REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Cieszyński: Centralny Rejestr Wyborców będzie gotowy do obsłużenia najbliższych wyborów parlamentarnych [wywiad]

Cieszyński o przygotowaniach do wyborów w gminach [wywiad]
Cieszyński o przygotowaniach do wyborów w gminach [wywiad]
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Centralny Rejestr Wyborców będzie gotowy do obsłużenia najbliższych wyborów parlamentarnych. 

Serwis Samorządowy PAP: Centralny Rejestr Wyborców to nowość wprowadzona niedawną nowelizacją Kodeksu wyborczego. Kiedy gotowe będzie to narzędzie? 

REKLAMA

Janusz Cieszyński, pełnomocnika rządu ds. cyberbezpieczeństwa: Centralny Rejestr Wyborców będzie gotowy do obsłużenia najbliższych wyborów parlamentarnych. Dokładną datę uruchomienia podamy w komunikacie, którego wydanie wynika z wchodzących właśnie w życie przepisów kodeksu wyborczego.

Co stanowi ewentualną trudność przy jego opracowywaniu?

REKLAMA

Największym wyzwaniem będzie przygotowanie przez samorządy zestawu danych niezbędnych do stworzenia tzw. geografii wyborczej, czyli podziału całej Polski na obwody do głosowania. Pamiętajmy, że obecnie każda gmina ma zdefiniowaną geografię na swój sposób – obwód głosowania opisywany jest poprzez wskazanie punktów geograficznych, np. do linii brzegowej rzeki. Chcielibyśmy także przetestować rejestr na wcześniejszych wyborach, np. uzupełniających do rad gmin, o ile takie wybory będą zarządzone po uruchomieniu CRW. 

Jak w praktyce będzie działał ten system? Czy członkowie obwodowych komisji wyborczych będą np. mogli z niego korzystać w trakcie samego głosowania? Czy może będzie on służył tylko ustaleniu liczby wyborców i sporządzaniu spisów?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Będzie służył m.in. do stałego prowadzenia rejestru wyborców, zarządzania obwodami do głosowania, aktualizacji danych wyborców, czy sporządzania spisu wyborców. CRW da pewność, że jeśli zdecydujemy się na zmianę miejsca głosowania, zostanie ona odnotowana w systemie. Niektórzy wyborcy, szczególnie w największych miastach, mieli z tym problemy w przeszłości. 

Kto będzie miał dostęp do CRW, jak będzie on zabezpieczony?

REKLAMA

Dostęp do rejestru, poza Ministrem Cyfryzacji, który będzie ten rejestr utrzymywać, posiadać będą także wójtowie/burmistrzowie/prezydenci miast, Państwowa Komisja Wyborcza i komisarze wyborczy, za pośrednictwem Krajowego Biura Wyborczego, minister do spraw zagranicznych i konsulowie – organy odpowiedzialne za organizację wyborów w kraju i za granicą oraz organy nadzorujące proces wyborczy). CRW będzie kolejnym rejestrem włączonym do Systemu Rejestrów Państwowych i dostęp do niego będzie możliwy na takich samych zasadach, jak do rejestru PESEL czy rejestru dowodów osobistych.

Szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak uważa, że CRW musi powstać na tyle wcześnie, by można było przetestować jego działanie w wyborach w toku kadencji. Czy to się uda?

Oczywiście sprawdzenie systemu podczas wyborów w toku kadencji byłoby najlepszym testem, jednak nie mamy wiedzy, czy takie wybory zostaną przeprowadzone. Nie zależy to ani od KPRM ani od KBW. 

Jak w praktyce zorganizowany ma być, po znowelizowaniu przepisów, system przekazywania nagrań z lokali wyborczych? Proszę o zobrazowanie: mąż zaufania nagrywa czynności np. własnym telefonem (czy w rozporządzeniu będą jakieś wytyczne co do urządzeń rejestrujących) i co dalej robi z tym nagraniem? Przesyła je rutynowo, czy jedynie w przypadku zaistnienia wątpliwości co do rzetelności pracy komisji? Gdzie i jak ma przesłać nagranie?

Przebieg wyborów może rejestrować wyłącznie mąż zaufania i może do tego wykorzystywać prywatny sprzęt, np. telefon. Nie określamy wytycznych dotyczących wykorzystywanych urządzeń rejestrujących. Stworzymy usługę, która umożliwi przesłanie takiego nagrania do utworzonego przez nas zasobu, ale nie obliguje do tego.  

Jak egzekwowany ma być przepis o konieczność usunięcia nagrań z prac komisji do końca następnego dnia po dniu, w którym obwodowa komisja wyborcza przekazała protokół głosowania w obwodzie komisji wyborczej wyższego stopnia? Usuwane mają być, jak rozumiem, nagrania z nośników tak fizycznych, jak i wirtualnych?

Mąż zaufania musi usunąć nagrany materiał z urządzenia, którym nagrywał i ze wszystkich fizycznych i wirtualnych nośników pamięci, np. prywatnej chmury. Musi to zrobić niezwłocznie po przekazaniu nagrań. Jeśli mąż zaufania nie zdecyduje się na przekazanie nagrań, musi je usunąć nie później niż do końca dnia następującego po dniu, w którym obwodowa komisja wyborcza przekazała protokół głosowania w obwodzie komisji wyborczej wyższego stopnia. 

Mąż zaufania nie może tych nagrań nigdzie opublikować czy zatrzymać na własne potrzeby, ponieważ może to pociągnąć konsekwencje związane z naruszeniem ochrony danych osobowych czy też dóbr osobistych. Jeśli ktoś złamałby te przepisy, ustalenie kto dopuścił się takiego nadużycia nie powinno być trudne.

Rozmawiała Joanna Balcer

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • bliko
    2023-03-28 15:42:46
    spaślak z próchnicą zamieszany w afery.
    0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Min. rolnictwa Cz. Siekierski: Różne, nieracjonalne wymogi Zielonego Ładu muszą zostać wycofane

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski w dniu 27 lutego 2024 r. w czasie posiedzenia unijnej Rady ds. Rolnictwa i Rybołówstwa (AGRIFISH), powiedział: – Różne, nieracjonalne wymogi Zielonego Ładu muszą zostać wycofane. Komisja Europejska musi zrozumieć protestujących rolników. Rolnicy mówią: nic o nas, bez nas. List przewodniczącego Norberta Linsa pokazuje, że Parlament Europejski też oczekuje szybkich działań.

Doradca Prezydenta RP: kontrolę nad polskim szkolnictwem obejmie bezpośrednio UE

Profesor Andrzej Waśko, doradca prezydenta RP, przewodniczący Rady ds. Rodziny, Edukacji i Wychowania, odnosząc się do "Europejskiego obszaru edukacji" podkreślił, że polityka oświatowa, która dotąd była powierzona kompetencji rządów krajowych, stanie się częścią polityki unijnej. Zwrócił uwagę, że kontrole nad polskim szkolnictwem obejmie bezpośrednio UE.

Min. Siekierski: KE narzuciła nieracjonalne wymogi Zielonego Ładu; musimy zrozumieć protesty rolników. 27 lutego posiedzenie unijnej rady ministrów w Brukseli. 29 lutego rozmowy z rolnikami w Ministerstwie

Komisja Europejska narzuciła zbyt duże, nieracjonalne, kosztowne wymogi Zielonego Ładu, które miały służyć środowisku, przeciwdziałać zmianom klimatu, a w rzeczywistości doprowadziły do bankructwa wielu gospodarstw - oświadczył w 26 lutego 2024 r. na konferencji prasowej w Brukseli minister rolnictwa RP Czesław Siekierski. Wcześniej tego samego dnia, jeszcze będąc w Polsce w czasie konferencji prasowej kierownictwa Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, minister Siekierski powiedział: Musimy zrozumieć protesty rolników i o to będę zabiegał na jutrzejszym posiedzeniu unijnej rady ministrów w Brukseli.

KPO 2024. Polska nie dostanie wszystkich pieniędzy? Ekspert: 43 inwestycje i ich refinansowanie zagrożone. Konieczna rewizja polskiego KPO

Zdaniem Łukasza Kościjańczuka, eksperta firmy doradczej CRIDO, ok. 43 inwestycji w ramach Krajowego Planu Odbudowy (z 56 zaplanowanych) może nie zostać zrealizowanych do 31 sierpnia 2026 r, co oznacza, że Polska nie otrzyma refinansowania z UE. Dlatego niezbędna jest rewizja KPO, która - jak oszacował ekspert - może objąć nawet połowę planowanych przedsięwzięć.

REKLAMA

D. Tusk odblokował unijne pieniądze na polskie KPO [137 mld euro, 600 mld zł]. W przyszłym tygodniu dwie ważne decyzje. von der Leyen: Razem będziemy bronić praworządności w całej Europie

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oraz premier Belgii Alexander De Croo w piątek 23 lutego 2023 r. rozmawiali w Warszawie z premierem Tuskiem. Przewodnicząca KE poinformowała po spotkaniu, że w przyszłym tygodniu zapadną dwie decyzje ws. funduszy europejskich dla Polski. Uwolnią one do 137 mld euro z funduszu spójności i Funduszu Odbudowy.

PFRON: Od 1 marca wnioski o samochody dla osób niepełnosprawnych. Dopłata 80% od 150 000 zł albo 85% od 130 000 zł

Maksymalna wartość samochodu objęta wsparciem wynosi 300 000 zł (osoba niepełnosprawna jest kierowcą) albo 230 000 zł (opiekun jest kierowcą). Muszą to być samochody dostosowane do potrzeb osób korzystających w poruszaniu się wózkiem inwalidzkim.

Depresja nie wybiera. Ale na dobrostan psychiczny może wpłynąć dieta albo... pies

23 lutego przypada Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją. To dobra okazja do tego, aby przypomnieć sobie, że ta choroba może dotknąć każdego. Gdzie szukać pomocy? Jak poprawić swój dobrostan psychiczny? 

Uposażenia żołnierzy zawodowych w 2024 roku [Tabela stawek]. Będzie też zmiana dot. dodatków za długoletnią służbę wojskową

W rozporządzeniu Ministra Obrony Narodowej z 16 lutego 2024 r. w sprawie stawek uposażenia zasadniczego żołnierzy zawodowych zostały określone te stawki ze skutkiem od 1 stycznia 2024 r. Rozporządzenie weszło w życie 21 lutego 2024 r. Od 1 kwietnia 2024 r. będzie też zmiana dot. dodatków za długoletnią służbę wojskową żołnierzy zawodowych.

REKLAMA

Będzie zakaz sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Już 64% młodzieży miało do czynienia z takimi papierosami

Aż 64 proc. młodych ludzi miało kontakt z jednorazowymi papierosami elektronicznymi. Czy wkrótce to się skończy? Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała w środę, że może rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. 

Zakaz sprzedaży e-papierosów jednorazowych. I.Leszczyna: Zielone światło od Donalda Tuska dla zmiany przepisów

W dniu 21 lutego 2024 r. Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała, że może już rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Dodała, że chciałaby jak najszybszej ścieżki, bo aż 64 procent młodych ludzi miało z nimi kontakt.

REKLAMA