REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Związek Powiatów Polskich o reformie sądownictwa

REKLAMA

Związek Powiatów Polskich nie będzie przeciwny reorganizacji sądów rejonowych, jeżeli zmiany nie utrudnią mieszkańcom dostępu do wymiaru sprawiedliwości - powiedział w Luboniu (Wielkopolskie) prezes zarządu ZPP Marek Tramś.

"Jeżeli minister rzeczywiście chce usprawnić ten system i zabezpieczyć, w postaci oddziałów zamiejscowych, funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości w powiatach, to my ostatecznie powiemy: tak. Ten system spowoduje, że dostęp mieszkańca do wymiaru sprawiedliwości będzie łatwiejszy, szybszy, sądy będą szybciej rozstrzygały. Natomiast, jeżeli sądy oddalą się od mieszkańców, obiekty przez nie zajmowane opustoszeją, to na takie działania z naszej strony zgody nie będzie" - podkreślił Tramś na konferencji prasowej podsumowującej dwudniowe obrady zarządu związku w Puszczykowie i Luboniu.

REKLAMA

Jedną z omawianych spraw było stanowisko ws. reorganizacji sądów rejonowych i prokuratur w powiatach.

REKLAMA

Według rządowych planów, zniesione zostałyby sądy rejonowe, w których pracuje do 14 sędziów włącznie. W miejsce ponad 120 najmniejszych sądów miałyby powstać filie większych sądów rejonowych. Rozporządzenie miałoby wejść w życie 1 lipca tego roku. Zmiany te mają doprowadzić do lepszej organizacji pracy w sądownictwie.

Tramś podkreślił, że ZPP nie neguje samych zasad i sposobu dokonania reorganizacji sądownictwa i traktuje to jako wewnętrzną sprawę resortu. Zdaniem związku, ważne jest jednak, by na zmianach nie ucierpieli mieszkańcy.

Gość spotkania, były prezes Trybunału Konstytucyjnego Jerzy Stępień uważa, że koncepcja przekształcenia wielu sądów rejonowych w oddziały zamiejscowe sądów jest dobra. "Najważniejszą rzeczą z punktu widzenia normalnego człowieka jest to, czy jego sprawa zostanie szybko rozpoznana. Chodzi o dostęp do sędziego, a nie do prezesa sądu" - mówił Stępień.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Tramś poinformował, że prezydium ZPP w najbliższych tygodniach ma się spotkać z ministrem sprawiedliwości Jarosławem Gowinem, by przedstawić oczekiwania związku wobec zmian w strukturze sądownictwa.

Wiceprezes ZPP Jan Grabkowski podkreślił, że samorządowcy domagają się od strony rządowej traktowania samorządowców w sposób partnerski. Według niego prawo konsultowane z samorządami byłoby lepsze.

"Na ostatnim spotkaniu z ministrem administracji i cyfryzacji podkreśliłem, że chcemy, by korzystał on z naszej wiedzy i doświadczeń. My w samorządach jesteśmy najbliżej ludzi. Jesteśmy beneficjentami złego prawa. Chcemy uczestniczyć w tworzeniu tego prawa, gdy jeszcze można zapobiec złu" - powiedział Grabkowski.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Sektor publiczny
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Rozbijanie garnka na plecach i chłostanie rózgą. Znasz te stare kaszubskie zwyczaje wielkanocne?

    Jak kiedyś obchodzono Wielkanoc na Kaszubach? Czym był tzw. Płaczëbóg? Co jadano na świąteczne śniadanie? 

    Znasz te wielkanocne zwyczaje z Górnego Śląska? Jeden z nich jest na krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego

    Jakie zwyczaje wielkanocne panują na Górnym Śląsku? Niektóre z nich znane są tylko w jednej miejscowości. Słyszeliście o paleniu żuru, kulaniu jaj czy bramie z wydmuszek? 

    Dentysta na NFZ 2024 – jakie zabiegi? Jeszcze w tym roku więcej świadczeń gwarantowanych! [projekt rozporządzenia]

    Chyba większość osób leczy w Polsce zęby prywatnie, ale trzeba wiedzieć, że można to zrobić również w ramach ubezpieczenia zdrowotnego, czyli – jak to się mówi potocznie „na NFZ”. Lista takich refundowanych świadczeń stomatologicznych jest całkiem długa. Trzeba tylko znaleźć dentystę (stomatologa), który ma podpisaną umowę z NFZ na udzielanie świadczeń stomatologicznych. Przedstawiamy listę świadczeń gwarantowanych (refundowanych przez NFZ) z zakresu leczenia stomatologicznego obowiązujących teraz, a także informujemy o projekcie rozporządzenia, które ma wydłużyć listę tych świadczeń - najprawdopodobniej jeszcze w 2024 roku.

    Bilety na EURO 2024 dla kibiców z Polski - sprzedaż od 28 marca. Gdzie można kupić? Jakie ceny?

    W dniu 28 marca 2024 r. o godzinie 14.00 rozpocznie się sprzedaż biletów dla kibiców reprezentacji Polski na turniej finałowy piłkarskich mistrzostw Europy Euro 2024. Sprzedaż potrwa do 8 kwietnia i prowadzona jest wyłącznie przez UEFA. Będzie dostępna na portalu euro2024.com.

    REKLAMA

    Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024

    Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024 - informuje Ministerstwo Sportu i Turystyki. Wnioski samorządy przygotują we współpracy ze szkołami. Program ma na celu aktywizację społeczności wokół obiektów sportowych, które były dotychczas niedostępne.

    Rząd: Dyplom MBA z Collegium Humanum nie pozwoli zasiąść w radzie nadzorczej spółki Skarbu Państwa

    Centrum Informacyjne Rządu poinformowało 27 marca 2024 r., że w procesie opiniowania kandydatów do rad nadzorczych dyplomy MBA uzyskane w Collegium Humanum nie będą uznawane przez Radę ds. spółek z udziałem Skarbu Państwa i państwowych osób prawnych.

    Prof. Szukalski: Łódź i Poznań już są na etapie demograficznego zjazdu

    Prof. Piotr Szukalski, demograf z Uniwersytetu Łódzkiego w rozmowie z PAP o kondycji polskich miast i ich przyszłości demograficznej. 

    Wielkanoc 2024. Ile wolnego mają uczniowie na święta? Kiedy kolejne dni wolne?

    Wolne na święta. Wielkanocna przerwa w nauce zacznie się już od czwartku 28 marca. Uczniowie do zajęć wrócą 3 kwietnia. Kiedy będą następne dni wolne? 

    REKLAMA

    MEN: Powstał zespół ds. praw i obowiązków ucznia. Zespół będzie pracował nad powołaniem ogólnopolskiego rzecznika praw ucznia

    W Ministerstwie Edukacji Narodowej powołano zespół ekspercki ds. praw i obowiązków ucznia. Zespół będzie pracował nad zmianami ustawowymi dotyczącymi praw ucznia, a także powołania rzecznika praw ucznia.

    Kiedy wyniki wyborów samorządowych? Szefowa KBW o możliwym terminie

    Szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak ocenia, że zbiorcze wyniki głosowania w wyborach samorządowych mogłyby być ogłoszone w środę 10 kwietnia. 

    REKLAMA