REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Na Mazowszu będzie najwięcej wniosków o abolicję

REKLAMA

Na Mazowszu zostanie złożonych ok. 70 proc. wszystkich wniosków o abolicję - spodziewa się wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski. Jak zapewnił, urząd jest na to przygotowany.

Cudzoziemcy, którzy chcą zalegalizować swój pobyt, do 2 lipca 2012 r. będą musieli złożyć wnioski do właściwego wojewody.

REKLAMA

Kozłowski ocenił w czwartek na konferencji prasowej, że ok. 70 proc. takich wniosków wpłynie do wojewody mazowieckiego. Dodał, że według szacunków na terenie województwa przebywa nielegalnie 10 tys. cudzoziemców, z czego ok. 7 tys. spełnia warunki abolicji. Zapewnił, że jego urząd przygotowany jest do obsłużenia wszystkich wniosków.

REKLAMA

Zapowiedział przeprowadzenie kampanii zachęcającej do korzystania z abolicji. "Ważne, żeby ludzie się nie bali. Jesteśmy w kontakcie z samorządami; wiemy, gdzie są skupiska cudzoziemców w okolicach Warszawy, będziemy chcieli dotrzeć do nich z informacjami" - podkreślił.

Szef Urzędu do Spraw Cudzoziemców Rafał Rogala dodał, że ważne jest, aby dotrzeć do jak największej liczby cudzoziemców. "Chcemy propagować informacje też wśród Polaków. Będą oni mogli poinformować o abolicji znajomych cudzoziemców, którzy często nie mają dostępu do mediów" - powiedział. Podkreślił, że najbliższym półroczu prowadzone będą kampanie w telewizji, rozgłośniach radiowych, rozdawane będą ulotki w kilku językach, pojawią się plakaty m.in. w pociągach i środkach komunikacji miejskiej.

Działa już strona internetowa oraz infolinia (22 601 75 25). "Zadzwoniło na nią już ponad 600 osób, głównie Polacy, m.in. pełnomocnicy osób starających się o legalizację pobytu, a także pracodawcy zatrudniający cudzoziemców" - mówił Rogala.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak poinformował, obecnie trwają prace nad nową ustawą o cudzoziemcach, która ma wejść w życie w 2013 r. i złagodzić kryteria legalizacji pobytu; dzięki temu osobom, które skorzystają z abolicji, łatwiej będzie przedłużyć pobyt w Polsce, gdy skończy się okres, na jaki wystawiane jest zezwolenie.

REKLAMA

Jak dodał, Urząd spodziewa się większej liczby wniosków niż podczas poprzednich abolicji (w 2003 r. i 2007 r. skorzystało z niej łącznie ponad 5,5 tys.). Zaznaczył, że złagodzone zostały kryteria, co powinno zachęcić do składania wniosków.

Rogala podkreślił, że najważniejsze jest ustalenie tożsamości cudzoziemca i daty jego przybycia do Polski. Jak zaznaczył, najlepiej byłoby, gdyby osoba ubiegająca się o abolicję mogła przedstawić dokument ze zdjęciem; przy potwierdzaniu potrzebnych informacji uznawane będą także dokumenty, które straciły ważność. "Każda sprawa rozpatrywana będzie indywidualnie" - podkreślił.

Jeśli wniosek zostanie odrzucony przez wojewodę, będzie można odwołać się do Urzędu do Spraw Cudzoziemców.

"Legalizacja pobytu w trybie abolicji spowoduje wygaszenie wszystkich dotychczasowych decyzji o wydaleniu oraz zobowiązujących do opuszczenia Polski. Usunięte zostaną też dane cudzoziemca znajdujące się w rejestrze osób niepożądanych na terytorium RP" - zapewnił Rogala.

Abolicja będzie polegać na udzieleniu zezwolenia na zamieszkanie w Polsce przez dwa lata. Po upływie ważności decyzji abolicyjnej, w celu przedłużenia legalnego pobytu, cudzoziemcy będą mogli skorzystać ze zwykłego trybu legalizacji.

Z abolicji mogą skorzystać cudzoziemcy, którzy przebywają w Polsce nielegalnie i nieprzerwanie co najmniej od 20 grudnia 2007 r. Cudzoziemcy, którym odmówiono nadania statusu uchodźcy i wobec których orzeczono o wydaleniu z terytorium RP skorzystają z nowych przepisów, jeśli ich pobyt jest nieprzerwany od 1 stycznia 2010 r. Abolicja obejmie także wszystkich, wobec których 1 stycznia 2010 r. trwało kolejne postępowanie w sprawie nadania statusu uchodźcy. Przepisy abolicyjne dają również możliwość uregulowania statusu prawnego cudzoziemcom, którzy występowali pod innymi danymi osobowymi.

Postępowania w tych sprawach poprowadzą wojewodowie oraz Urząd do Spraw Cudzoziemców.

Informacje na temat procedury, w tym o miejscach składania wniosków i niezbędnych dokumentach, znajdują się na stronach www.abolicja.gov.pl oraz www.mazowieckie.pl (w zakładce "Abolicja dla cudzoziemców").

To już trzecia abolicja dająca możliwość nielegalnie przebywającym w Polsce imigrantom uzyskania zezwolenia na pobyt na czas określony. Poprzednie abolicje przeprowadzono w 2003 r. i 2007 r. Z tej ostatniej na Mazowszu skorzystało 1463 cudzoziemców - najwięcej w całym kraju. Większość (969 osób) stanowili obywatele Wietnamu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Będzie eksplozja w Polsce? 15 000 zachorowań w Chinach. Wzrost o 1500%. Źle w Bułgarii, Czechach. I Chorwacji

Czy ta choroba eksploduje w Polsce tak jak w innych krajach. Krztusiec atakuje coraz więcej krajów.

Min. B. Nowacka wyklucza powrót WOS do szkół. Co z utratą u nauczycieli pracy albo godzin pracy?

Min. B. Nowacka Nowacka wypowiedziała się o pomyśle ZNP o przywróceniu WOS na rok szkolny 2024/2025. Krótko stwierdziła: To byłby chaos.

Wniosek o bon energetyczny będą przyjmowały gminy do 31 października 2024 r. Sprawdź, czy przysługuje Ci nowe świadczenie!

Bon energetyczny jako nowe świadczenie pieniężne ma być przyznawany na wniosek beneficjenta złożony do końca października 2024 r. Obsługą bonu będą zajmowały się gminy i to tam należy kierować swoje kroki, by przejść całą procedurę. Szczegóły dotyczące składania wniosku zawiera ustawa, która właśnie ujrzała światło dzienne. Sprawdź, czy bon energetyczny jest dla Ciebie!

Kto się załapie na bon energetyczny 300-1200 zł? Kryteria dochodowe są dość niskie

Wysokość świadczenia w postaci bonu energetycznego będzie zależna m.in. od osób w gospodarstwie domowym, jak również od kryterium dochodowego na osobę w gospodarstwie jednoosobowym lub wieloosobowym. Pieniądze w wysokości od 300 zł do 1200 zł są do wzięcia już od lipca 2024 roku. Jednak załapać się na to nowe świadczenie nie będzie łatwo dla lepiej zarabiających.

REKLAMA

Ostrzeżenie dla Polaków podróżujących do Iranu. MSZ wydało ważny komunikat

Ze względu na rosnące napięcia między Iranem a Izraelem oraz ryzyko działań zbrojnych, Ministerstwo Spraw Zagranicznych zdecydowanie odradza podróże do Iranu. Polscy obywatele, którzy aktualnie przebywają w Iranie, powinni jak najszybciej opuścić ten kraj.

Ponad 27 mln zł dofinansowania na zajęcia sportowe dla osób z niepełnosprawnościami. Nabór wniosków rozstrzygnięty

Minister Sportu i Turystyki rozstrzygnął nabór wniosków na realizację Programu Upowszechniania Sportu Osób Niepełnosprawnych w 2024 r. Dofinansowanie z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej wynosi 27 026 000 zł.

Nowa Strategia Cyberbezpieczeństwa Polski na lata 2024-2029. "Wkrótce zostaną zaprezentowane szczegóły"

Wiceminister cyfryzacji, Paweł Olszewski, zapowiedział w piątek, że szczegóły nowej Strategii Cyberbezpieczeństwa RP na lata 2024-2029 zostaną wkrótce zaprezentowane.

Zakaz reklamy fast foodów na bilboardach. Powód: plaga otyłości. Kiedy w Polsce takie przepisy? Czego nie można reklamować już teraz?

Otyłość to problem coraz większej liczby nastolatków. Głównie z tego powodu lokalni politycy w Anglii zakazują reklamowania produktów wysokoprzetworzonych na billboardach. Ogólnokrajowych czy ogólnoeuropejskich zasad regulujących tę kwestię nie należy się spodziewać, ale eksperci podkreślają, że ten sam nośnik można wykorzystać do kampanii pro-zdrowotnej. 

REKLAMA

Wystarczy 3 godziny dziennie i dolegliwości masz jak w banku. Może to dotyczyć nawet co drugiego Polaka

Najnowsze badania potwierdzają starą prawdę, że granie na komputerze nie służy zdrowiu. Dlaczego jednak profesjonalni gracze, którzy poświęcają na grę bardzo dużo czasu, nie cierpią bardziej niż amatorzy?

RPO: Nauczyciele mianowani są gorzej traktowani co do ochrony przedemerytalnej. MEN rozważy zmianę przepisów

Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił do ministra edukacji o rozważenie zmiany przepisów Karty Nauczyciela. Chodzi o zrównanie uprawnień nauczycieli mianowanych z uprawnieniami nauczycieli zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, związanych z ochroną przedemerytalną i prawem do wynagrodzenia za cały okres pozostawania bez pracy w przypadku przywrócenia nauczyciela do pracy przez sąd pracy i podjęcia przez niego zatrudnienia. Barbara Nowacka, minister edukacji zapowiedziała powołanie Zespołu, który będzie analizował zgłaszane postulaty odnośnie sytuacji prawnej nauczycieli – także w zakresie ochrony przedemerytalnej i prawa do wynagrodzenia za cały okres pozostawania bez pracy w przypadku przywrócenia do pracy przez sąd pracy.

REKLAMA