Becikowe przysługuje rodzicom przebywającym za granicą
REKLAMA
WSA rozpatrywał skargę na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego dotyczącą decyzji odmawiającej przyznania jednorazowej zapomogi z tytułu urodzenia się dziecka.
REKLAMA
Kobieta wnioskująca o becikowe nie stawiła się osobiście na wezwanie Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej. W oświadczeniu wyjaśniła, iż czasowo przebywa w Wielkiej Brytanii gdzie wraz z dzieckiem i jego ojcem prowadzi wspólne gospodarstwo domowe. Wnioskodawczyni przyznała że pobiera zasiłek rodzinny, jednocześnie oświadczyła, że nie otrzymała za granicą becikowego.
REKLAMA
Wnioskodawczyni otrzymała decyzję odmawiającą prawa do zapomogi z tytułu urodzenia się dziecka. Organ uznał, że „strona nie zamieszkuje na terenie Polski” - nie przysługuje jej więc prawo do becikowego. Skoro zaś zamieszkuje i prowadzi gospodarstwo domowe w Anglii, gdzie zatrudniony też jest ojciec dziecka, podlega ustawodawstwu angielskiemu.
WSA w Opolu nie zgodził się z taka argumentacją. Przepisy ustawy o świadczeniach rodzinnych wyraźnie przyznają becikowe obywatelom polskim, jeżeli zamieszkują oni na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez okres zasiłkowy, w którym otrzymują świadczenia rodzinne (o ile przepisy szczególne nie stanowią inaczej).
REKLAMA
Ani w ustawie o świadczeniach rodzinnych, ani też w prawie administracyjnym nie zdefiniowano pojęcia "zamieszkanie". W kodeksie cywilnym miejscem zamieszkania osoby fizycznej jest miejscowość, w której osoba ta przebywa z zamiarem stałego pobytu. Przy tym przerwa w faktycznym przebywaniu w danym miejscu, i to nawet długotrwała, nie daje automatycznie podstaw do uznania, że nie stanowi ono miejsca zamieszkania.
Uznanie, że dana osoba opuściła dotychczasowe miejsce zamieszkania nie będzie zatem uzasadnione w razie stwierdzenia, że co prawda dana osoba nie przebywa w miejscu zamieszkiwania, lecz jedynie czasowo, a okoliczności faktyczne wskazują na istnienie po jej stronie zamiaru powrotu i stałego w nim zamieszkiwania – stwierdził WSA. Rozstrzygając o uprawnieniu do jednorazowej zapomogi z tytułu urodzenia się dziecka organy powinny ustalić w sposób niebudzący wątpliwości, czy skarżąca zamieszkuje na terenie Polski, a w związku z tym ustalić także, czy jej pobyt w Wielkiej Brytanii ma charakter stały, czy tylko czasowy.
II SA/Op 248/11 - Wyrok WSA w Opolu>>
Od stycznia 2012 osoby ubiegające się o becikowe będą jednak musiały jednak przedstawić zaświadczenie, że matka dziecka pozostawała pod opieką medyczną od 10 tygodnia ciąży do dnia porodu.
Od stycznia 2012 becikowe na nowych zasadach>>
REKLAMA
REKLAMA