REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

MAC: będą szkolenia dla urzędników samorządowych

REKLAMA

Ponad 7 tys. urzędników jednostek samorządu terytorialnego i organów nadzoru nad samorządem skorzysta ze szkoleń i dokształcania w ramach projektu "Dobre prawo-sprawne rządzenie", który realizuje Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji.

Według resortu celem projektu jest poprawa jakości aktów prawa miejscowego i decyzji administracyjnych wydawanych przez jednostki samorządu terytorialnego. Szkoleniami objęte zostaną przede wszystkim jednostki z najsłabszymi wskaźnikami w zakresie stanowienia aktów prawa miejscowego i aktów administracyjnych.

REKLAMA

REKLAMA

Projekt powstał w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Jego budżet to ponad 24 mln zł, a 85 proc. tej kwoty pochodzi ze środków Unii Europejskiej. Partnerami projektu są wydziały prawa i administracji uniwersytetów w Warszawie, Łodzi, Olsztynie i Toruniu. Kadra naukowa tych uczelni poprowadzi szkolenia.

Rzecznik MAC Artur Koziołek powiedział w środę PAP, że szkolenia podnoszące sprawność urzędników administracji mają gwarantować odpowiedni poziom ich pracy, co jest istotne, w sytuacji zmieniających się przepisów prawa. "Jeżeli są takie potrzeby i są na to pieniądze, to lepiej wyszkolić pracownika, podnieść jego umiejętności, niż potem ewentualnie mieć do czynienia z sytuacją, że ktoś wykonał swoją pracę mniej prawidłowo niż powinien" - podkreślił.

Projekt poprzedzono badaniami, z których wynika, że najczęstszymi uchybieniami, dotyczącymi prawa miejscowego są m.in.: niezgodność aktu z delegacją ustawową, naruszenie techniki legislacyjnej, naruszenie przepisów proceduralnych, brak publikacji aktu w wojewódzkim dzienniku urzędowym oraz zastosowanie niewłaściwego terminu wejścia w życie aktu.

Według założeń projektu ze szkoleń, które obejmują m.in. zagadnienia zagospodarowania przestrzennego, zasady techniki prawodawczej, podatków i opłat lokalnych oraz Kodeksu Postępowania Administracyjnego, skorzysta 6 600 pracowników jednostek samorządu terytorialnego. Dla nowo zatrudnionych pracowników przewiduje się szkolenia w formie e-learningu. Projekt obejmuje także studia podyplomowe dla 860 pracowników Regionalnych Izb Obrachunkowych (RIO), wydziałów nadzoru i kontroli Urzędów Wojewódzkich oraz Samorządowych Kolegiów Odwoławczych (SKO).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Listy samorządów, które zostały w pierwszym rzędzie wytypowane do projektu, zostały przekazane przez RIO oraz SKO.

REKLAMA

Na przykład RIO w Lublinie wytypowała do projektu 13 jednostek samorządu terytorialnego, w większości urzędy gminy. "Zgłoszone zostały te jednostki, gdzie, jak uważamy, podniesienie poziomu wiedzy pracowników byłoby wskazane" - powiedziała Renata Giryluk z lubelskiej RIO.

Z kolei SKO w Krakowie zgłosiło do projektu ok. 40 urzędów gmin, ale w tym przypadku typowanie nie polegało jedynie na ocenie pracy tych jednostek - część gmin chciała uczestniczyć w projekcie. "Uchylanie decyzji jednostek samorządowych nie jest jedynym wskaźnikiem pracy danej jednostki. Przyczyny uchyleń są różne. Dlatego w pierwszej kolejności wytypowaliśmy te jednostki, które mają dużo uchyleń, a w drugiej kolejności te, które same się zgłosiły" - zaznaczyła prezes krakowskiego SKO Krystyna Sieniawska.

Według niej urzędnicy samorządowi stają często przed trudnymi do rozstrzygnięcia problemami interpretacji przepisów prawa, które jest skomplikowane i często niejasne. "Nie tylko pracownicy gmin, ale i my w Kolegiach mamy problem, nie mówiąc o tym, że sąd (administracyjny - PAP) ma też problem, bo na ten sam temat dwa składy potrafią wydać różne orzeczenia. Najlepiej byłoby, gdyby prawo było jasne" - powiedziała Sieniawska.

Według danych MAC pierwsze szkolenie odbędzie się 27 i 28 lutego w Lublinie. Mają być poruszane m.in. tematy dotyczące techniki prawodawczej, Kodeksu Postępowania Administracyjnego oraz zamówień publicznych. W sumie do czerwca 2012 r. zaplanowano 18 szkoleń, także w Białymstoku, Gdańsku, Krakowie, Łodzi, Olsztynie, Poznaniu, Toruniu, Warszawie, Wrocławiu i Szczecinie.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Globalna awaria systemów Microsoft. Czy mamy się czym martwić w Polsce?

Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski uspokaja, że obecnie w Polsce systemy infrastruktury informatycznej działają płynnie. 

Jak uczniowie Szkoły w Chmurze poradzili sobie z maturą? "Wyniki są dramatyczne"

Kilkanaście procent polskich maturzystów nie zdało egzaminu maturalnego. Jak poszło uczniom Szkoły w Chmurze? 

Coraz większa liczba dzieci ukraińskich w polskich szkołach

Od 1 września 2024 r. do polskich szkół może pójść między 20 tys. a 60 tys. ukraińskich dzieci - szacuje Paulina Chrostowska z Centrum Edukacji Obywatelskiej. Zdaniem nauczycieli największym wyzwaniem w edukacji uczniów z doświadczeniem migracji jest bariera językowa.

Ta substancja wydłużyła życie myszy ok. 25%, wyszczupliła i zmniejszyła podatność na nowotwory. Teraz testy na ludziach

Międzynarodowa grupa badaczy aktualnie testuje nowy lek hamujący interleukinę 11, który wydłuża życie myszy prawie o jedną czwartą. Nie wiadomo jeszcze jak działa on u ludzi, ale rozpoczęto pierwsze badania kliniczne - informuje tygodnik „Nature” - ukazujące się od 1869 r. jedno z najbardziej prestiżowych czasopism naukowych.

REKLAMA

Co czwarty uczeń nie zdał matury w tej szkole. A oceny końcowe były wysokie. MEN: kuratoria przyjrzą się jakości kształcenia

Minister edukacji Barbara Nowacka poinformowała 18 lipca 2024 r., że kuratoria przyjrzą się wynikom egzaminów maturalnych w Szkole w Chmurze oraz temu, jak mają się one do ocen końcowych uczniów. Oceny te były wyjątkowo wysokie i nie przekładają się na wyniki matur - dodała.

Co oznaczają tajemnicze paski na tubkach past do zębów?

Większość Polaków nie wie, co oznaczają kolorowe paski na tubkach past do zębów. Jakie informacje przekazuje klientowi kolor tajemniczego paska na tubce? Czy konsumenci mogą być wprowadzani w błąd? 

Coś takiego raz na 5-10 tysięcy lat: Asteroida przeleci bliżej Ziemi niż satelity geostacjonarne 13 kwietnia 2029 roku. ESA przyśpiesza misję Ramses

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) przyspiesza realizację nowej misji o nazwie Ramses, która ma na celu dotarcie do asteroidy Apophis – podał portal Space.com. W 2029 r. obiekt będzie bardzo blisko Ziemi, bliżej niż satelity geostacjonarne. Asteroida nie zagraża jednak naszej planecie.

Rodzice coraz rzadziej szczepią swoje dzieci. Najnowsze dane WHO

Alarmujące dane Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Wyszczepialność dzieci i młodzieży na świecie wciąż nie może odzyskać poziomu sprzed pandemii. 

REKLAMA

Blisko 5 tys. zgłoszeń związanych ze zdarzeniami atmosferycznymi

We wtorek i środę strażacy w całym kraju mieli ręce pełne roboty. Do godz. 6 odnotowano 4998 zgłoszeń związanych z pogodą. Obrażenia odniosły cztery osoby. 

Wojsko Polskie to trzecia armia NATO pod względem liczebności

Polska ma trzecią największą co do liczebności armię w NATO - przekazał szef BBN Jacek Siewiera, powołując się na dane zebrane przez NATO. Z szacunków Sojuszu wynika, że Wojsko Polskie z ponad 216 tys. żołnierzy to trzecia armia NATO - po USA i Turcji.

REKLAMA