Rekordowe wsparcie z funduszu ochrony środowiska w Katowicach
REKLAMA
"Kwota wydatkowana w tym roku jest największa w historii naszego funduszu, a także najwyższa wśród innych regionalnych funduszy ochrony środowiska" - poinformował we wtorek PAP rzecznik katowickiego funduszu Piotr Biernat.
REKLAMA
Wśród priorytetów funduszu są zadania związane z energooszczędnością, termomodernizacją i ochroną powietrza. W tym roku środki na te cele - choć o ok. 100 mln zł większe niż rok wcześniej - skończyły się już na przełomie lipca i sierpnia. Także w przyszłym roku wnioskodawcy będą mogli liczyć na ponad 200 mln zł.
REKLAMA
W mijającym roku katowicki fundusz, jako pierwszy w Polsce, wdrożył pilotażowy program wspierania energooszczędnego budownictwa, który ma trwać do końca przyszłego roku, ale zainteresowanie jest tak duże, że środki (2 mln zł) szybko się skończą. Fundusz zamierza rozwijać ten program i modyfikować zgodnie z potrzebami.
Znaczące środki WFOŚ przeznaczy też - podobnie jak w tym roku - na projekty dotyczące ochrony wód, budowy kanalizacji oraz gospodarki odpadami. Fundusz jest zaangażowany w 13 dużych projektów w tym zakresie, współfinansowanych z unijnego Programu Infrastruktura i Środowisko.
Z początkiem przyszłego roku zmienią się niektóre zasady i kryteria udzielania dofinansowania ze środków funduszu. Najważniejsza zmiana polega na przyjmowaniu wniosków o udzielenie dofinansowania w wyznaczonych terminach. Terminy oraz katalog obszarów, dotyczących przedsięwzięć objętych naborami lub trybem konkursowym, będą ogłoszone do 15 stycznia na stronie internetowej funduszu.
"Zmieniamy filozofię przyznawania dofinansowania tak, by premiować najlepsze i najlepiej przygotowane projekty. Wdrożenie procedury konkursowej oznacza dla wnioskodawców podniesienie poprzeczki - będą musieli składać wnioski w określonych terminach, a dofinansowanie dostaną najbardziej kompleksowe, innowacyjne i najlepiej odpowiadające naszym priorytetom projekty" - wyjaśnił Biernat.
W kończącym się roku z dofinansowania funduszu skorzystało ponad tysiąc wnioskodawców.
Dla zadań dotyczących przedsięwzięć nieobjętych naborami lub konkursami, fundusz będzie przyjmować wnioski o dofinansowanie przez cały rok, w terminach umożliwiających ich rozpatrzenie przed rozpoczęciem dofinansowania.
Od przyszłego roku zmieni się także wysokość częściowego umorzenia pożyczek. Po spełnieniu warunków umożliwiających ubieganie się o umorzenie, pożyczkobiorca będzie mógł wybrać: umorzenie do 40 proc. pożyczki pod warunkiem przeznaczenia tej kwoty na nowe zadanie ekologiczne, lub do 20 proc. bez takiego warunku.
Oprocentowanie pożyczek i kredytów w ramach bankowych linii kredytowych wynosić będzie 0,95 stopy redyskonta weksli, lecz nie mniej niż 3,5 proc. w stosunku rocznym. W kolejnych latach obowiązywania umowy pożyczki, oprocentowanie będzie korygowane według obowiązującej 1 stycznia danego roku stopy redyskonta weksli lub stopy bazowej.
Zmieniono także okres spłaty pożyczki, który nie może być krótszy niż trzy lata i dłuższy niż 12 lat od wynikającej z umowy daty zakończenia zadania - wraz z okresem karencji.
REKLAMA
REKLAMA