REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Opolskie może dostać 600 mln euro z UE w latach 2014-2020

REKLAMA

Opolszczyzna może liczyć na 600 mln euro z budżetu Unii Europejskiej w latach 2014-2020 - wynika z wyliczeń Departamentu Koordynacji Programów Operacyjnych opolskiego urzędu marszałkowskiego. To tyle, ile województwo dostało w latach 2007-2013.

Kwotę 600 mln euro urzędnicy Departamentu Koordynacji Programów Operacyjnych wyliczyli przy założeniu, że Polska z budżetu unijnego otrzyma mniej więcej 80 mld euro. Wówczas Opolszczyźnie procentowo przypadnie tyle, ile przypadło w budżecie na lata 2007-2013 r. Dodatkowe pieniądze region może dostać w ramach Funduszu Spójności na duże inwestycji w infrastrukturze: drogi, autostrady czy kolej.

REKLAMA

REKLAMA

Jak informuje PAP z-ca dyrektora Departamentu Koordynacji Programów Operacyjnych urzędu marszałkowskiego w Opolu Maja Byrdak, w latach 2007-2013 w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego (RPO) Opolszczyzna miała 428 mln euro, a w puli Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS) - 174 mln euro. W konkursie z Krajowej Rezerwy Wykonania województwo zdobyło dodatkowo 58 mln euro w ramach RPO i 52 mln euro w ramach EFS.

Ile dokładnie wyniesie budżet regionu na lata 2014-2020, może być wiadomo dopiero pod koniec roku. "Trzeba jednak brać pod uwagę to, że wszystko może się jeszcze bardziej przesunąć w czasie w związku z trudną sytuacją gospodarczo-finansową" - ostrzegał opolskich samorządowców w poniedziałek podczas spotkania w Prószkowie (woj. opolskie) europoseł Jan Olbrycht (PO).

Podczas spotkania, w którym uczestniczyli marszałek województwa, wojewoda opolski, władze samorządów powiatowych, gminnych, a także opolskich uczelni i organizacji, omawiano kierunki rozwoju regionu i kraju w kontekście nowego wieloletniego budżetu UE. Europoseł zachęcał do tego, by mimo braku dokładnych wytycznych i wysokości budżetów, planować przyszłe wydatki.

REKLAMA

Europoseł Olbrycht podkreślał w poniedziałek w Prószkowie, że projekty finansowane z unijnych dotacji będą w nowej perspektywie budżetowej jeszcze bardziej skrupulatnie kontrolowane. Samorządy będą musiały np. udowodnić, że stać je będzie na utrzymanie inwestycji za 3-5 lat, gdy skończy się dopływ unijnych pieniędzy, a także, że rzeczywiście przysłuży się ona stworzeniu dodatkowych miejsc pracy, a nie tylko podniesieniu poziomu życia społeczności.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

"Niedawno słyszałem o przedszkolu wybudowanym za unijne pieniądze, które właśnie jest zamykane, bo nie ma funduszy na jego funkcjonowanie" - mówił europoseł. Dodał, że "taka sytuacja w przyszłym okresie budżetowym nie może mieć miejsca". "Unia Europejska nie będzie nas rozliczać z długości wybudowanych dróg czy sieci kanalizacyjnych, ale tego, jakie korzyści one przyniosą" - zaznaczyła dyrektor Departamentu Koordynacji Programów Operacyjnych opolskiego urzędu wojewódzkiego Karina Bedrunka.

Jak poinformował na konferencji marszałek Józef Sebesta, władze samorządowe w regionie od 2011 r. pracują nad nową strategią rozwoju regionu. Dotychczas odbyło się pięć spotkań powiatowych, mających formę konsultacji społecznych, na których dyskutowano o założeniach przyszłej strategii. Wzięło w nich udział ponad 500 osób - głównie samorządowców i przedsiębiorców. Wśród najważniejszych celów do realizacji w ramach budżetu na lata 2014-2020 władze województwa zapowiadają działania wspierające innowacyjność w gospodarce i projekty przeciwdziałające zmniejszaniu się populacji województwa opolskiego.

"Jeśli ich nie podejmiemy, za 15-20 lat przyszłość regionu może stać pod znakiem zapytania" - ostrzegł w poniedziałek Sebesta.

Jak poinformował Olbrycht, wśród wskazywanych przez UE celów do realizacji jest np. wspieranie badań naukowych i rozwoju technologicznego oraz podniesienie konkurencyjności małych i średnich przedsiębiorstw, a także podniesienie efektywności energetycznej budynków czy transportu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Cyberprzemoc i przemoc szkolna przybierają na sile w zastraszającym tempie. Jak ochronić nasze dzieci?

Smartfon lub tablet pojawia się w dłoniach coraz młodszych dzieci. Dostęp do internetu rodzi wiele zagrożeń. W Polsce nawet jedno na pięcioro dzieci mogło doświadczyć przemocy w sieci. W szkołach też nie jest najlepiej – przemocy mogło doświadczyć 10 proc. dzieci.

Wybory do PE 2024. PKW zarejestrowała 4 komitety koalicyjne, 27 komitetów partii i 9 komitetów wyborców

Komitety wyborcze mają czas do 2 maja na zgłaszanie list kandydatów na europosłów. Kto może startować do Parlamentu Europejskiego?

Dopłaty do zboża 2024 - rozporządzenie przyjęte! Stawki pomocy będą zróżnicowane; wnioski do 5 czerwca

Rząd przyjął rozporządzenie, na podstawie którego będzie realizowana pomoc w formie dopłat do zbóż dla producentów rolnych. Pomocą zostaną objęci producenci zbóż, którzy w od 1 stycznia do 31 maja br. sprzedali lub sprzedadzą pszenicę, pszenżyto, żyto, jęczmień i mieszankę zbożową. Wnioski o dopłaty należy złożyć do 5 czerwca 2024 r.

Ministerstwo Zdrowia: Ogłoszono konkurs ofert na wybór realizatorów programu in vitro. Oferty można składać do 9 maja 2024 r.

9 maja 2024 r. minie termin składania ofert na wybór realizatorów programu in vitro. Realizatorami programu mogą być zarówno ośrodki prywatne, jak i podmioty publiczne.

REKLAMA

Wykaz zmian na liście lektur w podstawówkach [rok 2024/2025]. Części lektur nie będzie na egzaminie ósmoklasisty

W podstawówce poza listą lektur "Syzyfowe prace" Stefana Żeromskiego i wiersze Jarosława Marka Rymkiewicza.

Ministerstwo Cyfryzacji: Jak chronić małoletnich w internecie? Grupa robocza zaczęła prace

Grupa robocza ds. ochrony małoletnich w internecie rozpoczęła działalność. Posiedzenie inauguracyjne odbyło się w Ministerstwie Cyfryzacji. Grupa robocza ma wypracować rozwiązania zwiększające ochronę małoletnich przed szkodliwymi treściami powszechnie dostępnymi w internecie.

7 maja plan dla Europy, 10 maja rekonstrukcja rządu. Napięty grafik premiera Donalda Tuska

Premier Donald Tusk poinformował o nadchodzących wydarzeniach i planach rządu. Po krótkiej przerwie spowodowanej chorobą, premier jest gotowy do intensywnej pracy.

Majówka. Kleszcze mogą zepsuć nam wypoczynek. Jak się przed nimi chronić?

Majówka to okres, który wielu z nas chce spędzić na łonie natury, ciesząc się pięknem otoczenia i towarzystwem bliskich. Jednak wraz z nadejściem wiosny, musimy pamiętać o zagrożeniu, jakie niosą ze sobą kleszcze i choroby przez nie przenoszone, takie jak kleszczowe zapalenie mózgu. Dlatego niezwykle ważne jest, aby pamiętać o odpowiednich środkach ochrony, w tym o szczepieniach przeciwko KZM.

REKLAMA

MF: Już 30 tys. uczniów bierze udział w edukacyjnym programie Finansoaktywni. Zgłoszenia do programu przyjmowane są do 6 maja br. Czekają atrakcyjne nagrody!

„Finansoaktywni” to program edukacyjny organizowany przez Ministerstwo Finansów. Misja tegorocznej edycji brzmi „Podatki płacimy, korzyści widzimy”. W tym roku w programie bierze udział prawie 30 tysięcy uczniów szkół podstawowych z 1800 klas z całej Polski. Zgłoszenia do programu i konkursu trwają do 6 maja 2024 r.

Duże zmiany w wojsku. Nowy plan MON

14 sierpnia nastąpi istotna zmiana w strukturach dowodzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Jak poinformował wiceszef Ministerstwa Obrony Narodowej, Cezary Tomczyk, podczas posiedzenia sejmowej Komisji Obrony Narodowej, WOT zostaną bezpośrednio podporządkowane Sztabowi Generalnemu Wojska Polskiego.

REKLAMA