REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dzień Flagi 2023: Media społecznościowe, pikniki, warsztaty, tańce

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Piotr T. Szymański
Redaktor portalu Infor.pl
Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie uczczony m.in. kampanią #mojaflaga
gov.pl

REKLAMA

REKLAMA

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej obchodzimy jak co roku 2 maja. Zostanie uczczony kampanią w mediach społecznościowych #mojaflaga, piknikiem operowym, warsztatami, a także imprezami tanecznymi. Organizatorem wydarzeń jest Biuro „Niepodległa”.

Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej to święto ustanowione w 2004 roku. „Chcielibyśmy – deklarowali wówczas jego inicjatorzy – aby Dzień Flagi obchodzony był w Polsce radośnie, na piknikach i festynach, aczkolwiek w sposób przypominający o szacunku i czci dla symboli narodowych”. Taki też charakter mają tegoroczne obchody Dnia Flagi. Przygotowało je Biuro „Niepodległa” wspólnie z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

REKLAMA

#mojaflaga na balkonach i w mediach społecznościowych

Biuro „Niepodległa” po raz kolejny zaprasza w tym roku do akcji #mojaflaga. Aby wziąć udział w akcji #mojaflaga wystarczy wyeksponować biało-czerwoną flagę przed domem, na balkonie czy w miejscu pracy, a zdjęcie z flagą udostępnić w mediach społecznościowych opatrzone hasztagiem #mojaflaga. „Prosty gest wyeksponowania flagi podkreśla naszą narodową wspólnotę i pozwala każdemu być ambasadorem polskości” – przekonują organizatorzy akcji.

 

Operowy piknik z Niepodległą

REKLAMA

Z okazji Dnia Flagi Biuro „Niepodległa”, Polska Opera Królewska oraz Muzeum Łazienki Królewskie zapraszają do warszawskich Łazienek Królewskich na Operowy Piknik z Niepodległą. Artyści POK wykonają utwory z narodowego repertuaru i słynne melodie kompozytorów z innych krajów, które – jak podkreślają przedstawiciele Biura – budują łączące nas dziedzictwo.  Motywem przewodnim wydarzenia będą polskie symbole narodowe i ich rola w łączącej nas tradycji, kulturze i historii.

„Zaczynamy ten dzień koncertami, najpierw bardzo kameralnymi – to będą pieśni najwspanialszych polskich kompozytorów, z towarzyszeniem fortepianu, potem dojdzie trio fletowe, kwartet smyczkowy, kwartet skrzypcowy. Pojawią się również kompozytorzy tacy jak Mozart, Beethoven” – zapowiada dyrektor Polskiej Opery Królewskiej Klimczak.

dzień flagi piknik operowy

Operowy piknik z Niepodległą to jedna z atrakcji tegorocznych obchodów Dnia Flagi

 

gov.pl

Pierwszy koncert (godz. 12:00–13:30) wypełni muzyka kameralna – rozbrzmiewać będą pieśni z fortepianem autorstwa mistrzów liryki wokalnej: Stanisława Moniuszki, Stanisława Niewiadomskiego, Jana Galla, Fryderyka Chopina i Mieczysława Karłowicza. Między 13:30 a 14:15 artyści zaproszą do aktywnego udziału w familijnym warsztacie zatytułowanym „Spacer między dźwiękami”. Dawna popularna piosenka – Przyszła pani wiosna, zaaranżowana na różne zestawy instrumentów, będzie powracać niczym refren i prowadzić po meandrach muzycznej historii i tradycji. Drugą część pikniku (godz. 15:00-17:00) stanowić będzie koncert w wykonaniu Solistów i Orkiestry Polskiej Opery Królewskiej pod dyrekcją Karola Szwecha. Zainauguruje go uroczyste wykonanie Mazurka Dąbrowskiego, po czym zabrzmią wybrane fragmenty z polskich oper takich mistrzów, jak Karol Kurpiński, Stanisław Moniuszko czy Karol Szymanowski

Dalszy ciąg materiału pod wideo

To nie koniec atrakcji – informują organizatorzy. W namiocie operowym wszyscy melomani będą mogli sprawdzić swoją wiedzę, rozwiązując różnego rodzaju zagadki i łamigłówki.

Warsztaty i taniec w przeddzień Dnia Flagi

REKLAMA

W przeddzień Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej Biuro „Niepodległa” zorganizowało potańcówkę z muzyką na żywo graną przez Orkiestrę Taneczną Bonanza. Podczas imprezy uczestnicy mogli przenieść się w klimat przedwojennej Warszawy. Orkiestra Taneczna Bonanza zagrała muzykę, którą można było usłyszeć na miejskich i podmiejskich zabawach w latach trzydziestych. Pojawiły się foxtroty, tanga, walce, slowfoxy oraz  bardziej tradycyjne utwory, jak oberki i polki.

Z okazji Dnia Flagi w pawilonie kulturalnym „Niepodległa. Miejsce Spotkań” organizowano także bezpłatne warsztaty dla najmłodszych. W niedzielę 30 kwietnia odbyły się zajęcia dla dzieci w wieku 7–12 lat poświęcone historii i tradycji barw narodowych. Podczas warsztatów dzieci wypróbowały różne techniki farbiarskie i tkackie oraz wykonały małe biało-czerwone flagi na krosnach. Z kolei  w poniedziałek 1 maja dzieci w wieku 5–10 lat mogły wykonać własnoręcznie kokardę narodową z tektury.

Biuro „Niepodległa” powstało w 2017 roku, by łączyć różne inicjatywy organizowane z okazji obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości i odbudowy polskiej państwowości oraz realizować Wieloletni Program Rządowy „Niepodległa” na lata 2017-2022. 2 grudnia 2022 roku Zarządzeniem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego nazwa Biuro „Niepodległa” zastąpiła dotychczas stosowaną nazwę Biuro Programu „Niepodległa”.

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Duży ruch na Okęciu. Lotnisko od początku roku odprawiło ponad 6,6 mln podróżnych

Lotnisko Chopina jest na granicy przepustowości. Od stycznia do końca kwietnia br. odprawiło już ponad 6,6 mln podróżnych, podczas gdy w tym samym okresie w ubiegłym roku było to prawie 5,9 mln osób. Dokąd latamy najczęściej?

Polacy mniej chodzą do kina

Główny Urząd Statystyczny podał dane dotyczące widzów w kinach w 2024 r. W porównaniu z 2023 r., liczba widzów w kinach stałych spadła o 0,4 proc. do 49,5 mln

Spacer w lesie - lek na codzienny stres

Regularne, 30-minutowe spacery w naturze pięć razy w tygodniu mogą zmniejszyć ryzyko depresji aż o 30% – podaje raport Transforming Scotland's Health. W obliczu prognoz WHO, że do 2030 roku depresja stanie się najczęstszą chorobą na świecie, kontakt z przyrodą to skuteczna forma profilaktyki.

Są fundusze na ekologię, cyfryzację i innowacje

W dobie dynamicznego rozwoju technologii cyfrowej i wdrażania kolejnych innowacji, nie można zapominać o zagrożeniach, które się z nimi wiążą. Zgodnie z unijną zasadą „Do No Significant Harm” („Nie Czyń Znaczącej Szkody”), gdy ubiegamy się o wsparcie z funduszy, jesteśmy zobowiązani do prowadzenia inwestycji w sposób, który nie będzie wyrządzać poważnych szkód środowiskowych czy społecznych.

REKLAMA

Spadł ruch na radomskim lotnisku, ale w planach nowe kierunki

Polskie Porty Lotnicze poinformowały, że lotnisko w Radomiu obsłużyło w kwietniu br. ok. 2,5 tys. pasażerów; to spadek o 42 proc. wobec zeszłego roku. W pierwszych czterech miesiącach tego roku ruch w radomskim pocie spadł o 31 proc.

Ratownicy medyczni nie chcą kamizelek nożoodpornych

Ogólnopolski Związek Zawodowy Ratowników Medycznych (OZZRM) uważa, że pomysł powszechnego wprowadzenia kamizelek nożoodpornych, jako reakcji na śmierć ratownika ugodzonego nożem, nie jest dobry. Co proponują związkowcy?

Ostatni dzwonek dla zdrowia młodych. 7 maja 2025 r. sejmowa Komisja Zdrowia zajmie się zakazem sprzedaży wszystkich rodzajów papierosów elektronicznych oraz pojemników zapasowych osobom poniżej 18. roku życia

W środę sejmowa Komisji Zdrowia rozpatrzy rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych. Wcześniej, ponad 20 organizacji działających w ochronie zdrowia apelowało o jak najszybsze jej procedowanie. Chodzi o zakaz sprzedaży wszystkich rodzajów papierosów elektronicznych oraz pojemników zapasowych osobom poniżej 18 r.ż.

Wybory prezydenckie: ułatwienia dla wyborców 60+

Transport do i z lokalu wyborczego. Możliwość głosowania korespondencyjnego albo za pośrednictwem pełnomocnika. Możliwość zmiany miejsca głosowania w obwodzie właściwym dla lokalu przystosowanego do potrzeb osób niepełnosprawnych. Z tych wszystkich ułatwień mogą skorzystać wyborcy, którzy najpóźniej w dniu głosowania w tegorocznych wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej ukończą 60. rok życia. A także wyborcy niepełnosprawni – bez względu na wiek.

REKLAMA

Plany ewakuacyjne i szkolenia. Nowe zadania gmin w 2025 r.

Do końca 2025 r. gminy muszą opracować plany ewakuacyjne. To jedno z zadań nałożonych na samorządy przez ustawę z 5 grudnia 2024 r. o ochronie ludności i obronie cywilnej.

Polacy mają problem z rozróżnieniem piw alkoholowych i bezalkoholowych

Z badania zrealizowanego przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS wynika, że Polacy mylą piwa alkoholowe i bezalkoholowe oraz chcą całkowitego zakazu reklamowania piwa "zero procent".

REKLAMA