REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Cieszyński: Centralny Rejestr Wyborców będzie gotowy do obsłużenia najbliższych wyborów parlamentarnych [wywiad]

Cieszyński o przygotowaniach do wyborów w gminach [wywiad]
Cieszyński o przygotowaniach do wyborów w gminach [wywiad]
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Centralny Rejestr Wyborców będzie gotowy do obsłużenia najbliższych wyborów parlamentarnych. 

Serwis Samorządowy PAP: Centralny Rejestr Wyborców to nowość wprowadzona niedawną nowelizacją Kodeksu wyborczego. Kiedy gotowe będzie to narzędzie? 

REKLAMA

Janusz Cieszyński, pełnomocnika rządu ds. cyberbezpieczeństwa: Centralny Rejestr Wyborców będzie gotowy do obsłużenia najbliższych wyborów parlamentarnych. Dokładną datę uruchomienia podamy w komunikacie, którego wydanie wynika z wchodzących właśnie w życie przepisów kodeksu wyborczego.

Co stanowi ewentualną trudność przy jego opracowywaniu?

REKLAMA

Największym wyzwaniem będzie przygotowanie przez samorządy zestawu danych niezbędnych do stworzenia tzw. geografii wyborczej, czyli podziału całej Polski na obwody do głosowania. Pamiętajmy, że obecnie każda gmina ma zdefiniowaną geografię na swój sposób – obwód głosowania opisywany jest poprzez wskazanie punktów geograficznych, np. do linii brzegowej rzeki. Chcielibyśmy także przetestować rejestr na wcześniejszych wyborach, np. uzupełniających do rad gmin, o ile takie wybory będą zarządzone po uruchomieniu CRW. 

Jak w praktyce będzie działał ten system? Czy członkowie obwodowych komisji wyborczych będą np. mogli z niego korzystać w trakcie samego głosowania? Czy może będzie on służył tylko ustaleniu liczby wyborców i sporządzaniu spisów?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Będzie służył m.in. do stałego prowadzenia rejestru wyborców, zarządzania obwodami do głosowania, aktualizacji danych wyborców, czy sporządzania spisu wyborców. CRW da pewność, że jeśli zdecydujemy się na zmianę miejsca głosowania, zostanie ona odnotowana w systemie. Niektórzy wyborcy, szczególnie w największych miastach, mieli z tym problemy w przeszłości. 

Kto będzie miał dostęp do CRW, jak będzie on zabezpieczony?

REKLAMA

Dostęp do rejestru, poza Ministrem Cyfryzacji, który będzie ten rejestr utrzymywać, posiadać będą także wójtowie/burmistrzowie/prezydenci miast, Państwowa Komisja Wyborcza i komisarze wyborczy, za pośrednictwem Krajowego Biura Wyborczego, minister do spraw zagranicznych i konsulowie – organy odpowiedzialne za organizację wyborów w kraju i za granicą oraz organy nadzorujące proces wyborczy). CRW będzie kolejnym rejestrem włączonym do Systemu Rejestrów Państwowych i dostęp do niego będzie możliwy na takich samych zasadach, jak do rejestru PESEL czy rejestru dowodów osobistych.

Szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak uważa, że CRW musi powstać na tyle wcześnie, by można było przetestować jego działanie w wyborach w toku kadencji. Czy to się uda?

Oczywiście sprawdzenie systemu podczas wyborów w toku kadencji byłoby najlepszym testem, jednak nie mamy wiedzy, czy takie wybory zostaną przeprowadzone. Nie zależy to ani od KPRM ani od KBW. 

Jak w praktyce zorganizowany ma być, po znowelizowaniu przepisów, system przekazywania nagrań z lokali wyborczych? Proszę o zobrazowanie: mąż zaufania nagrywa czynności np. własnym telefonem (czy w rozporządzeniu będą jakieś wytyczne co do urządzeń rejestrujących) i co dalej robi z tym nagraniem? Przesyła je rutynowo, czy jedynie w przypadku zaistnienia wątpliwości co do rzetelności pracy komisji? Gdzie i jak ma przesłać nagranie?

Przebieg wyborów może rejestrować wyłącznie mąż zaufania i może do tego wykorzystywać prywatny sprzęt, np. telefon. Nie określamy wytycznych dotyczących wykorzystywanych urządzeń rejestrujących. Stworzymy usługę, która umożliwi przesłanie takiego nagrania do utworzonego przez nas zasobu, ale nie obliguje do tego.  

Jak egzekwowany ma być przepis o konieczność usunięcia nagrań z prac komisji do końca następnego dnia po dniu, w którym obwodowa komisja wyborcza przekazała protokół głosowania w obwodzie komisji wyborczej wyższego stopnia? Usuwane mają być, jak rozumiem, nagrania z nośników tak fizycznych, jak i wirtualnych?

Mąż zaufania musi usunąć nagrany materiał z urządzenia, którym nagrywał i ze wszystkich fizycznych i wirtualnych nośników pamięci, np. prywatnej chmury. Musi to zrobić niezwłocznie po przekazaniu nagrań. Jeśli mąż zaufania nie zdecyduje się na przekazanie nagrań, musi je usunąć nie później niż do końca dnia następującego po dniu, w którym obwodowa komisja wyborcza przekazała protokół głosowania w obwodzie komisji wyborczej wyższego stopnia. 

Mąż zaufania nie może tych nagrań nigdzie opublikować czy zatrzymać na własne potrzeby, ponieważ może to pociągnąć konsekwencje związane z naruszeniem ochrony danych osobowych czy też dóbr osobistych. Jeśli ktoś złamałby te przepisy, ustalenie kto dopuścił się takiego nadużycia nie powinno być trudne.

Rozmawiała Joanna Balcer

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rządowi brakuje pieniędzy na służby: Policję, SG, PSP i SOP. Co z programem modernizacyjnym?

Cały czas mamy sytuację niepełnego pokrycia w budżecie wydatków na służby (chodzi o Policję, Straż Graniczną, Państwową Straż Pożarną i Służbę Ochrony Państwa) - poinformował 23 lipca 2024 r. podczas sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych wiceszef MSWiA Czesław Mroczek. Dodał, że w najbliższym czasie przedstawione zostaną propozycje na kolejne lata.

Ponad 854 mln zł na Sejm w 2025 r. Podwyżki wynagrodzeń dla posłów i wszystkich pracowników Kancelarii Sejmu. Większe ryczałty na biura poselskie

Budżet Kancelarii Sejmu na 2025 r. ma wynieść 854 mln 258 tys. zł - to ponad 80 mln więcej niż w 2024 roku. W dniu 23 lipca 2024 r. sejmowa komisja regulaminowa, spraw poselskich i immunitetowych pozytywnie zaopiniowała projekt budżetu Kancelarii Sejmu na 2025 rok. Szef Kancelarii Sejmu Jacek Cichocki poinformował, że w 2025 roku nastąpi wzrost wynagrodzeń wszystkich pracowników Kancelarii Sejmu a także posłów.

Zmiany w finansowaniu ochotniczych straży pożarnych. Znamy plany ministerstwa

Wiceszef MSWiA Wiesław Leśniakiewicz przekazał, że w resorcie trwają prace nad nowelizacją rozporządzenia ws. przyznawania rekompensaty pieniężnej oraz wyrównania do wysokości rekompensaty wypłacanej strażakowi ratownikowi ochotniczej straży pożarnej.

Zmiany w wynagradzaniu pracowników samorządowych wchodzą w życie 1 sierpnia 2024 r. Pensje od 4000 zł do 6200 zł

1 sierpnia wejdzie w życie znowelizowane rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Ale na wyższe pensje można liczyć przy pensjach należnych od 1 lipca. 

REKLAMA

Polaków ubywa, takie są fakty. Dane GUS pokazują co się dzieje, jest coraz gorzej

Polaków jest coraz mniej. W porównaniu z poprzednim rokiem liczba ludności w Polsce zmniejszyła się o prawie 130 tys. osób. Spadek liczby ludności zanotowano w 14 województwach i w 270 powiatach. Takie dane podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).

Tragiczne dane z weekendu - wypadki i utonięcia

Statystyki z minionego weekendu są zatrważające. W niedzielę w pięciu wypadkach śmiertelnych zginęło 5 osób, łącznie w weekend zginęło 11 osób. 17 osób utonęło.

Nie żartuj, że masz bombę w walizce, nie zostawiaj bagażu bez opieki. Mandaty są surowe

Pozostawienie na lotnisku bagaży bez opieki staje się plagą. Straż Graniczna od początku czerwca interweniowała już 125 razy. Nałożono mandaty na łączna kwotę 11 tys. zł.

Globalna awaria systemów Microsoft. Czy mamy się czym martwić w Polsce?

Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski uspokaja, że obecnie w Polsce systemy infrastruktury informatycznej działają płynnie. 

REKLAMA

Jak uczniowie Szkoły w Chmurze poradzili sobie z maturą? "Wyniki są dramatyczne"

Kilkanaście procent polskich maturzystów nie zdało egzaminu maturalnego. Jak poszło uczniom Szkoły w Chmurze? 

Coraz większa liczba dzieci ukraińskich w polskich szkołach

Od 1 września 2024 r. do polskich szkół może pójść między 20 tys. a 60 tys. ukraińskich dzieci - szacuje Paulina Chrostowska z Centrum Edukacji Obywatelskiej. Zdaniem nauczycieli największym wyzwaniem w edukacji uczniów z doświadczeniem migracji jest bariera językowa.

REKLAMA