REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

MAC: będą szkolenia dla urzędników samorządowych

REKLAMA

Ponad 7 tys. urzędników jednostek samorządu terytorialnego i organów nadzoru nad samorządem skorzysta ze szkoleń i dokształcania w ramach projektu "Dobre prawo-sprawne rządzenie", który realizuje Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji.

Według resortu celem projektu jest poprawa jakości aktów prawa miejscowego i decyzji administracyjnych wydawanych przez jednostki samorządu terytorialnego. Szkoleniami objęte zostaną przede wszystkim jednostki z najsłabszymi wskaźnikami w zakresie stanowienia aktów prawa miejscowego i aktów administracyjnych.

REKLAMA

REKLAMA

Projekt powstał w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Jego budżet to ponad 24 mln zł, a 85 proc. tej kwoty pochodzi ze środków Unii Europejskiej. Partnerami projektu są wydziały prawa i administracji uniwersytetów w Warszawie, Łodzi, Olsztynie i Toruniu. Kadra naukowa tych uczelni poprowadzi szkolenia.

Rzecznik MAC Artur Koziołek powiedział w środę PAP, że szkolenia podnoszące sprawność urzędników administracji mają gwarantować odpowiedni poziom ich pracy, co jest istotne, w sytuacji zmieniających się przepisów prawa. "Jeżeli są takie potrzeby i są na to pieniądze, to lepiej wyszkolić pracownika, podnieść jego umiejętności, niż potem ewentualnie mieć do czynienia z sytuacją, że ktoś wykonał swoją pracę mniej prawidłowo niż powinien" - podkreślił.

Projekt poprzedzono badaniami, z których wynika, że najczęstszymi uchybieniami, dotyczącymi prawa miejscowego są m.in.: niezgodność aktu z delegacją ustawową, naruszenie techniki legislacyjnej, naruszenie przepisów proceduralnych, brak publikacji aktu w wojewódzkim dzienniku urzędowym oraz zastosowanie niewłaściwego terminu wejścia w życie aktu.

Według założeń projektu ze szkoleń, które obejmują m.in. zagadnienia zagospodarowania przestrzennego, zasady techniki prawodawczej, podatków i opłat lokalnych oraz Kodeksu Postępowania Administracyjnego, skorzysta 6 600 pracowników jednostek samorządu terytorialnego. Dla nowo zatrudnionych pracowników przewiduje się szkolenia w formie e-learningu. Projekt obejmuje także studia podyplomowe dla 860 pracowników Regionalnych Izb Obrachunkowych (RIO), wydziałów nadzoru i kontroli Urzędów Wojewódzkich oraz Samorządowych Kolegiów Odwoławczych (SKO).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Listy samorządów, które zostały w pierwszym rzędzie wytypowane do projektu, zostały przekazane przez RIO oraz SKO.

REKLAMA

Na przykład RIO w Lublinie wytypowała do projektu 13 jednostek samorządu terytorialnego, w większości urzędy gminy. "Zgłoszone zostały te jednostki, gdzie, jak uważamy, podniesienie poziomu wiedzy pracowników byłoby wskazane" - powiedziała Renata Giryluk z lubelskiej RIO.

Z kolei SKO w Krakowie zgłosiło do projektu ok. 40 urzędów gmin, ale w tym przypadku typowanie nie polegało jedynie na ocenie pracy tych jednostek - część gmin chciała uczestniczyć w projekcie. "Uchylanie decyzji jednostek samorządowych nie jest jedynym wskaźnikiem pracy danej jednostki. Przyczyny uchyleń są różne. Dlatego w pierwszej kolejności wytypowaliśmy te jednostki, które mają dużo uchyleń, a w drugiej kolejności te, które same się zgłosiły" - zaznaczyła prezes krakowskiego SKO Krystyna Sieniawska.

Według niej urzędnicy samorządowi stają często przed trudnymi do rozstrzygnięcia problemami interpretacji przepisów prawa, które jest skomplikowane i często niejasne. "Nie tylko pracownicy gmin, ale i my w Kolegiach mamy problem, nie mówiąc o tym, że sąd (administracyjny - PAP) ma też problem, bo na ten sam temat dwa składy potrafią wydać różne orzeczenia. Najlepiej byłoby, gdyby prawo było jasne" - powiedziała Sieniawska.

Według danych MAC pierwsze szkolenie odbędzie się 27 i 28 lutego w Lublinie. Mają być poruszane m.in. tematy dotyczące techniki prawodawczej, Kodeksu Postępowania Administracyjnego oraz zamówień publicznych. W sumie do czerwca 2012 r. zaplanowano 18 szkoleń, także w Białymstoku, Gdańsku, Krakowie, Łodzi, Olsztynie, Poznaniu, Toruniu, Warszawie, Wrocławiu i Szczecinie.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  D. Tusk odblokował unijne pieniądze na polskie KPO [137 mld euro, 600 mld zł]. W przyszłym tygodniu dwie ważne decyzje. von der Leyen: Razem będziemy bronić praworządności w całej Europie

  Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oraz premier Belgii Alexander De Croo w piątek 23 lutego 2023 r. rozmawiali w Warszawie z premierem Tuskiem. Przewodnicząca KE poinformowała po spotkaniu, że w przyszłym tygodniu zapadną dwie decyzje ws. funduszy europejskich dla Polski. Uwolnią one do 137 mld euro z funduszu spójności i Funduszu Odbudowy.

  PFRON: Od 1 marca wnioski o samochody dla osób niepełnosprawnych. Dopłata 80% od 150 000 zł albo 85% od 130 000 zł

  Maksymalna wartość samochodu objęta wsparciem wynosi 300 000 zł (osoba niepełnosprawna jest kierowcą) albo 230 000 zł (opiekun jest kierowcą). Muszą to być samochody dostosowane do potrzeb osób korzystających w poruszaniu się wózkiem inwalidzkim.

  Depresja nie wybiera. Ale na dobrostan psychiczny może wpłynąć dieta albo... pies

  23 lutego przypada Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją. To dobra okazja do tego, aby przypomnieć sobie, że ta choroba może dotknąć każdego. Gdzie szukać pomocy? Jak poprawić swój dobrostan psychiczny? 

  Stawki uposażenia żołnierzy zawodowych w 2024 roku [Tabela]. Podwyżka z wyrównaniem od 1 stycznia. Rozporządzenie już obowiązuje. Będzie też zmiana dot. dodatków za długoletnią służbę wojskową

  W rozporządzeniu Ministra Obrony Narodowej z 16 lutego 2024 r. w sprawie stawek uposażenia zasadniczego żołnierzy zawodowych zostały określone te stawki ze skutkiem od 1 stycznia 2024 r. Rozporządzenie weszło w życie 21 lutego 2024 r. Od 1 kwietnia 2024 r. będzie też zmiana dot. dodatków za długoletnią służbę wojskową żołnierzy zawodowych.

  REKLAMA

  Będzie zakaz sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Już 64% młodzieży miało do czynienia z takimi papierosami

  Aż 64 proc. młodych ludzi miało kontakt z jednorazowymi papierosami elektronicznymi. Czy wkrótce to się skończy? Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała w środę, że może rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. 

  Zakaz sprzedaży e-papierosów jednorazowych. I.Leszczyna: Zielone światło od Donalda Tuska dla zmiany przepisów

  W dniu 21 lutego 2024 r. Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała, że może już rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Dodała, że chciałaby jak najszybszej ścieżki, bo aż 64 procent młodych ludzi miało z nimi kontakt.

  Te województwa otrzymają milionowe dofinansowania dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów

  W województwie świętokrzyskim samorządy mogą otrzymać ponad 52 mln na opiekę dla osób niesamodzielnych. W małopolskim blisko 21 mln zł na wsparcie opiekunów osób niepełnosprawnych. Co trzeba zrobić? 

  Z jakimi objawami jechać na SOR, a kiedy skorzystać z nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej?

  Pacjenci często zastanawiają się, z jakimi objawami mogą jechać na SOR, a kiedy zgłosić się na NiŚOZ. W artykule postaramy się rozwiać te wątpliwości. 

  REKLAMA

  Rok 2023 był rekordowy pod względem skali strat gospodarczych spowodowanych przez katastrofy naturalne

  W 2023 r. 398 globalnych katastrof naturalnych wyrządziło szkody w wysokości 380 mld dolarów. Najbardziej kosztowne okazały się silne trzęsienia ziemi i gwałtowne burze. Ubiegły rok był najgorętszym rokiem w historii z „bezprecedensowymi anomaliami cieplnymi” i rekordowymi wartościami odnotowanymi w 24 krajach i terytoriach. 

  Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa

  Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa. "Czy można rolnikom zapewnić opłacalne ceny, czy Krajowa Grupa Spożywcza będzie pomagała w stabilizacji rynków rolnych" - to pytania, na które ma odpowiedzieć dzisiejsze posiedzenie Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich - poinformował jej przewodniczący Jan Krzysztof Ardanowski.

  REKLAMA