REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dzień Flagi 2023: Media społecznościowe, pikniki, warsztaty, tańce

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Piotr T. Szymański
Redaktor portalu Infor.pl
Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie uczczony m.in. kampanią #mojaflaga
gov.pl

REKLAMA

REKLAMA

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej obchodzimy jak co roku 2 maja. Zostanie uczczony kampanią w mediach społecznościowych #mojaflaga, piknikiem operowym, warsztatami, a także imprezami tanecznymi. Organizatorem wydarzeń jest Biuro „Niepodległa”.

Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej to święto ustanowione w 2004 roku. „Chcielibyśmy – deklarowali wówczas jego inicjatorzy – aby Dzień Flagi obchodzony był w Polsce radośnie, na piknikach i festynach, aczkolwiek w sposób przypominający o szacunku i czci dla symboli narodowych”. Taki też charakter mają tegoroczne obchody Dnia Flagi. Przygotowało je Biuro „Niepodległa” wspólnie z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

REKLAMA

#mojaflaga na balkonach i w mediach społecznościowych

Biuro „Niepodległa” po raz kolejny zaprasza w tym roku do akcji #mojaflaga. Aby wziąć udział w akcji #mojaflaga wystarczy wyeksponować biało-czerwoną flagę przed domem, na balkonie czy w miejscu pracy, a zdjęcie z flagą udostępnić w mediach społecznościowych opatrzone hasztagiem #mojaflaga. „Prosty gest wyeksponowania flagi podkreśla naszą narodową wspólnotę i pozwala każdemu być ambasadorem polskości” – przekonują organizatorzy akcji.

 

Operowy piknik z Niepodległą

REKLAMA

Z okazji Dnia Flagi Biuro „Niepodległa”, Polska Opera Królewska oraz Muzeum Łazienki Królewskie zapraszają do warszawskich Łazienek Królewskich na Operowy Piknik z Niepodległą. Artyści POK wykonają utwory z narodowego repertuaru i słynne melodie kompozytorów z innych krajów, które – jak podkreślają przedstawiciele Biura – budują łączące nas dziedzictwo.  Motywem przewodnim wydarzenia będą polskie symbole narodowe i ich rola w łączącej nas tradycji, kulturze i historii.

„Zaczynamy ten dzień koncertami, najpierw bardzo kameralnymi – to będą pieśni najwspanialszych polskich kompozytorów, z towarzyszeniem fortepianu, potem dojdzie trio fletowe, kwartet smyczkowy, kwartet skrzypcowy. Pojawią się również kompozytorzy tacy jak Mozart, Beethoven” – zapowiada dyrektor Polskiej Opery Królewskiej Klimczak.

Operowy piknik z Niepodległą to jedna z atrakcji tegorocznych obchodów Dnia Flagi

 

gov.pl

Pierwszy koncert (godz. 12:00–13:30) wypełni muzyka kameralna – rozbrzmiewać będą pieśni z fortepianem autorstwa mistrzów liryki wokalnej: Stanisława Moniuszki, Stanisława Niewiadomskiego, Jana Galla, Fryderyka Chopina i Mieczysława Karłowicza. Między 13:30 a 14:15 artyści zaproszą do aktywnego udziału w familijnym warsztacie zatytułowanym „Spacer między dźwiękami”. Dawna popularna piosenka – Przyszła pani wiosna, zaaranżowana na różne zestawy instrumentów, będzie powracać niczym refren i prowadzić po meandrach muzycznej historii i tradycji. Drugą część pikniku (godz. 15:00-17:00) stanowić będzie koncert w wykonaniu Solistów i Orkiestry Polskiej Opery Królewskiej pod dyrekcją Karola Szwecha. Zainauguruje go uroczyste wykonanie Mazurka Dąbrowskiego, po czym zabrzmią wybrane fragmenty z polskich oper takich mistrzów, jak Karol Kurpiński, Stanisław Moniuszko czy Karol Szymanowski

Dalszy ciąg materiału pod wideo

To nie koniec atrakcji – informują organizatorzy. W namiocie operowym wszyscy melomani będą mogli sprawdzić swoją wiedzę, rozwiązując różnego rodzaju zagadki i łamigłówki.

Warsztaty i taniec w przeddzień Dnia Flagi

REKLAMA

W przeddzień Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej Biuro „Niepodległa” zorganizowało potańcówkę z muzyką na żywo graną przez Orkiestrę Taneczną Bonanza. Podczas imprezy uczestnicy mogli przenieść się w klimat przedwojennej Warszawy. Orkiestra Taneczna Bonanza zagrała muzykę, którą można było usłyszeć na miejskich i podmiejskich zabawach w latach trzydziestych. Pojawiły się foxtroty, tanga, walce, slowfoxy oraz  bardziej tradycyjne utwory, jak oberki i polki.

Z okazji Dnia Flagi w pawilonie kulturalnym „Niepodległa. Miejsce Spotkań” organizowano także bezpłatne warsztaty dla najmłodszych. W niedzielę 30 kwietnia odbyły się zajęcia dla dzieci w wieku 7–12 lat poświęcone historii i tradycji barw narodowych. Podczas warsztatów dzieci wypróbowały różne techniki farbiarskie i tkackie oraz wykonały małe biało-czerwone flagi na krosnach. Z kolei  w poniedziałek 1 maja dzieci w wieku 5–10 lat mogły wykonać własnoręcznie kokardę narodową z tektury.

Biuro „Niepodległa” powstało w 2017 roku, by łączyć różne inicjatywy organizowane z okazji obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości i odbudowy polskiej państwowości oraz realizować Wieloletni Program Rządowy „Niepodległa” na lata 2017-2022. 2 grudnia 2022 roku Zarządzeniem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego nazwa Biuro „Niepodległa” zastąpiła dotychczas stosowaną nazwę Biuro Programu „Niepodległa”.

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zmiany w opłatach za śmieci – będą nowe zasady segregacji, ulgi i kontrola deklaracji [PROJEKT MKiŚ]

W wykazie prac legislacyjnych pojawił się projekt nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Chodzi o zmiany w funkcjonowaniu systemu gospodarowania odpadami na poziomie gminnym, które w ocenie projektodawców będą odpowiadać na realne potrzeby JST oraz mieszkańców.

RPO: Dość "wrogich przejęć" między gminami. Potrzebna kontrola sądowa

Rzecznik Praw Obywatelskich apeluje do premiera Donalda Tuska o zawieszenie kontrowersyjnych decyzji dotyczących zmian granic gmin do czasu wprowadzenia nowych przepisów. Od lat brakuje skutecznej kontroli sądowej nad decyzjami Rady Ministrów, które prowadzą do konfliktów między samorządami.

Granica polsko-niemiecka. Polska wprowadza kontrole. Przedsiębiorcy mają 3 pytania

Czy Niemcy przerzucają imigrantów do Polski? Co z granicą polsko-niemiecką? Polska wprowadza kontrole graniczne w celu zapobiegania napływom nielegalnych migrantów. Co na to Niemcy?

Premier D. Tusk: po rekonstrukcji w rządzie będą wyłącznie przyzwoici ludzie; około 15 lipca zapadną decyzje personalne

W dniu 30 czerwca 2025 r. na konferencji prasowej Premier Donald Tusk zapowiedział, że około 15 lipca zaproponuje kształt rządu po rekonstrukcji. Rozmowy w tej sprawie są prowadzone z liderami koalicyjnych ugrupowań - PSL, Polski 2050 i Lewicy. Żyjemy w ustrojowym bałaganie, podważane są obiektywne kryteria prawne, dlatego chciałbym, by politycy kierowali się naturalnymi kryteriami, jak zdrowy rozsądek czy zwykła ludzka przyzwoitość, i tacy będą ministrowie po rekonstrukcji - mówił 27 czerwca 2025 r. na konferencji prasowej premier Donald Tusk.

REKLAMA

Nowelizacja specustawy powodziowej. Nowe zadania i obowiązki samorządów

Możliwość zamiany zniszczonych nieruchomości na lokale komunalne, obowiązek raportowania decyzji WZ, świadczenie lokalowe, premia powodziowa czy ułatwienia proceduralne w odbudowie zniszczonych domów i obiektów – to najważniejsze zmiany w specustawie powodziowej. Nowelizacja ustawy wzmacnia kompetencje JST, daje im nowe narzędzia, ale też nakłada dodatkowe obowiązki administracyjne i sprawozdawcze.

Czym różni się „odbiór” odpadów komunalnych z nieruchomości od „przyjmowania odpadów”

NSA przypomniał gminom, że ustawodawca rozróżnia pojęcia odbierania odpadów komunalnych od ich przyjmowania i wprowadza odrębnie różne sposoby oddawania odpadów. Co za tym idzie – mechanizmy nie mogą być traktowane jako formy zamienne, kształtowane według własnego uznania gminy.

Wydruk zdjęcia z Google Street View jako dowód w sprawie administracyjnej

Dowodem w postępowaniu administracyjnym może być wszystko, co może przyczynić się do wyjaśnienia sprawy, a nie jest sprzeczne z prawem. Dlatego wydrukom z Geoportalu oraz wydrukom zdjęć Google Street View nie można odmówić mocy dowodowej. Stanowią one jednak tzw. dowody nienazwane i nie mają prawem przewidzianej mocy dowodowej – tak jak w przypadku dokumentów urzędowych, które sporządzone w przepisanej formie przez powołane do tego organy państwowe w ich zakresie działania stanowią dowód tego, co zostało w nich urzędowo stwierdzone.

Zamówienia publiczne: jakie zmiany są konieczne? 130 tys. zł progu zamiast 80 tys. zł

Konieczne są zmiany w zamówieniach publicznych. Pierwsza dotyczy zasady konkurencyjności, której prawidłowe stosowanie sprawia beneficjentom duże problemy. Druga zmiana polega na podwyższeniu progu kwotowego na 130 tys. zł.

REKLAMA

NSZZ „Solidarność” na wojennej ścieżce z MEN: To nie reforma, to degradacja zawodu nauczyciela!

Krajowa Sekcja Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” ostro krytykuje planowane przez Ministerstwo Edukacji zmiany w zatrudnianiu specjalistów oraz rozszerzenie obowiązków nauczycieli bez dodatkowego wynagrodzenia. Związkowcy alarmują: MEN łamie prawo pracy, podważa autorytet pedagogów i ignoruje realne potrzeby oświaty. W tle – groźba protestów i oskarżenia o systemowe niszczenie zawodu nauczyciela.

Nowe standardy żywienia w szpitalach 2025: Ministerstwo Zdrowia wprowadza obowiązkowe diety dla pacjentów [PROJEKT]

Ministerstwo Zdrowia przedstawiło projekt rozporządzenia, które ma ujednolicić standardy żywienia pacjentów w szpitalach. Zmiany mają zagwarantować zdrowe, zbilansowane i dostosowane do stanu zdrowia posiłki, a także zwiększyć transparentność i jakość usług cateringowych w placówkach medycznych.

REKLAMA