reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Woj. śląskie zbada dostępność usług w instytucjach publicznych

Woj. śląskie zbada dostępność usług w instytucjach publicznych

Analiza dostępności usług publicznych tzw. metodą design thinking zostanie w przyszłym roku przeprowadzona w trzech instytucjach w woj. śląskim. Metoda, nazywana po polsku myśleniem projektowym, pozwala m.in. usprawniać działanie instytucji.

O szczegółach przedsięwzięcia "Projektujemy sektor publiczny" poinformowała PAP w środę Karolina Juzwa z zespołu projektu Design Silesia, który funkcjonuje w wydziale Europejskiego Funduszu Społecznego Urzędu Marszałkowskiego woj. śląskiego.

Rekrutacja instytucji chętnych do wzięcia udziału w analizie potrwa jeszcze do 5 grudnia. Dotąd chęć udziału w przedsięwzięciu zgłosiło osiem instytucji sektora publicznego z regionu; w analizie zostaną zbadane trzy wybrane. Zgodnie z założeniami, przebadana ma zostać jedna instytucja kultury, jedna zdrowia oraz jeden urząd gminy lub miasta.

Od marca do maja przyszłego roku w każdym z tych miejsc przez trzy różne dni w kolejnych miesiącach pracować będzie kilkuosobowy interdyscyplinarny zespół - w składzie będzie m.in. psycholog, socjolog, projektant i specjalista administracji publicznej.

Zespół będzie badał różne aspekty pracy tych instytucji związane z kontaktem z klientami - jego członkowie będą obserwować organizację pracy, rozmawiać z pracownikami oraz klientami. Zadaniem zespołu będzie przygotowanie rekomendacji zmian - co badane instytucje powinny wprowadzić, by usprawnić swoje usługi.

W analizie sprawdzane ma być m.in. to, czy oferowane usługi są dostępne dla wszystkich, czy odpowiadają na potrzeby mieszkańców, co utrudnia ich codzienną realizację oraz w jaki sposób można je usprawnić. Nie chodzi tylko o sposób zorganizowania pracy, ale też np. o dostępność i oznakowanie pomieszczeń.

Na koniec każda z instytucji otrzyma rekomendacje wdrożenia zmian i usprawnień. Rezultatem przedsięwzięcia ma być też przygotowanie tzw. case studies, czyli analizy przebadanych przypadków.

"Naszym celem jest zachęcenie jak największej liczby instytucji do wyciągnięcia wniosku, że z pomocą projektantów i socjologów można usprawnić swoją ofertę i przeprowadzanie takich działań. Te trzy instytucje mają być przykładami, jak można takie działania realizować" - wskazała Juzwa.

Wybrane do analizy instytucje będą znane w połowie grudnia. W poniedziałek członkowie Design Silesia prowadzili rozmowy kwalifikacyjne z przyszłymi członkami zespołu, który będzie analizował pracę instytucji. Prace zespołu będą ciągle nadzorowali eksperci z walijskiego ośrodka Design Wales.

Design Wales to jedno z największych w Europie centrów wiedzy dotyczącej wsparcia designu i związanych z projektowaniem polityk na poziomie regionalnym i krajowym. Instytucja ta zajmuje się też programami dotyczącymi projektowania usług publicznych, do których zalicza się też śląskie badanie.

"Projektujemy sektor publiczny!" to jedno z zadań projektu "Design Silesia" realizowanego od września ub. roku przez Wydział Europejskiego Funduszu Społecznego Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach.

Partnerami Urzędu są miejscowa Akademia Sztuk Pięknych, Ars Cameralis Silesia Superioris, Politechnika Śląska w Gliwicach oraz Zamek Cieszyn. Projekt jest finansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.

reklama

Czytaj także

Źródło:

PAP
Nowa matryca stawek VAT – PKWiU, CN378.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Artykuł sponsorowany

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Małgorzata Woźniak

Adwokat - ekspert w dziedzinie prawa rodzinnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama