REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dzień Flagi 2023: Media społecznościowe, pikniki, warsztaty, tańce

Piotr T. Szymański
Redaktor portalu Infor.pl
Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie uczczony m.in. kampanią #mojaflaga
gov.pl

REKLAMA

REKLAMA

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej obchodzimy jak co roku 2 maja. Zostanie uczczony kampanią w mediach społecznościowych #mojaflaga, piknikiem operowym, warsztatami, a także imprezami tanecznymi. Organizatorem wydarzeń jest Biuro „Niepodległa”.

Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej to święto ustanowione w 2004 roku. „Chcielibyśmy – deklarowali wówczas jego inicjatorzy – aby Dzień Flagi obchodzony był w Polsce radośnie, na piknikach i festynach, aczkolwiek w sposób przypominający o szacunku i czci dla symboli narodowych”. Taki też charakter mają tegoroczne obchody Dnia Flagi. Przygotowało je Biuro „Niepodległa” wspólnie z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

REKLAMA

#mojaflaga na balkonach i w mediach społecznościowych

Biuro „Niepodległa” po raz kolejny zaprasza w tym roku do akcji #mojaflaga. Aby wziąć udział w akcji #mojaflaga wystarczy wyeksponować biało-czerwoną flagę przed domem, na balkonie czy w miejscu pracy, a zdjęcie z flagą udostępnić w mediach społecznościowych opatrzone hasztagiem #mojaflaga. „Prosty gest wyeksponowania flagi podkreśla naszą narodową wspólnotę i pozwala każdemu być ambasadorem polskości” – przekonują organizatorzy akcji.

 

Operowy piknik z Niepodległą

REKLAMA

Z okazji Dnia Flagi Biuro „Niepodległa”, Polska Opera Królewska oraz Muzeum Łazienki Królewskie zapraszają do warszawskich Łazienek Królewskich na Operowy Piknik z Niepodległą. Artyści POK wykonają utwory z narodowego repertuaru i słynne melodie kompozytorów z innych krajów, które – jak podkreślają przedstawiciele Biura – budują łączące nas dziedzictwo.  Motywem przewodnim wydarzenia będą polskie symbole narodowe i ich rola w łączącej nas tradycji, kulturze i historii.

„Zaczynamy ten dzień koncertami, najpierw bardzo kameralnymi – to będą pieśni najwspanialszych polskich kompozytorów, z towarzyszeniem fortepianu, potem dojdzie trio fletowe, kwartet smyczkowy, kwartet skrzypcowy. Pojawią się również kompozytorzy tacy jak Mozart, Beethoven” – zapowiada dyrektor Polskiej Opery Królewskiej Klimczak.

dzień flagi piknik operowy

Operowy piknik z Niepodległą to jedna z atrakcji tegorocznych obchodów Dnia Flagi

 

gov.pl

Pierwszy koncert (godz. 12:00–13:30) wypełni muzyka kameralna – rozbrzmiewać będą pieśni z fortepianem autorstwa mistrzów liryki wokalnej: Stanisława Moniuszki, Stanisława Niewiadomskiego, Jana Galla, Fryderyka Chopina i Mieczysława Karłowicza. Między 13:30 a 14:15 artyści zaproszą do aktywnego udziału w familijnym warsztacie zatytułowanym „Spacer między dźwiękami”. Dawna popularna piosenka – Przyszła pani wiosna, zaaranżowana na różne zestawy instrumentów, będzie powracać niczym refren i prowadzić po meandrach muzycznej historii i tradycji. Drugą część pikniku (godz. 15:00-17:00) stanowić będzie koncert w wykonaniu Solistów i Orkiestry Polskiej Opery Królewskiej pod dyrekcją Karola Szwecha. Zainauguruje go uroczyste wykonanie Mazurka Dąbrowskiego, po czym zabrzmią wybrane fragmenty z polskich oper takich mistrzów, jak Karol Kurpiński, Stanisław Moniuszko czy Karol Szymanowski

Dalszy ciąg materiału pod wideo

To nie koniec atrakcji – informują organizatorzy. W namiocie operowym wszyscy melomani będą mogli sprawdzić swoją wiedzę, rozwiązując różnego rodzaju zagadki i łamigłówki.

Warsztaty i taniec w przeddzień Dnia Flagi

REKLAMA

W przeddzień Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej Biuro „Niepodległa” zorganizowało potańcówkę z muzyką na żywo graną przez Orkiestrę Taneczną Bonanza. Podczas imprezy uczestnicy mogli przenieść się w klimat przedwojennej Warszawy. Orkiestra Taneczna Bonanza zagrała muzykę, którą można było usłyszeć na miejskich i podmiejskich zabawach w latach trzydziestych. Pojawiły się foxtroty, tanga, walce, slowfoxy oraz  bardziej tradycyjne utwory, jak oberki i polki.

Z okazji Dnia Flagi w pawilonie kulturalnym „Niepodległa. Miejsce Spotkań” organizowano także bezpłatne warsztaty dla najmłodszych. W niedzielę 30 kwietnia odbyły się zajęcia dla dzieci w wieku 7–12 lat poświęcone historii i tradycji barw narodowych. Podczas warsztatów dzieci wypróbowały różne techniki farbiarskie i tkackie oraz wykonały małe biało-czerwone flagi na krosnach. Z kolei  w poniedziałek 1 maja dzieci w wieku 5–10 lat mogły wykonać własnoręcznie kokardę narodową z tektury.

Biuro „Niepodległa” powstało w 2017 roku, by łączyć różne inicjatywy organizowane z okazji obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości i odbudowy polskiej państwowości oraz realizować Wieloletni Program Rządowy „Niepodległa” na lata 2017-2022. 2 grudnia 2022 roku Zarządzeniem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego nazwa Biuro „Niepodległa” zastąpiła dotychczas stosowaną nazwę Biuro Programu „Niepodległa”.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Olimpiada ZUS dla uczniów szkół ponadpodstawowych: zgłoszenia do 25 października 2024 r.

Olimpiada ZUS dla uczniów szkół ponadpodstawowych: zgłoszenia do 25 października 2024 r. Szkoły ponadpodstawowe mają czas na zgłoszenie swoich uczniów do olimpiady ZUS "Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych" tylko do 25 października. 

Olimpiada ZUS 2024/2025. Zgłoszenia do 25 października. Nagrody: m.in. indeksy na studia, dodatkowe punkty w rekrutacji, zwolnienie z części egzaminów

Rzecznik ZUS przypomina, że tylko do 25 października 2024 r. szkoły ponadpodstawowe mogą zgłaszać swoich uczniów do olimpiady ZUS „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych”. Na laureatów olimpiady czekają nagrody rzeczowe, indeksy na studia oraz dodatkowe punkty w rekrutacji na wiele uczelni wyższych. Są też nagrody dla szkół. Finał odbędzie się 15 kwietnia 2025 r. 

QUIZ Zmiana czasu. Nie daj się złapać, pytania są proste
10 prostych pytań dotyczących zmiany czasu. Odpowiesz bezbłędnie?
Jak zapobiec obniżeniu nastroju jesienią (tzw. jesiennej depresji)? Kilka prostych rad od psychologa, które naprawdę działają

Jesienna aura, krótsze dni i spadek temperatury mogą wpływać na obniżenie nastroju wielu osób. O tym, jak radzić sobie z tzw. „jesienną depresją", opowie więcej Ada Jakimowicz, psycholożka i psychoterapeutka, która zwróciła uwagę na kilka kluczowych aspektów zdrowia psychicznego.

REKLAMA

Z czym mierzą się dzisiejsi nauczyciele?

To w dużej części na nauczycielach ciąży odpowiedzialność kształtowania przyszłych pokoleń. Wciąż jednak czują się oni niedoceniani. Za małe zarobki, dyskryminacja ze względu na wiek, przeciążenie pracą sprawiają, że wypalenie zawodowe staje się coraz częstszym problemem. Z jakimi wyzwaniami mierzą się nauczyciele na co dzień? 

MS: Zakaz rodzicom odbioru dzieci spod szatni albo świetlicy. Czy min. edukacji B. Nowacka uruchomi interwencje kuratorów w szkołach

Szkoły wprowadzają zakazy wejścia rodziców do … szkół. Np. w okolice szatni albo świetlicy. To efekt ustawy Lex Kamilek i wadliwego sposobu interpretowania zapisów tej ustawy przez dyrektorów szkół. Dyrektorzy wymyślili sobie, że mają prawo zakazać rodzicom np. odprowadzenia syna albo córki pod szatnię (nie chodzi o wejście do szatni, tylko odprowadzenie dziecka pod szatnię). Z sygnałów dochodzących do redakcji wynika, że nieprzyjemności mają rodzice, którzy w ogóle chcą wejść do budynku szkoły bez zezwolenia pracownika szkoły. Rodzice rzekomo naruszają "strefy bezpieczeństwa" ustanawianie przez dyrektorów szkół.

Lekarze usunęli pacjentowi guza, który miał pół metra i ważył sześć kilogramów

O sporym szczęściu może mówić 55-letni sieradzanin. Pomimo tego, że operacja była obarczona dużym ryzykiem niepowodzenia, lekarzom udało się wyciąć pacjentowi guza, który miał pół metra i ważył sześć kilogramów. 

Dlaczego niektóre huragany są bardziej niszczycielskie niż inne? Czy Polska jest zagrożona huraganami?

Dlaczego niektóre huragany są bardziej niszczycielskie niż inne? Huragany, zjawiska tropikalne, powodują zniszczenia głównie przez falę przypływową, ale także deszcz i wiatr. Na skalę zniszczeń wpływa także przystosowanie mieszkańców, ich wiedza o zagrożeniach naturalnych. 

REKLAMA

Zabawa na świeżym powietrzu sposobem na zapobieganie otyłości u dzieci

Nowe wyniki badań opublikowanych na łamach „Acta Paediatrica” sugerują, że dzieci w wieku przedszkolnym, które bawią się na świeżym powietrzu są mniej narażone na wystąpienie otyłości w późniejszym dzieciństwie. 

Nieudana próba oszustwa "na wypadek". Senior przechytrzył oszusta

Tym razem oszustwo "na wypadek" się nie powiodło. 50-latek, który pełnił rolę tzw. "odbieraka" trafił do aresztu. Wszystko dzięki przytomności umysłu seniora, który zorientował się, że dzwoni oszust. 

REKLAMA