REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Woj. śląskie zbada dostępność usług w instytucjach publicznych

REKLAMA

Analiza dostępności usług publicznych tzw. metodą design thinking zostanie w przyszłym roku przeprowadzona w trzech instytucjach w woj. śląskim. Metoda, nazywana po polsku myśleniem projektowym, pozwala m.in. usprawniać działanie instytucji.

O szczegółach przedsięwzięcia "Projektujemy sektor publiczny" poinformowała PAP w środę Karolina Juzwa z zespołu projektu Design Silesia, który funkcjonuje w wydziale Europejskiego Funduszu Społecznego Urzędu Marszałkowskiego woj. śląskiego.

REKLAMA

Rekrutacja instytucji chętnych do wzięcia udziału w analizie potrwa jeszcze do 5 grudnia. Dotąd chęć udziału w przedsięwzięciu zgłosiło osiem instytucji sektora publicznego z regionu; w analizie zostaną zbadane trzy wybrane. Zgodnie z założeniami, przebadana ma zostać jedna instytucja kultury, jedna zdrowia oraz jeden urząd gminy lub miasta.

REKLAMA

Od marca do maja przyszłego roku w każdym z tych miejsc przez trzy różne dni w kolejnych miesiącach pracować będzie kilkuosobowy interdyscyplinarny zespół - w składzie będzie m.in. psycholog, socjolog, projektant i specjalista administracji publicznej.

Zespół będzie badał różne aspekty pracy tych instytucji związane z kontaktem z klientami - jego członkowie będą obserwować organizację pracy, rozmawiać z pracownikami oraz klientami. Zadaniem zespołu będzie przygotowanie rekomendacji zmian - co badane instytucje powinny wprowadzić, by usprawnić swoje usługi.

W analizie sprawdzane ma być m.in. to, czy oferowane usługi są dostępne dla wszystkich, czy odpowiadają na potrzeby mieszkańców, co utrudnia ich codzienną realizację oraz w jaki sposób można je usprawnić. Nie chodzi tylko o sposób zorganizowania pracy, ale też np. o dostępność i oznakowanie pomieszczeń.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Na koniec każda z instytucji otrzyma rekomendacje wdrożenia zmian i usprawnień. Rezultatem przedsięwzięcia ma być też przygotowanie tzw. case studies, czyli analizy przebadanych przypadków.

REKLAMA

"Naszym celem jest zachęcenie jak największej liczby instytucji do wyciągnięcia wniosku, że z pomocą projektantów i socjologów można usprawnić swoją ofertę i przeprowadzanie takich działań. Te trzy instytucje mają być przykładami, jak można takie działania realizować" - wskazała Juzwa.

Wybrane do analizy instytucje będą znane w połowie grudnia. W poniedziałek członkowie Design Silesia prowadzili rozmowy kwalifikacyjne z przyszłymi członkami zespołu, który będzie analizował pracę instytucji. Prace zespołu będą ciągle nadzorowali eksperci z walijskiego ośrodka Design Wales.

Design Wales to jedno z największych w Europie centrów wiedzy dotyczącej wsparcia designu i związanych z projektowaniem polityk na poziomie regionalnym i krajowym. Instytucja ta zajmuje się też programami dotyczącymi projektowania usług publicznych, do których zalicza się też śląskie badanie.

"Projektujemy sektor publiczny!" to jedno z zadań projektu "Design Silesia" realizowanego od września ub. roku przez Wydział Europejskiego Funduszu Społecznego Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach.

Partnerami Urzędu są miejscowa Akademia Sztuk Pięknych, Ars Cameralis Silesia Superioris, Politechnika Śląska w Gliwicach oraz Zamek Cieszyn. Projekt jest finansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Sektor publiczny
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Dentysta na NFZ 2024 – jakie zabiegi? Jeszcze w tym roku więcej świadczeń gwarantowanych! [projekt rozporządzenia]

    Chyba większość osób leczy w Polsce zęby prywatnie, ale trzeba wiedzieć, że można to zrobić również w ramach ubezpieczenia zdrowotnego, czyli – jak to się mówi potocznie „na NFZ”. Lista takich refundowanych świadczeń stomatologicznych jest całkiem długa. Trzeba tylko znaleźć dentystę (stomatologa), który ma podpisaną umowę z NFZ na udzielanie świadczeń stomatologicznych. Przedstawiamy listę świadczeń gwarantowanych (refundowanych przez NFZ) z zakresu leczenia stomatologicznego obowiązujących teraz, a także informujemy o projekcie rozporządzenia, które ma wydłużyć listę tych świadczeń - najprawdopodobniej jeszcze w 2024 roku.

    Bilety na EURO 2024 dla kibiców z Polski - sprzedaż od 28 marca. Gdzie można kupić? Jakie ceny?

    W dniu 28 marca 2024 r. o godzinie 14.00 rozpocznie się sprzedaż biletów dla kibiców reprezentacji Polski na turniej finałowy piłkarskich mistrzostw Europy Euro 2024. Sprzedaż potrwa do 8 kwietnia i prowadzona jest wyłącznie przez UEFA. Będzie dostępna na portalu euro2024.com.

    Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024

    Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024 - informuje Ministerstwo Sportu i Turystyki. Wnioski samorządy przygotują we współpracy ze szkołami. Program ma na celu aktywizację społeczności wokół obiektów sportowych, które były dotychczas niedostępne.

    Rząd: Dyplom MBA z Collegium Humanum nie pozwoli zasiąść w radzie nadzorczej spółki Skarbu Państwa

    Centrum Informacyjne Rządu poinformowało 27 marca 2024 r., że w procesie opiniowania kandydatów do rad nadzorczych dyplomy MBA uzyskane w Collegium Humanum nie będą uznawane przez Radę ds. spółek z udziałem Skarbu Państwa i państwowych osób prawnych.

    REKLAMA

    Prof. Szukalski: Łódź i Poznań już są na etapie demograficznego zjazdu

    Prof. Piotr Szukalski, demograf z Uniwersytetu Łódzkiego w rozmowie z PAP o kondycji polskich miast i ich przyszłości demograficznej. 

    Wielkanoc 2024. Ile wolnego mają uczniowie na święta? Kiedy kolejne dni wolne?

    Wolne na święta. Wielkanocna przerwa w nauce zacznie się już od czwartku 28 marca. Uczniowie do zajęć wrócą 3 kwietnia. Kiedy będą następne dni wolne? 

    MEN: Powstał zespół ds. praw i obowiązków ucznia. Zespół będzie pracował nad powołaniem ogólnopolskiego rzecznika praw ucznia

    W Ministerstwie Edukacji Narodowej powołano zespół ekspercki ds. praw i obowiązków ucznia. Zespół będzie pracował nad zmianami ustawowymi dotyczącymi praw ucznia, a także powołania rzecznika praw ucznia.

    Kiedy wyniki wyborów samorządowych? Szefowa KBW o możliwym terminie

    Szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak ocenia, że zbiorcze wyniki głosowania w wyborach samorządowych mogłyby być ogłoszone w środę 10 kwietnia. 

    REKLAMA

    W Wielki Piątek 29 marca 2024 r. część urzędów będzie nieczynna

    W piątek nie w każdym urzędzie załatwimy sprawę. Warto zatem wcześniej sprawdzić jak w tym dniu będą pracowały poszczególne instytucje.

    Karta Rodziny Wojskowej 2024

    Karta Rodziny Wojskowej 2024 - dla kogo i jakie ulgi będzie obejmowała? Kiedy można spodziewać się projektu ustawy zapowiadanej przez Ministra Obrony Narodowej Władysława Kosiniaka-Kamysza?

    REKLAMA