Nowe wymagania dla dyrektorów szkół
REKLAMA
Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 8 listopada 2011 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wymagań, jakim powinna odpowiadać osoba zajmująca stanowisko dyrektora oraz inne stanowisko kierownicze w poszczególnych typach publicznych szkół i rodzajach publicznych placówek (DzU nr 254, poz. 1526), wprowadza do systemu prawnego nowe regulacje dotyczące wymagań, jakie powinna spełniać osoba starająca się o stanowisko dyrektora m.in. publicznego przedszkola, publicznej szkoły.
W stanie prawnym przed nowelizacją w stosunku do osoby, która chciała zostać dyrektorem jednej z wyżej wymienionych placówek, nie mogło się toczyć jakiekolwiek postępowania karne (niezależnie od tego, czy zostało ono wszczęte z oskarżenia prywatnego czy też publicznego) lub postępowanie o ubezwłasnowolnienie. Osoba taka była eliminowana z dalszego postępowania kwalifikacyjnego, nawet w sytuacji gdy postępowanie karne toczące się z oskarżenia prywatnego okazywało się oskarżeniem bezzasadnym. Podobnie przedstawiała się sytuacja w przypadku wszczęcia postępowania o ubezwłasnowolnienie.
Dlatego rozporządzenie nowelizujące wprowadziło zmianę polegającą na zawężeniu kategorii postępowań prowadzonych przeciwko kandydatom na stanowisko dyrektora szkoły, które mogą wykluczyć ich z możliwości ubiegania się o tę posadę.
W obecnym stanie prawnym z dalszego postępowania kwalifikacyjnego kandydata wyklucza jedynie toczące się postępowanie o przestępstwa ścigane z oskarżenia publicznego. Zrezygnowano także z wymagania, aby wobec kandydata na stanowisko dyrektora nie toczyło się postępowanie o ubezwłasnowolnienie.
Obecnie osoba, która chce zostać dyrektorem szkoły, musi spełnić łącznie przesłanki określone w § 1 rozporządzenia MEN z 27 października 2009 r. w sprawie wymagań, jakim powinna odpowiadać osoba zajmująca stanowisko dyrektora oraz inne stanowisko kierownicze w poszczególnych typach publicznych szkół i rodzajach publicznych placówek (DzU nr 184, poz. 1436 ze zm.).
Przesłankami tymi są m.in.:
● w ukończenie studiów magisterskich i posiadanie przygotowania pedagogicznego oraz kwalifikacji do zajmowania stanowiska nauczyciela w danym przedszkolu, szkole lub placówce,
● w ukończenie studiów wyższych lub studiów podyplomowych z zakresu zarządzania albo kursu kwalifikacyjnego z zakresu zarządzania oświatą, prowadzonego zgodnie z przepisami w sprawie placówek doskonalenia nauczycieli,
● w niekaralność prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe,
● w brak toczącego się przeciwko kandydatowi postępowania o przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego,
● w niekaralność zakazem pełnienia funkcji związanych z dysponowaniem środkami publicznymi, o którym mowa w art. 31 ust. 1 pkt 4 ustawy z 17 grudnia 2004 r. o odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych (DzU z 2005 r. nr 14, poz. 114 ze zm.).
Osoby zajmujące w dniu wejścia w życie rozporządzenia stanowisko dyrektora publicznej szkoły lub zespołu publicznych szkół, kierownika szkolnego punktu konsultacyjnego lub wicedyrektora publicznej szkoły, które nie spełniają wymagań określonych w znowelizowanym rozporządzeniu, mogą zajmować to stanowisko do końca okresu, na jaki je powierzono.
REKLAMA
REKLAMA