REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dzień Flagi. Jak trafił do kalendarza polskich świąt

Piotr T. Szymański
Redaktor portalu Infor.pl
Flaga państwowa to prostokątny płat tkaniny o barwach Rzeczypospolitej Polskiej, umieszczony na maszcie
Flaga państwowa to prostokątny płat tkaniny o barwach Rzeczypospolitej Polskiej, umieszczony na maszcie
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej przypada corocznie 2 maja. W 2023 roku będziemy obchodzić ten dzień po raz dwudziesty. W jaki sposób Dzień Flagi znalazł się w polskim kalendarzu? 

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej został ustanowiony nowelizacją ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych uchwaloną przez Sejm 20 lutego 2004 r. Ustanowiono go w celu – jak napisano w uzasadnieniu ustawy – rozszerzenia wiedzy i propagowania informacji o symbolach narodowych w duchu patriotycznym. Po raz pierwszy Dzień Flagi był obchodzony 2 maja 2004 r.

REKLAMA

Dzień Flagi – radość z szacunkiem

Projekt ustawy wprowadzającej Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej wniosła do laski marszałkowskiej grupa posłów Platformy Obywatelskiej. „Platforma Obywatelska wnioskuje o uchwalenie dnia 2 maja Dniem Flagi Rzeczypospolitej Polskiej” – napisali w uzasadnieniu projektu dodając: „Dzień Flagi obchodzony byłby bez patosu, ale w duchu patriotycznym, w przededniu Święta 3 Maja”. Chcielibyśmy – deklarowali – aby Dzień Flagi obchodzony był w Polsce radośnie, na piknikach i festynach, aczkolwiek w sposób przypominający o szacunku i czci dla symboli narodowych.

W trakcie parlamentarnych prac legislacyjnych Senat wniósł poprawkę do ustawy, w myśl której miałby zostać ustanowiony nie Dzień Flagi, ale Dzień Orła Białego. Poprawkę tę Sejm odrzucił i w ten sposób doszło do ustanowienia Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.

Ważne
Na początku maja przypadają:
 • 1 maja – Święto Państwowe
 • 3 maja – Święto Narodowe Trzeciego Maja

Są to dni ustawowo wolne od pracy

Dzień Flagi – dlaczego akurat 2 maja

REKLAMA

Wybór 2 maja na Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej nie jest przypadkowy – twierdzili inicjatorzy projektu. Drugi maja ich zdaniem jest to „ten moment, w którym Polakom towarzyszą refleksje o szczytnych kartach historii Polski”. Wskazali ponadto, że w tym dniu przypada także Światowy Dzień Polonii. 

Propozycję ustanowienia dnia 2 maja Dniem Flagi negatywnie ocenił ówczesny rząd. Zdaniem przedstawicieli gabinetu Leszka Millera (SLD) skutek, jakim jest popularyzacja wiedzy o symbolach narodowych, można osiągnąć innymi środkami, np. poprzez współpracę ze środkami masowego przekazu, organizacjami pozarządowymi i innymi instytucjami. Zdaniem rządu zaproponowana data 2 maja nie jest w żaden szczególny sposób związana ani z historią Polski ani z naszymi symbolami.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 

Dzień Flagi – nie wolny od pracy

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej nie jest dniem wolnym od pracy. Dlatego też jego pomysłodawcy nie wnioskowali u ustanowienie „święta flagi”, lecz właśnie jej „dnia”. Ich zdaniem ma to znaczenie dla charakteru jego obchodów. Święto ma inny status i inną rangę, a w konsekwencji wiąże się zazwyczaj z dniem wolnym od pracy. „Platforma Obywatelska nie ma zamiaru zabiegać o ustanowienie kolejnego dnia wolnego od pracy” – napisano w uzasadnieniu ustawy.

Dzień Flagi – skąd wziął się pomysł

REKLAMA

Inicjatorem ustanowienia Dnia Flagi był poseł Edward Płonka (PO). „Mieszkałem przez wiele lat w Szwecji, gdzie Dzień Flagi jest świętem państwowym. Tam bardzo szanuje się barwy narodowe, przed domami znajdują się maszty, na które Szwedzi wyciągają flagi. Nikogo to nie dziwi, a wręcz przeciwnie – flaga jest codziennym elementem życia, zupełnie inaczej niż u nas. Bardzo mi się to podobało” – wspominał w jednym z wywiadów. „Dopiero po latach, gdy zostałem posłem, powróciła idea zrehabilitowania polskiej flagi, nadania jej szczególnej rangi. I tak narodził się pomysł ustanowienia Dnia Flagi” – mówił.

Po uzyskaniu aprobaty ówczesnego wicemarszałka Sejmu, a zarazem lidera PO Donalda Tuska Edward Płonka przygotował projekt ustawy wprowadzającej Dzień Flagi wspólnie ze znanym dziennikarzem telewizyjnym Andrzejem Zaporowskim.

Ile flag państwowych ma Polska

Ustawa o godle, barwach i hymnie stanowi, że barwami Rzeczypospolitej Polskiej są kolory biały i czerwony, ułożone w dwóch poziomych, równoległych pasach tej samej szerokości, z których górny jest koloru białego, a dolny koloru czerwonego (przy umieszczaniu barw RP w układzie pionowym kolor biały umieszcza się po lewej stronie płaszczyzny oglądanej z przodu). 

Tak określone barwy stanowią składniki flagi państwowej Rzeczypospolitej Polskiej, którą w myśl ustawy jest „prostokątny płat tkaniny o barwach Rzeczypospolitej Polskiej, umieszczony na maszcie”. 

flaga państwowa bez godła

Flaga państwowa Rzeczypospolitej Polskiej. Stosunek szerokości flagi do jej długości wynosi 5:8.

 

Dziennik Ustaw

Flagą państwową Rzeczypospolitej Polskiej jest również flaga posiadająca pośrodku białego pasa godło Rzeczypospolitej. Używana jest przede wszystkim zagranicą – wywiesza się ją na budynkach polskich placówek dyplomatycznych i konsularnych. Jest także zarazem banderą podnoszoną przez cywilne jednostki pływające.

flaga państwowa z godłem

Flaga państwowa z godłem Rzeczypospolitej Polskiej. Stosunek wysokości godła do szerokości flagi wynosi 2:5.

 

Dziennik Ustaw

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Zakaz sprzedaży e-papierosów jednorazowych. I. Leszczyna: Zielone światło od Donalda Tuska dla zmiany przepisów

  W dniu 21 lutego 2024 r. Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała, że może już rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Dodała, że chciałaby jak najszybszej ścieżki, bo aż 64 procent młodych ludzi miało z nimi kontakt.

  Te województwa otrzymają milionowe dofinansowania dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów

  W województwie świętokrzyskim samorządy mogą otrzymać ponad 52 mln na opiekę dla osób niesamodzielnych. W małopolskim blisko 21 mln zł na wsparcie opiekunów osób niepełnosprawnych. Co trzeba zrobić? 

  Z jakimi objawami jechać na SOR, a kiedy skorzystać z nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej?

  Pacjenci często zastanawiają się, z jakimi objawami mogą jechać na SOR, a kiedy zgłosić się na NiŚOZ. W artykule postaramy się rozwiać te wątpliwości. 

  Rok 2023 był rekordowy pod względem skali strat gospodarczych spowodowanych przez katastrofy naturalne

  W 2023 r. 398 globalnych katastrof naturalnych wyrządziło szkody w wysokości 380 mld dolarów. Najbardziej kosztowne okazały się silne trzęsienia ziemi i gwałtowne burze. Ubiegły rok był najgorętszym rokiem w historii z „bezprecedensowymi anomaliami cieplnymi” i rekordowymi wartościami odnotowanymi w 24 krajach i terytoriach. 

  REKLAMA

  Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa

  Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa. "Czy można rolnikom zapewnić opłacalne ceny, czy Krajowa Grupa Spożywcza będzie pomagała w stabilizacji rynków rolnych" - to pytania, na które ma odpowiedzieć dzisiejsze posiedzenie Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich - poinformował jej przewodniczący Jan Krzysztof Ardanowski.

  Zmiany w KRS 2024 - rząd Tuska przyjął projekt nowelizacji

  Na posiedzeniu 20 lutego 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa (KRS), przygot4owany przez Ministra Sprawiedliwości. 

  Podwyżki dla nauczycieli w 2024 roku - rozporządzenie podpisane i opublikowane. Wchodzi w życie 22 lutego ze skutkiem od 1 stycznia

  W dniu 20 lutego 2024 r. Minister Edukacji oraz Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podpisały rozporządzenie określające minimalne stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli. Już 21 lutego rozporządzenie to zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw. Wynagrodzenie nauczycieli początkujących rośnie o 33%, a w przypadku nauczycieli mianowanych i dyplomowanych wzrost wynosi 30%. Podpisane rozporządzenie skierowano do publikacji w Dzienniku Ustaw. Wzrost wynagrodzeń jest możliwy z powodu zwiększenia subwencji oświatowej.

  Ile jest osób w kryzysie bezdomności w Polsce? W nocy z 28 na 29 odbędzie się liczenie

  Ile jest w Polsce osób w kryzysie bezdomności? Dokładne szacunki nie są znane. Ostatnie badanie miało miejsce w 2019 r. W tym roku, w nocy z 28 na 29 lutego w całej Polsce zostanie przeprowadzone liczenie osób w kryzysie bezdomności. 

  REKLAMA

  Podwyżki w budżetówce 2024. Komu +10%,+20% a nawet +47%? Wyższe kwoty wynagrodzenia zasadniczego w kategoriach zaszeregowania [projekt rozporządzenia]

  W dniu 20 lutego 2024 r. został opublikowany projekt rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zmieniający rozporządzenie w sprawie warunków wynagradzania za pracę i przyznawania innych świadczeń związanych z pracą dla pracowników zatrudnionych w niektórych państwowych jednostkach budżetowych. Jakie podwyżki wynikają z tego projektu? O ile wzrosną wynagrodzenia?

  Protest rolników. Warszawa będzie zablokowana 27 lutego, tzw. "Gwiaździsty marsz na Warszawę"

  Protest rolników. Warszawa będzie zablokowana w dniu 27 lutego 2024 roku, odbędzie się tzw. "Gwiaździsty marsz na Warszawę". Tak zapowiadają strajkujący rolnicy, którzy chcą m.in. żeby rząd zadeklarował wycofanie się z Zielonego Ładu.

  REKLAMA