REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Program Dobrowolnych Nabyć nieruchomości pod CPK tylko do 7 kwietnia. Później wywłaszczenia

Centralny Port Komunikacyjny ma zostać uruchomiony w 2028 r.
Centralny Port Komunikacyjny ma zostać uruchomiony w 2028 r.
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Właściciele nieruchomości położonych na terenie przyszłego lotniska Centralnego Portu Komunikacyjnego na zgłoszenie się do Programu Dobrowolnych Nabyć mają czas do 7 kwietnia. Później grunty pod lotnisko będą wywłaszczane. Wkrótce ruszy podobny program obejmujący tereny wokół planowanego lotniska. 

O wygaszeniu Programu Dobrowolnych Nabyć spółka planująca budowę CPK od kilku dni informuje mieszkańców za pośrednictwem opiekunów obszaru przyszłego lotniska. Po tym terminie sposobem pozyskania terenów pod lotnisko będzie wywłaszczenie za odszkodowaniem. Zdaniem rzecznika CPK Konrada Majszyka będzie to zdecydowanie mniej korzystne dla właścicieli. Wkrótce działania dotyczące Programu Dobrowolnych Nabyć przeniosą się na teren wokół planowanego lotniska, czyli na obszar węzła kolejowego i inwestycji towarzyszących.

REKLAMA

Program sukcesem

REKLAMA

„Wszyscy, którzy chcieliby skorzystać z PDN, mają jeszcze taką możliwość. Do 7 kwietnia czekamy na zgłoszenia, więc jest jeszcze czas na podjęcie odpowiednich kroków. Cieszymy się, że sukces PDN przyczynił się do tego, że będzie ono dotyczyło jak najmniejszej grupy osób i wierzymy, że po ostatnich dniach programu liczba mieszkańców objętych wywłaszczeniem będzie jeszcze mniejsza” – powiedział Majszyk.

Majszyk wyjaśnił, że celem spółki było nabycie przynajmniej 2/3 terenu pod projektowane lotnisko w ramach dobrowolnych transakcji. „Dynamika tego programu przerosła nasze oczekiwania. Osiągniemy ten cel znacząco przed zakładanym czasem. Dzięki szybkiemu tempu wykupów już na początku tego roku, na terenie lotniska ruszyły prace rozbiórkowe stanowiące wstęp do właściwych robót budowlanych. Pierwsze przeprowadzki organizowane i finansowane przez spółkę CPK już za nami. W tej chwili realizujemy kolejne – w zgodzie z mieszkańcami” – dodał.

Rzecznik przekazał, że spółka CPK w trosce o mieszkańców zdecydowała się wygasić na terenie lotniska trwający od ponad dwóch lat PDN. „Wyznaczona data daje mieszkańcom pewność, że uda się dopełnić wszelkich koniecznych formalności dotyczących transakcji przed wejściem procesu inwestycji w etap intensywnych prac budowlanych. Dzięki temu mamy pewność, że zdecydowana większość nieruchomości zabudowanych do tego czasu będzie już opuszczona dzięki zorganizowanej i sfinansowanej przez CPK przeprowadzce” – dodał.

Ilu właścicieli zgłosiło się do PDN

REKLAMA

Obecnie do PDN zgłosiło się niemal tysiąc właścicieli, którzy dysponują nieruchomościami o łącznej powierzchni blisko 2800 hektarów (w tym 2/3 terenu pod projektowane lotnisko). Spółka w ramach programu wykupiła już ponad 500 ha gruntów, a ponad 1000 ha jest obecnie na etapie uzgodnień lub uzyskiwania zgód korporacyjnych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

„Dotychczasowe wyniki PDN to bardzo dobra wiadomość: wygrał zdrowy rozsądek. Duża część mieszkańców wbrew nieprawdziwym informacjom dotyczącym rzekomo niskich wycen jest chętna do współpracy z CPK. W ciągu ostatnich miesięcy lawinowo rośnie zainteresowanie PDN i liczba kolejnych transakcji. Cieszymy się, że prawie 70 proc. mieszkańców terenu lotniska jest chętnych do skorzystania z preferencyjnych warunków, znacznie atrakcyjniejszych niż przewidziane w tradycyjnej procedurze wywłaszczeniowej i niestosowanych jak dotąd przy inwestycjach publicznych w Polsce” – zauważył.

Jak zgłosić się do Programu

Osoby zainteresowane PDN mogą uzyskać więcej informacji oraz zgłosić się do programu poprzez stronę www.twojpdn.pl. Od poniedziałku do piątku, w godz. 9.00-17.00 czynna jest też specjalna infolinia.

Spółka przypomina, że właściciel, który przystąpi do PDN, może liczyć na wyższą wycenę swojej nieruchomości. W przypadku budynku jest to 140 proc. wartości, a gruntu – 120 proc. Przykładowo za dom o wartości 1 mln zł spółka CPK gotowa jest zapłacić 1,4 mln zł – podano. Inną możliwością programu jest wycena uwzględniająca wartość odtworzeniową nieruchomości bez stopnia amortyzacji. To rozwiązanie jest atrakcyjne w szczególności dla właścicieli budynków w złym stanie technicznym.

W ramach PDN mieszkańcom terenu gdzie ma powstać nowy port lotniczy przysługują także inne udogodnienia i bonusy, które dotychczas nie były stosowane przy inwestycjach infrastrukturalnych w Polsce. Chodzi m.in. o sfinansowanie przeprowadzki i obsługi prawnej, konsultacje z doradcą zawodowym czy szkolenia.

Program Dobrowolnych Nabyć przewiduje ponadto, że zainteresowani mieszkańcy zamiast klasycznej transakcji sprzedaży mogą zdecydować się na wybór nieruchomości zamiennych, których CPK ma ponad 600 ha, głównie w promieniu 100 km od projektowanego lotniska.

Co to jest Centralny Port Komunikacyjny

Centralny Port Komunikacyjny to planowany węzeł przesiadkowy między Warszawą i Łodzią, który zintegruje transport lotniczy, kolejowy i drogowy. W ramach tego projektu w odległości 37 km na zachód od Warszawy, na obszarze ok. 3 tys. hektarów ma być wybudowany port lotniczy, który w pierwszym etapie będzie w stanie obsługiwać 40 mln pasażerów rocznie. W skład CPK wejdą też inwestycje kolejowe: węzeł w bezpośredniej bliskości portu lotniczego i połączenia na terenie kraju, które umożliwią przejazd między Warszawą a największymi polskimi miastami w czasie nie dłuższym niż 2,5 godz.

CPK ma zostać uruchomiony w 2028 r. wraz z węzłem kolejowym i odcinkiem Kolei Dużych Prędkości Warszawa – Łódź. Reszta inwestycji kolejowych CPK jest zaplanowana do końca 2034 r. (PAP)

autor: Aneta Oksiuta, Michał Boroń

 

Autopromocja
Oprac. Piotr T. Szymański

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  33,5 mld euro na inwestycje w polskich regionach w latach 2021–2027. Trwa Europejski Kongres Samorządów (komunikat MFiPR)

  Samorządy mają do dyspozycji na lata 2021–2027 kwotę 33,5 mld euro, co jest olbrzymim wsparciem inwestycji w polskich regionach. Trwa spotkanie przedstawicieli samorządów z udziałem wiceministra Protasa.

  W powietrzu nad Rzymem krążą... narkotyki

  W powietrzu nad Wiecznym Miastem krąży już nie tylko smog. Eksperci włoskiego Komitetu Badań Naukowych stwierdzili duże stężenie kokainy i innych narkotyków. W ciągu dekady zawartość wzrosła aż o 60 procent!

  Jakie są zasady refundacji leków? Kto może wypisać receptę?

  Koszty leczenia bywają naprawdę wysokie. Wiedzą o tym zwłaszcza pacjenci cierpiący na choroby przewlekłe i wymagający stałego przyjmowania leków. Zmniejszenie kosztów kuracji, miedzy innymi poprzez refundację leków, to jedno z kluczowych zadań ministra zdrowia. Kiedy możliwa jest refundacja leków?

  Podwyżki dla strażaków PSP 2024 - przeciętnie więcej o 1472 zł miesięcznie. Nowa tabela grup uposażenia zasadniczego. Zmiany w tabelach zaszeregowania [projekt rozporządzenia]

  Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji przygotował projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie uposażenia strażaków Państwowej Straży Pożarnej. Celem nowego rozporządzenia jest osiągnięcie oczekiwanego wzrostu uposażenia strażaków PSP o 20%. Wzrost kwoty bazowej o 20% w 2024 r. powoduje, że przeciętne miesięczne uposażenie strażaka PSP wraz z nagrodą roczną wzrasta o 1472 zł.

  REKLAMA

  Podwyżki w Policji 2024. Nowa tabela dodatku za stopień. [projekt rozporządzenia] Przeciętne miesięczne uposażenie (z nagrodą roczną) wzrasta o 1472 zł od 1 stycznia

  Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji przygotował projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad otrzymywania i wysokości uposażenia zasadniczego policjantów, dodatków do uposażenia oraz ustalania wysługi lat, od której jest uzależniony wzrost uposażenia zasadniczego. Celem nowego rozporządzenia jest osiągnięcie oczekiwanego wzrostu uposażenia policjantów o 20% tj. o 1.359 zł od 1 stycznia 2024 r. w zakresie wzrostu uposażenia wraz z dodatkami o charakterze stałym, poprzez ustanowienie nowych stawek dodatku za stopień.  Wzrost kwoty bazowej o 20% w 2024 r. powoduje, że przeciętne miesięczne uposażenie policjanta wraz z nagrodą roczną wzrasta o 1.472 zł.

  Wybory samorządowe. 4 marca 2024 r. ostatnim dniem na zgłaszanie list kandydatów na radnych

  W tegorocznych wyborach samorządowych komitety wyborcze mogą zgłaszać listy kandydatów na radnych tylko do godz. 16 w poniedziałek.

  Helikopter z odbiornikiem pasywnym szukają surowców krytycznych na Suwalszczyźnie. Co to są surowce krytyczne?

  Od 1 marca 2024 r. na terenie kilku gmin na Suwalszczyźnie rozpoczęły się poszukiwania złóż surowców krytycznych ze skał magmowych. Badania z wykorzystaniem helikoptera potrwają około dwóch tygodni – poinformował PAP Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy.

  Są już wypłaty podwyżek 30-33% dla nauczycieli - informuje Lublin, Kalisz, Rzeszów, Biała Podlaska, Brwinów, Hrubieszów. Samorządy nie czekały do końca kwietnia

  Rozpoczęła się długo wyczekiwana wypłata podwyżek dla nauczycieli. 1 marca wyższe wynagrodzenie otrzymali nauczyciele z Lublina i Koszalina. Również mniejsze gminy uruchamiają wyższe przelewy.

  REKLAMA

  Stopnie alarmowe na terenie całego kraju. Premier Donald Tusk podpisał zarządzenia

  Premier Donald Tusk podpisał zarządzenia wprowadzające stopnie alarmowe - 2. stopnia BRAVO i 2. stopnia BRAVO-CRP na terenie całego kraju oraz 2. stopnia BRAVO wobec polskiej infrastruktury energetycznej, mieszczącej się poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej.

  Pobyt w szpitalu - jak się przygotować?

  Pobyt w szpitalu często wiąże się ze stresem. Czasem zmniejszyć go może odpowiednie przygotowanie i wiedza o tym, co jest potrzebne do przyjęcia do szpitala. Podpowiadamy w artykule. 

  REKLAMA