REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Cieszyński: Centralny Rejestr Wyborców będzie gotowy do obsłużenia najbliższych wyborów parlamentarnych [wywiad]

Cieszyński o przygotowaniach do wyborów w gminach [wywiad]
Cieszyński o przygotowaniach do wyborów w gminach [wywiad]
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Centralny Rejestr Wyborców będzie gotowy do obsłużenia najbliższych wyborów parlamentarnych. 

Serwis Samorządowy PAP: Centralny Rejestr Wyborców to nowość wprowadzona niedawną nowelizacją Kodeksu wyborczego. Kiedy gotowe będzie to narzędzie? 

REKLAMA

Janusz Cieszyński, pełnomocnika rządu ds. cyberbezpieczeństwa: Centralny Rejestr Wyborców będzie gotowy do obsłużenia najbliższych wyborów parlamentarnych. Dokładną datę uruchomienia podamy w komunikacie, którego wydanie wynika z wchodzących właśnie w życie przepisów kodeksu wyborczego.

Co stanowi ewentualną trudność przy jego opracowywaniu?

REKLAMA

Największym wyzwaniem będzie przygotowanie przez samorządy zestawu danych niezbędnych do stworzenia tzw. geografii wyborczej, czyli podziału całej Polski na obwody do głosowania. Pamiętajmy, że obecnie każda gmina ma zdefiniowaną geografię na swój sposób – obwód głosowania opisywany jest poprzez wskazanie punktów geograficznych, np. do linii brzegowej rzeki. Chcielibyśmy także przetestować rejestr na wcześniejszych wyborach, np. uzupełniających do rad gmin, o ile takie wybory będą zarządzone po uruchomieniu CRW. 

Jak w praktyce będzie działał ten system? Czy członkowie obwodowych komisji wyborczych będą np. mogli z niego korzystać w trakcie samego głosowania? Czy może będzie on służył tylko ustaleniu liczby wyborców i sporządzaniu spisów?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Będzie służył m.in. do stałego prowadzenia rejestru wyborców, zarządzania obwodami do głosowania, aktualizacji danych wyborców, czy sporządzania spisu wyborców. CRW da pewność, że jeśli zdecydujemy się na zmianę miejsca głosowania, zostanie ona odnotowana w systemie. Niektórzy wyborcy, szczególnie w największych miastach, mieli z tym problemy w przeszłości. 

Kto będzie miał dostęp do CRW, jak będzie on zabezpieczony?

REKLAMA

Dostęp do rejestru, poza Ministrem Cyfryzacji, który będzie ten rejestr utrzymywać, posiadać będą także wójtowie/burmistrzowie/prezydenci miast, Państwowa Komisja Wyborcza i komisarze wyborczy, za pośrednictwem Krajowego Biura Wyborczego, minister do spraw zagranicznych i konsulowie – organy odpowiedzialne za organizację wyborów w kraju i za granicą oraz organy nadzorujące proces wyborczy). CRW będzie kolejnym rejestrem włączonym do Systemu Rejestrów Państwowych i dostęp do niego będzie możliwy na takich samych zasadach, jak do rejestru PESEL czy rejestru dowodów osobistych.

Szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak uważa, że CRW musi powstać na tyle wcześnie, by można było przetestować jego działanie w wyborach w toku kadencji. Czy to się uda?

Oczywiście sprawdzenie systemu podczas wyborów w toku kadencji byłoby najlepszym testem, jednak nie mamy wiedzy, czy takie wybory zostaną przeprowadzone. Nie zależy to ani od KPRM ani od KBW. 

Jak w praktyce zorganizowany ma być, po znowelizowaniu przepisów, system przekazywania nagrań z lokali wyborczych? Proszę o zobrazowanie: mąż zaufania nagrywa czynności np. własnym telefonem (czy w rozporządzeniu będą jakieś wytyczne co do urządzeń rejestrujących) i co dalej robi z tym nagraniem? Przesyła je rutynowo, czy jedynie w przypadku zaistnienia wątpliwości co do rzetelności pracy komisji? Gdzie i jak ma przesłać nagranie?

Przebieg wyborów może rejestrować wyłącznie mąż zaufania i może do tego wykorzystywać prywatny sprzęt, np. telefon. Nie określamy wytycznych dotyczących wykorzystywanych urządzeń rejestrujących. Stworzymy usługę, która umożliwi przesłanie takiego nagrania do utworzonego przez nas zasobu, ale nie obliguje do tego.  

Jak egzekwowany ma być przepis o konieczność usunięcia nagrań z prac komisji do końca następnego dnia po dniu, w którym obwodowa komisja wyborcza przekazała protokół głosowania w obwodzie komisji wyborczej wyższego stopnia? Usuwane mają być, jak rozumiem, nagrania z nośników tak fizycznych, jak i wirtualnych?

Mąż zaufania musi usunąć nagrany materiał z urządzenia, którym nagrywał i ze wszystkich fizycznych i wirtualnych nośników pamięci, np. prywatnej chmury. Musi to zrobić niezwłocznie po przekazaniu nagrań. Jeśli mąż zaufania nie zdecyduje się na przekazanie nagrań, musi je usunąć nie później niż do końca dnia następującego po dniu, w którym obwodowa komisja wyborcza przekazała protokół głosowania w obwodzie komisji wyborczej wyższego stopnia. 

Mąż zaufania nie może tych nagrań nigdzie opublikować czy zatrzymać na własne potrzeby, ponieważ może to pociągnąć konsekwencje związane z naruszeniem ochrony danych osobowych czy też dóbr osobistych. Jeśli ktoś złamałby te przepisy, ustalenie kto dopuścił się takiego nadużycia nie powinno być trudne.

Rozmawiała Joanna Balcer

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
System kaucyjny od 1 października 2025 r. Ekspert pozytywnie o zmianach

System kaucyjny od 1 października 2025 r. Ekspert pozytywnie o poprawkach przyjętych przez podkomisję nadzwyczajną dotyczącą nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Chodzi m.in. o wyłączenie z systemu kaucyjnego opakowań mleka i produktów mlecznych.

W Tatrach ratownicy ogłosili zagrożenie lawinowe pierwszego stopnia

Pierwszy stopień zagrożenia lawinowego ogłosili w czwartek ratownicy TOPR. Obowiązuje od wysokości 1800 m n.p.m. Mogą samoistnie schodzić małe i średnie lawiny. 

Będą pieniądze na budowę i przystosowanie schronów. Nawet 6 mld zł rocznie

Szef MSWiA Tomasz Siemoniak poinformował, że ok. 6 mld zł rocznie będzie przeznaczonych na budowę i przystosowanie schronów w samorządach. Niebawem na ten cel zostanie przekazanych 0,15 pkt proc. PKB.

Znów rekord odprawionych pasażerów z Lotniska Chopina. Dokąd latamy najczęściej?

W ciągu 10 miesięcy Lotnisko Chopina odprawiło ponad 18 mln pasażerów. Tylko w październiku Okęcie odprawiło blisko 1,9 mln podróżnych. Najwięcej osób podróżowało w niedzielę, 6 października – 68 tys. 883.

REKLAMA

Rośnie liczba ubezpieczonych cudzoziemców. Na koniec października było ich 1 mln 191 tys. [Dane ZUS]

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował o wzroście liczby ubezpieczonych cudzoziemców. Jak wynika z najnowszych danych ZUS, na koniec października 2024 r. do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 191 tys. cudzoziemców.

MEN: Jest 27 000 nauczycieli religii. 45% poradzi sobie z ograniczeniem godzin religii z 2 do 1 tygodniowo [Wykaz]

MEN podał informacje o liczbie katechetów w Polsce (w tym liczbę katechetów mających uprawnienia do nauki innego przedmiotu). Przeszło 27 000 nauczycieli wiąże swoje zajęcia zawodowe z nauczaniem religii. I taka jest liczba osób, które z niepokojem czekają na ostateczny kształt lekcji religii. Czy min. Barbarze Nowackiej uda się redukcja liczby godzin religii z 2 do 1 tygodniowo? Czy za drugą godzinę odbywającą się np. w salkach katechetycznych rząd wypłaci wynagrodzenia katechetom? Na ogólną liczbą 27 000 katechetów uczyć innego przedmiotu niż religia może 12 304 nauczycieli. 

W Sejmie: Dla krwiodawców nie 2 a 3 dni wolne od pracy. Państwo przejmuje koszt wynagrodzeń [Przykład]

W Sejmie propozycja: Nowy dzień wolny. I to państwo płaci za trzy dni wolnego od pracy dla krwiodawców. Od razu trzeba ocenić szansę na nowelizację przepisów na zerową, ale zobaczmy jak wyglądałyby przepisie po zmianie. I które trzeba zmienić. Może się kiedyś uda?

Szkoły nauczą dzieci odróżniania prawdy od manipulacji. Zmiany w systemie edukacyjnym w celu lepszego wykorzystania narzędzi cyfrowych

Do 2035 r. Polska ma zdrożyć jeden z kamieni milowych KPO - Politykę Cyfrowej Transformacji Edukacji. Chodzi m.in. o przemodelowanie kształcenia tak, by uczyć dzieci odróżniania prawdy od manipulacji, weryfikowania źródeł i korzystania z nich, a także mądrego używania narzędzi sztucznej inteligencji.

REKLAMA

Będzie zmiana zasad sporządzania sprawozdań budżetowych. Projekt rozporządzenia w sprawie sprawozdawczości budżetowej

Projektowane nowe rozporządzenie w sprawie sprawozdawczości budżetowej ma dostosować obecne zasady sporządzania sprawozdań do nowej ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Projekt zawiera m.in. nowe wzory i instrukcje sporządzania sprawozdań składanych przez JST.

Młodzieżowe Słowo Roku 2024. Znamy finałową dwudziestkę plebiscytu

Na liście 20 słów w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku 2024 znalazły się m.in. "aura", "skibidi", "yapping", "czemó" i "womp womp". Organizatorem plebiscytu jest Wydawnictwo Naukowe PWN.

REKLAMA