REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dzień Flagi. Jak trafił do kalendarza polskich świąt

Piotr T. Szymański
Redaktor portalu Infor.pl
Flaga państwowa to prostokątny płat tkaniny o barwach Rzeczypospolitej Polskiej, umieszczony na maszcie
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej przypada corocznie 2 maja. W 2023 roku będziemy obchodzić ten dzień po raz dwudziesty. W jaki sposób Dzień Flagi znalazł się w polskim kalendarzu? 

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej został ustanowiony nowelizacją ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych uchwaloną przez Sejm 20 lutego 2004 r. Ustanowiono go w celu – jak napisano w uzasadnieniu ustawy – rozszerzenia wiedzy i propagowania informacji o symbolach narodowych w duchu patriotycznym. Po raz pierwszy Dzień Flagi był obchodzony 2 maja 2004 r.

REKLAMA

Dzień Flagi – radość z szacunkiem

Projekt ustawy wprowadzającej Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej wniosła do laski marszałkowskiej grupa posłów Platformy Obywatelskiej. „Platforma Obywatelska wnioskuje o uchwalenie dnia 2 maja Dniem Flagi Rzeczypospolitej Polskiej” – napisali w uzasadnieniu projektu dodając: „Dzień Flagi obchodzony byłby bez patosu, ale w duchu patriotycznym, w przededniu Święta 3 Maja”. Chcielibyśmy – deklarowali – aby Dzień Flagi obchodzony był w Polsce radośnie, na piknikach i festynach, aczkolwiek w sposób przypominający o szacunku i czci dla symboli narodowych.

W trakcie parlamentarnych prac legislacyjnych Senat wniósł poprawkę do ustawy, w myśl której miałby zostać ustanowiony nie Dzień Flagi, ale Dzień Orła Białego. Poprawkę tę Sejm odrzucił i w ten sposób doszło do ustanowienia Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.

Ważne
Na początku maja przypadają:
  • 1 maja – Święto Państwowe
  • 3 maja – Święto Narodowe Trzeciego Maja

Są to dni ustawowo wolne od pracy

Dzień Flagi – dlaczego akurat 2 maja

REKLAMA

Wybór 2 maja na Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej nie jest przypadkowy – twierdzili inicjatorzy projektu. Drugi maja ich zdaniem jest to „ten moment, w którym Polakom towarzyszą refleksje o szczytnych kartach historii Polski”. Wskazali ponadto, że w tym dniu przypada także Światowy Dzień Polonii. 

Propozycję ustanowienia dnia 2 maja Dniem Flagi negatywnie ocenił ówczesny rząd. Zdaniem przedstawicieli gabinetu Leszka Millera (SLD) skutek, jakim jest popularyzacja wiedzy o symbolach narodowych, można osiągnąć innymi środkami, np. poprzez współpracę ze środkami masowego przekazu, organizacjami pozarządowymi i innymi instytucjami. Zdaniem rządu zaproponowana data 2 maja nie jest w żaden szczególny sposób związana ani z historią Polski ani z naszymi symbolami.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 

Dzień Flagi – nie wolny od pracy

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej nie jest dniem wolnym od pracy. Dlatego też jego pomysłodawcy nie wnioskowali u ustanowienie „święta flagi”, lecz właśnie jej „dnia”. Ich zdaniem ma to znaczenie dla charakteru jego obchodów. Święto ma inny status i inną rangę, a w konsekwencji wiąże się zazwyczaj z dniem wolnym od pracy. „Platforma Obywatelska nie ma zamiaru zabiegać o ustanowienie kolejnego dnia wolnego od pracy” – napisano w uzasadnieniu ustawy.

Dzień Flagi – skąd wziął się pomysł

REKLAMA

Inicjatorem ustanowienia Dnia Flagi był poseł Edward Płonka (PO). „Mieszkałem przez wiele lat w Szwecji, gdzie Dzień Flagi jest świętem państwowym. Tam bardzo szanuje się barwy narodowe, przed domami znajdują się maszty, na które Szwedzi wyciągają flagi. Nikogo to nie dziwi, a wręcz przeciwnie – flaga jest codziennym elementem życia, zupełnie inaczej niż u nas. Bardzo mi się to podobało” – wspominał w jednym z wywiadów. „Dopiero po latach, gdy zostałem posłem, powróciła idea zrehabilitowania polskiej flagi, nadania jej szczególnej rangi. I tak narodził się pomysł ustanowienia Dnia Flagi” – mówił.

Po uzyskaniu aprobaty ówczesnego wicemarszałka Sejmu, a zarazem lidera PO Donalda Tuska Edward Płonka przygotował projekt ustawy wprowadzającej Dzień Flagi wspólnie ze znanym dziennikarzem telewizyjnym Andrzejem Zaporowskim.

Ile flag państwowych ma Polska

Ustawa o godle, barwach i hymnie stanowi, że barwami Rzeczypospolitej Polskiej są kolory biały i czerwony, ułożone w dwóch poziomych, równoległych pasach tej samej szerokości, z których górny jest koloru białego, a dolny koloru czerwonego (przy umieszczaniu barw RP w układzie pionowym kolor biały umieszcza się po lewej stronie płaszczyzny oglądanej z przodu). 

Tak określone barwy stanowią składniki flagi państwowej Rzeczypospolitej Polskiej, którą w myśl ustawy jest „prostokątny płat tkaniny o barwach Rzeczypospolitej Polskiej, umieszczony na maszcie”. 

flaga państwowa bez godła

Flaga państwowa Rzeczypospolitej Polskiej. Stosunek szerokości flagi do jej długości wynosi 5:8.

 

Dziennik Ustaw

Flagą państwową Rzeczypospolitej Polskiej jest również flaga posiadająca pośrodku białego pasa godło Rzeczypospolitej. Używana jest przede wszystkim zagranicą – wywiesza się ją na budynkach polskich placówek dyplomatycznych i konsularnych. Jest także zarazem banderą podnoszoną przez cywilne jednostki pływające.

flaga państwowa z godłem

Flaga państwowa z godłem Rzeczypospolitej Polskiej. Stosunek wysokości godła do szerokości flagi wynosi 2:5.

 

Dziennik Ustaw

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak nauczyciel może być wsparciem dla ucznia chorego na nowotwór?

Gold September (Złoty Wrzesień) to Międzynarodowy Miesiąc Świadomości Nowotworów u Dzieci. W Polsce nawet 2,5 tys. dzieci w wieku szkolnym może być w trakcie leczenia onkologicznego. Jak nauczyciele mogą wspierać dzieci chore na nowotwór?

ZUS reaguje na powódź. Przypomina o prawie do zasiłku opiekuńczego

ZUS informuje w związku z powodzią, że zgodnie z komunikatem Ministerstwa Edukacji Narodowej od 16 września 2024 r. zostały zawieszone zajęcia w szkołach i placówkach edukacyjnych w 4 województwach, które są najbardziej narażone na skutki powodzi. W sumie dotyczy to około 420 placówek. ZUS przypomina o prawie do zasiłku opiekuńczego.

 

PIP: Usuwanie skutków powodzi jako usprawiedliwiona nieobecność w pracy

PIP informuje: Klęski żywiołowe zakłócają normalny tryb funkcjonowania firm, społeczności lokalnych i pracowników. W takim przypadku zastosowanie mają przepisy określające zasady wykonywania pracy przez osoby zatrudnione na zalanych terenach.

PFRON: Pomoc dla osób niepełnosprawnych poszkodowanych przez powódź

PFRON uruchomił pomoc dla powodzian. Osoby z niepełnosprawnością poszkodowane przez powódź mogą uzyskać pomoc w ramach „Pomoc osobom niepełnosprawnym poszkodowanym w wyniku żywiołu lub sytuacji kryzysowych wywołanych chorobami zakaźnymi”.

REKLAMA

Pomoc społeczna po powodzi: Zostałeś dotknięty powodzią? Sprawdź, jakie wsparcie Ci przysługuje

Pomoc społeczna po powodzi. Dowiedz się, jak uzyskać wsparcie finansowe do 10 tys. zł na najpilniejsze potrzeby, oraz jak starać się o środki na odbudowę domu czy remont budynków gospodarczych. Nie zwlekaj – wniosek musisz złożyć w odpowiednim Ośrodku Pomocy Społecznej nie później niż 30 dni od zdarzenia. Sprawdź też informacje o pomocy dla osób z niepełnosprawnościami.

Wykaz gmin poszkodowanych w wyniku powodzi [rozporządzenie Rady Ministrów]

Opublikowane zostało rządowe rozporządzenie w sprawie wykazu gmin, w których są stosowane szczególne rozwiązania związane z usuwaniem skutków powodzi z września 2024 r., oraz rozwiązań stosowanych na ich terenie. Co zawiera treść tego nowego rozporządzenia?

QUIZ Gdzie zjesz te słodkości? 10/10 tylko dla smakoszy
Gdzie skosztujesz baklavy? Gdzie zjesz cannolo, a gdzie kulfi? Sprawdź, czy znasz pochodzenie popularnych słodkości.
Czy w Polsce łatwo otrzymać medyczną marihuanę?

Korzyści terapeutyczne wynikające ze stosowania medycznej marihuany w leczeniu różnych schorzeń są coraz bardziej doceniane na całym świecie, w tym w Polsce. Od 2017 r. medyczna marihuana została zgodnie z prawem dopuszczona w Polsce jako środek leczniczy i może być przepisywana przez lekarzy w leczeniu wielu chorób i zaburzeń. 

REKLAMA

Flagi państw Europy. Na pewno je znasz? To nie jest łatwy QUIZ!
Czy na pewno znasz flagi państw Europy? To może być naprawdę trudne zadanie. Do rozwiązania quizu zachęcamy nie tylko podróżników i fanów piłki nożnej. Powodzenia!
Lubnauer: Katechetów przekwalifikować, duchownych wycofać ze szkół

Zmniejszenie liczby lekcji religii, przekwalifikowanie katechetów, wycofanie duchownych ze szkół – o takich zmianach informuje Katarzyna Lubnauer, wiceminister edukacji. Podkreśla, że według szacunków Ministerstwa Edukacji Narodowej zmiany w organizacji nauki religii mogą przynieść 1,5 mld zł oszczędności. Pieniądze te mają być przeznaczone na inne cele edukacyjne.

REKLAMA