reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Język migowy w urzędzie - ustawa opublikowana

Język migowy w urzędzie - ustawa opublikowana

Ustawa zapewniająca niepełnosprawnym pomoc osób władających językiem migowym w kontaktach z urzędami administracji publicznej ukazała się właśnie w Dzienniku Ustaw.

Osoba doświadczająca trwale lub okresowo trudności w komunikowaniu się ma prawo do korzystania z pomocy wybranej przez siebie osoby w kontaktach z organami administracji - mówi nowy akt prawny. W takiej sytuacji – czyli gdy osoba pomagająca w komunikacji jest wybrana bezpośrednio przez tego kto potrzebuje pomocy - organy administracji nie mogą weryfikować znajomości języka migowego przez wybranego asystenta.

Osoba mająca problem z komunikowaniem się nie musi jednak sama organizować asystenta, który miałby jej ułatwić komunikację z organami publicznymi, ustawa nakłada bowiem pewne obowiązki w tej sferze na instytucje publiczne. Mianowicie organy administracji publicznej, muszą zapewnić możliwość korzystania z pomocy tłumacza języka migowego lub wykwalifikowanego pracownika organu posługującego się tym językiem.

Jedynym wymogiem jest ten, aby osoba niepełnosprawna zgłosiła zamiar skorzystania z pomocy najpóźniej na 3 dni robocze przed dniem zamierzonego załatwienia sprawy. Organ administracji powinien zapewnić obsługę osoby niepełnosprawnej w wyznaczonym przez nią terminie a jeżeli nie jest to możliwe powinien wyznaczyć inny możliwy termin.

Ustawa wyraźnie wskazuje, iż zorganizowanie przez organ administracji publicznej asysty tłumacza nie może wiązać się z pobieraniem od niepełnosprawnych żadnych dodatkowych opłat. Dotyczy to osób niepełnosprawnych w rozumieniu ustawy z 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.

Wojewodowie prowadzić będą w formie elektronicznej rejestry tłumaczy języka migowego. Z usług zarejestrowanych tłumaczy korzystać będą organy administracji realizując ustawowe obowiązki. Wynagrodzenie tłumacza, za godzinę świadczenia, zostało ograniczone do maksymalnej wysokości 2 proc. przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim kwartale.

Ustawa z dnia 19 sierpnia 2011 r. o języku migowym i innych środkach komunikowania się (Dziennik Ustaw Nr 209 pozycja 1243) wejdzie w życie 1 kwietnia 2012 w odniesieniu do większości przepisów.

Czytaj także: Zatrudnienie niepełnosprawnych w służbie cywilnej – ustawa opublikowana>>

samorzad.infor.pl

reklama

Czytaj także

Źródło:

Samorzad.infor.pl
INFORLEX Plan kont – program dla księgowych jednostek budżetowych199.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Sklepy KOMFORT S.A.

Sklepy KOMFORT S.A. to największa w Polsce sieć specjalizująca się w sprzedaży pokryć podłogowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama