca niepełnosprawnym pomoc osób władających językiem migowym w kontaktach z urzędami administracji publicznej ukazała się właśnie w Dzienniku Ustaw.

Osoba doświadczająca trwale lub okresowo trudności w komunikowaniu się ma prawo do korzystania z pomocy wybranej przez siebie osoby w kontaktach z organami administracji - mówi nowy akt prawny. W takiej sytuacji – czyli gdy osoba pomagająca w komunikacji jest wybrana bezpośrednio przez tego kto potrzebuje pomocy - organy administracji nie mogą weryfikować znajomości języka migowego przez wybranego asystenta.

Osoba mająca problem z komunikowaniem się nie musi jednak sama organizować asystenta, który miałby jej ułatwić komunikację z organami publicznymi, ustawa nakłada bowiem pewne obowiązki w tej sferze na instytucje publiczne. Mianowicie organy administracji publicznej, muszą zapewnić możliwość korzystania z pomocy tłumacza języka migowego lub wykwalifikowanego pracownika organu posługującego się tym językiem.

Jedynym wymogiem jest ten, aby osoba niepełnosprawna zgłosiła zamiar skorzystania z pomocy najpóźniej na 3 dni robocze przed dniem zamierzonego załatwienia sprawy. Organ administracji powinien zapewnić obsługę osoby niepełnosprawnej w wyznaczonym przez nią terminie a jeżeli nie jest to możliwe powinien wyznaczyć inny możliwy termin.

Ustawa wyraźnie wskazuje, iż zorganizowanie przez organ administracji publicznej asysty tłumacza nie może wiązać się z pobieraniem od niepełnosprawnych żadnych dodatkowych opłat. Dotyczy to osób niepełnosprawnych w rozumieniu ustawy z 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.

Wojewodowie prowadzić będą w formie elektronicznej rejestry tłumaczy języka migowego. Z usług zarejestrowanych tłumaczy korzystać będą organy administracji realizując ustawowe obowiązki. Wynagrodzenie tłumacza, za godzinę świadczenia, zostało ograniczone do maksymalnej wysokości 2 proc. przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim kwartale.

Ustawa z dnia 19 sierpnia 2011 r. o języku migowym i innych środkach komunikowania się (Dziennik Ustaw Nr 209 pozycja 1243) wejdzie w życie 1 kwietnia 2012 w odniesieniu do większości przepisów.

Czytaj także: Zatrudnienie niepełnosprawnych w służbie cywilnej – ustawa opublikowana>>

samorzad.infor.pl

reklama

Czytaj także

Źródło:

Samorzad.infor.pl
Nowa matryca stawek VAT – PKWiU, CN378.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Artykuł sponsorowany

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Niebudek

Adwokat i Doradca podatkowy, Parter Zarządzający Kancelarii LTCA Zarzycki Niebudek

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama