Dzień Flagi 2023: Media społecznościowe, pikniki, warsztaty, tańce
REKLAMA
REKLAMA
Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej to święto ustanowione w 2004 roku. „Chcielibyśmy – deklarowali wówczas jego inicjatorzy – aby Dzień Flagi obchodzony był w Polsce radośnie, na piknikach i festynach, aczkolwiek w sposób przypominający o szacunku i czci dla symboli narodowych”. Taki też charakter mają tegoroczne obchody Dnia Flagi. Przygotowało je Biuro „Niepodległa” wspólnie z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
REKLAMA
#mojaflaga na balkonach i w mediach społecznościowych
Biuro „Niepodległa” po raz kolejny zaprasza w tym roku do akcji #mojaflaga. Aby wziąć udział w akcji #mojaflaga wystarczy wyeksponować biało-czerwoną flagę przed domem, na balkonie czy w miejscu pracy, a zdjęcie z flagą udostępnić w mediach społecznościowych opatrzone hasztagiem #mojaflaga. „Prosty gest wyeksponowania flagi podkreśla naszą narodową wspólnotę i pozwala każdemu być ambasadorem polskości” – przekonują organizatorzy akcji.
Operowy piknik z Niepodległą
REKLAMA
Z okazji Dnia Flagi Biuro „Niepodległa”, Polska Opera Królewska oraz Muzeum Łazienki Królewskie zapraszają do warszawskich Łazienek Królewskich na Operowy Piknik z Niepodległą. Artyści POK wykonają utwory z narodowego repertuaru i słynne melodie kompozytorów z innych krajów, które – jak podkreślają przedstawiciele Biura – budują łączące nas dziedzictwo. Motywem przewodnim wydarzenia będą polskie symbole narodowe i ich rola w łączącej nas tradycji, kulturze i historii.
„Zaczynamy ten dzień koncertami, najpierw bardzo kameralnymi – to będą pieśni najwspanialszych polskich kompozytorów, z towarzyszeniem fortepianu, potem dojdzie trio fletowe, kwartet smyczkowy, kwartet skrzypcowy. Pojawią się również kompozytorzy tacy jak Mozart, Beethoven” – zapowiada dyrektor Polskiej Opery Królewskiej Klimczak.
Pierwszy koncert (godz. 12:00–13:30) wypełni muzyka kameralna – rozbrzmiewać będą pieśni z fortepianem autorstwa mistrzów liryki wokalnej: Stanisława Moniuszki, Stanisława Niewiadomskiego, Jana Galla, Fryderyka Chopina i Mieczysława Karłowicza. Między 13:30 a 14:15 artyści zaproszą do aktywnego udziału w familijnym warsztacie zatytułowanym „Spacer między dźwiękami”. Dawna popularna piosenka – Przyszła pani wiosna, zaaranżowana na różne zestawy instrumentów, będzie powracać niczym refren i prowadzić po meandrach muzycznej historii i tradycji. Drugą część pikniku (godz. 15:00-17:00) stanowić będzie koncert w wykonaniu Solistów i Orkiestry Polskiej Opery Królewskiej pod dyrekcją Karola Szwecha. Zainauguruje go uroczyste wykonanie Mazurka Dąbrowskiego, po czym zabrzmią wybrane fragmenty z polskich oper takich mistrzów, jak Karol Kurpiński, Stanisław Moniuszko czy Karol Szymanowski
To nie koniec atrakcji – informują organizatorzy. W namiocie operowym wszyscy melomani będą mogli sprawdzić swoją wiedzę, rozwiązując różnego rodzaju zagadki i łamigłówki.
Warsztaty i taniec w przeddzień Dnia Flagi
REKLAMA
W przeddzień Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej Biuro „Niepodległa” zorganizowało potańcówkę z muzyką na żywo graną przez Orkiestrę Taneczną Bonanza. Podczas imprezy uczestnicy mogli przenieść się w klimat przedwojennej Warszawy. Orkiestra Taneczna Bonanza zagrała muzykę, którą można było usłyszeć na miejskich i podmiejskich zabawach w latach trzydziestych. Pojawiły się foxtroty, tanga, walce, slowfoxy oraz bardziej tradycyjne utwory, jak oberki i polki.
Z okazji Dnia Flagi w pawilonie kulturalnym „Niepodległa. Miejsce Spotkań” organizowano także bezpłatne warsztaty dla najmłodszych. W niedzielę 30 kwietnia odbyły się zajęcia dla dzieci w wieku 7–12 lat poświęcone historii i tradycji barw narodowych. Podczas warsztatów dzieci wypróbowały różne techniki farbiarskie i tkackie oraz wykonały małe biało-czerwone flagi na krosnach. Z kolei w poniedziałek 1 maja dzieci w wieku 5–10 lat mogły wykonać własnoręcznie kokardę narodową z tektury.
Biuro „Niepodległa” powstało w 2017 roku, by łączyć różne inicjatywy organizowane z okazji obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości i odbudowy polskiej państwowości oraz realizować Wieloletni Program Rządowy „Niepodległa” na lata 2017-2022. 2 grudnia 2022 roku Zarządzeniem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego nazwa Biuro „Niepodległa” zastąpiła dotychczas stosowaną nazwę Biuro Programu „Niepodległa”.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.