REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Gdańsk: Nowoczesne tramwaje dla miasta

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Gdańsk ma jeden z najnowocześniejszych taborów tramwajowych w Polsce. Udział pojazdów niskopodłogowych we flocie ZKM w Gdańsku jest najwyższy w Polsce i wynosi ok. 67 proc. Dla porównania, Kraków, jako drugie miasto w kraju pod tym względem, ma ich ok. 30 proc.

W czwartek zakończony został program "Nowe tramwaje dla Gdańska". W minionym roku zakupionych i wprowadzonych na trasy zostało 35 nowych tramwajów typu PESA Swing 120NaG. Dziennie w Gdańsku na trasy wyjeżdża 99 zestawów tramwajowych.

REKLAMA

REKLAMA

Prezes Zakładu Komunikacji Miejskiej (ZKM) w Gdańsku, Jerzy Zgliczyński powiedział dziennikarzom, że nowe pojazdy stanowią jedną trzecią taboru. "Pod względem nowoczesności i bezpieczeństwa taboru dla pasażera Gdańsk jest jednoznacznym liderem w kraju" - dodał.

Przetarg na dostawę tramwajów wygrały zakłady PESA Bydgoszcz SA, które są największym producentem taboru szynowego w Polsce. Pojazdy kosztowały ponad 305 mln zł. Ponad 40 proc. tej kwoty pozyskano z funduszy UE w ramach realizacji III etapu Gdańskiego Projektu Komunikacji Miejskiej. Pozostałe prawie 60 proc. kosztów pokryło ZKM dzięki emisji obligacji.

Zgliczyński powiedział, że "tramwaje PESY są nie tylko ładne, ale są także mało awaryjne". "Nie mieliśmy żadnych problemów z wprowadzeniem pojazdów na linie; praktycznie 2-3 dni po ich dostarczeniu jeździły już po regularnych trasach, podczas gdy w zachodnich krajach wprowadzanie tramwaju trwa nawet do pół roku" - dodał.

REKLAMA

Do jednego składu PESA Swing, który ma 40 miejsc siedzących, może wejść ponad 200 osób. Nowoczesne tramwaje wyposażone są m.in. w system klimatyzacji, 9 kamer wewnętrznego monitoringu, przystosowane są do przewozu osób niepełnosprawnych. W Swingach zastosowano system informacji pasażerskiej, który oprócz nazw przystanków wyświetla także mapki i zdjęcia okolic poszczególnych przystanków. Wszystkie przyciski zostały opisane w języku Braille`a.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zgliczyński poinformował, że celem gdańskiego ZKM jest wymiana wszystkich starych tramwajów typu "105" na nowoczesne pojazdy. Jak wyjaśnił, "to niekoniecznie musi być zakup nowych, ale pozyskanie używanych, o najwyższej technologii". Trzy lata temu w Gdańsku zmodernizowana została także flota autobusowa. "Byliśmy pierwszym miastem w kraju posiadającym wszystkie autobusy niskopodłogowe" - dodał.

Dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego (ZTM) w Gdańsku, Jerzy Dobaczewski poinformował, że "na razie nie jest planowana podwyżka cen biletów komunikacji miejskiej". Jak powiedział, "ze względu na wzrost cen paliw wszystkie miasta w Polsce zastanawiają się nad podwyżką cen biletów, ale Gdańsk jeszcze nie zastanawia się nad tym". Zaznaczył, że ZTM szacuje, iż w 2011 r. przewiezionych zostanie ok. 160 mln pasażerów. "Jest to więcej, niż w latach poprzednich i jest to tylu pasażerów, ilu było w Gdańsku w najlepszym 2004 r." - dodał. Uważa, że na wzrost liczby osób korzystających ze zbiorowego transportu wpływ mają głównie nowoczesne tramwaje i autobusy oraz korki w mieście.

Wszystkie gdańskie tramwaje PESA Swing 120NaG noszą imiona osób związanych z Gdańskiem i jego historią. O wyborze patronów zdecydowali gdańszczanie w internetowym głosowaniu. Wśród patronów są m.in. Jan Heweliusz, Jan Uphagen i Daniel Gabriel Fahrenheit, a także Alf Liczmański, Krzysztof Klenczon, Maciej Płażyński, Anna Walentynowicz oraz gdański pirat Andrzej Sulewski.

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Łatwiejszy obieg dokumentów związanych z budowami

Czy to możliwe, by było mniej papierów, a więcej spraw online w administracji budowlanej? Okazuje się, że tak – urzędy w Polsce zyskają nowoczesne narzędzia, które to umożliwią. Zmienione usługi SOPAB i e-Budownictwo uproszczą obsługę spraw – od wniosków po decyzje i podgląd statusu sprawy. Projekt jest finansowany z Funduszy Europejskich i stanowi element cyfryzacji usług publicznych.

MSWiA: zmienimy przepisy o budżecie obywatelskim

Wprowadzenie obowiązku konsultowania z mieszkańcami uchwał określających tryb i zasady realizacji budżetu obywatelskiego oraz dopuszczenie realizacji zadań wieloletnich zapowiada Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Prace nad zmianami legislacyjnymi ma prowadzić Komitet do spraw Pożytku Publicznego.

Rada Ministrów przyjęła zmiany w Programie Ochrony Ludności i Obrony Cywilnej na lata 2025-2026

Do końca 2025 r. część środków planowanych na realizację inwestycji budowlanych będzie można przeznaczyć na zakup sprzętu lub wyposażenia – wynika z przyjętych przez rząd zmian w Programie Ochrony Ludności i Obrony Cywilnej.

NIK: Samorządy przegrały walkę o poprawę jakości powietrza

Działania skontrolowanych przez NIK samorządów na rzecz wdrożenia uchwał antysmogowych, mających poprawić jakość powietrza, okazały się nieskuteczne - poinformowała NIK. Przy obecnym tempie wymiany kotłów ich likwidacja w gminach może zająć od 2 do 24 lat.

REKLAMA

MKiŚ: Nowelizacja ustawy o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach [Projekt]

Nowe regulacje poprawią jakość systemu gospodarowania odpadami komunalnymi oraz będą wspierać mieszkańców w prawidłowej segregacji i ograniczaniu ilości wytwarzanych odpadów. Dzięki nim gminy zyskają więcej narzędzi do motywowania mieszkańców do segregacji, na przykład poprzez obniżanie opłat czy rozszerzenie katalogu ulg i zwolnień.

Wniosek od 3 listopada 2025 r. Kto dostanie nowe świadczenie z MOPS?

Od 3 listopada 2025 r. gminy przyjmują wnioski o bon ciepłowniczy. O nowe świadczenie można też ubiegać się w tradycyjnej papierowej formie, jak również drogą elektroniczną. Komu przysługuje takie wsparcie i ile wynosi? Czy w każdym ośrodku pomocy społecznej otrzymamy bon?

Gdzie wyrzucić kubek z McDonald's? Papier, plastik czy zmieszane - gdzie lądują kubki papierowe, jednorazowe, a gdzie kubek ceramiczny? Segregacja

Gdzie wyrzucić kubek z McDonald's? Czy to papierowy kubek jednorazowy, który powinien wylądować w pojemniku na papier? Gdzie zgodnie z prawidłową segregacją odpadów powinien znaleźć się kubek ceramiczny?

Wszystkich Świętych 2025: zmiany w ruchu i komunikacji miejskiej, zamknięte ulice, dojazd do cmentarzy

Zapowiadają się szerokie zmiany w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej w okresie Wszystkich Świętych. W wielu miastach na ulice wyjadą linie cmentarne, a inne środki komunikacji miejskiej będą funkcjonować według zmienionych rozkładów.

REKLAMA

Jak bezpiecznie przechowywać i przygotowywać żywność jesienią i zimą? [WYWIAD]

Jak bezpiecznie przechowywać i przygotowywać żywność jesienią i zimą? W ramach kampanii EFSA Safe2Eat rozmawiamy z doktorem Jackiem Postupolskim ekspertem Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH – Państwowego Instytutu Badawczego (NIZP PZH-PIB).

Gdzie wyrzucać styropian opakowaniowy po sprzętach agd? Nie każdy styropian nadaje się do recyklingu

Gdzie wyrzucać styropian po sprzętach agd? Do pojemnika żółtego, czarnego, a może bezpośrednio do PSZOK-u? Nie każdy nadaje się do recyklingu. Styropian opakowaniowy trafia do innego miejsca niż styropian po jedzeniu czy styropian budowlany.

REKLAMA