REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dzień Flagi. Jak trafił do kalendarza polskich świąt

Piotr T. Szymański
Redaktor portalu Infor.pl
Flaga państwowa to prostokątny płat tkaniny o barwach Rzeczypospolitej Polskiej, umieszczony na maszcie
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej przypada corocznie 2 maja. W 2023 roku będziemy obchodzić ten dzień po raz dwudziesty. W jaki sposób Dzień Flagi znalazł się w polskim kalendarzu? 

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej został ustanowiony nowelizacją ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych uchwaloną przez Sejm 20 lutego 2004 r. Ustanowiono go w celu – jak napisano w uzasadnieniu ustawy – rozszerzenia wiedzy i propagowania informacji o symbolach narodowych w duchu patriotycznym. Po raz pierwszy Dzień Flagi był obchodzony 2 maja 2004 r.

REKLAMA

Dzień Flagi – radość z szacunkiem

Projekt ustawy wprowadzającej Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej wniosła do laski marszałkowskiej grupa posłów Platformy Obywatelskiej. „Platforma Obywatelska wnioskuje o uchwalenie dnia 2 maja Dniem Flagi Rzeczypospolitej Polskiej” – napisali w uzasadnieniu projektu dodając: „Dzień Flagi obchodzony byłby bez patosu, ale w duchu patriotycznym, w przededniu Święta 3 Maja”. Chcielibyśmy – deklarowali – aby Dzień Flagi obchodzony był w Polsce radośnie, na piknikach i festynach, aczkolwiek w sposób przypominający o szacunku i czci dla symboli narodowych.

W trakcie parlamentarnych prac legislacyjnych Senat wniósł poprawkę do ustawy, w myśl której miałby zostać ustanowiony nie Dzień Flagi, ale Dzień Orła Białego. Poprawkę tę Sejm odrzucił i w ten sposób doszło do ustanowienia Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.

Ważne
Na początku maja przypadają:
  • 1 maja – Święto Państwowe
  • 3 maja – Święto Narodowe Trzeciego Maja

Są to dni ustawowo wolne od pracy

Dzień Flagi – dlaczego akurat 2 maja

REKLAMA

Wybór 2 maja na Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej nie jest przypadkowy – twierdzili inicjatorzy projektu. Drugi maja ich zdaniem jest to „ten moment, w którym Polakom towarzyszą refleksje o szczytnych kartach historii Polski”. Wskazali ponadto, że w tym dniu przypada także Światowy Dzień Polonii. 

Propozycję ustanowienia dnia 2 maja Dniem Flagi negatywnie ocenił ówczesny rząd. Zdaniem przedstawicieli gabinetu Leszka Millera (SLD) skutek, jakim jest popularyzacja wiedzy o symbolach narodowych, można osiągnąć innymi środkami, np. poprzez współpracę ze środkami masowego przekazu, organizacjami pozarządowymi i innymi instytucjami. Zdaniem rządu zaproponowana data 2 maja nie jest w żaden szczególny sposób związana ani z historią Polski ani z naszymi symbolami.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 

Dzień Flagi – nie wolny od pracy

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej nie jest dniem wolnym od pracy. Dlatego też jego pomysłodawcy nie wnioskowali u ustanowienie „święta flagi”, lecz właśnie jej „dnia”. Ich zdaniem ma to znaczenie dla charakteru jego obchodów. Święto ma inny status i inną rangę, a w konsekwencji wiąże się zazwyczaj z dniem wolnym od pracy. „Platforma Obywatelska nie ma zamiaru zabiegać o ustanowienie kolejnego dnia wolnego od pracy” – napisano w uzasadnieniu ustawy.

Dzień Flagi – skąd wziął się pomysł

REKLAMA

Inicjatorem ustanowienia Dnia Flagi był poseł Edward Płonka (PO). „Mieszkałem przez wiele lat w Szwecji, gdzie Dzień Flagi jest świętem państwowym. Tam bardzo szanuje się barwy narodowe, przed domami znajdują się maszty, na które Szwedzi wyciągają flagi. Nikogo to nie dziwi, a wręcz przeciwnie – flaga jest codziennym elementem życia, zupełnie inaczej niż u nas. Bardzo mi się to podobało” – wspominał w jednym z wywiadów. „Dopiero po latach, gdy zostałem posłem, powróciła idea zrehabilitowania polskiej flagi, nadania jej szczególnej rangi. I tak narodził się pomysł ustanowienia Dnia Flagi” – mówił.

Po uzyskaniu aprobaty ówczesnego wicemarszałka Sejmu, a zarazem lidera PO Donalda Tuska Edward Płonka przygotował projekt ustawy wprowadzającej Dzień Flagi wspólnie ze znanym dziennikarzem telewizyjnym Andrzejem Zaporowskim.

Ile flag państwowych ma Polska

Ustawa o godle, barwach i hymnie stanowi, że barwami Rzeczypospolitej Polskiej są kolory biały i czerwony, ułożone w dwóch poziomych, równoległych pasach tej samej szerokości, z których górny jest koloru białego, a dolny koloru czerwonego (przy umieszczaniu barw RP w układzie pionowym kolor biały umieszcza się po lewej stronie płaszczyzny oglądanej z przodu). 

Tak określone barwy stanowią składniki flagi państwowej Rzeczypospolitej Polskiej, którą w myśl ustawy jest „prostokątny płat tkaniny o barwach Rzeczypospolitej Polskiej, umieszczony na maszcie”. 

flaga państwowa bez godła

Flaga państwowa Rzeczypospolitej Polskiej. Stosunek szerokości flagi do jej długości wynosi 5:8.

 

Dziennik Ustaw

Flagą państwową Rzeczypospolitej Polskiej jest również flaga posiadająca pośrodku białego pasa godło Rzeczypospolitej. Używana jest przede wszystkim zagranicą – wywiesza się ją na budynkach polskich placówek dyplomatycznych i konsularnych. Jest także zarazem banderą podnoszoną przez cywilne jednostki pływające.

flaga państwowa z godłem

Flaga państwowa z godłem Rzeczypospolitej Polskiej. Stosunek wysokości godła do szerokości flagi wynosi 2:5.

 

Dziennik Ustaw

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W Tatrach już trzeci stopień zagrożenia lawinowego

Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe poinformowało, że zagrożenie lawinowe w Tatrach wzrosło już do trzeciego stopnia. Co to oznacza?

Recykling tekstyliów w gminach – co zrobić ze starymi ubraniami?

Od stycznia 2025 r. gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).

Dylemat fiskalny: inwestycje w przyszłość, czy w dofinansowania emerytów? [WYWIAD]

Dylemat fiskalny: inwestycje w przyszłość, czy w dofinansowania emerytów? Co zrobić, by wszystkim żyło się lepiej? Gość Infor.pl prof. Marcin Piątkowski przedstawił kilka pomysłów dotyczących poprawy jakości życia.

Emerytura olimpijska. Od 1 kwietnia 2025 r. rozszerzony katalog osób uprawnionych do pobierania tego świadczenia

Emerytura olimpijska. Od 1 kwietnia 2025 r. rozszerzeniu ulegnie katalog osób uprawnionych do pobierania tego świadczenia. Nowelizacja z podpisem prezydenta Andrzeja Dudy. Czym jest tzw. emerytura olimpijska?

REKLAMA

Podwyżki dla nauczycieli z wyrównaniem od 1 stycznia 2025 r.

Podwyżki dla nauczycieli z wyrównaniem od 1 stycznia 2025 r. Ile wyniesie średnie wynagrodzenie nauczycieli w 2025 r.? O ile wzrosną wynagrodzenia nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego w 2025 r.?

Branża pogrzebowa zaniepokojona notorycznym opóźnianiem podwyższenia zasiłku pogrzebowego. Prezes PIBP wskazał poważne niedopatrzenie

Branża pogrzebowa zaniepokojona notorycznym opóźnianiem podwyższenia zasiłku pogrzebowego. Prezes Polskiej Izby Branży Pogrzebowej Robert Czyżak w rozmowie z redakcją Infor.pl wskazał poważne niedopatrzenia związane z Koszykiem Usług Funeralnych.

Czy dodatek motywacyjny wpłynie na wysokość trzynastki?

Dodatek motywacyjny będący dofinansowaniem do wynagrodzenia pracownika pomocy społecznej nie może być uwzględniany w podstawie naliczania dodatkowego wynagrodzenia rocznego (tzw. trzynastki).

Chipowanie psów i kotów. Prawo, obowiązek, a może coś więcej?

W przestrzeni publicznej często podejmowany jest temat obowiązkowego chipowania zwierząt domowych. W listopadzie odbyło się pierwsze czytanie obywatelskiego projektu zakładającego m.in. obowiązkowe chipowanie psów i kotów. Trwają także prace nad ustawą o Krajowym Rejestrze Oznakowanych Psów i Kotów. Do czego mogą być wykorzystywane mikroczipy?

REKLAMA

Ostrzeżenia przed silnym wiatrem i oblodzeniami

Czyżby zima wreszcie do nas przyszła? IMGW wydał alerty I i II stopnia przed silnym wiatrem oraz I stopnia przed oblodzeniem. Alerty o silnym wietrze w pasie Pomorza wysłało RCB.

Prawie 11 tys. recept na pigułki "dzień po". Tyle wystawili farmaceuci od maja. A to tylko niewielka część wszystkich recept

Od maja do grudnia farmaceuci wystawili prawie 11 tys. recept na pigułki "dzień po". Aptekom, biorącym udział w pilotażowym programie ułatwiającym dostęp do antykoncepcji awaryjnej, Narodowy Fundusz Zdrowia zapłacił do września ponad 335 tys. zł.

REKLAMA