REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dzień Flagi. Jak trafił do kalendarza polskich świąt

Piotr T. Szymański
Redaktor portalu Infor.pl
Flaga państwowa to prostokątny płat tkaniny o barwach Rzeczypospolitej Polskiej, umieszczony na maszcie
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej przypada corocznie 2 maja. W 2023 roku będziemy obchodzić ten dzień po raz dwudziesty. W jaki sposób Dzień Flagi znalazł się w polskim kalendarzu? 

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej został ustanowiony nowelizacją ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych uchwaloną przez Sejm 20 lutego 2004 r. Ustanowiono go w celu – jak napisano w uzasadnieniu ustawy – rozszerzenia wiedzy i propagowania informacji o symbolach narodowych w duchu patriotycznym. Po raz pierwszy Dzień Flagi był obchodzony 2 maja 2004 r.

REKLAMA

Dzień Flagi – radość z szacunkiem

Projekt ustawy wprowadzającej Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej wniosła do laski marszałkowskiej grupa posłów Platformy Obywatelskiej. „Platforma Obywatelska wnioskuje o uchwalenie dnia 2 maja Dniem Flagi Rzeczypospolitej Polskiej” – napisali w uzasadnieniu projektu dodając: „Dzień Flagi obchodzony byłby bez patosu, ale w duchu patriotycznym, w przededniu Święta 3 Maja”. Chcielibyśmy – deklarowali – aby Dzień Flagi obchodzony był w Polsce radośnie, na piknikach i festynach, aczkolwiek w sposób przypominający o szacunku i czci dla symboli narodowych.

W trakcie parlamentarnych prac legislacyjnych Senat wniósł poprawkę do ustawy, w myśl której miałby zostać ustanowiony nie Dzień Flagi, ale Dzień Orła Białego. Poprawkę tę Sejm odrzucił i w ten sposób doszło do ustanowienia Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.

Ważne
Na początku maja przypadają:
  • 1 maja – Święto Państwowe
  • 3 maja – Święto Narodowe Trzeciego Maja

Są to dni ustawowo wolne od pracy

Dzień Flagi – dlaczego akurat 2 maja

REKLAMA

Wybór 2 maja na Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej nie jest przypadkowy – twierdzili inicjatorzy projektu. Drugi maja ich zdaniem jest to „ten moment, w którym Polakom towarzyszą refleksje o szczytnych kartach historii Polski”. Wskazali ponadto, że w tym dniu przypada także Światowy Dzień Polonii. 

Propozycję ustanowienia dnia 2 maja Dniem Flagi negatywnie ocenił ówczesny rząd. Zdaniem przedstawicieli gabinetu Leszka Millera (SLD) skutek, jakim jest popularyzacja wiedzy o symbolach narodowych, można osiągnąć innymi środkami, np. poprzez współpracę ze środkami masowego przekazu, organizacjami pozarządowymi i innymi instytucjami. Zdaniem rządu zaproponowana data 2 maja nie jest w żaden szczególny sposób związana ani z historią Polski ani z naszymi symbolami.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 

Dzień Flagi – nie wolny od pracy

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej nie jest dniem wolnym od pracy. Dlatego też jego pomysłodawcy nie wnioskowali u ustanowienie „święta flagi”, lecz właśnie jej „dnia”. Ich zdaniem ma to znaczenie dla charakteru jego obchodów. Święto ma inny status i inną rangę, a w konsekwencji wiąże się zazwyczaj z dniem wolnym od pracy. „Platforma Obywatelska nie ma zamiaru zabiegać o ustanowienie kolejnego dnia wolnego od pracy” – napisano w uzasadnieniu ustawy.

Dzień Flagi – skąd wziął się pomysł

REKLAMA

Inicjatorem ustanowienia Dnia Flagi był poseł Edward Płonka (PO). „Mieszkałem przez wiele lat w Szwecji, gdzie Dzień Flagi jest świętem państwowym. Tam bardzo szanuje się barwy narodowe, przed domami znajdują się maszty, na które Szwedzi wyciągają flagi. Nikogo to nie dziwi, a wręcz przeciwnie – flaga jest codziennym elementem życia, zupełnie inaczej niż u nas. Bardzo mi się to podobało” – wspominał w jednym z wywiadów. „Dopiero po latach, gdy zostałem posłem, powróciła idea zrehabilitowania polskiej flagi, nadania jej szczególnej rangi. I tak narodził się pomysł ustanowienia Dnia Flagi” – mówił.

Po uzyskaniu aprobaty ówczesnego wicemarszałka Sejmu, a zarazem lidera PO Donalda Tuska Edward Płonka przygotował projekt ustawy wprowadzającej Dzień Flagi wspólnie ze znanym dziennikarzem telewizyjnym Andrzejem Zaporowskim.

Ile flag państwowych ma Polska

Ustawa o godle, barwach i hymnie stanowi, że barwami Rzeczypospolitej Polskiej są kolory biały i czerwony, ułożone w dwóch poziomych, równoległych pasach tej samej szerokości, z których górny jest koloru białego, a dolny koloru czerwonego (przy umieszczaniu barw RP w układzie pionowym kolor biały umieszcza się po lewej stronie płaszczyzny oglądanej z przodu). 

Tak określone barwy stanowią składniki flagi państwowej Rzeczypospolitej Polskiej, którą w myśl ustawy jest „prostokątny płat tkaniny o barwach Rzeczypospolitej Polskiej, umieszczony na maszcie”. 

flaga państwowa bez godła

Flaga państwowa Rzeczypospolitej Polskiej. Stosunek szerokości flagi do jej długości wynosi 5:8.

 

Dziennik Ustaw

Flagą państwową Rzeczypospolitej Polskiej jest również flaga posiadająca pośrodku białego pasa godło Rzeczypospolitej. Używana jest przede wszystkim zagranicą – wywiesza się ją na budynkach polskich placówek dyplomatycznych i konsularnych. Jest także zarazem banderą podnoszoną przez cywilne jednostki pływające.

flaga państwowa z godłem

Flaga państwowa z godłem Rzeczypospolitej Polskiej. Stosunek wysokości godła do szerokości flagi wynosi 2:5.

 

Dziennik Ustaw

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W Tatrach ratownicy ogłosili zagrożenie lawinowe pierwszego stopnia

Pierwszy stopień zagrożenia lawinowego ogłosili w czwartek ratownicy TOPR. Obowiązuje od wysokości 1800 m n.p.m. Mogą samoistnie schodzić małe i średnie lawiny. 

Będą pieniądze na budowę i przystosowanie schronów. Nawet 6 mld zł rocznie

Szef MSWiA Tomasz Siemoniak poinformował, że ok. 6 mld zł rocznie będzie przeznaczonych na budowę i przystosowanie schronów w samorządach. Niebawem na ten cel zostanie przekazanych 0,15 pkt proc. PKB.

Znów rekord odprawionych pasażerów z Lotniska Chopina. Dokąd latamy najczęściej?

W ciągu 10 miesięcy Lotnisko Chopina odprawiło ponad 18 mln pasażerów. Tylko w październiku Okęcie odprawiło blisko 1,9 mln podróżnych. Najwięcej osób podróżowało w niedzielę, 6 października – 68 tys. 883.

Rośnie liczba ubezpieczonych cudzoziemców. Na koniec października było ich 1 mln 191 tys. [Dane ZUS]

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował o wzroście liczby ubezpieczonych cudzoziemców. Jak wynika z najnowszych danych ZUS, na koniec października 2024 r. do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 191 tys. cudzoziemców.

REKLAMA

MEN: Jest 27 000 nauczycieli religii. 45% poradzi sobie z ograniczeniem godzin religii z 2 do 1 tygodniowo [Wykaz]

MEN podał informacje o liczbie katechetów w Polsce (w tym liczbę katechetów mających uprawnienia do nauki innego przedmiotu). Przeszło 27 000 nauczycieli wiąże swoje zajęcia zawodowe z nauczaniem religii. I taka jest liczba osób, które z niepokojem czekają na ostateczny kształt lekcji religii. Czy min. Barbarze Nowackiej uda się redukcja liczby godzin religii z 2 do 1 tygodniowo? Czy za drugą godzinę odbywającą się np. w salkach katechetycznych rząd wypłaci wynagrodzenia katechetom? Na ogólną liczbą 27 000 katechetów uczyć innego przedmiotu niż religia może 12 304 nauczycieli. 

W Sejmie: Dla krwiodawców nie 2 a 3 dni wolne od pracy. Państwo przejmuje koszt wynagrodzeń [Przykład]

W Sejmie propozycja: Nowy dzień wolny. I to państwo płaci za trzy dni wolnego od pracy dla krwiodawców. Od razu trzeba ocenić szansę na nowelizację przepisów na zerową, ale zobaczmy jak wyglądałyby przepisie po zmianie. I które trzeba zmienić. Może się kiedyś uda?

Szkoły nauczą dzieci odróżniania prawdy od manipulacji. Zmiany w systemie edukacyjnym w celu lepszego wykorzystania narzędzi cyfrowych

Do 2035 r. Polska ma zdrożyć jeden z kamieni milowych KPO - Politykę Cyfrowej Transformacji Edukacji. Chodzi m.in. o przemodelowanie kształcenia tak, by uczyć dzieci odróżniania prawdy od manipulacji, weryfikowania źródeł i korzystania z nich, a także mądrego używania narzędzi sztucznej inteligencji.

Będzie zmiana zasad sporządzania sprawozdań budżetowych. Projekt rozporządzenia w sprawie sprawozdawczości budżetowej

Projektowane nowe rozporządzenie w sprawie sprawozdawczości budżetowej ma dostosować obecne zasady sporządzania sprawozdań do nowej ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Projekt zawiera m.in. nowe wzory i instrukcje sporządzania sprawozdań składanych przez JST.

REKLAMA

Młodzieżowe Słowo Roku 2024. Znamy finałową dwudziestkę plebiscytu

Na liście 20 słów w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku 2024 znalazły się m.in. "aura", "skibidi", "yapping", "czemó" i "womp womp". Organizatorem plebiscytu jest Wydawnictwo Naukowe PWN.

Młodzieżowe Słowo Roku 2024: finałowa 20-ka. Co znaczą te słowa? Można już głosować

Pierwszy etap dziewiątego plebiscytu PWN – Młodzieżowe Słowo Roku – jest już za nami! Dzięki zaangażowaniu głosujących do plebiscytowej bazy trafiło tysiące ciekawych słów i wyrażeń, spośród których Jury wyłoniło finałową dwudziestkę. Teraz czas na kolejną rundę – można już głosować na swoje ulubione słowo! Organizator plebiscytu, Wydawnictwo Naukowe PWN, czeka na głosy tylko do 30 listopada. Już niebawem przekonamy się, które słowo zostanie tym SZCZEGÓLNYM dla współczesnej, młodzieżowej polszczyzny.

REKLAMA