REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dzień Flagi. Jak trafił do kalendarza polskich świąt

Piotr T. Szymański
Redaktor portalu Infor.pl
Flaga państwowa to prostokątny płat tkaniny o barwach Rzeczypospolitej Polskiej, umieszczony na maszcie
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej przypada corocznie 2 maja. W 2023 roku będziemy obchodzić ten dzień po raz dwudziesty. W jaki sposób Dzień Flagi znalazł się w polskim kalendarzu? 

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej został ustanowiony nowelizacją ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych uchwaloną przez Sejm 20 lutego 2004 r. Ustanowiono go w celu – jak napisano w uzasadnieniu ustawy – rozszerzenia wiedzy i propagowania informacji o symbolach narodowych w duchu patriotycznym. Po raz pierwszy Dzień Flagi był obchodzony 2 maja 2004 r.

REKLAMA

Dzień Flagi – radość z szacunkiem

Projekt ustawy wprowadzającej Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej wniosła do laski marszałkowskiej grupa posłów Platformy Obywatelskiej. „Platforma Obywatelska wnioskuje o uchwalenie dnia 2 maja Dniem Flagi Rzeczypospolitej Polskiej” – napisali w uzasadnieniu projektu dodając: „Dzień Flagi obchodzony byłby bez patosu, ale w duchu patriotycznym, w przededniu Święta 3 Maja”. Chcielibyśmy – deklarowali – aby Dzień Flagi obchodzony był w Polsce radośnie, na piknikach i festynach, aczkolwiek w sposób przypominający o szacunku i czci dla symboli narodowych.

W trakcie parlamentarnych prac legislacyjnych Senat wniósł poprawkę do ustawy, w myśl której miałby zostać ustanowiony nie Dzień Flagi, ale Dzień Orła Białego. Poprawkę tę Sejm odrzucił i w ten sposób doszło do ustanowienia Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.

Ważne
Na początku maja przypadają:
  • 1 maja – Święto Państwowe
  • 3 maja – Święto Narodowe Trzeciego Maja

Są to dni ustawowo wolne od pracy

Dzień Flagi – dlaczego akurat 2 maja

REKLAMA

Wybór 2 maja na Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej nie jest przypadkowy – twierdzili inicjatorzy projektu. Drugi maja ich zdaniem jest to „ten moment, w którym Polakom towarzyszą refleksje o szczytnych kartach historii Polski”. Wskazali ponadto, że w tym dniu przypada także Światowy Dzień Polonii. 

Propozycję ustanowienia dnia 2 maja Dniem Flagi negatywnie ocenił ówczesny rząd. Zdaniem przedstawicieli gabinetu Leszka Millera (SLD) skutek, jakim jest popularyzacja wiedzy o symbolach narodowych, można osiągnąć innymi środkami, np. poprzez współpracę ze środkami masowego przekazu, organizacjami pozarządowymi i innymi instytucjami. Zdaniem rządu zaproponowana data 2 maja nie jest w żaden szczególny sposób związana ani z historią Polski ani z naszymi symbolami.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 

Dzień Flagi – nie wolny od pracy

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej nie jest dniem wolnym od pracy. Dlatego też jego pomysłodawcy nie wnioskowali u ustanowienie „święta flagi”, lecz właśnie jej „dnia”. Ich zdaniem ma to znaczenie dla charakteru jego obchodów. Święto ma inny status i inną rangę, a w konsekwencji wiąże się zazwyczaj z dniem wolnym od pracy. „Platforma Obywatelska nie ma zamiaru zabiegać o ustanowienie kolejnego dnia wolnego od pracy” – napisano w uzasadnieniu ustawy.

Dzień Flagi – skąd wziął się pomysł

REKLAMA

Inicjatorem ustanowienia Dnia Flagi był poseł Edward Płonka (PO). „Mieszkałem przez wiele lat w Szwecji, gdzie Dzień Flagi jest świętem państwowym. Tam bardzo szanuje się barwy narodowe, przed domami znajdują się maszty, na które Szwedzi wyciągają flagi. Nikogo to nie dziwi, a wręcz przeciwnie – flaga jest codziennym elementem życia, zupełnie inaczej niż u nas. Bardzo mi się to podobało” – wspominał w jednym z wywiadów. „Dopiero po latach, gdy zostałem posłem, powróciła idea zrehabilitowania polskiej flagi, nadania jej szczególnej rangi. I tak narodził się pomysł ustanowienia Dnia Flagi” – mówił.

Po uzyskaniu aprobaty ówczesnego wicemarszałka Sejmu, a zarazem lidera PO Donalda Tuska Edward Płonka przygotował projekt ustawy wprowadzającej Dzień Flagi wspólnie ze znanym dziennikarzem telewizyjnym Andrzejem Zaporowskim.

Ile flag państwowych ma Polska

Ustawa o godle, barwach i hymnie stanowi, że barwami Rzeczypospolitej Polskiej są kolory biały i czerwony, ułożone w dwóch poziomych, równoległych pasach tej samej szerokości, z których górny jest koloru białego, a dolny koloru czerwonego (przy umieszczaniu barw RP w układzie pionowym kolor biały umieszcza się po lewej stronie płaszczyzny oglądanej z przodu). 

Tak określone barwy stanowią składniki flagi państwowej Rzeczypospolitej Polskiej, którą w myśl ustawy jest „prostokątny płat tkaniny o barwach Rzeczypospolitej Polskiej, umieszczony na maszcie”. 

flaga państwowa bez godła

Flaga państwowa Rzeczypospolitej Polskiej. Stosunek szerokości flagi do jej długości wynosi 5:8.

 

Dziennik Ustaw

Flagą państwową Rzeczypospolitej Polskiej jest również flaga posiadająca pośrodku białego pasa godło Rzeczypospolitej. Używana jest przede wszystkim zagranicą – wywiesza się ją na budynkach polskich placówek dyplomatycznych i konsularnych. Jest także zarazem banderą podnoszoną przez cywilne jednostki pływające.

flaga państwowa z godłem

Flaga państwowa z godłem Rzeczypospolitej Polskiej. Stosunek wysokości godła do szerokości flagi wynosi 2:5.

 

Dziennik Ustaw

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Sektor publiczny
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Kongresmeni USA: Charków na krawędzi upadku, sytuacja jest rozpaczliwa

    Charków jest na krawędzi upadku, historia nas osądzi, czy będziemy Chamberlainem, czy Churchillem - powiedział 16 kwietnia 2024 r. szef komisji spraw zagranicznych Izby Reprezentantów Michael McCaul. Wezwał do przyjęcia ustaw o pomocy Ukrainie i Izraelowi mimo gróźb rewolty skrajnego skrzydła partii.

    ZNP interweniuje przeciwko zwolnieniom z pracy nauczycieli albo zmniejszeniu im liczby godzin

    W roku szkolnym 2024/2025 w klasach pierwszych nie będzie przedmiotu HIT oraz edukacja obywatelska. Co z nauczycielami prowadzącymi te przedmioty. Niektórzy dla nich wrócili do pracy w szkole. Czy będą zwolnieni? Co ze zmniejszeniem liczby godzin nauczycieli, którzy nie zostaną zwolnieni?

    Żmije pojawiły się w Tatrach. Co robić, gdy spotkamy je na szlaku?

    Na tatrzańskich szlakach pojawiły się żmije zygzakowate. To efekt wyjątkowo ciepłego początku kwietnia. Jak się zachować, gdy natkniemy się na ten jadowity gatunek węża? 

    Nowy wzór legitymacji nauczyciela [Rozporządzenie z 11 kwietnia 2024 r. Dziennik Ustaw poz. 565]

    Od wtorku 16 kwietnia 2024 r. obowiązuje nowy wzór legitymacji nauczyciela. Jednak do 12 lipca 2024 r. nauczyciel może otrzymać legitymację na starym wzorze.

    REKLAMA

    Rząd: Nowy wzór karty parkingowej dla osób niepełnosprawnych. Karty tylko terminowe

    Niestety nie będzie bezterminowych kart parkingowych dla osób niepełnosprawnych. Tak wynika z odpowiedzi na interpelację.

    Nowa era komunikacji. RDK może ułatwić Ci życie

    Rejestr Danych Kontaktowych, znany jako RDK, to baza danych zawierająca aktualne dane kontaktowe obywateli, do której mają dostęp urzędnicy administracji państwowej. Usługa ta, uruchomiona 22 grudnia 2019 roku, ma na celu usprawnienie komunikacji między urzędem a obywatelem.

    Wybory 2024 - druga tura. Czy cisza wyborcza będzie obowiązywać w całym kraju?

    Druga tura wyborów samorządowych 2024 odbędzie się w niedzielę 21 kwietnia. Cisza wyborcza rozpocznie się w nocy z piątku na sobotę i potrwa do godz. 21 w niedzielę. Czy będzie obowiązywać w całym kraju? 

    Dobrowolne ubezpieczenie w NFZ [WNIOSEK]

    Kto może się dobrowolnie ubezpieczyć w NFZ? Jak to zrobić? Kiedy trzeba uiścić opłatę dodatkową? 

    REKLAMA

    Oszuści podszywają się pod NFZ. Na te strony uważaj

    Oszuści próbują nowych sposobów, tym razem "na NFZ". W internecie pojawiły się fałszywe strony, które łudząco przypominają oficjalny serwis internetowy Narodowego Funduszu Zdrowia. Na czym polega oszustwo?

    Stop Smog. MKiŚ zapowiada zmiany w programie

    Resort klimatu chce uatrakcyjnić program "Stop Smog". Jakie zmiany proponuje? Które gminy mogą otrzymać środki na inwestycje?

    REKLAMA