REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Opolskie może dostać 600 mln euro z UE w latach 2014-2020

REKLAMA

Opolszczyzna może liczyć na 600 mln euro z budżetu Unii Europejskiej w latach 2014-2020 - wynika z wyliczeń Departamentu Koordynacji Programów Operacyjnych opolskiego urzędu marszałkowskiego. To tyle, ile województwo dostało w latach 2007-2013.

Kwotę 600 mln euro urzędnicy Departamentu Koordynacji Programów Operacyjnych wyliczyli przy założeniu, że Polska z budżetu unijnego otrzyma mniej więcej 80 mld euro. Wówczas Opolszczyźnie procentowo przypadnie tyle, ile przypadło w budżecie na lata 2007-2013 r. Dodatkowe pieniądze region może dostać w ramach Funduszu Spójności na duże inwestycji w infrastrukturze: drogi, autostrady czy kolej.

REKLAMA

REKLAMA

Jak informuje PAP z-ca dyrektora Departamentu Koordynacji Programów Operacyjnych urzędu marszałkowskiego w Opolu Maja Byrdak, w latach 2007-2013 w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego (RPO) Opolszczyzna miała 428 mln euro, a w puli Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS) - 174 mln euro. W konkursie z Krajowej Rezerwy Wykonania województwo zdobyło dodatkowo 58 mln euro w ramach RPO i 52 mln euro w ramach EFS.

Ile dokładnie wyniesie budżet regionu na lata 2014-2020, może być wiadomo dopiero pod koniec roku. "Trzeba jednak brać pod uwagę to, że wszystko może się jeszcze bardziej przesunąć w czasie w związku z trudną sytuacją gospodarczo-finansową" - ostrzegał opolskich samorządowców w poniedziałek podczas spotkania w Prószkowie (woj. opolskie) europoseł Jan Olbrycht (PO).

Podczas spotkania, w którym uczestniczyli marszałek województwa, wojewoda opolski, władze samorządów powiatowych, gminnych, a także opolskich uczelni i organizacji, omawiano kierunki rozwoju regionu i kraju w kontekście nowego wieloletniego budżetu UE. Europoseł zachęcał do tego, by mimo braku dokładnych wytycznych i wysokości budżetów, planować przyszłe wydatki.

REKLAMA

Europoseł Olbrycht podkreślał w poniedziałek w Prószkowie, że projekty finansowane z unijnych dotacji będą w nowej perspektywie budżetowej jeszcze bardziej skrupulatnie kontrolowane. Samorządy będą musiały np. udowodnić, że stać je będzie na utrzymanie inwestycji za 3-5 lat, gdy skończy się dopływ unijnych pieniędzy, a także, że rzeczywiście przysłuży się ona stworzeniu dodatkowych miejsc pracy, a nie tylko podniesieniu poziomu życia społeczności.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

"Niedawno słyszałem o przedszkolu wybudowanym za unijne pieniądze, które właśnie jest zamykane, bo nie ma funduszy na jego funkcjonowanie" - mówił europoseł. Dodał, że "taka sytuacja w przyszłym okresie budżetowym nie może mieć miejsca". "Unia Europejska nie będzie nas rozliczać z długości wybudowanych dróg czy sieci kanalizacyjnych, ale tego, jakie korzyści one przyniosą" - zaznaczyła dyrektor Departamentu Koordynacji Programów Operacyjnych opolskiego urzędu wojewódzkiego Karina Bedrunka.

Jak poinformował na konferencji marszałek Józef Sebesta, władze samorządowe w regionie od 2011 r. pracują nad nową strategią rozwoju regionu. Dotychczas odbyło się pięć spotkań powiatowych, mających formę konsultacji społecznych, na których dyskutowano o założeniach przyszłej strategii. Wzięło w nich udział ponad 500 osób - głównie samorządowców i przedsiębiorców. Wśród najważniejszych celów do realizacji w ramach budżetu na lata 2014-2020 władze województwa zapowiadają działania wspierające innowacyjność w gospodarce i projekty przeciwdziałające zmniejszaniu się populacji województwa opolskiego.

"Jeśli ich nie podejmiemy, za 15-20 lat przyszłość regionu może stać pod znakiem zapytania" - ostrzegł w poniedziałek Sebesta.

Jak poinformował Olbrycht, wśród wskazywanych przez UE celów do realizacji jest np. wspieranie badań naukowych i rozwoju technologicznego oraz podniesienie konkurencyjności małych i średnich przedsiębiorstw, a także podniesienie efektywności energetycznej budynków czy transportu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rządowi brakuje pieniędzy na służby: Policję, SG, PSP i SOP. Co z programem modernizacyjnym?

Cały czas mamy sytuację niepełnego pokrycia w budżecie wydatków na służby (chodzi o Policję, Straż Graniczną, Państwową Straż Pożarną i Służbę Ochrony Państwa) - poinformował 23 lipca 2024 r. podczas sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych wiceszef MSWiA Czesław Mroczek. Dodał, że w najbliższym czasie przedstawione zostaną propozycje na kolejne lata.

Ponad 854 mln zł na Sejm w 2025 roku. Będą podwyżki wynagrodzeń dla posłów i wszystkich pracowników Kancelarii Sejmu. Większe ryczałty na biura poselskie

Budżet Kancelarii Sejmu na 2025 r. ma wynieść 854 mln 258 tys. zł - to ponad 80 mln więcej niż w 2024 roku. W dniu 23 lipca 2024 r. sejmowa komisja regulaminowa, spraw poselskich i immunitetowych pozytywnie zaopiniowała projekt budżetu Kancelarii Sejmu na 2025 rok. Szef Kancelarii Sejmu Jacek Cichocki poinformował, że w 2025 roku nastąpi wzrost wynagrodzeń wszystkich pracowników Kancelarii Sejmu a także posłów.

Zmiany w finansowaniu ochotniczych straży pożarnych. Znamy plany ministerstwa

Wiceszef MSWiA Wiesław Leśniakiewicz przekazał, że w resorcie trwają prace nad nowelizacją rozporządzenia ws. przyznawania rekompensaty pieniężnej oraz wyrównania do wysokości rekompensaty wypłacanej strażakowi ratownikowi ochotniczej straży pożarnej.

Zmiany w wynagradzaniu pracowników samorządowych wchodzą w życie 1 sierpnia 2024 r. Pensje od 4000 zł do 6200 zł

1 sierpnia wejdzie w życie znowelizowane rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Ale na wyższe pensje można liczyć przy pensjach należnych od 1 lipca. 

REKLAMA

Polaków ubywa, takie są fakty. Dane GUS pokazują co się dzieje, jest coraz gorzej

Polaków jest coraz mniej. W porównaniu z poprzednim rokiem liczba ludności w Polsce zmniejszyła się o prawie 130 tys. osób. Spadek liczby ludności zanotowano w 14 województwach i w 270 powiatach. Takie dane podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).

Tragiczne dane z weekendu - wypadki i utonięcia

Statystyki z minionego weekendu są zatrważające. W niedzielę w pięciu wypadkach śmiertelnych zginęło 5 osób, łącznie w weekend zginęło 11 osób. 17 osób utonęło.

Nie żartuj, że masz bombę w walizce, nie zostawiaj bagażu bez opieki. Mandaty są surowe

Pozostawienie na lotnisku bagaży bez opieki staje się plagą. Straż Graniczna od początku czerwca interweniowała już 125 razy. Nałożono mandaty na łączna kwotę 11 tys. zł.

Globalna awaria systemów Microsoft. Czy mamy się czym martwić w Polsce?

Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski uspokaja, że obecnie w Polsce systemy infrastruktury informatycznej działają płynnie. 

REKLAMA

Jak uczniowie Szkoły w Chmurze poradzili sobie z maturą? "Wyniki są dramatyczne"

Kilkanaście procent polskich maturzystów nie zdało egzaminu maturalnego. Jak poszło uczniom Szkoły w Chmurze? 

Coraz większa liczba dzieci ukraińskich w polskich szkołach

Od 1 września 2024 r. do polskich szkół może pójść między 20 tys. a 60 tys. ukraińskich dzieci - szacuje Paulina Chrostowska z Centrum Edukacji Obywatelskiej. Zdaniem nauczycieli największym wyzwaniem w edukacji uczniów z doświadczeniem migracji jest bariera językowa.

REKLAMA