Sejm zwiększył z 0,25 do 0,4 proc. rezerwę subwencji oświatowej
REKLAMA
Za przyjęciem nowelizacji było 297 posłów, 151 było przeciw, 1 poseł wstrzymał się od głosu.
REKLAMA
Rezerwa oświatowa to część ogólnej subwencji oświatowej (stanowiącej w 2012 r. - 38,7 mld zł), z której samorządy finansują szkoły.
Z rezerwy subwencji oświatowej dofinansowywane są m.in. remonty szkół i dostosowywanie ich do potrzeb młodszych uczniów, doposażenie szkół zawodowych, a także pomoc samorządom w remontach obiektów oświatowych, uszkodzonych w wyniku klęsk żywiołowych i zdarzeń losowych.
Wysokość rezerwy od 1 stycznia tego roku wynosi 0,25 proc. subwencji oświatowej. Wzrost rezerwy do poziomu 0,4 proc. ma pozwolić szkołom podstawowym lepiej przygotować się do przyjęcia sześciolatków. Wcześniej rezerwa wynosiła 0,6 proc.
Podczas głosowania Sejm przyjął także poprawkę PSL, zgodnie z którą dopiero w 2013 r. podniesiona będzie wysokość rezerwy subwencji oświatowej do poziomu 0,4 proc. Wcześniej w projekcie znajdował się zapis, że nowelizacja weszłaby w życie z mocą od 1 stycznia 2012 r. Według posłów istniało zagrożenie, że zapis ten byłby niekonstytucyjny, stąd poprawka do nowelizacji.
Sejm odrzucił natomiast wniosek PiS, by nowelizacji nie wprowadzać.
Nowelizacja ustawy o dochodach samorządów jest inicjatywą legislacyjną Komisji: Edukacji, Nauki i Młodzieży oraz Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej.
Pod koniec ubiegłego roku z projektem nowelizacji ustawy o dochodach samorządów, zachowującym wysokość rezerwy subwencji oświatowej na poziomie 0,6 proc., wystąpili posłowie PSL. Po konsultacji projektu z Komisją Wspólną Rządu i Samorządu Terytorialnego wycofali go, jednocześnie zapowiedzieli złożenie nowego, z wysokością rezerwy ustaloną razem z organizacjami samorządowymi, wynoszącą właśnie 0,4 proc. subwencji.
REKLAMA
REKLAMA